Dziecko na wadze
Fotolia
Żywienie

Co to jest otyłość?

Kłopoty z utrzymaniem prawidłowej masy ciała mają nie tylko dorośli, ale coraz częściej także dzieci. W Polsce otyłość u dzieci staje się coraz większym problemem. Sprawdź dlaczego.

W wieku dziecięcym najczęściej zdarza się tzw. otyłość prosta. Dotyczy 98% dzieci z nadmierną masą ciała. Jest efektem zachwiania równowagi pomiędzy ilością energii dostarczonej z pożywieniem a zużytej przez organizm. Jeśli maluch je więcej, niż potrafi spalić, nadmiar energii odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej.
Rozwój tkanki tłuszczowej rozpoczyna się w okresie prenatalnym, a namnażanie komórek tłuszczowych następuje w okresie niemowlęcym, a także później. Raz powstała komórka tłuszczowa nie zanika. Tracąc na wadze, pozbywamy się zawartości tych komórek, ich liczba nie ulega zmianie.
Tylko u 2% dzieci otyłość jest spowodowana np. zaburzeniami hormonalnymi, nieprawidłową regulacją poziomu cukru we krwi, przyjmowaniem niektórych leków itp.

Przyczyny otyłości

Otyłość prosta w pewnym stopniu jest uwarunkowana genetycznie, ale ważną rolę odgrywają czynniki środowiskowe: zbyt kaloryczne żywienie, upodobanie do tłustych lub słodkich potraw, siedzący tryb życia, brak ruchu.

Skutki przekarmiania

Niestety, powstająca w dzieciństwie otyłość ma ścisły związek z nadwagą w wieku dojrzałym. Około 70% otyłych maluchów pozostaje takimi w wieku późniejszym. Nadwaga jest przyczyną wielu schorzeń trapiących dorosłych: miażdżycy i chorób z nią związanych, cukrzycy, kamicy żółciowej, zapaleń trzustki, deformacji kości i stawów, nerwic, depresji.

Czy wiesz, że...

... dzieci kobiet, które w okresie ciąży jedzą za dwoje, częściej miewają nadwagę niż te, których matki dbały o dietę.
... każde dziecko z nadwagą i otyłością wymaga pomocy lekarza, psychologa, dietetyka.
... aż 5-15 % dzieci i młodzieży w naszym kraju ma nadwagę.

Czytaj także: Czym zastąpić biały cukier w diecie dziecka

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

poradnik dieta
Patronaty
Zaplanuj swoją ciążę. Dieta dla płodności
Wiemy o tym, że dieta ma istotny wpływ na zdrowie naszego organizmu. W ostatnim czasie przeprowadzono wiele badań wskazujących, że określone zmiany wprowadzone do diety poprawiają płodność, wpływają na jakość komórek jajowych, plemników, zmniejszają ryzyko poronień. Jedzenie zgodnie ze wskazówkami jest jednocześnie jedną z lepszych zmian jaką możesz zrobić dla zdrowia swojego i przyszłego dziecka. Przygotowania do ciąży warto rozpocząć nawet rok przed planowaną ciążą, minimum 3 miesiące. Wykorzystaj ten czas jako “okno możliwości”.

Wpływ diety w okresie przedkoncepcyjnym na zdrowie mamy i rozwój dziecka Zdrowie dzieci formuje się jeszcze przed narodzeniem i zależy od stanu odżywienia mamy. Dzieje się to między innymi za pomocą modyfikacji epigenetycznych, czyli wpływu na aktywność genów przyszłego dziecka poprzez czynniki matczyne. Poprzez zmiany w diecie jeszcze przed poczęciem możemy oddziaływać na przebieg ciąży i zmniejszyć ryzyko powikłań ciążowych i okołoporodowych. Dostarczenie określonych witamin i minerałów najważniejsze jest przed ciążą i na jej początku. Dlatego coraz częściej mówimy o tym, że planowanie ciąży, obok wyboru ginekologa prowadzącego i wykonania zalecanych badań, mądrze jest zacząć od analizy jadłospisu przyszłych rodziców oraz oceny stanu odżywienia, co możemy zrobić w gabinecie dietetycznym. Kiedy rozpocząć przygotowania? Trzy miesiące to minimalny okres, który pozwoli na właściwe odżywienie organizmu, ale optymalnie to sześć miesięcy, a nawet rok. Z raportów Centre for Maternal and Child Enquiries wynika, że brak opieki przedkoncepcyjnej wiąże się z większym ryzykiem powikłań w ciąży. Czynniki takie jak dieta matki i stan odżywienia, które mogą być modyfikowane przed poczęciem dziecka, mają ważny wpływ na środowisko wewnątrzmaciczne i rozwój płodu. Przykładowo więcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie przed ciążą oznacza lepszą dystrybucję tych kwasów tłuszczowych do płodu w trakcie ciąży, niż w przypadku spożywania ich większych dawek już w ciąży. Dlatego okres przedkoncepcyjny wydaje się być okresem krytycznym, w czasie, którego interwencje mogą prowadzić do szybkich korzyści zmniejszając ryzyko powikłań w ciąży i okresie okołoporodowym jak i zdrowotnych korzyści długoterminowych dla rozwoju dzieci. Podkreśla to WHO Global Action Plan for the Prevention and Control of Non-communicable Diseases 2013–2020 . Więcej...

Nadwaga u dzieci
Fotolia
Zdrowie
Co 3. dziecko ma nadwagę, co 10. nadciśnienie. A rodzice o tym nie wiedzą!
Już kilka lat temu alarmowano, że polskie dzieci tyją najbardziej w Europie, ale to, co przedstawiono podczas konferencji w Instytucie Matki i Dziecka, to już dramat: co 3. ośmiolatek w Polsce ma nadwagę, a co dziesiąty - zbyt wysokie ciśnienie.

Coraz więcej dzieci w Polsce waży za dużo, ma nadwagę i otyłość. Co gorsza - rodzice nie zwracają na to uwagi i nic z tym problemem nie robią - pokazały wyniki badania European Childhood Obesity Surveillance Initiative przeprowadzone wśród 8-latków w Polsce. Co 3. dziecko z nadwagą Przebadano 3 400 uczniów 2 i 3 klas szkoły podstawowej. Okazało się, że co trzeci z nich ma nadwagę lub otyłość. Niepokojące jest też to, że większość rodziców uważało, że wszytko jest w porządku, to znaczy, że waga dzieci jest prawidłowa. Tyko 14 proc. rodziców zdawało sobie sprawę z tego, że dziecko ma nadwagę.  Czytaj też: Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie   Co 10. dziecko ma nadciśnienie Niepokojące jest też to, że już nie tylko nadwaga i otyłość jest problemem. Z badań wynika, że co 10. ośmiolatek ma już zbyt wysokie ciśnienie tętnicze . – Widać zatem zależność między nadwagą a ryzykiem rozwoju nadciśnienia - mówi prof. Anna Fijałkowska , kardiolog z Instytutu Matki i Dziecka. U dziecka, które ma nadwagę i zbyt wysokie ciśnienie, rozwijają się zmiany miażdżycowe . Dlaczego dzieci tyją?  Powody są dobrze znane: mała ilość aktywności fizycznej, przesiadywanie przed ekranem komputera i złe nawyki żywieniowe . Problemem numer 1 jest zarówno to, co dzieci jedzą, jak to, czego nie jedzą. Jedzą za dużo słodyczy, a za mało warzyw. Prawie 12 proc. dzieci je warzywa rzadziej niż raz w tygodniu! Tymczasem zalecania mówią o 5 porcjach warzyw i owoców dziennie (z przewagą warzyw). Nawyki żywieniowe dziecka można zmienić, jednak zmiany muszą zacząć się od rodziców: to oni pierwsi muszą zacząć 5 razy dziennie sięgać po warzywa i owoce . (Badanie wykonało European Childhood Obesity Surveillance Initiative, w ramach projektu WHO. Koordynatorem badań był Instytut Matki i Dziecka. Przebadano 3400 uczniów, średnia...

Jak powstaje cukrzyca u dzieci?
fotolia
Zdrowie
Mechanizm powstawania cukrzycy
Cukrzyca u dzieci jest chorobą polegającą zbyt małej ilości insuliny potrzebnej do prawidłowego rozdysponowania glukozy.

Cukrzyca u dzieci jest chorobą polegającą zbyt małej ilości insuliny potrzebnej do prawidłowego rozdysponowania glukozy. W organizmie każdego człowieka znajduje się trzustka – mały gruczoł odpowiedzialny za produkcję i wydzielanie insuliny. Insulina jest hormonem odpowiadającym za przemianę glukozy spożytej wraz z pokarmem w energię potrzebną do pracy każdej komórki organizmu, a tym samym za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy w surowicy. Jak wygląda mechanizm powstawania cukrzycy? Mechanizm przemiany glukozy w organizmie jest prosty: Po spożyciu pokarmu zawierającego glukozę jej poziom we krwi wzrasta. Zdrowa trzustka ma zawsze w sobie zapas insuliny i uwalnia jej do krwi tylko tyle ile jest potrzebne do rozdysponowania glukozy. Insulina „decyduje” jak glukoza zostanie rozdysponowana, czyli do których komórek powinna trafić – czy np. do komórek mięśni, gdzie zostanie wykorzystana do ich pracy, czy też do komórek tkanki tłuszczowej, gdzie zostanie zmagazynowana jako zapasowe źródło energii. Ze względu na swoją rolę insulina często nazywana jest „kluczem” do komórek – otwiera komórki i wprowadza do nich glukozę. Dzięki insulinie komórki zaopatrzone w energię mogą prawidłowo funkcjonować. Cukrzyca u dzieci jest chorobą polegającą zbyt małej ilości insuliny potrzebnej do prawidłowego rozdysponowania glukozy. Ten rodzaj cukrzycy nazywamy typem 1 – dawniej insulinozależym. Najczęściej mała ilość insuliny jest spowodowana zniszczeniem komórek trzustki odpowiedzialnych za jej produkcję. W konsekwencji zbyt mało glukozy przechodzi do komórek. Zobacz też: Dzieci z cukrzycą zasługują na lepsze życie! – podpisz petycję do ministra zdrowia Cukrzyca typu 1: wymienniki węglowodanowe do druku Masz dziecko z cukrzycą typu 1? Uważaj na te błędy – mówi mama chorego 6-latka Materiał...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj