Pierścień i róża, audiobook, audiobook dla dzieci
materiały prasowe
Gry i zabawy

Pierścień i róża – recenzja audiobooka

Dobre baśnie rzadko się starzeją. A już te napisane przez wybitnych autorów, a William Thackeray do takich należy, z wiekiem są coraz pyszniejsze. Czytajcie baśnie.

Za kilka lat na marzenia o zaczarowanym świecie nie będziecie mieć zwyczajnie czasu. Posłuchajcie zatem mądrej i dowcipnej opowieści o pierścieniu i róży.

Dawno, dawno temu w królestwach Paflagonii i Krymtatarii… Zacznijmy jednak od  przedstawienia bohaterów. Oto książę Lulejko mieszkający na dworze swego wuja Walorozo XXIV, króla Paflagonii, uzurpatora, figury nieprzyzwoitej, i nieuczciwej. Rozum wprawdzie ma Lulejko malutki, ale serce dobre, bo nie odbiera wujowi tronu siłą. Nie może zresztą, bo jest zakochany w jego córce, pięknej Andżelice, u boku której żyje cichutko przygarnięta przez księżniczkę Rózia, mądra i zaradna dziewczyna, ale tylko (na razie) służąca. Ale o tym na razie sza.

Teraz kolejne osoby dramatu odgrywające w tej historii ważną rolę. O rękę Andżeliki stara się także książę Bulbo, syn kolejnego uzurpatora Padelli I, króla Krymtatarii. Chyba są nawet w sobie zakochani. Ojciec Bulby jest święcie przekonany, że prawowita dziedziczka korony, królewna Rózia, nie żyje, więc włada królestwem bezstresowo.

Jest jeszcze Czarna Wróżka, i są magiczne przedmioty – tytułowe pierścień i róża, które w tej historii mocno namieszają, oczywiście za sprawą Czarnej Wrózki, która wprawdzie fatalnie się nazywa, ale jest całkiem porządną wróżką. Jest w tej opowieści jeszcze kilka ważnych postaci, o których powinnam choćby wspomnieć. Przedstawię wam jeszcze Gburiana, odźwiernego, figurę wyjątkowo odpychającą. On zresztą słono zapłaci za swoje zachowanie wobec Czarnej Wróżki. Wypada także wspomnieć Gburię – Furię, która też narobi kłopotów bohaterom, a zwłaszcza księciu Lulejce.

Na koniec pierścień i róża, dwa magiczne przedmioty ofiarowane przez Czarną Wróżkę dwójce bohaterów. Namieszają sporo, sprawią wiele kłopotów, ale i one się ustatkują, gdy dotrą do prawowitych właścicieli.

Muszę wam jeszcze wspomnieć, że nic w tej baśni nie toczy się przewidywalnie. Autor gmatwa sytuacje, żartuje z bohaterów, nawet z tych, których darzy ogromną sympatią, podlewa te opisy sporą dawką ironii i humoru. Przede wszystkim pokazuje nam, do czego prowadzą niewiedza, zazdrość, oszustwo i kłamstwo. Robi to bardzo elegancko, po angielsku, dzięki czemu my czytelnicy możemy się nad wieloma sprawami pochylić, wiele przemyśleć, o wielu nigdy nie zapomnieć. Możemy też pomarzyć o spotkaniu z Wróżką, niekoniecznie Czarną, która sprawi nam prezent marzenie, albo zawrze z nami trudną do realizacji umowę. Posłuchajcie, jeśli nie chcecie jeszcze czytać.

Pierścień i róża
Autor: William Makepeace Thackeray
Czyta: Roman Felczyński
Wydawca: MTJ Agencja Artystyczna
Nośnik: CD w formacie mp3
Czas nagrania: 4 godziny 56 minut

Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

karampuk, audiobook
materiały prasowe
Gry i zabawy
Karampuk – recenzja audiobooka dla dzieci
Na książkach Ludwika Jerzego Kerna wychowali się nie tylko wasi rodzice, ale także i niektórzy dziadkowie. To literatura, która w się nie starzeje. Mądra, dowcipna, zmuszająca w taktowny sposób do myślenia. Karampuk, choć napisany ponad czterdzieści lat temu, także nic nie stracił ze swej atrakcyjności.

