tata, dziecko
Wychowanie

By się nie zgubić

Czasem wystarczy chwila, by najlepiej pilnowany malec zniknął ci z oczu. Czy twoje dziecko wie, co robić w takiej sytuacji.

Sytuacja, w której tracisz dziecko z oczu, jest ogromnie stresująca dla niego i dla ciebie. Najlepiej, by nasze rady nigdy nie okazały się potrzebne. W sytuacji wakacyjnych wyjazdów, pobytów na plaży i imprezach w plenerze ryzyko, że dojdzie do takiego incydentu, jest większe. Przede wszystkim, gdy wybierasz się gdziekolwiek z dzieckiem nie spuszczaj go z oka, ani na chwilę, ale to jeszcze nie wszystko.

Trzylatek może już wiele zapamiętać. Naucz go więc, gdzie mieszka i jak się nazywa. Poćwicz przedstawianie się imieniem i nazwiskiem. Sprawdź, czy w razie potrzeby umie opowiedzieć, jak wyglądają i nazywają się jego rodzice – trudno być pewnym, że sam będzie to wiedział. Naucz malucha, że nie może zdradzać tych informacji wszystkim. Musi wiedzieć, kogo może obdarzyć zaufaniem (np. policjanta, strażnika miejskiego), ale tylko kiedy się zgubi. Warto to często ćwiczyć w zabawie, np. pytając: czy powiesz obcemu panu, jak się nazywasz? Czy wolno powiedzieć panu policjantowi, gdzie mieszkasz?

W centrum handlowym, na masowej imprezie, kiermaszu pokaż dziecku osoby, u których ma szukać pomocy, gdyby się zgubiło, np. obsługę supermarketu, pracowników ochrony, policjanta. Poproś malca, by w razie potrzeby podszedł do „pani w czerwonej marynarce” lub „pana w mundurze”. Naucz go, by nie pozwolił się obcej osobie wyprowadzić z budynku, w którym się zagubił. Mimo nauki i ćwiczeń nawet starsze dziecko pod wpływem stresu może zapomnieć nazwiska, kiedy się zgubi. Wiele kurtek czy bluz ma wewnątrz specjalne wszywki. Nie wpisuj jednak na nie danych dziecka, wystarczy tylko twój numer telefonu. W internecie możesz zamówić specjalną bransoletkę z numerem swojego telefonu. Dobrym pomysłem jest założenie jej dziecku np. na plaży. Być może osoba, która odnajdzie malucha, dzięki niej będzie mogła szybko się z tobą skontaktować.

Na wszelki wypadek
Warto mieć opracowany plan działań:
1. Wychodząc z dzieckiem, zwróć jego uwagę na różne punkty orientacyjne. Szansa, że uda mu się samemu wrócić w awaryjnej sytuacji, jest niewielka, ale jest.
2. Przy różnych okazjach pokazuj dziecku osoby, które może prosić o pomoc, gdyby się zgubiło. Może to być pracownik ochrony, strażnik miejski, kasjerka, najlepiej, żeby była to osoba charakterystycznie ubrana.
3. Naucz malca głośno protestować, gdyby ktoś obcy próbował wyprowadzić go z budynku, w którym się zgubił. Wyjaśnij, że na pewno nie będziesz czekała na zewnątrz.
4. Zachowaj spokój, gdy stracisz dziecko z oczu. Szybciej je znajdziesz, zwracając się do ochrony budynku,
niż miotając się z płaczem.
5. Poproś dziecko, żeby w razie zgubienia się czekało w miejscu, gdzie straciło was z oczu lub w innym charakterystycznym, dobrze widocznym punkcie, do którego łatwo dotrzeć.

Ekspert odpowiada: Maria Kowalska psycholog kliniczny i rozwojowy, prowadzi prywatną praktykę w Warszawie.
Dlaczego nie należy tracić z oka rozsądnego, wydawałoby się, kilkulatka?
Przedszkolak to mały człowiek, który wyrobił sobie podstawową umiejętność orientacji w rodzinnym otoczeniu. Odróżnia członków rodziny od obcych, ale nadal jest niedojrzały emocjonalnie. Stąd w chwili wzbudzenia uczuć pozytywnych łatwo nawiązuje kontakty i równie łatwo oddala się w kierunku obiektu pożądania, jakim może być zabawka w sklepie. Dlatego zawsze należy być z nim w bezpośrednim kontakcie fizycznym lub wzrokowym. Ważne też, by wyjaśnić dziecku, jak się ma zachować, gdy zostanie samo bez rodziców lub zgubi się w tłumie. Istotne jest, by opisać dziecku osoby, którym może ufać jak rodzicom. Maluch powinien znać i umieć opisać ich wygląd, zachowanie. Ważne również, by nauczyć dziecko, co samo może mówić o sobie obcym ludziom.
 

td_dopisek.gif

 

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

Dziecko zgubiło się na plaży
AdobeStock
Aktualności
6-latka zgubiła się na plaży. Odnaleziono ją 8 km dalej, poza granicami Polski
Jak to możliwe, że dziewczynka odeszła tak daleko od rodziców? Podpowiadamy, jak przygotować dziecko i siebie na taką sytuację.

6-latka była na wakacjach z rodzicami w Świnoujściu. Podczas zabawy zgubiła się, a rodzice zgłosili zaginięcie. Cała historia dobrze się skończyła. Odnaleziono ją na niemieckiej plaży Ahlbeck. Okazało się, że przeszła aż 8 kilometrów . Dużo? Niekoniecznie... Taka sytuacja to nie jest to odosobniony przypadek. Nawet jeśli przebyte kilometry robią wrażenie, to każdego dnia w pełni sezonu gubi się kilkanaścioro dzieci. Rodzice siedzą na kocu, a dzieci cieszą się morzem i piaskiem. Opiekunom często nawet nie przychodzi do głowy, że ich dziecko mogłoby odejść , czy się zgubić. Tymczasem maluchy biegające po plaży zupełnie się nie męczą, tracą poczucie czasu i z pewnością "nie mają czasu" na pilnowanie się rodziców. Dlaczego dzieci odchodzą? Wydaje nam się, że im starsza pociecha, tym lepiej wie, że nie można się oddalać, ale czy rzeczywiście dzieci widzą, co to znaczy? Każdego dnia poruszają się po ograniczonej przestrzeń - po ogrodzonym podwórku przy domu lub na osiedlu, na placu zabaw w przedszkolu lub w parku. Znają ulice, które są blisko domu. Tymczasem plaża to bezkres. Ciężko zobaczyć, gdzie jest, jakakolwiek granica i co za tym idzie do tych ram się stosować. „Nie oddalaj się.”, „Baw się blisko.” - nie są precyzyjnymi określeniami dla kilkulatka. Co gorsza, każdy kolejny falochron, czy parawan wygląda zupełnie tak samo. Dzieci latem łatwo się gubią Wiele osób mówi, że będzie uważać, że nie dopuści do takiej sytuacji. Tyle że z pewnością rodzice zgubionych dzieci także byli czujni. Przy małym dziecku wystarczy chwila nieuwagi. Dlatego oprócz samych zakazów i nakazów warto przygotować i siebie i dziecko najgorszy scenariusz: upewnij się, że dziecko wie, jak się nazywa i gdzie mieszka; starsze dziecko koniecznie naucz numeru telefonu do jednego z rodziców; warto kupić charakterystyczną...

bezpieczeństwo nad wodą
Adobe Stock
Czas wolny
Bezpieczne wakacje nad wodą – o czym musimy pamiętać
Bezpieczne wakacje nad wodą mogą stać się niezapomnianą przygodą dla całej rodziny. Ciesz się z urlopu, ale najpierw dobrze się do niego przygotuj.

Bezpieczne wakacje to warunek udanego wypoczynku. Dzieci kochają plażę. Brzeg morza lub jeziora to miejsce, w którym czują się szczęśliwe. Dziel z nimi tę radość, pamiętając o zasadach bezpieczeństwa nad wodą. Bezpieczeństwo nad wodą: zasady Jeśli wybieramy się na wakacje całą rodziną, przede wszystkim musimy mieć oczy dookoła głowy. NIGDY nie zostawiajmy naszych dzieci bez opieki. Cały czas, na wszelki wypadek, bądźmy w pogotowiu. Bezpieczne wakacje w górach i bezpieczne na wakacje na wsi opierają się na tej samej zasadzie. We wszystkim, co robimy, zachowujmy zdrowy rozsądek. Dawajmy naszym dzieciom dobry przykład i nie przeceniajmy naszych umiejętności pływackich. Nawet jeśli nie brakuje nam doświadczenia, pływajmy tylko na strzeżonych kąpieliskach.  Jak bezpiecznie spędzić wakacje nad wodą Kiedy robi się ciepło, marzymy o tym, żeby posiedzieć na plaży i zanurzyć się w wodzie. Wspólnie z Tomaszem Zalewskim, specjalistą w dziedzinie ratownictwa wodnego, wiceprezesem Zarządu Głównego WOPR, dyrektorem kursów z zakresu pierwszej pomocy (BLS/AED) wyjaśniamy, co powinni robić rodzice, aby ich dzieci były bezpieczne nad morzem, rzeką lub jeziorem. Zasady bezpiecznych wakacji nad morzem Większość poniższych zasad bezpiecznych wakacji nad morzem sprawdzi się też w przypadku urlopu nad jeziorem, rzeką czy innym kąpieliskiem. Koniecznie zapamiętaj tych siedem prostych punktów , jeśli chcesz cieszyć się bezpiecznymi wakacjami. 1. Nie spuszczaj z dziecka oka nawet na strzeżonej plaży Na kąpielisku strzeżonym, na którym pracują ratownicy, rzeczywiście możesz czuć się pewniej. Tam dno jest kontrolowane codziennie, a w strefach dla dzieci (brodziki) nie jest głębiej niż 40 cm. Poza tym ratownicy reagują natychmiast, gdy zobaczą malucha bez opieki lub jeśli zdarzy się wypadek. Ratownicy nie są jednak w stanie zobaczyć wszystkiego,...

ręka, mama, maluch, zgubić
Czas wolny
Co robić, gdy dziecko się zgubi
Czasem wystarczy chwila – w tłumie, sklepie, na plaży – żeby rozbrykany malec zniknął z oczu. Obyś nigdy nie znalazła się w takiej sytuacji! Na wszelki wypadek jednak przeczytaj.

Aż boisz się pomyśleć, że to mogłoby się wam przydarzyć? Lepiej, by nasze rady nie okazały się potrzebne. Ale ryzyko istnieje. Czy twoja pociecha wie, jak się zachować, gdy się zgubi ? Łagodnie i bez straszenia przygotuj ją na taką ewentualność. Naucz dziecko, jak się nazywa Przede wszystkim sprawdź, czy potrafi powiedzieć, jak się nazywa i gdzie mieszka. Ćwicz tę umiejętność w zabawie i od czasu do czasu powtarzaj. Trzy- lub czterolatek szybko się uczy, ale też prędko zapomina. A te wiadomości powinien mieć w główce zawsze. Starszak może też zapamiętać numer twojego telefonu komórkowego. Jednak pod wpływem stresu (gdy się zgubi) nawet bardzo rezolutny przedszkolak może zapomnieć nazwiska. Wiele kurtek i bluz ma wewnątrz specjalne naszywki – nie wpisuj tam pełnych danych dziecka, wystarczy imię i numer twojej komórki. W Internecie można zamówić bransoletkę z numerem telefonu, którą malec może nosić np. na plaży. Gdyby się zgubił, osoba, która go znajdzie, będzie mogła szybko się z tobą skontaktować. - Uczmy też dziecko, kim jest policjant, ochroniarz, strażnik miejski, obsługa sklepu. Na spacerze lub podczas zakupów pokazujmy mu takie osoby: „To jest pan ochroniarz. Gdybyś się zgubiła , zorientowała się, że nas nie ma, podejdź i powiedz, że szukasz rodziców” – radzi Mariola Pietroń-Ratyńska, psycholog. Trzymaj dziecko za rękę, by się nie zgubiło W tłumie zawsze trzymaj dziecko za rękę . Przypominaj mu i powtarzaj: „Bądź blisko mnie, patrz, gdzie jestem, nie odchodź”. – Gdy maluch się nas ładnie pilnuje, nagradzajmy go za to, chwalmy, żeby utrwalić dobre nawyki – podpowiada psycholog. Kilkuletnie dziecko jest ufne, nie umie odróżnić ludzi dobrych od złych. Może oddalić się, gdy zobaczy coś ciekawego (np. zabawkę na wystawie sklepu). Dlatego nie wolno go spuścić z oka! Uprzedź malca, że...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz