Księżna Diana najlepszą matką
fot. ONS

Księżna Diana pokonała... raczej tego nie zgadniesz!

Księżna okazała się wzorem matczynej miłości, wyprzedając samą Matkę Boską. Ten ranking ma sporo niespodzianek.
Agnieszka Majchrzak
Księżna Diana najlepszą matką
fot. ONS
Badania zostały zlecone organizacji ComRes przez Kościół Anglii. Uczestniczyło w nim 2 tysiące osób.

Księżna Diana - wzór miłości i opiekuńczości

Uczestnicy badania mieli odpowiedzieć na dwa pytania. Podać przykład osoby stanowiącej wzór miłości i opiekuńczości oraz wskazać najważniejszą cechę, którą powinna posiadać dobra matka.
W ankiecie zwyciężyła księżna Diana, wyprzedzając  Matkę Boską, która zajęła ósme miejsce.

Lista "najlepszych mam" wygląda następująco:

1. Księżna Diana
2. Moja własna mama
3. Matka Teresa
4. Królowa Elżbieta II 
5. Michelle Obama 
6. Molly Weasley
7. Mary Poppins
8. Matka Boska 
9. Mrs March ("Małe kobietki")
10. Marge Simpson
Redakcja poleca: Jak być idealną mamą
Psycholog Adriana Klos radzi jak być mamą idealną, nie tracąc przy tym możliwości spełniania swoich marzeń.

Fikcyjne matki górą

W wyniku badania jest wiele niespodzianek. Poza tą miłą, że na drugim miejscu ankietowani umieścili swoją własną mamę, aż 4 pozycje zajęły w nim postaci z książek lub filmów – szóste miejsce przypadło Molly Weasley, matce Rona, przyjaciela Harrego Pottera, a tuż za nią uplasowała się Mary Poppins, słynna książkowa niania. Dziesiątą pozycję zajęła Marge Simson, mądra i cierpliwa mama z kreskówek The Simpsons. Tuż przed nią uplasowała się postać Mrs. March z filmowych "Małych kobietek" grana przez Susan Sarandon.

Idealna matka wspiera w potrzebie

Wśród cech, które powinny charakteryzować idealną matkę, respondenci wskazali "wspieranie w potrzebie", "pokazywanie dziecku co jest dobre, a co złe", a także "pokazywanie wartości ciężkiej pracy". Większość ankietowanych uważała także, że matka powinna stanowić "ogólny wzór osobowościowy".

Dr, ks. Sandra Millar, z kościoła anglikańskiego, komentując badania powiedziała: "Wspaniale jest usłyszeć, że ludzie cenią sobie mamę daleko poza stereotypami gotowania i sprzątania".

Wyniki ankiety mogą być dla niejednej osoby mocne zaskakujące. Można dyskutować, jaki jest sens umieszczania w rankingu postaci fikcyjnych. To pokazuje siłę kultury masowej i tego, jak mocno na nas wpływa. Pierwsze miejsce w tym zestawieniu Księżnej Diany to też dowód na to,  jak wielka jest siła mediów.

Dziennikarze towarzyszyli Dianie od samego początku jej pojawienia się na brytyjskim dworze królewski, aż do tragicznego finału życia. Media pokazały Lady Di w tysiącach odsłon jako czułą, troskliwą matkę dla swych dwóch synów – Williama i Harrego. I taki obraz Diany pozostał w milionach ludzkich serc pewnie już na zawsze.

A wy co sądzicie o tym zestawieniu. Zaskakuje was, dziwi, a może w ogóle nie jest wart dyskusji? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!

Źródło: onet dziecko

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy