GRY
 
 

Jesteśmy na majówce i... co dalej?

Podpowiadamy, co zrobić, by czas spędzony poza domem był udany.

mama, tata, niemowlę, trawa, piknik, wiosna, majówka
Majówka to świetna sprawa. Można drzemać pod chmurką, brudzić się i robić mnóstwo pasjonujących rzeczy. I to przez cały dzień! Na taką wyprawę najlepiej wybrać się właśnie teraz: jest już ciepło, ale jeszcze nie gorąco, nie jest też tak tłoczno jak podczas wakacji.
Jak przygotować się do wyjazdu z dzieckiem?

Przygotujcie się na każdą pogodę

Pogoda nawet w maju może spłatać figla, dlatego ubierz dziecko (i siebie) na cebulkę. Zawsze będzie można zdjąć lub dołożyć jedną warstwę.
 • Wybierz ciuszki, które nie krępują ruchów i których nie będzie ci szkoda, jeśli malec wysmaruje się od stóp do głów (a zrobi to na pewno).
 • Zabierz ciepłą bluzę i cienką, nieprzemakalną pelerynkę albo osłonę przeciwdeszczową na spacerówkę.
 • Pamiętaj o dziecięcym ubraniu na zmianę. Przyda się, jeżeli maluch się obsiusia, wyleje na siebie picie albo wejdzie po kolana w jedyną w okolicy w kałużę.
Redakcja poleca: Burza w podróży: jak się zachować podczas burzy? [WIDEO]
Co roku od pioruna ginie w Polsce kilkadziesiąt osób! Można się jednak przed burzą ochronić, nawet jeśli zaskoczy was podczas jazdy samochodem albo na spacerze.

Postawcie na zieleń

Dziecko na wyjeździe nie potrzebuje jakiś specjalnych atrakcji. Wystarczy, że miejsce, w którym spędzicie ten dzień, będzie piękne i pełne zieleni. Bez spalin, tłumu, ryczących głośników i swądu grillowanych kiełbasek. Macie sporo możliwości: park, las, ogród botaniczny, łąka, wieś albo po prostu własny ogródek.

Róbcie to, na co macie ochotę

Zbijanie bąków w plenerze to atrakcja sama w sobie. Gdyby jednak twojemu dziecku znudziło się bieganie w kółko, możesz mu zaproponować:
 • Podglądanie ślimaków. Albo biedronek, wróbli czy jakichkolwiek innych stworzeń latających czy pełzających.
 • Karmienie kaczek. Nie szkodzi, że mają teraz jedzenia pod dostatkiem. Z pewnością nie pogardzą okruszkami.
 • Regaty. Łódeczki z listków da się puszczać nawet w kałuży.
 • Puszczanie baniek mydlanych. Zakład, że twój smyk nie będzie mógł im się oprzeć?
 • Zrywanie kwiatków. A potem oglądanie ich i układanie bukietu. Dziewczynka będzie zachwycona wiankiem uplecionym dla niej. Możecie też powtykać kwiatki we włosy.
 • Szukanie kamyków. Albo patyków o ciekawych kształtach. Albo zeszłorocznych szyszek. Krótko mówiąc, czegoś, z czego da się zrobić kolekcję.
 • Zapasy z tatą albo mamą sprawdzają się nie tylko w domu.
 • Zabawę z wyobraźnią. Liść na głowie może być koroną, gałązka – czarodziejską różdżką, a kółko narysowane patykiem na piachu – doskonałym torem wyścigowym.
Można robić jeszcze milion innych rzeczy. Rodzaj atrakcji zależy oczywiście od miejsca, w którym odpoczywacie. W lesie można np. sprawdzić, jak się chodzi po mchu, a jak po ścieżce, oglądać malutkie drzewka, z których wyrosną wielkie dęby czy buki, albo chować się za drzewami. W ogródku cioci absolutnym hitem będzie konewka i własny miniogródek (wystarczy patyk i „działka” wielkości chustki do nosa). A na łące można bawić się w szukanie żuczków.


ZOBACZ TEŻ: 14 rad, by majówka z dzieckiem była udana

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj