Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, natura, motyl, dziewczynka, leżeć
Wychowanie

W ogródku jak na placu zabaw - zobacz, jaki trening przechodzą zmysły dziecka

Tajemniczy ogród pełen zapachów, kolorów, smaków zaletami może przewyższać plac zabaw. Zobacz, jak może pomóc dziecku w jego rozwoju. .

Medytacje na gałęziach starej renety, budowanie szałasu wśród krzewów czerwonej porzeczki albo łasuchowanie przy krzaku malin – to mogą być najwspanialsze dziecięce wspomnienia. Do takich chwil z przyjemnością wraca się myślami przez całe dorosłe życie. Nic dziwnego. Ogród, las czy park to miejsca niezwykle przyjazne dzieciom. A chwile w nich spędzone mogą przynieść więcej korzyści niż najlepsza edukacyjna zabawka. Postaraj się w takich miejscach spędzać jak najwięcej czasu razem z dzieckiem. Maluch nie tylko się zrelaksuje. W bliskim kontakcie z przyrodą mogą lepiej rozwijać się zmysły dziecka.
 

Ćwiczymy węch
Odurzająca woń maciejki, czyli lekcja zapachu

Kwiaty, trawa (mokra lub skoszona), drzewa, zioła, owoce, a nawet powietrze, które inaczej pachnie rano, w południe lub po deszczu. Jest czym się zachwycać i co porównywać. A warto, bo zmysł węchu można doskonalić – wystarczy tylko często go używać. Takie lekcje zapachu możesz dać już niemowlęciu. Pochyl się nad kwiatem lub weź do ręki jabłko i pokaż, jak wciągasz nosem powietrze. Po chwili maluch zacznie cię naśladować. Zmysł węchu opiera się na skojarzeniach, dlatego zapachy mogą mieć magiczną moc. Zapamiętujesz je, a wraz z nimi chwile, które im towarzyszą. Być może woń nasturcji, którą teraz pokazujesz dziecku, już zawsze będzie mu się kojarzyć z pewnym letnim popołudniem i mamą w ogrodzie.

Ćwiczymy słuch
Słowik to czy skowronek, czyli lekcja słuchania

Szum wiatru, trzask łamanych gałęzi, bzyczenie trzmiela, śpiew ptaków. Czy twoje dziecko zwraca uwagę na takie odgłosy? Różnorodne bodźce słuchowe: dźwięki, trzaski, szmery, szelesty przyczyniają się do tworzenia nowych połączeń nerwowych w mózgu, które są związane ze zmysłem słuchu i stymulują jego rozwój. Poza tym śpiew ptaków, szum wody, nawet tej ze zraszacza podlewającego trawnik, wycisza i uspokaja. To prawdziwa muzyka relaksacyjna...

Ćwiczymy wzrok
Jak poznać butelkową zieleń, czyli lekcja patrzenia

Nie ma dwóch takich samych drzew czy kwiatów. Potrzebne jest tylko oko, które umie to dostrzec. A paleta barw, z której korzysta natura, nie ma końca. Zielony, seledynowy, malachitowy, szmaragdowy, turkusowy – jakie to wyzwanie, by te wszystkie barwy rozpoznać.
Żeby twój maluch stał się uważnym obserwatorem, naucz go patrzeć na kształty, kolory, cienie, wyławiać różnice i podobieństwa. Małemu dziecku zdecydowanie łatwiej będzie zobaczyć przedmioty będące w ruchu. Podglądanie biedronki lub śledzenie lotu motyla to bardzo dobre ćwiczenie dla oczu.

Ćwiczymy zmysł dotyku
Jakie to gładkie, czyli lekcja wrażliwości

Pozwól dziecku biegać boso po trawie, nie tylko po to, by mogło się hartować. To nowe doznanie dla małych stóp i świetny masaż. Zimne kamienie, szorstka kora, sypki piasek, jedwabiste płatki kwiatów czy kłująca szyszka doskonale rozwijają wrażliwość dotykową dłoni.
Ale uwaga: całkiem mali ogrodnicy próbują poznawać świat ustami. Czeka cię trudne zadanie: musisz zadbać, by do ich buzi trafiło tylko to, co jest jadalne.

Ćwiczymy smak
Słodko-kwaśno, czyli lekcja smaku

Zabawa zabawą, ale w przypadku małego dziecka musi być higienicznie. Najlepiej, żebyście w ogrodzie zajęli się tylko podziwianiem owoców i ich zbieraniem. Na jedzenie przyjdzie czas po ich starannym umyciu i – jeśli trzeba – obraniu ze skórek. Podobne zasady obowiązują również w lesie. Jeśli maluch nie może przestać myśleć o zjedzeniu leśnych poziomek, pokaż, jak nawleka się je na długie źdźbła trawy. Takie trofeum łatwiej donieść do domu, i to nie tylko po to, by je zjeść. Będzie też czym pochwalić się na przykład przed tatą.

