chore dziecko
Adobe Stock
Zdrowie

Domowe sposoby na przeziębienie u dziecka

Gdy tylko pojawią się pierwsze objawy przeziębienia u dziecka warto zrobić wszystko, by wspomóc organizm w walce z infekcją wirusową. Sprawdź, jakie są naturalne i domowe sposoby na przeziębienie u dzieci. Konsultacja: dr Joanna Gzik, pediatra.

Domowe sposoby na przeziębienie - film

Objawy przeziębienia u dzieci

Objawy przeziębienia u dzieci, jak zwykliśmy nazywać infekcję wirusową dróg oddechowych, to przede wszystkim:

 • katar
 • kaszel
 • złe samopoczucie
 • osłabienie organizmu
 • ból głowy
 • ból gardła
 • gorączka

Jeśli organizm nie poradzi sobie ze zwalczeniem infekcji wirusowej, może się ona rozszerzać powodując zapalenie oskrzeli, płuc, ucha czy zatok. Warto temu zapobiec, stosując naturalne i domowe sposoby na przeziębienie.

1.Sposoby na katar u dziecka

Zamiast podawać środki na katar obkurczające śluzówkę (doraźnie pomogą, jednak nadużywane zniszczą delikatną błonę śluzową nosa i spowodują tzw. katar polekowy lub zatkanie nosa spowodowane wtórnym obrzękiem śluzówki), kilka razy dziennie zapuszczaj dziecku do nosa sól fizjologiczną – po jednej kropli do każdej dziurki.

Może być to też preparat w spreju z solą fizjologiczną lub wodą morską. Taki zabieg rozluźni wydzielinę w nosku i ułatwi oczyszczanie nosa.

Jeśli dziecko potrafi wydmuchać nos, to zachęcajmy je do tego, jeśli nie, to trzeba mu pomóc aspiratorami do noska lub gumową „gruszką".

Można również posmarować nosek maścią majerankową. U starszaków dobrym sposobem na katar bywają również ziołowe inhalacje dla dzieci, np. z lipy, rumianku, sosny. Garnuszek z wodą lub naparem z ziół ustaw w pobliżu łóżeczka, by dziecko oddychało wilgotnym powietrzem. 

Naturalne sposoby na przeziębienie u dziecka to również leki homeopatyczne, które możesz stosować już od pierwszych miesięcy życia. Dobiera się je w zależności od rodzaju kataru, obserwując wydzielinę z nosa.

Jeśli katar jest bardzo obfity wodnisty, łzawią oczy, a nos staje się podrażniony, czerwony, poprawę przyniesie Allium cepa. Katar zielony nadkażony, ropny pomoże wyleczyć Kalium bichromicum. Jeśli nos zatyka się nocą, a dziecko od rana kicha salwami i katar jest niezbyt obfity, jasny, ulgę przyniesie Nux vomica. Jeśli natomiast zatkany nos uniemożliwia dziecku oddychanie i ssanie piersi pomoże Sambuccus nigra – mówi dr Joanna Gzik, lekarz pediatra, stosująca w swojej praktyce leki homeopatyczne.

2. Suchy kaszel u dziecka i szczekający kaszel krtaniowy

Suchy kaszel u dziecka często występuje w pierwszej fazie infekcji wirusowej u dzieci, ale może też utrzymywać się po jej zakończeniu.

Suchy, szczekający kaszel towarzyszy nie tylko przeziębieniu u dziecka, ale również zapaleniu krtani u dzieci, dlatego mówi się też o nim kaszel krtaniowy. Bywa bardzo męczący. Potęguje uczucie łaskotania lub suchości w gardle i krtani, co prowokuje szczekający kaszel. Często nasila się on w nocy lub przy zmianie temperatury powietrza, którym dziecko oddycha np. po wejściu do ciepłego pomieszczenia lub wyjściu na zimno. Szczekający kaszel nie powoduje odkrztuszania wydzieliny i warto go łagodzić.

Możesz podawać dziecku napary i wyciągi z kwiatów i korzeni prawoślazu, ślazu, nasion lnu. Działają osłaniająco na błonę śluzową dróg oddechowych, zmniejszają ich podrażnienie, przez co zmniejszają odruch kaszlu. Pomocne są też:

 • syrop z babki lancetowatej
 • syrop prawoślazowy
 • syrop z cebuli
 • kompot gruszkowo-migdałowy
   

Co na kaszel warto jeszcze zastosować? Np. leki homeopatyczne, które dobiera indywidualnie lekarz homeopata. – Dobierając homeopatyczny lek na kaszel u dziecka, zwracamy uwagę nie tylko na rodzaj kaszlu, ale też na zachowanie dziecka oraz na to, czy jego stan poprawia się, gdy oddycha ciepłym czy raczej zimnym powietrzem, jakie czynniki wywołują atak kaszlu – mówi dr Joanna Gzik, lekarz pediatra.

Np. suchy kaszel u dziecka z uczuciem „łaskotania piórkiem w gardle" nasilający się przy oddychaniu zimnym powietrzem złagodzi Rumex crispus, natomiast gdy ataki kaszlu nasilają się po położeniu się do łóżka i w nocy, ulgę przyniesie Drosera. W leczeniu szczekającego kaszlu krtaniowego pomocna jest Spongia tosta.

Pamiętaj o nawilżeniu mieszkania (można rozłożyć mokre ręczniki na kaloryferach, włączyć nawilżacz powietrza). Dziecko powinno też dużo pić.

3. Mokry kaszel u dziecka

Mokry kaszel u dziecka jest dla małego organizmu bardzo korzystny. Pomaga organizmowi oczyścić drogi oddechowe z wydzieliny, która spływa z nosogardła, zatok i tej, która powstaje w oskrzelach. Nie powinno się go hamować; wręcz przeciwnie – warto pomóc w upłynnieniu, rozrzedzeniu i odkrztuszeniu wydzieliny. Podawaj dziecku syropy na kaszel mokry: syrop prawoślazowy, z cebuli, tymiankowy, oraz napary z kopru włoskiego.

- W rozrzedzeniu wydzieliny i ułatwieniu odkrztuszenia pomóc mogą również leki homeopatyczne, które dobiera się w zależności od rodzaju kaszlu, a także od tego, jak przebiega infekcja oraz co przynosi dziecku ulgę – dodaje dr Joanna Gzik. Jeśli wydzielina jest trudna do odkrztuszenia ulgę przyniesie Antimonium tartaricum, jeśli ataki kaszlu są tak silne, że prowokują wymioty lub odruchy wymiotne, pomoże Ipeca.

Pomocne są też inhalacje dla dzieci z soli fizjologicznej lub soli fizjologicznej z dodatkiem kwasu hialuronowego. Nawilżą drogi oddechowe i spowodują upłynnienie wydzieliny, co ułatwi jej odkrztuszenie.

4. Gorączka u dziecka

Gorączka u dziecka świadczy o tym, że organizm walczy z chorobą, broni się przed chorobotwórczymi wirusami lub bakteriami. Podwyższa temperaturę ciała i uruchamia układ immunologiczny, by je zniszczyć. Gdy temperatura nie przekracza 38°C, nie trzeba jej obniżać (chyba, że wcześniej u dziecka występowały drgawki gorączkowe).
Możesz podać dziecku ciepły napar z:

 • kwiatów czarnego bzu
 • lipy
 • owoców maliny

Gdy dziecko spoci się, spowoduje to obniżenie temperatury ciała.

Czasem, jeśli dziecko przemarznie na spacerze lub na deszczu, trzeba je rozgrzać. Jego organizm generuje gorączkę z powodu wychłodzenia. Ma ono uczucie zimna, trzęsie się, prosi, by je okryć, ma dreszcze. Warto wówczas:

 • wymoczyć dziecku stopy w wywarze z imbiru
 • zrobić ciepłą kąpiel
 • podać herbatę rozgrzewającą
 • założyć dodatkowy sweter i skarpetki
   

Organizm rozgrzeje się i gorączka u dziecka zacznie spadać. Jednak zawsze trzeba pamiętać, aby przy gorączce dziecko dużo piło, aby podczas pocenia nie doszło do odwodnienia organizmu.

Bardzo wysoka gorączka u dziecka może powodować złe samopoczucie, osłabienie organizmu i obciążać układ krążenia. U niektórych dzieci może wpływać na układ nerwowy, powodując majaczenia czy skłonność do drgawek gorączkowych. Jeśli dziecko tak reaguje i gorączka przekroczyła 38°C, trzeba ją obniżyć.

Zwykle na obniżenie gorączki u dziecka polecane są leki zawierające paracetamol lub ibuprofen, jednak mogą być pomocne również metody naturalne obniżania temperatury, zwłaszcza jeśli nie jest ona bardzo wysoka, takie jak:

 • Chłodne okłady. Zamocz bawełnianą pieluszkę w chłodnej wodzie, wyciśnij. Okład połóż na czoło, łydki i przedramiona dziecka. Przecieraj też jego kark.
 • Kąpiel ochładzająca. Do wanny (lub wanienki) nalej wody o temperaturze ciała dziecka. Stopniowo, powoli, dolewaj troszkę chłodnej wody. Dziecko Może posiedzieć w wodzie 5–10 minut. Woda w wanience będzie stopniowo stygnąć, a wraz z nią dziecku zacznie spadać gorączka. Po wyjęciu z kąpieli, wytrzyj dziecko i ciepło ubierz.
   

W przypadku gorączki u dzieci również można wspomóc się homeopatią. Leki homeopatyczne dobiera się nie tylko w zależności od wysokości temperatury, ale też innych objawów towarzyszących gorączce, np. pocenia, obecności lub braku pragnienia, nadwrażliwości na ostre światło, hałas.
    1.    W przypadku wolno rosnącej niewysokiej gorączki (do 38°C) można zastosować Ferrum phosphoricum.
    2.    Gdy gorączka pojawia się nagle, zwłaszcza po gwałtownym ochłodzeniu i szybko rośnie, a dziecko ma suchą rozpaloną skórę, nie poci się i chce dużo pić, sprawdza się Aconitum napellus.
    3.    Jeśli dziecko przy gorączce obficie się poci, ma zaczerwienioną twarz, szerokie źrenice, błyszczące oczy, skarży się, że razi je światło, sucho pokasłuje i ma uczucie suchości w gardle, można zastosować Belladonna.

Uwaga: jeśli gorączka u dziecka nie spada, przedłuża się, lub dziecko bardzo źle się czuje, jest apatyczne, konieczny jest kontakt z lekarzem.

5. Ból gardła u dziecka

Gardło czerwone, błyszczące, czasem z widocznymi pęcherzykami na łukach podniebiennych, lub jasne, ale rozpulchnione, świadczy raczej o tym, że to infekcja wirusowa.

Jeśli na migdałkach widać białe lub żółte naloty, to najprawdopodobniej angina.

Silnie czerwony, wręcz purpurowy kolor gardła i języka to zapewne objaw szkarlatyny.

Jeśli jednak ból gardła towarzyszy zwykłemu przeziębieniu lub infekcji wirusowej, warto zastosować domowe sposoby na ból gardła u dziecka.

Napary do picia na ból gardła
Podaje się je dziecku (do 3. roku życia), które jeszcze nie potrafi płukać gardła. Może to być działający przeciwzapalnie napar z rumianku, lipy, szałwii, podbiału. Warto podawać do picia kilka razy dziennie.​

Płukanki na gardło
Płukanie gardła można stosować u starszych dzieci, które potrafią to robić. Podaj dziecku do płukania ciepłą wodę lub napar z rumianku lub szałwii.

Jeśli dziecko jest alergikiem, może płukać gardło wodą z wodą utlenioną — na pół szklanki wody łyżeczkę wody utlenionej.

Gdy nie ma alergii, do płukania gardła można używać naparów ziołowych z:

 • rumianku
 • szałwii
 • podbiału
 • lipy

6. Dieta przy przeziębieniu u dzieci

Jeśli w czasie przeziębienia u dziecka, zwłaszcza ze stanem podgorączkowym, maluch ma gorszy apetyt i nie chce jeść, nie martw się i nie zmuszaj go do tego. Ważne, aby dużo pił. Zazwyczaj apetyt jest gorszy, kiedy organizm walczy z infekcją wirusową. Na tym się skupia, dlatego inne czynności minimalizuje. Kiedy przeziębienie u dziecka ustępuje, na ogół apetyt wraca.

Proponuj dziecku do jedzenia posiłki lekkostrawne, apetyczne, takie, na które ma chęć, choć pewnie nie zje zbyt dużo:

 • ciepłe zupy
 • gotowane warzywa
 • musy, owoce
 • kasze z owocami
 • jogurt czy kisiel
 • gotowaną rybę
 • pulpety
   

Unikaj słodyczy i cukru oraz nadmiernej ilości produktów mlecznych, bo powodują zaśluzowanie organizmu i przedłużanie się kataru czy kaszlu u dziecka. Potrawy ciężkostrawne, smażone oraz napoje gazowane mogą dodatkowo obciążać organizm, być źle tolerowane i utrudniać powrót do zdrowia.

Kiedy do lekarza?
Konieczny jest kontakt z lekarzem, jeśli:

- Jeśli infekcja wirusowa u dziecka dotyczy malucha w pierwszych trzech miesiącach życia. Występuje u niego kaszel i gorączka.
- Chore niemowlę odmawia ssania piersi oraz picia przez kilka godzin (istnieje niebezpieczeństwo odwodnienia, groźnego dla życia).
- Gorączka nie spada w ciągu 2-3 dni lub spada i ponownie nawraca.
- Do gorączki dołączyła się biegunka i wymioty (dziecko może się odwodnić).
- Dziecko jest wyraźnie osłabione, senne, apatyczne, „leje się" przez ręce.
- Kaszel jest bardzo nasilony, męczący lub dziecko ma trudności z oddychaniem.
- Zachowanie dziecka budzi Twój niepokój.
- Domowe sposoby na przeziębienie u dziecka nie okazały się skuteczne i dziecko nie zdrowieje lub nawet czuje się gorzej.


Artykuł powstał z udziałem Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej.

 

niemowlę z katarem
Adobe Stock
Zdrowie
Katar u niemowlaka: jak go zwalczać, ile trwa, kiedy do lekarza?
Katar u niemowlaka, czyli zapalenie śluzówki nosa, mogą wywołać wirusy, bakterie lub alergeny. Przyczyna kataru decyduje o sposobie jego leczenia. Inaczej leczy się katar alergiczny, inaczej bakteryjny czy wirusowy. Sprawdź, jak postępować, gdy niemowlę ma katar.

Kataru u niemowlaka pojawia się najczęściej wskutek infekcji wirusowej, którą dziecko zaraża się od bliskich. Rzadziej jego przyczyną jest zakażenie bakteryjne.  Choć katar wydaje się błahą dolegliwością, wymaga leczenia. Szybkie zwalczenie nieżytu nosa jest ważne, aby ułatwić dziecku oddychanie. Młodsze niemowlęta nie potrafią oddychać przez usta, poza tym mają wąskie drogi oddechowe, zatkanie ich przez wydzielinę może utrudniać ssanie mleka, doprowadzić do rozszerzenia się infekcji na dolne drogi oddechowe lub do powstania duszności.  Katar może przybierać różne formy. Opisujemy, jak postępować przy różnych rodzajach kataru u niemowlaka.  Spis treści :   Katar u niemowlaka – objawy Rodzaje i przyczyny kataru u niemowlaka Leczenie kataru u niemowlaka Ile trwa katar u niemowlaka? Katar u niemowlaka – kiedy do lekarza? Katar u niemowlaka – objawy Głównym objawem kataru jest pojawienie się wydzieliny z nosa i kichanie. Ale o katarze (nazywanym przez lekarzy również nieżytem nosa) mówimy także wtedy, gdy nie widać wydzieliny, ale nos nie jest drożny. Objawy kataru u niemowlaka: kichanie, wyciek płynnej wydzieliny z noska, kłopoty z oddychaniem, sapka, zatkany nos, rozszerzone skrzydełka nosowe, gorsze samopoczucie. Katarowi może także towarzyszyć kaszel, który jest skutkiem spływania wydzieliny z nosa po tylnej ścianie gardła. Z reguły zakatarzone dziecko również częściej płacze. To skutek dyskomfortu związanego z utrudnionym oddychaniem . Łzy w tym wypadku mogą mieć korzystne działanie, ponieważ rozpuszczają zaschniętą wydzielinę z nosa, co z kolei przynosi dziecku ulgę. Rodzaje i przyczyny kataru u niemowlaka Katar u niemowlęcia może mieć różną postać: może być wodnisty lub...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj