Powietrze z zanieczyszczeniami i alergenami, przesuszone lub zbyt wilgotne ma negatywny wpływ na jakość naszego snu i powoduje objawy, które potrafią dosłownie spędzić sen z powiek. Dodaj dbanie o jakość powietrza do listy zachowań higieny snu i ciesz się zdrowszym snem.
Współpraca reklamowa
W gonitwie codziennych obowiązków, zapominamy jak ważny i dobroczynny jest dla nas sen. Przez tych kilka godzin dziennie pozwalamy naszemu organizmowi zregenerować się, odpocząć i nabrać sił, aby następnego dnia stawić czoła kolejnym wyzwaniom. Skoro sen jest dla nas tak wartościowy, co zrobić by jego jakość była jak najlepsza? Skutecznym rozwiązaniem może być przestrzeganie higieny snu, czyli podjęcie takich zachowań, które sprawią, że łatwiej zaśniemy, a sam sen będzie głębszy i zdrowszy. Unikanie używek przed snem, spożycie lekkostrawnej kolacji czy odpowiednie przewietrzenie pokoju to tylko kilka przykładów spośród dobrych praktyk. Czy jednak, zastanawiałeś się jak jakość powietrza, którym oddychamy w mieszkaniu, wpływa na to, jak się wysypiamy? Czy smog, pyłki roślin, a nawet kurz unoszący się w naszym domu może sprawić, że jakość naszego snu pogorszy się? Niestety okazuje się, że tak.
Skutki złej jakości powietrza na sen
Zaburzenia snu wpływają na nasz wygląd zewnętrzny poprzez spuchnięte powieki, cienie pod oczami, nienaturalny kolor cery, ale również wyniszczają organizm od wewnątrz i zakłócają równowagę psychiczną. Wzrost poziomu zanieczyszczenia powietrza i jego nadmierne wysuszenie pogarszają wydajność snu oraz powodują zaburzenia takie jak wydłużony czas zasypiania, płytki sen, utrudnione oddychanie, bezdech senny, a nawet bezsenność. Dodatkowo sen potrafią skutecznie zakłócić alergeny. Wzmożone pylenie wiosną i latem wpływa negatywnie na jakość snu – szczególnie u alergików. Skutkiem niezdrowego snu jest zmęczenie, pogorszone samopoczucie, rozkojarzenie, gorsza jakość pracy, wahania nastrojów oraz rozdrażnienie. Ponadto zwiększa się ryzyko rozwoju chorób psychicznych np. depresji oraz spada odporność, poprzez którą wzrasta ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego oraz układu żołądkowo-jelitowego.
Zanieczyszczone powietrze w domu
Nawet jeśli słyszymy o kilkukrotnie przekroczonych normach zanieczyszczenia powietrza, myślimy, że ten problem za zamkniętymi drzwiami naszego mieszkania, już nas nie dotyczy. Niestety, nic bardziej mylnego. Okazuje się, że powietrze w pomieszczeniach może być od 2 do 5 razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Biorąc pod uwagę, że średnio przeznaczamy na sen około 7-8 godzin warto przyjrzeć się bliżej zanieczyszczeniom, które znajdują się wokół nas i które mogą negatywnie wpływać na sen. Znane już wszystkim cząsteczki PM2,5 znajdujące się w smogu są obecne także w naszych domach.
Jeśli któryś z domowników jest palaczem, to w pomieszczeniach unosi się również bardzo niebezpieczny dym tytoniowy. Jednak nie tylko papierosy są źródłem toksyn. Mogą się one uwalniać podczas codziennych czynności np. smażenia czy palenia świec. Groźne są szkodliwe gazy i związki lotne. Wszelkie farby czy kleje używane podczas remontów mogą powodować objawy, które będą zakłócały spokojny sen. Bóle głowy, problemy z oddychaniem to tylko jedne z nich. Kolejny częsty problem, który wpływa na jakość powietrza wewnątrz, to domowa pleśń. Mikotoksyny produkowane przez pleśń powodują ogólne zmęczenie, bóle żołądka i głowy, katar albo zapalenie zatok. Częste wietrzenie mieszkań chroni nas skutecznie przed wilgocią czy zanieczyszczeniami chemicznym i choć coraz częściej wiąże się to z wpuszczaniem do domu „smogu” i alergenów nie oznacza, że mamy rezygnować z wietrzenia. Wówczas warto rozsądnie wybierać jego pory – unikając otwierania okien w czasie największego ruchu komunikacyjnego, smogu lub też pylenia roślin.
Biorąc pod uwagę, jak dużo szkodliwych substancji znajduje się w pomieszczeniach i jak poważne konsekwencje mogą one mieć dla naszego snu oraz zdrowia dobrym rozwiązaniem jest oczyszczanie powietrza, którym oddychamy w domach. Doktor Wojciech Feleszko z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rekomenduje właśnie tę metodę jako najbardziej skuteczną: - Najlepszym sposobem radzenia sobie z zanieczyszczeniami powietrza jest filtrowanie ich za pomocą oczyszczaczy z odpowiednimi filtrami. Najskuteczniejsze sprzęty pozwalają eliminować nawet 99% zanieczyszczeń o wielkości 0,02 mikrona; w tym cząsteczki PM2,5, kurz, roztocza, pyłki, pleśń czy sierść zwierząt, dzięki czemu mogą łagodzić objawy alergii poprzez ograniczenie czynnika uczulającego. Oczyszczacze powietrza mogą filtrować także bakterie, wirusy oraz lotne związki organiczne np. formaldehyd – tłumaczy.
Alergie
Zanieczyszczenia powietrza to nie tylko niebezpieczne pyły, ale także mnóstwo alergenów, które wywołują alergię wziewną, powodując u alergików wiele męczących objawów, które są uciążliwe szczególnie nocą. Pyłki drzew i traw pojawiają się wiosną, lecz alergeny takie jak kurz, sierść, pleśń czy roztocza są obecne w naszych domach przez cały rok. Mamy z nimi styczność każdego dnia, nawet jeśli bardzo dbamy o czystość naszych wnętrz. Alergeny wywołują takie objawy jak kichanie, wyciek z nosa, łzawienie i swędzenie oczu. Mogą wywołać też objawy astmy – skurczenie oskrzeli, świszczący oddech i duszność. Wszystkie powyższe objawy mogą sprawić, że spokojne przespanie całej nocy będzie dla alergika prawdziwym wyzwaniem. Najważniejsze w tej sytuacji będzie złagodzenie objawów poprzez ograniczenie występowania alergenów w pomieszczeniach.
W przypadku łagodzenia objawów alergii z pomocą również może przyjść oczyszczacz powietrza, najlepiej rekomendowany prze Polskie Towarzystwo Alergologiczne, np. Philips AC3256, który pozbędzie się większych cząsteczek, takich jak sierść czy kurz, a dzięki filtrowi HEPA skutecznie wyeliminuje inne alergeny, na przykład pyłki czy roztocza.
Suche powietrze
mat. prasowe
Chcąc zadbać o dobry i zdrowy sen warto także zwrócić uwagę na odpowiednie nawilżenie powietrza w sypialni. Jego optymalny poziom wynosi 40-60 %. Zbyt suche powietrze może powodować wysuszanie błony śluzowej nosa, oczu i gardła, a także prowadzić do infekcji górnych dróg oddechowych. Natomiast zbyt wilgotne powietrze sprzyja rozwijaniu się pleśni, bakterii i grzybów, przez które mogą pojawić się reakcje alergiczne.
Dobry nawilżacz to także niezbędne urządzenie, które pomoże w walce o lepszą jakość snu. Dostępne są również urządzenia 2w1, np. Philips AC3829. Odpowiednio nawilżając powietrze można uniknąć ciągłego wybudzania się w nocy z powodu trudności w oddychaniu. Niemniej jednak przy wyborze nawilżacza warto pamiętać, że nawilżanie powinno odbywać się naturalnie i bezpiecznie. - Najnowsze rozwiązania dostępne na rynku w naturalny i bezpieczny sposób zapewniają wydajne i higieniczne nawilżanie powietrza bez jonów, ozonu czy szkodliwych środków chemicznych i dodatkowo rozprzestrzeniają mniej bakterii - podkreśla dr. n.med. Małgorzata Biernacka - Zielińska, lekarz pediatra.
Jak skutecznie oczyszczać powietrze w domu? Przydatne wskazówki (nie tylko) dla alergików
Z jednej strony smog, z drugiej kurz. Prawda jest taka, że powietrze, którym codziennie oddychamy, nie jest zbyt czyste ani świeże. Nie mamy na nie wpływu, gdy wychodzimy na dwór, jednak możemy wpłynąć na jakość powietrza w naszym domu.
var _gde_lbcfmuhjit = new Image(1,1);
_gde_lbcfmuhjit.src='https://edipresse.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=bJs1NNQWQWS3gwPowYxmq6RtnO4uisytr6fmuMKGgNn.E7/stparam=lbcfmuhjit/fastid=isieghejiifhwdgeybaxftayodjg';
Wielu rodziców i dzieci boryka się z problemem kaszlu, łzawiących oczu oraz z innymi objawami alergii. Wszystko przez alergeny , czyli substancje pochodzenia zewnętrznego, wywołujące w naszym organizmie reakcję alergiczną. Jednym z głównych czynników, które wpływają na jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń, jest obecność alergenów takich jak: kurz, pyłki, roztocza, zarodniki pleśni i sierść zwierząt. Alergicy stanowią coraz większy odsetek osób cierpiących na choroby przewlekłe.
Jesteśmy coraz bardziej świadomi zanieczyszczeń powietrza na zewnątrz oraz jego zagrożenia dla zdrowia. Tymczasem okazuje się, że powietrze w naszych domach i biurach może być aż 5 razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz! Jak zatem możemy poprawić jakość powietrza, którym oddychamy w domu? Oto kilka wskazówek:
Wietrz pomieszczenie
Nasze domy i mieszkania z reguły są bardzo ciepłe, zatem musimy dbać o właściwą wentylację powietrza. Wykorzystaj dni, kiedy jakość powietrza jest lepsza i wietrz mieszkanie robiąc krótkie przeciągi. W ten sposób nie narazisz domowników na wyziębienie, a powietrze w twoim domu znacznie się poprawi. Pamiętaj również o częstym sprzątaniu, odkurzaniu i wycieraniu mebli. Najlepiej za pomocą wilgotnej ściereczki lub specjalnych preparatów do usuwania kurzu. Dzięki temu zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń w powietrzu.
Oczyszczaj powietrze
Alergeny mają ogromny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach, a liczba osób cierpiących na alergie dramatycznie wzrasta na całym świecie. Dlatego wskazane jest stosowanie oczyszczacza powietrza , który ochroni cię nie tylko przed alergenami,...
materiały prasowe
Zdrowie
Poznaj 3 niebezpiecznych wrogów, którzy z pewnością mieszkają w Twoim domu
Pyłki roślin, kurz i sierść zwierząt – to one najczęściej powodują alergię wziewną u dzieci. Niestety niełatwo się przed nimi uchronić – są obecne w każdym domu, również w Twoim. Co więc zrobić, by przynieść ulgę zarówno małym, jak i dużym alergikom?
Często można spotkać się z opinią, że alergia wziewna to problem, który pojawia się wiosną i mija wraz z zakończeniem kwitnienia roślin, czyli pod koniec lata. Tymczasem każdy alergik wie, że pierwsze rośliny zaczynają pylić już na początku stycznia, a z każdym kolejnym miesiącem problem tylko się nasila. Do tego dochodzą inne alergeny, takie jak kurz, a właściwie roztocza kurzu domowego, czy sierść zwierząt, więc tak naprawdę objawy alergii mogą dokuczać nam przez cały rok. Zanim zaczniesz walkę z alergenami, warto najpierw dobrze poznać przeciwnika.
Poznaj wroga, czyli, co nas uczula
Alergia to nic innego jak nieprawidłowa odpowiedź naszego układu immunologicznego na różnego rodzaju alergeny. W przypadku alergii wziewnej, najczęstszymi alergenami powodującymi takie objawy jak katar, łzawienie i swędzenie oczu są:
1. Pyłki roślin – pierwsze rośliny – w zależności od regionu, w którym mieszkasz – zaczynają pylić już w styczniu. Są to np. olcha i silnie uczulająca leszczyna. Wczesna wiosna to pora pylenia brzozy, dębu i topoli. W maju przychodzi czas na trawy – ich pyłki potrafią dać się we znaki alergikom. W kolejnych miesiącach pylą m.in. babka, szczaw, pokrzywa czy komosa. Przed pyłkami roślin właściwie nie da się uciec.
2. Roztocza kurzu domowego – to żyjące w nim mikroskopijne pajęczaki, które żywią się głównie naskórkiem. Myślisz, że znajdziesz je tylko na mocno zakurzonej starej komodzie czy na strychu? Mamy złą wiadomość: roztocza kurzu domowego są niemalże wszędzie – w dywanach, pościeli, zasłonach, kocach, a nawet pluszowych zabawkach dziecka.
3. Sierść zwierząt – nie masz w domu żadnego czworonoga, więc myślisz, że przynajmniej ten problem cię nie dotyczy? Niestety, to nieprawda. Jeśli ty lub twoje dziecko jesteście uczuleni na sierść, wystarczy, że kot sąsiadów przyjdzie na wasz...
materiały prasowe
Zdrowie
Alergen – mikrowróg alergika. Jak go pokonać?
Wiosna zawitała do nas już na dobre, a wraz z nią pyłki drzew, traw i innych roślin, czyli mikrowrogowie wszystkich alergików. A jeśli chodzi o nasze domy, w których staramy się ukryć przed pyłkami, wcale nie jest lepiej, gdyż powietrze w domu może być nawet do 5 razy bardziej zanieczyszczone.
var _gde_monhhwflgy = new Image(1,1);
_gde_monhhwflgy.src='https://edipresse.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=Aos6P6bjEwnXJu_viMrfd6eELc.U8gNkD4yswTdhpLr.c7/stparam=monhhwflgy/fastid=kioimzbmkejleoicradtmrmplwku';
Ciepłe, słoneczne, wiosenne i letnie dni to wprost idealna pora na długie spacery z dzieckiem lub zabawy na dworze. Niestety wielu maluchom i ich rodzicom wiosna kojarzy się zupełnie inaczej – z katarem, łzawieniem oczu i katarem, czyli krótko mówiąc, z alergią. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 20% światowej populacji zmaga się z chorobami alergicznymi takimi jak katar sienny, astma alergiczna i alergiczny nieżyt nosa. Jak pomóc maluchowi przetrwać te trudne chwile?
Alergia, czyli właściwie co?
Alergia to nadwrażliwość układu odpornościowego na różne czynniki (które nazywamy alergenami). Zdaniem dr n. med. Małgorzaty Biernackiej-Zielińskiej oprócz problemów z rzeczywistą astmą, pyleniem, nasileniem objawów sezonowych, należy uwzględnić wpływ zakażeń np. bakteryjnych w przypadku krztuścia, powodują zapalenie płuc o przewlekłym przebiegu pozostawiając na wiele tygodni nadwrażliwość drzewa oskrzelowego. U zdrowego człowieka układ odpornościowy aktywizuje się i zaczyna bronić, gdy napotka wirusy lub bakterie. To jak najbardziej prawidłowa reakcja. Problem polega na tym, że organizm alergika źle rozpoznaje „wroga” i uznaje za niego czynniki, które tak naprawdę nie są dla niego groźne, np. pyłki roślin, sierść zwierząt czy roztocza kurzu domowego. Gdy układ odpornościowy alergika rozpozna takiego „wroga”, uruchamia takie same mechanizmy obronne jak w przypadku bakterii czy wirusów, czyli m.in. katar, kaszel, łzawienie i swędzenie oczu. Wszystko to ma na celu zwalczenie czynnika drażniącego i usunięcie go z organizmu. Jeśli do „wiosennych” alergenów lub tych znajdujących się w...