O tym pamiętaj:
Róża ma kolce, a... niektóre rośliny mogą być bardziej niebezpieczne

  • Łubin – ma trujące kwiaty i nasiona.
  • Kaczeniec błotny – dotykanie rośliny może wywołać na skórze reakcję uczuleniową.
  • Konwalia – trujące są czerwone owoce.
  • Datura – silnie trująca jest cała roślina.
  • Złotokap – nasiona zawierają silnie trującą cytyzynę.
  • Tuja – szyszki, igły silnie drażnią błony śluzowe i skórę.
  • Zimowit – liście, bulwy i nasiona zawierają jeden z najbardziej trujących związków, kolchicynę.

Konsultacja: Justyna Święcicka, psycholog, pracuje w Uniwersytecie dla Rodziców, prowadzi warsztaty dla dzieci zdolnych, jest autorką książek o dzieciach i dla dzieci.

Czytaj więcej: Truciciele z ogródka - lista roślin trujących
 

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

rodzina
Panthermedia
Edukacja
Jak przyroda wpływa na dziecko
Dzieci poznają przyrodę wszystkimi zmysłami i reagują na nią w sposób bezpośredni, czynny, ciesząc się życiem. Swój zachwyt przyrodą wyrażają po swojemu uśmiechem, podskokiem, okrzykiem, tańcem, śpiewem.

„Nie trzeba daleko szukać, by zobaczyć cud. Cóż może być bardziej nadprzyrodzonego niż larwa stająca się motylem, żółtko kurczakiem, żołądź potężnym dębem?”   Jackson Brown Zbliżają się święta wielkanocne, więc to cudowny czas zasiania rzeżuchy. Poszukaj z dzieckiem jakiejś tacki, najlepiej ze styropianu (podkładka do mięsa w supermarketach) połóżcie na niej dużą ilość waty, nasypcie ziarenek i codziennie podlewajcie. Twoje dziecko codziennie będzie podglądać najpierw jak ziarenka kiełkują, niecierpliwić się aż urośnie i będzie można ją zjeść. To zadanie uczy dziecko cierpliwości, odpowiedzialności i obowiązku. Dodatkowo radość, że samo wyhodowało rzeżuchę sprawi, że chętniej ją zje przez co dostarczy swojemu ciału witaminy A, B, C, PP i K. Jeśli posiadacie własny ogród można nauczyć dziecko jak podlewać rośliny i jak je odżywiać. Można to porównać do opieki matki nad dzieckiem. Takie rozmowy i wspólne prace pogłębiają wzajemne więzi. Praca w ogrodzie może być również świetną terapią dla dzieci mających trudności w relacjach, które boją się lub unikają kontaktu fizycznego, dotyku. Dotykanie ziemi, kopanie rękoma, ubrudzenie się może być bardzo terapeutyczne. Dziecko przerywa lęk związany z utrzymaniem czystości. Można ziemię posmakować, polizać, pogryźć trawę, zakosztować bezpośredniego kontaktu z naturą. Są to czynności których na co dzień dziecko nie robi, a raczej ma zabronione. Czyż nie zdarza się nam iść na spacer z dzieckiem i nie pozwalać mu się bawić, żeby się nie ubrudziło? Ubierzmy dziecko w ciuszki przeznaczone do wyrzucenia, których nie będzie nam żal i pozwólmy dziecku potaplać się w błotku, pogrzebać w ziemi, dotykać kwiatów, wąchać, a nawet posmakować. To niesamowite doświadczenie. Dzieci chętnie bawią się w zgaduj zgadulę. Dziecko zamyka oczy i dostaje do ręki jakiś...

dziecko, mama, ogród
Panthermedia
Wychowanie
Ogród dla dzieci – jak urządzić go z pomysłem? Jak zadbać o bezpieczeństwo malucha?
Ogród dla dziecka powinien być bezpieczny i zaprojektowany tak, by rodzic mógł widzieć, co robi jego pociecha. Z drugiej strony maluchy nie lubią być nieustannie obserwowane. Warto więc stworzyć iluzję, że są one poza zasięgiem wzroku dorosłych.

Idealny ogród dla dzieci to taki, w którym może odpocząć cała wasza rodzina! Pełen kolorów, atrakcji i możliwości. Wystarczy, że włożysz w jego projektowanie odrobinę wysiłku, a stanie się ulubionym miejscem dla twojej pociechy.  Zanim jednak pomyślisz o atrakcjach w ogrodzie dla dzieci, skup się na względach bezpieczeństwa. Projektując przestrzeń dla maluchów, pamiętaj, że powinna być dobrze widoczna z okna czy tarasu. Tak, żebyś zawsze mogła mieć na oku swojego malucha, ale też nie przeszkadzała mu w zabawie. Wszystkie akcesoria i miejsca zabaw (od zjeżdżalni po huśtawki) muszą być odpowiednio zabezpieczone. Najmłodsze dzieci zawsze muszą być pod opieką dorosłych! Pomysły na ogród dla dzieci: przestrzeń pełna roślin Rośliny muszą być bezpieczne, pozbawione cierni i kolców. Warto posiać pietruszkę, rzodkiewki, cebulę, czosnek, rzeżuchę ogrodową. Najlepiej wybrać rośliny szybko wschodzące i rosnące, by dziecko nie czekało zbyt długo na efekty swej pracy. Warto tak zaplanować grządki, by o każdej porze roku coś ciekawego się na nich działo. Wiosną będą to nowalijki, latem słodki groszek cukrowy, truskawki, poziomki, jesienią słoneczniki. Nie wolno zapomnieć o rabacie kwiatowej. Na pewno spodoba się maluchom pachnąca maciejka, pomarańczowe nagietki, których płatki można użyć do zabarwiania masła na kanapki, czy fiołki lub goździki – włożone do słoika z cukrem pudrem nadadzą mu piękny aromat. Pomyśl też krzewach owocowych, np. borówce amerykańskiej czy porzeczkach. Dobrze, by było tam trochę cienia. Malec nie powinien cały czas przebywać na słońcu. Można zadbać o pergolę, altankę, domek, itp. Dzieci lubią też górki, wzniesienia, przeszkody do pokonywania. Można wykorzystać naturalne ukształtowanie terenu lub stworzyć je sztucznie. Gdy wybierzemy już miejsce na ogródek, musimy wybrać rośliny, jakie nasz mały...

Zdrowie
Zielone, kwitnące, ale..
... niebezpieczne dla dziecka! Sprawdź, czy kwiaty stojące na Twoim parapecie nie są trujące.

...niebezpieczne dla dziecka! Piękne i niewinnie wyglądające okazy z Twojego parapetu mogą zawierać groźne toksyny. Musisz więc szczególnie dbać, by nie znalazły się w zasięgu małych rączek. Zawsze jest dobry moment, żeby to sprawdzić. Może się bowiem okazać, że Twój ulubiony kwiat ma bardzo silne właściwości trujące lub zawiera substancje silnie podrażniające skórę czy błony śluzowe. Kłują i uczulają Doniczkowe piękności bywają przyczyną nie tylko zatruć. Popularne okazy wywołują też reakcje alergiczne – np. włoski znajdujące się na liściach begonii czy prymuli drażnią skórę, powodują jej swędzenie i pojawienie się pęcherzy. Z kolei silny zapach pelargonii może wywoływać ból i zawroty głowy, duszności. Domowe kwiaty z kolcami, cierniami czy ostro zakończonymi liśćmi są też przyczyną długo gojących się skaleczeń. Nawet z pozoru bezpieczne okazy, np. jukka, powodują przykre rany. A ciernie opuncji nie tylko kaleczą, ale i powodują poważne zmiany zapalne skóry. Z dala od malucha Co powinnaś zrobić, jeśli okazało się, że na parapetach jest sporo trujących zielonych piękności? Czy trzeba je wszystkie usunąć? Niekoniecznie. Zadbaj jedynie, by malec nie miał do nich dostępu (postaw je na najwyższej półce regału lub wysokim kwietniku). Pamiętaj też, by zabiegi pielęgnacyjne przy tych roślinach wykonywać w gumowych rękawiczkach. Domowe pogotowie Ale nawet gdy zachowasz wszelkie środki bezpieczeństwa, może się zdarzyć, że maluch włoży do buzi trujący listek czy jagodę. Co wtedy? Przede wszystkim natychmiast usuń z jego jamy ustnej wszystkie cząstki rośliny i dokładnie przepłucz buzię wodą. Jeśli zdążył już połknąć groźny listek lub owoc, postaraj się, by go zwymiotował (możesz podrażnić palcem tylną część jego gardła lub podać mu szklankę osolonej wody). Dobrym „lekarstwem” na gardło...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz