GRY

Karate dla dziecka – czy warto na nie zapisać malucha?

Wahasz się, czy zapisać dziecko na zajęcia? W końcu to przecież sport walki! Oto 11 powodów, dla których twoje dziecko powinno uprawiać karate!
karate dla dziecka
fot. Adobe Stock
Mówisz karate i myślisz walka, przemoc? Nic bardziej mylnego – karate to sport walki, ale nauka samoobrony to właściwie ostatnia rzecz z długiej listy jego zalet. Sprawdź, jakie korzyści płyną z uprawiania karate przez dziecko. Lista jest imponująca!

Jak karate wpływa na rozwój fizyczny dziecka?

Główną zaletą karate jest poprawa koordynacji ruchowej dziecka, która jest jedną z najważniejszych składowych motoryki, wpływającą na poziom funkcjonowania dziecka, a w późniejszym wieku na jego zaangażowanie w naukę i samoocenę. Karate przypomina balet – w obu przypadkach górna, jak i dolna część ciała musi wykonywać zawiłe, skoordynowane ruchy. Zdaniem ekspertów, to właśnie ta wschodnia sztuka walki może rozwinąć w twoim dziecku równowagę i płynności ruchów.

Jeżeli twoje dziecko ćwiczy karate:
 
 • gimnastykuje obie strony swojego ciała,

Karate rozwija u dziecka:
 
 • siłę,
 • szybkość,
 • gibkość,
 • zręczność,
 • wytrzymałość.
Redakcja poleca: Jak trenować z dzieckiem futbol? – film
Zobacz film z ćwiczeniami przygotowującymi dziecko do gry w piłkę nożną i trenuj ze swoim przedszkolakiem. Kto wie, może twoje dziecko to przyszły Messi?

Karate „wyrabia” charakter dziecka

Karate dla dziecka to nie tylko poprawa jego kondycji i koordynacji ruchowej czy okazja do spotkania się z rówieśnikami i zabawy w grupie. To prawdziwa „kuźnia” charakteru dziecka, stopniowego i wytrwałego dążenia do realizacji swoich celów i panowania nad emocjami.

Dzięki karate twoje dziecko uczy się:
 
 • skupienia,
 • opanowania,
 • koncentracji,
 • cierpliwości,
 • samodyscypliny,
 • samokontroli.

Badania pokazują, że trening karate pomaga dziecku w przyswajaniu wiedzy. To wszystko zasługa koncentracji, którą wyrabia sobie dziecko poprzez zdyscyplinowane wykonywanie technik wskazanych przez instruktora.

Ćwicząc karate, dziecko uczy się kilkudziesięciu ruchów - bloków, uderzeń, kopnięć i przejść w określonych pozycjach – to zdecydowanie wymaga skupienia. Dzięki treningom karate dziecko staje się silniejsze psychicznie. I – chociaż trenuje sztukę walki – wcale nie będzie bardziej agresywne, bo na treningu się wyładuje. Stąd karate polecane jest dzieciom nadpobudliwym.

 

Karate daje pewność siebie

Dziecko trenujące karate uczy nie bać się przeciwnika – nie chowa głowy w piasek, tylko patrzy mu w oczy. Potrafi ponadto chronić się przed zadawanymi ciosami. Ale warto zawsze pamiętać, że na tak wczesnym etapie nauki i rozwoju to nie samoobrona i walka są najważniejsze w tym sporcie, a kształtowanie charakteru i usprawnianie organizmu.

Od kiedy dziecko może ćwiczyć karate?

Karate jest dla każdego, dlatego mogą je ćwiczyć już kilkuletnie dzieci. W przedszkolach zajęcia są już dla 3-latków. Oczywiście w przypadku maluchów treningi są bardziej kombinacją gier i zabaw ruchowych przeplatanych nauką elementów karate. Zajęcia dla dzieci oferowane na zewnątrz z reguły adresowane są dla dzieci od 6. roku życia.

 

Jak wygląda trening karate?

W bardzo wielu klubach maluchy ćwiczą w specjalnych napięstnikach i kaskach, chroniących twarz. Treningi, oprócz karate składają się także z dużej ilości ćwiczeń ogólnorozwojowych, w tym japońskiej gimnastyki taiso.

Trening składa się z:
 
 • z ceremonii rozpoczęcia, podkreślającej korzenie karate;
 • rozgrzewki;
 • treningu właściwego uczącego technik karate; na pierwszych zajęciach dziecko poznaje też zasady karate i jego słownictwo;
 • ćwiczeń relaksacyjnych;
 • ceremonii zakończenia, pozwalającej się wyciszyć.

Czy to kosztowny sport?

Jeżeli zapiszesz dziecko na zajęcia organizowane w przedszkolu, musisz się liczyć w wydatkiem ok. 50 złotych miesięcznie. Droższe są zajęcia wykupione w klubach sportowych – to już ponad 100 złotych (karate dla dzieci w Warszawie to koszt ok.120 złotych, we Wrocławiu - 120-150 złotych, w Katowicach - ok. 100 złotych, w Poznaniu - 100 złotych). Musisz się liczyć także z dodatkowymi wydatkami – zakupem stroju do karate, aczkolwiek na początku nie jest on niezbędny. Wystarczy wygodny dres. Koszt stroju do karate – karategi wynosi ok. 60 złotych (najtaniej kupisz go w sklepach internetowych).

Gdzie znaleźć odpowiedni klub?

Warto zapisać dziecko do klubu zarejestrowanego w Polskim Związku Karate Tradycyjnego. To większa gwarancja doświadczenia i profesjonalizmu instruktorów. Z reguły bez problemu znajdziesz lekcje karate w okolicy zamieszkania. Kluby często organizują także zajęcia w mniejszych miastach lub wsiach.

Karate dla dzieci to idealny, ogólnorozwojowy sport. Dziecko trenujące karate uczy się panować nad swoimi emocjami. Pamiętaj jednak, że wybór sportu dla dziecka nie może się odbywać bez jego udziału. Maluch musi tego chcieć i mieć możliwość wyboru!
Karate to sztuka i sport walki stworzony przez mieszkańców japońskiej Okinawy jako metoda samoobrony bez użycia broni. Przez stulecia rozwijała się z chińskich stylów walki, wykorzystującym usystematyzowane i wyćwiczone techniki bloków, uderzeń i kopnięć. Słowo „karate” oznacza „pusta (naga, bez broni) ręka”. Powstało ponad 100 stylów karate, ale można wyróżnić trzy podstawowe kierunki: karate tradycyjne jako walka na śmierć i życie; karate jako sport z elementami samoobrony i karate jako sposób psychofizycznego doskonalenia – nienastawione bezpośrednio na samoobronę, czy rywalizację.

Zobacz też:
   
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dzień Babci i Dziadka już niedługo!

Dla dziadków i o dziadkach