Posłuchajcie, jak opowieść o króliku z kapelusza interpretuje Artur Barciś. Mistrzostwo świata. I jeszcze ta muzyka Astora Piazzoli !   Tym, którzy nigdy nie słyszeli o Karampuku, wyjaśniam, że ten śmieszny królik urodził się w czasie występu Miguela Campinello w jego cylindrze. Nic dziwnego, że mały uszaty Karampuk uważa magika za swego/swą matkoojca.    Bohaterami opowieści jest zatem ta przedziwna para. Królik , który zachowuje się jak małe dziecko, i magik uosabiający rodzica. Widoczne to jest na każdym kroku. Przeczytajcie zresztą poniższy fragment, aby się o tym przekonać:   Karampuk z mistrzem Miguelem, trzymając się za ręce, wyszli wreszcie w podskokach na ulicę. Sprawiali wrażenie rozbawionych przyjaciół, którzy wracają z jakiegoś bardzo udanego przyjęcia. Było późno i po ulicach spacerowało niewiele osób. ”Całe szczęście - myślał sobie mistrz Miguel - że jest ciemno i nie widać, jak się wygłupiam. Strach pomyśleć, co by to było, gdybym tak musiał podskakiwać w świetle dziennym...” ”Co za pech - myślał sobie w tym czasie Karampuk - że akurat jest noc i że tak mało ludzi widzi mój spacer z najsłynniejszym magikiem świata, który jednocześnie jest moimi rodzicami. Ubrany jestem w śliczny płaszcz, a na głowie mam jego magiczny cylinder. Naprawdę szkoda, że na ulicach jest tak mało ludzi...” Ludzie zresztą nie bardzo zwracali uwagę na tę dziwną parę. O tej porze na ulicach miast dzieją się najrozmaitsze rzeczy i widok dwóch wesołych, wracających do domu przyjaciół, nie jest niczym nadzwyczajnym. Że szli podskakując sobie co chwila? Cóż, radość może się objawiać w różny sposób. Jeden sobie podśpiewuje, a inny znów może sobie podskakiwać. Wolno mu, byle robił to kulturalnie i nie zakłócał innym wieczornego spokoju.   Prawda, że to fantastyczna opowieść? Lubię takie...

Wyspa skarbów, audiobook dla dzieci, audiobook
materiały prasowe
Gry i zabawy
Wyspa Skarbów – recenzja audiobooka
Gdzieś daleko na morzu leży zagubiona wyspa, na której legendarny kapitan Flint ukrył piracki łup. Powieść Roberta Louisa Stevensona z pewnością zainteresuje chłopięcą część poszukiwaczy przygód, choć pewnie i małe piratki także.

Akcja toczy się w XVIII wieku, w czasach, gdy po morzach świata grasowało wiele pirackich statków. Posłuchajcie, czyta Stanisław Biczysko. Będzie sporo emocji z dreszczykiem. Historię pirackiego skarbu opowiada Jim, główny bohater, a przy okazji powieściowy narrator. Chłopiec jest synem właściciela gospody, w którego ręce trafia mapa z zaznaczonym miejscem ukrycia skarbu pirata Flinta. Ta mapa zresztą narobi rodzinie sporo kłopotów. Na gospodę napadną bandyci, chłopiec z matką uciekną do najbliższej wioski. W domu dziedzica Jim zdradzi ,  że jest w posiadaniu pewnego kuferka, w którym znajduje się mapa. Przy okazji się dowie, że mapa wskazuje wyspę, na której ukryty jest skarb pirata. Dziedzic kupi statek Hispaniola, zwerbuje załogę, i wyśle ją  na poszukiwanie wyspy. Nie wie jednak biedaczysko, że wśród marynarzy znajdą się kompani pirata, którzy także marzą o zdobyciu skarbu. Jim też znajdzie się na statku, bo właściciel zatrudni go jako chłopca okrętowego. Na czele ekspedycji stanie kapitan Bill, osobistość wyjątkowo niechlujna, a funkcję kucharza okrętowego obejmie Długi John Silver bez nogi, z gadającą papugą na ramieniu, pirat podstępny i sprytny. Rozpoczyna się wielka przygoda pełna niebezpieczeństw, zagrożeń, zawirowań. A w samych ich centrum znajduje się Jim Hawkins, chłopiec odważny, ciekawy świata, i trochę szalony. Ta książka wciąga, bo pisarz potrafi tak budować fabułę, i tak prowadzić akcję, że czytelnik nie może się od niej oderwać. No bo jak się oderwać od tych pirackich opowieści, od tych pirackich piosenek, z których najbardziej znana to: Piętnastu chłopów na Umrzyka Skrzyni – Jo-ho-ho! I butelka rumu! Diabli i trunek resztę bandy wzięli. Jo-ho-ho! I butelka rumu! Proponuję wam wersję czytaną przez aktora. Stanisław Biczysko robi to znakomicie. Posłuchajcie. Wszak to klasyka gatunku. I jeszcze jedno. Książki...

Jankes na dworze króla Artura, audiobook, Mark Twain, audiobook dla dzieci
materiały prasowe
Gry i zabawy
Jankes na dworze króla Artura – recenzja audiobooka
Dla tych, którzy lubią historię, a także dla miłośników fantasy. Autorem powieści o amerykańskim kowalu Hanku Martinie przeniesionym w czasie do średniowiecznej Europy jest Mark Twain.

Interpretuje te niesamowite przygody Andrzej Szopa , znakomity aktor teatralny, filmowy, dubbingowy. Posłuchajcie, bo pan Andrzej czyta przekonująco. Silny, pewny siebie i żądny przygód amerykański kowal trafia do zamku Camelot, gdzie wraz z królową Ginewrą mieszka król Artur, legendarny władca średniowieczny. Tam także ciekawski Jankes spotka całą śmietankę rycerstwa na czele z Lancelotem, a także najsławniejszego czarownika tamtych czasów - Merlina. Ale zanim stanie się kims ważnym, ważniejszym od samego Merlina, zostanie posądzony o ludożerstwo i skazany na śmierć. Właśnie w lochu sprytny kowal postanowi wykorzystać swoją przewagę nad niedokształconymi (tak przynajmniej sądzi) ludźmi średniowiecza i zacznie zdobywać sławę kogoś o wiele mądrzejszego niż sam Merlin, ba, mądrzejszego niż król Artur. Butnemu Jankesowi się wydaje, że jego dość powierzchowna wiedza z przyszłości pozwoli mu zdobyć przewagę nad mieszkańcami Camelotu i stać się prawdziwym władcą średniowiecznego królestwa. Oczywiście pomysł nie wypali, bo kowal wpadnie we własne sidła. Ale o tym dowiecie się z książki, której dobrze sie słucha, choć została napisana w XIX wieku. Nie będziemy się teraz zastanawiać, o co chodzi pisarzowi, co demaskuje, dlaczego kpi z dawnych legend. Potraktujcie tę powieść jak interesującą historię pewnego sprytnego Jankesa, któremu się wydawało, że może być nawet szefem samego Lancelota i pierwszym w państwie Artura czarodziejem. Kowal pozostanie kowalem, błędni rycerze błędnymi rycerzami. Wy natomiast świetnie się zabawicie, bo sporo w tej opowieści dobrego humoru, dużo zaskakujących sytuacji i całkiem dużo tak typowej dla pisarza ironii. Fajna wakacyjna przygoda. Dobrze się po lekturze tej książki śni. Jankes na dworze króla Artura Autor: Mark Twain Czyta: Andrzej Szopa Wydawca: Lissner Studio Nośnik: CD w formacie mp3 Czas nagrania: 6 godzin 14...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj