Pies najlepszym przyjacielem dziecka?
Adobe Stock
Wychowanie

Pies najlepszym przyjacielem dziecka?

Czy psy zachowują się tak samo w obecności dorosłego i w obecności dziecka? Badania pokazały, że nie. Choć pies może pomagać dziecku uporać się z różnymi trudnościami, to nie powinien z nim zostawać sam na sam. Sprawdź dlaczego.

Z opublikowanych w tym roku badań wynika, że psy dostosowują swoje zachowanie do zachowania dzieci. Jednak nie robią tego w aż tak dużym stopniu, jak zaobserwowano to w przypadku kontaktu pies-osoba dorosła. To zarazem dobra, jak i zła wiadomość.

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Dobra wiadomość o psach

Badania prowadzono z udziałem dzieci w wieku 8-17 lat oraz psów przebywających w rodzinach tych dzieci. 85 proc. z badanych dzieci miało zaburzenia rozwojowe. Naukowcy odnotowali, że psy wyraźnie zwracają uwagę na to, co robią najmłodsi członkowie rodziny. Reagują na zachowanie dziecka, w wielu przypadkach synchronizując z nim swój sposób bycia. Pozostawione sam na sam z dzieckiem aż przez 60 proc. czasu dostosowują swoje zachowanie do zachowania małego człowieka. Gdy dzieci są aktywne – synchronizacja ta obejmuje aż 74 proc. czasu, a gdy dzieci są spokojne i nie przemieszczają się – ponad 41 proc. czasu.

 

Przez 27 proc. czasu psy przebywają w odległości do 1 metra od dziecka, a przez 33 proc. czasu ustawiają się mordą w tę samą stronę, co ustawiona jest twarz dziecka. To nieprzypadkowe zachowanie, mówią naukowcy.

A jednak trzeba uważać

Inne badania dowiodły, że w przypadku psów towarzyszących osobie dorosłej synchronizacja ta wynosi blisko 82 procent czasu, a jeśli pies jest ze schroniska – jedynie 49 proc. W niewielkiej odległości od osoby dorosłej psy pozostają przez prawie 73 proc czasu, a psy ze schroniska – przez niecałe 40 proc. czasu. Ustawienia ciała psa w obecności człowieka wcześniej nie badano, więc tego nie można było porównać.
 
Z badań tych widać jasno, że pies może być niezłym towarzyszem dziecka, choć nie traktuje go tak samo jak osoby dorosłej. Podobny wniosek płynie też z badań, które wykazały, że psy, jeśli w ogóle, częściej w swojej rodzinie gryzą dzieci niż osoby dorosłe.

Zobacz też: Pies idealny towarzysz zabaw czy zagrożenie?
 
Czy pies dla dziecka jest bezpiecznym kompanem? To z pewnością zależy od charakteru psa, wieku, zachowania i wychowania dziecka. Odpowiedni pies może być doskonałym kompanem młodego człowieka, ale trzeba pamiętać, że to tylko pies i należy wobec niego stosować zasadę ograniczonego zaufania. Nigdy nie wiadomo, jak się zachowa, zwłaszcza w nowej dla niego sytuacji lub gdy poczuje się (słusznie lub nie) zagrożony.


Źródło: Shelby H. Wanser, Megan MacDonald, Monique A. R. Udell. Dog–human behavioral synchronization: family dogs synchronize their behavior with child family members. Animal Cognition, 2021; DOI: 10.1007/s10071-020-01454-4

Sprawdź:

małe zwierzęta domowe
Adobe Stock
Wychowanie
Małe zwierzęta domowe - jakie zwierzątko wybrać dla dziecka?
Małe zwierzęta domowe są idealne, gdy mieszkacie np. w bloku i nie możecie sobie pozwolić na dużego psa. Nie musicie w takiej sytuacji całkiem rezygnować z posiadania zwierzątka – wystarczy jedynie wybrać odpowiedniego pupila. Przedstawiamy gatunki małych zwierząt domowych i warunki, których potrzebują do życia.

Małe zwierzęta domowe są urocze i, mimo swoich skromnych rozmiarów, stają się ważnymi członkami rodziny. Wybierając zwierzątko dla dziecka, weź pod uwagę wymagania danego gatunku i długość życia. Wrażliwe dziecko może bardzo przeżyć wczesną śmierć chomika (żyją ok. 2 lat), a ekspresywny maluch może być zbyt absorbujący dla króliczka i lepiej sprawdzi się jako opiekun żółwia. Podpowiadamy, jakie małe zwierzątko domowe wybrać dla dziecka. Małe zwierzęta domowe Małe zwierzęta domowe cieszą się dużą popularnością, ponieważ są łatwe w opiece i tanie w utrzymaniu. Wybierając zwierzątko dla dziecka, trzeba pamiętać, że dziecko nie może być jego jedynym opiekunem i to na dorosłym spoczywa odpowiedzialność, żeby zadbać o zdrowe środowisko zwierzaka. Przed zakupem warto sprawdzić, jakie wymagania ma dane zwierzę i jakie warunki do życia należy mu stworzyć. Oto kilka propozycji małych zwierząt domowych. Fajne małe zwierzęta domowe: Chomik Kanarek Królik miniaturka Świnka morska Żółw domowy Mysz/szczur Rybka Szynszyla Chomik Chomiki cieszą się dużą popularnością i są uważane za idealne zwierzątka dla dziecka. Są malutkie i tanie, a koszt ich utrzymania nie jest wysoki. Przed zakupem należy jednak pamiętać o tym, że jest to zwierzę nocne – będzie przesypiało dzień, natomiast uaktywniało się w nocy, a więc także... hałasowało, gdy pozostali domownicy będą chcieli spać. Tym małym zwierzętom domowym trzeba także zapewnić klatkę i sprzątać ją co najmniej raz w tygodniu. Kupując chomika lepiej wybrać tego między 4-7 tygodniem życia, ponieważ łatwiej będzie go oswoić. Chomiki karmi się gotową karmą, którą można kupić w sklepie zoologicznym.   Kanarek Kanarek jako zwierzątko domowe jest mało uciążliwy, a opieka nad nim sprowadza się głównie do...

zagadki o zwierzętach
Adobe Stock
Gry i zabawy
Zagadki o zwierzętach – 15 nie tylko rymowanych zgadywanek
Patent na szybką zabawę z dzieckiem to zagadki o zwierzętach. Mogą być rymowane, łatwe i trudniejsze, albo takie z przymrużeniem oka. Dobrej zabawy!

Dzieci uwielbiają zagadki i świetnie, bo uznano je za dobrą formę stymulacji zdolności umysłowych dziecka . Poniżej znajdziesz 15 zgadywanek o zwierzętach i garść informacji o zaletach takich zabaw. Spis treści: Łatwe zgadywanki o zwierzętach Zagadki o zwierzętach leśnych Zagadki z przymrużeniem oka Funkcje zagadek w rozwoju dziecka Łatwe rymowane zgadywanki o zwierzętach Poniżej 5 propozycji zagadek dla najmłodszych dzieci . Ponieważ się rymują, maluchy powinny z łatwością udzielić prawidłowych odpowiedzi. Tych zagadek nigdzie nie znajdziesz – są tylko u nas! 1. Szczeka, merda ogonkiem i cztery łapy ma, więc pewnie wiesz, że na myśli mam... (psa) 2. Ma duże oczy, miauczy i w głowie mu psota, czy już wiesz, że chodzi mi o... (kota) 3. W piórka ozdobne, śpiewają, w gałęziach drzew ich igraszki. Ty już wiesz, że są to... (ptaszki) 4. Królem zwierząt jest, w Afryce mieszka. Boi się go każdy roślinożerny koleżka, Gdy na niego zapoluje, poleje się krew, a ty już wiesz, że ten drapieżnik to... (lew) 5. Ma długie nogi i szyję, i skórę w łatki. Zajrzy do najwyższego okna każdej afrykańskiej chatki. Jej nazwa rymuje się z "szafa", więc już wiesz, że to... (żyrafa) Zagadki o zwierzętach leśnych Tu już rymy nie podpowiedzą, o jakie zwierzę chodzi, więc zagadki są nieco trudniejsze, ale i tak nie powinny dzieciakom sprawić trudności. Przy okazji najmłodsi mogą dowiedzieć się kilku rzeczy o zwierzętach. Spróbuj dziecku czytać po jednym wersie – może zgadnie wcześniej niż po przeczytaniu wszystkich? Zobacz także: Edukacyjne gry dla dzieci 1. Dzik Mam dzieci w paski, ale nie jestem zebrą. Ryję w ziemi, ale nie jestem ryjówką. Mieszkam w lesie, a moim przysmakiem są żołędzie. 2. Bóbr Mam futro i płaski ogon jak płetwa. Pływam jak ryba i mam zęby mocne jak...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj