mama, tata, niemowlę, trawa, piknik, wiosna, majówka

Jesteśmy na majówce i... co dalej?

Podpowiadamy, co zrobić, by czas spędzony poza domem był udany.
mama, tata, niemowlę, trawa, piknik, wiosna, majówka
Majówka to świetna sprawa. Można drzemać pod chmurką, brudzić się i robić mnóstwo pasjonujących rzeczy. I to przez cały dzień! Na taką wyprawę najlepiej wybrać się właśnie teraz: jest już ciepło, ale jeszcze nie gorąco, nie jest też tak tłoczno jak podczas wakacji.
Jak przygotować się do wyjazdu z dzieckiem?

Przygotujcie się na każdą pogodę

Pogoda nawet w maju może spłatać figla, dlatego ubierz dziecko (i siebie) na cebulkę. Zawsze będzie można zdjąć lub dołożyć jedną warstwę.
 • Wybierz ciuszki, które nie krępują ruchów i których nie będzie ci szkoda, jeśli malec wysmaruje się od stóp do głów (a zrobi to na pewno).
 • Zabierz ciepłą bluzę i cienką, nieprzemakalną pelerynkę albo osłonę przeciwdeszczową na spacerówkę.
 • Pamiętaj o dziecięcym ubraniu na zmianę. Przyda się, jeżeli maluch się obsiusia, wyleje na siebie picie albo wejdzie po kolana w jedyną w okolicy w kałużę.
Redakcja poleca: Jedziesz z dzieckiem? Te zasady są dla ciebie święte! [WIDEO]
Gdzie jest najbezpieczniejsze miejsce dla dziecka w samochodzie? O czym warto pamiętać, a czego nie powinno się robić podczas podróży z dzieckiem? – radzi ekspert Filip Raszewski, trener doskonalenia techniki jazdy w ŠKODA Auto Szkoła.

Postawcie na zieleń

Dziecko na wyjeździe nie potrzebuje jakiś specjalnych atrakcji. Wystarczy, że miejsce, w którym spędzicie ten dzień, będzie piękne i pełne zieleni. Bez spalin, tłumu, ryczących głośników i swądu grillowanych kiełbasek. Macie sporo możliwości: park, las, ogród botaniczny, łąka, wieś albo po prostu własny ogródek.

Róbcie to, na co macie ochotę

Zbijanie bąków w plenerze to atrakcja sama w sobie. Gdyby jednak twojemu dziecku znudziło się bieganie w kółko, możesz mu zaproponować:
 • Podglądanie ślimaków. Albo biedronek, wróbli czy jakichkolwiek innych stworzeń latających czy pełzających.
 • Karmienie kaczek. Nie szkodzi, że mają teraz jedzenia pod dostatkiem. Z pewnością nie pogardzą okruszkami.
 • Regaty. Łódeczki z listków da się puszczać nawet w kałuży.
 • Puszczanie baniek mydlanych. Zakład, że twój smyk nie będzie mógł im się oprzeć?
 • Zrywanie kwiatków. A potem oglądanie ich i układanie bukietu. Dziewczynka będzie zachwycona wiankiem uplecionym dla niej. Możecie też powtykać kwiatki we włosy.
 • Szukanie kamyków. Albo patyków o ciekawych kształtach. Albo zeszłorocznych szyszek. Krótko mówiąc, czegoś, z czego da się zrobić kolekcję.
 • Zapasy z tatą albo mamą sprawdzają się nie tylko w domu.
 • Zabawę z wyobraźnią. Liść na głowie może być koroną, gałązka – czarodziejską różdżką, a kółko narysowane patykiem na piachu – doskonałym torem wyścigowym.
Można robić jeszcze milion innych rzeczy. Rodzaj atrakcji zależy oczywiście od miejsca, w którym odpoczywacie. W lesie można np. sprawdzić, jak się chodzi po mchu, a jak po ścieżce, oglądać malutkie drzewka, z których wyrosną wielkie dęby czy buki, albo chować się za drzewami. W ogródku cioci absolutnym hitem będzie konewka i własny miniogródek (wystarczy patyk i „działka” wielkości chustki do nosa). A na łące można bawić się w szukanie żuczków.


ZOBACZ TEŻ: 14 rad, by majówka z dzieckiem była udana

Przestrzegaj kilku zasad

Dzięki temu wasza majówka nie skończy się jakimś przykrym wypadkiem.
 • Chroń jedzenie przed owadami.
 • Nie pozwalaj dziecku jeść jagód prosto z krzaka. Nigdy nie ma pewności, czy krzaczek, z którego zrywamy owoce, nie służył jako toaleta dla zwierzaka. W kale zwierząt mogą być jaja pasożyta, który powoduje bardzo groźną chorobę – bąblowicę. Uważaj też na inne rośliny trujące.
 • Uważaj, by dziecko nie zjadło czegoś, czego nie powinien. Maluchy z ciekawości pakują do buzi absolutnie wszystko, co im wpadnie w łapki, np. kuleczki zerwane z krzaka, a nawet gąsienice. Mogą też dobrać się do prowiantu dorosłych, np. piwa.

Zadbaj o atmosferę

Aby majówka z dzieckiem była naprawdę udana:
 • Pozwól dziecku wyszaleć się i wybrudzić. Bieganie, skakanie to właśnie to, co tygrysy lubią najbardziej. Chce wchodzić dziesięć razy pod tę samą górkę? Czemu nie!
 • Nie strofuj bez potrzeby... Nim powiesz: „Nie rób tego, bo się spocisz/spadniesz!”, zastanów się, czy rzeczywiście nie powinien tego robić.
 • ...jednak bądź czujna. Dzięki temu w porę zapobiegniesz kłopotom.
 • Nie popędzaj. Dostosuj tempo do możliwości dziecka. Przystawaj, gdy je zainteresuje mrówka, nie odwracaj uwagi, gdy od kwadransa przygląda się kwiatkom. Świata nie da się poznawać w biegu.
 • Inspiruj, proponuj, ale nie narzucaj. Twój smyk zamiast zachwycać się przyrodą, urządza crash testy swoim autkom? Niech się bawi tak, jak lubi.
 • I najważniejsze: spróbuj pobyć tu i teraz. Nie  myśleć o pracy, kredycie czy zakupach. Jak? Weź przykład ze swojego malca i spróbuj spojrzeć na świat jego oczami. Dla niego wszystko jest nowe i fascynujące!

ZOBACZ TEŻ: 23 pomysły na szalone zabawy ruchowe
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy