Dieta na dobry nastrój
Fotolia
Żywienie

Wegetarianin niemal od urodzenia? Tak!

Wegetarianie żyją 7–9 lat dłużej, bo dieta wegetariańska chroni przed chorobami cywilizacji. Największe medyczne i żywieniowe organizacje na świecie uznają prawidłowo skomponowane diety wegetariańskie za odpowiednie na każdym etapie życia. Także w dzieciństwie, okresie ciąży i karmienia piersią!

Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyków, Brytyjskie Stowarzyszenie Dietetyków, Kanadyjskie Stowarzyszenie Dietetyków uznają prawidłowo skomponowane diety wegetariańskie i wegańskie za odpowiednie na każdym etapie rozwoju człowieka, włączając w to dzieciństwo, ciążę, okres karmienia piersią. Również polscy dietetycy i pediatrzy coraz częściej podkreślają, że dziecko może być wegetarianinem.
Przeczytaj rozmowę o wegetarianizmie z dr. Witoldem Klemarczykiem, kierującym jedyną w Polsce Poradnią dla Dzieci na Diecie Wegetariańskiej w Instytucie Matki i Dziecka

Wegetarianie są zdrowsi

Dietę z ograniczoną ilością mięsa (lub bez mięsa) dietetycy polecają dla dorosłych już od wielu lat. Wegetarianie żyją dłużej (przeciętnie o 7-9 lat), w mniejszym stopniu niż osoby jedzące duże ilości mięsa cierpią na choroby układu krążenia, cukrzycę, otyłość, nadciśnienie. Dieta wegetariańska chroni przed chorobami układu krążenia, a także przed niektórymi typami nowotworów.
Do niedawna dieta wegetariańska była polecana tylko dla dorosłych. Od kilku lat naukowcy i dietetycy polecają także dla dzieci dietę wegetariańską. Okazuje się bowiem, że na choroby układu krążenia, otyłość, cukrzycę „pracujemy” już od dzieciństwa. Wszystkim tym chorobom najlepiej zapobiegać już od okresu dzieciństwa.

Więcej o zapobieganiu chorobom serca w dzieciństwie: Zbadaj cholesterol u dziecka

Dietę małego wegetarianina ustal z dietetykiem

Niektóre dzieci lubią mięso, inne za nim nie przepadają – już od okresu niemowlęcego. Jeśli rodzice nie są wegetarianami, zwykle martwią się, że dziecko niejedzące mięsa może mieć niedobory pewnych składników mineralnych (zwłaszcza żelaza) oraz witamin (z grupy B, głównie B12). To prawda, jednak dietę wegetariańską można tak skomponować, żeby dostarczała dziecku wszystkich potrzebnych mu do rozwoju składników mineralnych i witamin.

Wegetarianizm to nie frytki i cola

Nie może być jednak tak, że dziecko po prostu nie je mięsa. Dieta wegetariańska dla dziecka powinna być ustalona z dietetykiem. To szczególnie ważne właśnie u dziecka, gdyż dziecko szybko rośnie, kształtuje się jego mózg, układ nerwowy. Dziecko wegetarianin, które nie będzie jadło mięsa, a będzie za to jadło frytki, fast foody i słodycze na pewno nie będzie rozwijać się zdrowo. Podobnie jak dziecko, którego dieta będzie oparta na mięsie, fast foodach i słodyczach.

Zobacz też: Dlaczego mięso z hodowli ekologicznej jest zdrowsze?

Przewożenie dziecka w foteliku – wszystko, co musicie wiedzieć (rady eksperta)

wege dziecko
Fotolia
Żywienie
Czy dziecko może nie jeść mięsa? Co na to lekarze?
Wegetarianie rzadziej chorują na nowotwory i choroby serca, dlatego dietę wegetariańską polecają lekarze i dietetycy w USA. O zaletach i wadach diety wegetariańskiej u dziecka mówi dr Witold Klemarczyk, który kieruje jedyną w Polsce poradnią dla dzieci na diecie wegetariańskiej.

Panie Doktorze, amerykańscy dietetycy od niedawna polecają dietę wegetariańską ze względu na to, że chroni przed chorobami cywilizacyjnymi... Amerykańska Akademia Pediatrii, Amerykańskie Towarzystwo Dietetyczne, Kanadyjskie Towarzystwo Dietetyczne uznają dietę wegetariańską za odpowiednią w każdym wieku. Uważają, że jeśli taka dieta jest pod kontrolą dietetyka – a tak jest w tamtych krajach – to jest ona bezpieczna. Są wyniki badań wskazujące, że osoby, które odżywiają się zgodnie z zasadami wegetarianizmu, rzadziej chorują na nowotwory czy choroby serca. Największym atutem tej diety jest spożywanie dużej ilości różnorodnych warzyw. Dietę wegetariańską polecają amerykańscy dietetycy. A polscy? Tradycyjna polska kuchnia w przeszłości była kuchnią dosyć ciężkostrawną, z dużą ilością tłuszczów zwierzęcych, przeznaczoną dla osób ciężko pracujących, w zimnym klimacie. Obecnie nie pracujemy fizycznie tak ciężko, większość czasu spędzamy w ogrzewanych pomieszczeniach, dlatego nasza dieta powinna ulec zmianom. Dieta wegetariańska jest w pewnej kontrze do naszej tradycji. Coraz więcej dietetyków i lekarzy mówi jednak, że trzeba zmniejszyć ilość jedzonego mięsa , wybierać chude gatunki, nie jeść np. skóry z kurczaka. Za to jeść więcej warzyw i owoców, a tłuszcze zwierzęce zastępować roślinnymi. Są badania, które świadczą o tym, że ta dieta jest zdrowsza? Tak, można znaleźć prace wykazujące, że bycie wegetarianinem niesie za sobą korzyści zdrowotne. Nie porównujemy jednak diety wegetariańskiej i niewegetariańskiej tylko parametry zdrowia osób, które stosują te odmienne sposoby odżywiania. Osoby na diecie tradycyjnej często jedzą produkty tańsze, reklamowane, tzw. żywność wysoko przetworzoną. Wegetarianie zwykle mają większą wiedzę na temat żywienia i żywności. Kupują produkty naturalne, mało przetworzone, szczególnie...

kobieta, ciąża, odżywianie w ciąży, owoce
Dieta w ciąży
Ważne fakty o diecie wegetariańskiej w ciąży
Dieta wegetariańska jest coraz popularniejsza, ale czy można ją stosować także w ciąży? Czy w tym okresie można zupełnie nie jeść mięsa, ryb i jajek? Odpowiada ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka.

Dieta wegetariańska w ciąży nie jest najlepszym pomysłem. Jeżeli wyeliminuje się z diety ciążowej mięso, ryby i jaja, ryzykuje się niedoborem składników odżywczych oraz zachwianiem podstawowych funkcji swojego organizmu, a także zdrowia dziecka. Same warzywa i owoce nie są w stanie dostarczyć ciężarnej kobiecie dostatecznej ilości białka, wapnia, minerałów i witamin. Skutki tych niedoborów mogą dać o sobie znać nawet po latach, kiedy dziecko wejdzie w okres dojrzewania. Zacznie się od otyłości , mniejszej odporności i zaburzeń nerwowych, a skończy np. na problemach z płodnością. Bez mięsa i żółtek, za to z nadmiarem roślinnych estrogenów (z soi), grozi ci deficyt witaminy B9 (kwasu foliowego). Zwiększa to ryzyko wad rozwojowych cewy nerwowej oraz wodogłowia płodu.     Dieta wegetariańska w ciąży nie dostarcza żelaza Pozostając na diecie wegetariańskiej, nie masz też możliwości dostarczenia sobie zawartego w mięsie żelaza hemowego, najlepiej przyswajalnego przez ludzki organizm. U dziecka może to wywołać niedorozwój układu  pokarmowego (objawami tego już po narodzinach dziecka będą częste biegunki, złe wchłanianie składników odżywczych, niedożywienie). Dieta wegetariańska w ciąży czasem skutkuje też powracającymi infekcjami układu oddechowego, a gdy maluch dorośnie – nadciśnieniem. Sprawdź: Zachcianki w ciąży – czy mogą szkodzić? Stosując dietę wegetariańską, prawdopodobnie jadasz za dużo węglowodanów i cukrów prostych oraz cierpisz na niedobór kwasów tłuszczowych omega-3 (gdy nie jadasz ryb). Może to spowodować, że twoje dziecko będzie miało niski iloraz inteligencji i zaburzenia widzenia. Dieta wegetariańska w ciąży jest także ryzykowna dla zdrowia przyszłej mamy. Rośnie np. ryzyko anemii w ciąży . Poza tym, jak każda dieta eliminacyjna, także i ta grozi osłabieniem, a po porodzie problemami...

Światowy Dzień Wegetarianizmu
AdobeStock
Aktualności
Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu. Co warto wiedzieć o diecie wegetariańskiej?
Światowy Dzień Wegetarianizmu obchodzony jest 1 października. Dieta bezmięsna ciągle zyskuje nowych wielbicieli, a naukowcy przekonują, że mogą ją stosować zarówno dorośli, jak i dzieci, a także kobiety w ciąży. Istnieje wiele odmian wegetarianizmu, więc każdy może znaleźć coś dla siebie.

Dieta wegetariańska staje się coraz bardziej popularna. Już ponad milion Polaków w wieku od 18 do 65 lat przeszło na wegetarianizm i wydaje się, że ta liczba będzie stale się zwiększać. Moda na niejedzenie mięsa ma nawet swoje święto – jest to Światowy Dzień Wegetarianizmu, który przypada 1 października . Z tej okazji postanowiliśmy przybliżyć wam pojęcie wegetarianizmu i podpowiedzieć, jak przejść na dietę bezmięsną, gdzie szukać zamienników i jak stosować dietę wegetariańską u dzieci i kobiet w ciąży. Spis treści: Pochodzenie i obchody Międzynarodowego Dnia Wegetarianizmu Co to jest wegetarianizm? Wegetarianizm: za i przeciw Odmiany wegetarianizmu Wegetarianizm a weganizm Jak przejść na wegetarianizm? Minerały i witaminy dla wegetarian Czym zastąpić mięso? Dieta wegetariańska dla dzieci Wegetarianizm w ciąży Pochodzenie i obchody Międzynarodowego Dnia Wegetarianizmu Święto to zostało ustanowione 22 listopada 1977 r. przez Międzynarodową Unię Wegetariańską. Założeniem Światowego Dnia Wegetarianizmu jest promowanie diety wegetariańskiej i uświadamianie społeczeństwa, że dieta bezmięsna jest nie tylko zdrowa, lecz także proekologiczna. Co roku w 1 października organizowane są różnego rodzaju imprezy, wykłady, pokazy filmów i happeningi. Wszystko po to, by szerzyć wiedzę na temat korzyści wegetarianizmu. Co to jest wegetarianizm? Wegetarianizm to dieta, której podstawowym założeniem jest wykluczenie spożywania mięsa. Istnieje wiele odmian wegetarianizmu, które różnią się między sobą w zakresie tego, co wolno jeść, a czego nie. Różne są też pobudki, dla których ludzie decydują się przejść na dietę wegetariańską. Niektórzy robią to ze względów zdrowotnych, inni w trosce o szczupłą sylwetkę, jeszcze inni ze względów moralnych czy ekologicznych. Badania naukowe...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj