Gorączka u dziecka, choć często rzeczywiście jest pierwszym objawem zbliżającej się infekcji, bywa także efektem zmęczenia, przegrzania albo... nadmiaru wrażeń. Gorączka może jednak doprowadzić np. do odwodnienia, dlatego należy ją stale kontrolować i obniżać, kiedy wzrośnie ponad bezpieczny poziom. Wyjątkowo niebezpieczna jest u niemowląt i noworodków, zwłaszcza gdy towarzyszy jej silna biegunka i wymioty. Jeśli gorączce u dziecka towarzyszą inne chorobowe objawy, należy iść do lekarza, by przepisał odpowiednie leczenie.

Reklama

Spis treści:

  1. Gorączka u dziecka: od ilu stopni
  2. Gorączka u dziecka: przyczyny
  3. Inne objawy gorączki u dziecka
  4. Jak mierzyć gorączkę u dziecka
  5. Kiedy zbijać gorączkę u dziecka
  6. Kiedy do lekarza?
  7. Co na gorączkę u dziecka?
  8. Sposoby na gorączkę u dziecka

Gorączka u dziecka: od ilu stopni?

O gorączce u dzieci mówimy, kiedy temperatura ciała przekroczy 38,5ºC. Jak odczytywać wyniki na termometrze?

  • 36-37ºC - normalna temperatura ciała
  • 37-38ºC - stan podgorączkowy
  • 38,5-39ºC - gorączka (u niemowląt od 38ºC)
  • >39ºC - wysoka gorączka

Co oznacza gorączka u dziecka? Wyższa niż normalnie temperatura ciała jest sygnałem, że organizm działa prawidłowo: atakowany przez wirusy lub bakterie układ odpornościowy wysyła do mózgu informację, że trzeba zwiększyć temperaturę ciała, bo w ten sposób rośnie metabolizm i ukrwienie tkanek oraz ich zapotrzebowanie na tlen, produkowanych jest także więcej przeciwciał. Krótko mówiąc: podwyższona temperatura pomaga zwalczać infekcję. Z drugiej strony zbyt wysoka gorączka u dziecka może doprowadzić do odwodnienia lub spowodować drgawki albo nadmiernie obciążyć serce czy nerki. I dlatego trzeba ją kontrolować, by – gdy to konieczne – móc ją obniżać.

Gorączka u dziecka: przyczyny

Najczęstszą przyczyną podwyższonej temperatury ciała, w tym wysokiej gorączki u dziecka lub niemowlaka, jest:

Zobacz także

Inne objawy gorączki u dziecka

O tym, że prawdopodobnie występuje gorączka u dziecka, mogą świadczyć także następujące objawy:

Jeśli zauważysz je u dziecka, zmierz mu temperaturę.

Gorączka przy ząbkowaniu nie jest normą, może ewentualnie wystąpić stan podgorączkowy (ale nie wysoka gorączka). Jeżeli dziecko zaczyna gorączkować podczas ząbkowania – jest to sygnał ostrzegawczy. Powinnaś udać się wtedy z nim do lekarza, ponieważ prawdopodobnie jest to objaw choroby.

Z kolei niewysoka gorączka po szczepieniu, stan podgorączkowy, są najczęściej naturalną reakcją organizmu na szczepienie. jeśli jest wysoka lub utrzymuje się przez kilka dni, skontaktuj się z lekarzem.

Jak mierzyć temperaturę u dziecka?

Pierwszym momentem, gdy możesz zauważyć podwyższoną temperaturę u dziecka, jest przyłożenie ręki do jego czoła. Nie jest to jednak miarodajny sposób na mierzenie temperatury u dziecka. Temperaturę u dzieci można mierzyć w następujący sposób:

  • W jamie ustnej – należy wtedy odczekać pół godziny od zjedzenia przez dziecko ostatniego posiłku lub wypicia napoju. Musisz się także upewnić, że będzie ono w stanie wystarczająco długo przytrzymać termometr bez otwierania ust. Może być to utrudnione przy nasilonym katarze lub kaszlu u dziecka.
  • W uchu – do pomiaru temperatury wykorzystuje się termometry douszne na podczerwień.
  • Pod pachą – końcówka termometru musi bezpośrednio przylegać do skóry dziecka, nie należy mierzyć temperatury np. przez ubranie.
  • W odbycie – ta technika jest jednak coraz rzadziej rekomendowana przez specjalistów z uwagi na kwestie higieniczne, a także związane z bezpieczeństwem badania. Do wyniku pomiaru należy dodać 0,5°C.
  • Na czole – używa się do tego termometru elektronicznego przykładanego do czoła dziecka.

W przypadku bardzo małych dzieci można do pomiaru temperatury wykorzystać termometr w smoczku, który w części silikonowej ma czujniki, a w tarczy wyświetlacz.

Kiedy zbijać gorączkę u dziecka?

Gorączkę należy obniżać, gdy temperatura przekracza 38°C u niemowlęcia i 38,5°C u dziecka, które skończyło pierwszy rok życia. Sama gorączka lub gorączka, której towarzyszą łagodne objawy kataru i trwa nie dłużej niż trzy dni – może być obniżana bez konsultacji lekarskiej.

Kiedy do lekarza z gorączką u dziecka?

Musisz iść z gorączkującym dzieckiem do lekarza, gdy:

  • gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni
  • jest wyższa niż 38,5°C
  • dziecko nie reaguje na leki
  • towarzyszy jej silna biegunka i wymioty
  • dziecko ma wybroczyny, drgawki, duszności
  • dziecko nie skończyło jeszcze 6 miesięcy.

Co na gorączkę u dziecka?

Jak zbić gorączkę u dziecka? Niemowlęciu, które nie skończyło jeszcze trzech miesięcy, można podawać paracetamol, który ma działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Starszemu dziecku – także ibuprofen, który nie tylko obniża gorączkę, ale działa też przeciwzapalnie. Jeśli temperatura jest wysoka i trudna do zbicia, paracetamol i ibuprofen można stosować na przemian.

Nawet jeśli temperatura u dziecka nie spada mimo podawania przepisanego przez lekarza leku – nie zwiększaj sama zaleconej dawki! Może to nadmiernie obciążyć wątrobę dziecka lub spowodować zatrucie organizmu.

Dzieciom do 12. roku życia nie wolno podawać aspiryny, może bowiem powodować u nich tzw. zespół Reya, który grozi uszkodzeniem wątroby.

Sposoby na gorączkę u dziecka

Podawanie leków przeciwgorączkowych to nie jedyny sposób walki ze zbyt wysoką temperaturą u dziecka. Nie mniej skuteczne mogą okazać się także inne metody:

  • Chłodne okłady – przykładaj je na rozpalone czoło, przedramiona, łydki, brzuch, pachwiny. Możesz także zawinąć rozgrzane dziecko na 10 minut w mokre prześcieradło.
  • Chłodna kąpiel – woda w wannie musi mieć temperaturę o 1–2°C niższą niż temperatura ciała dziecka i nie powinna trwać dłużej niż 5–7 minut.
  • Picie - częste pojenie malucha jest bardzo ważne, ponieważ zapobiega odwodnieniu się dziecka.
  • Wietrzenie pokoju - w nagrzanym i dusznym pomieszczeniu bardzo dobrze rozwijają się wirusy i bakterie, a dziecko jest jeszcze bardziej ospałe i zmęczone. Na czas wietrzenia pokoju – przenoś dziecko do innego pomieszczenia w domu.

Uwaga: herbatki z maliny, lipy czy czarnego bzu, które mają działanie napotne, można podawać już dwulatkowi, ale tylko przy temperaturze nie wyższej niż 38–38,5°C.

Zobacz też:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

dr n. med. Alicja Karney

Specjalista pediatra II stopnia, zastępca Dyrektora ds. Klinicznych Instytutu Matki i Dziecka
Reklama
Reklama
Reklama