Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyków, Brytyjskie Stowarzyszenie Dietetyków, Kanadyjskie Stowarzyszenie Dietetyków uznają prawidłowo skomponowane diety wegetariańskie i wegańskie za odpowiednie na każdym etapie rozwoju człowieka, włączając w to dzieciństwo, ciążę, okres karmienia piersią. Również polscy dietetycy i pediatrzy coraz częściej podkreślają, że dziecko może być wegetarianinem.
Przeczytaj rozmowę o wegetarianizmie z dr. Witoldem Klemarczykiem, kierującym jedyną w Polsce Poradnią dla Dzieci na Diecie Wegetariańskiej w Instytucie Matki i Dziecka

Reklama

Wegetarianie są zdrowsi

Dietę z ograniczoną ilością mięsa (lub bez mięsa) dietetycy polecają dla dorosłych już od wielu lat. Wegetarianie żyją dłużej (przeciętnie o 7-9 lat), w mniejszym stopniu niż osoby jedzące duże ilości mięsa cierpią na choroby układu krążenia, cukrzycę, otyłość, nadciśnienie. Dieta wegetariańska chroni przed chorobami układu krążenia, a także przed niektórymi typami nowotworów.
Do niedawna dieta wegetariańska była polecana tylko dla dorosłych. Od kilku lat naukowcy i dietetycy polecają także dla dzieci dietę wegetariańską. Okazuje się bowiem, że na choroby układu krążenia, otyłość, cukrzycę „pracujemy” już od dzieciństwa. Wszystkim tym chorobom najlepiej zapobiegać już od okresu dzieciństwa.

Więcej o zapobieganiu chorobom serca w dzieciństwie: Zbadaj cholesterol u dziecka

Dietę małego wegetarianina ustal z dietetykiem

Niektóre dzieci lubią mięso, inne za nim nie przepadają – już od okresu niemowlęcego. Jeśli rodzice nie są wegetarianami, zwykle martwią się, że dziecko niejedzące mięsa może mieć niedobory pewnych składników mineralnych (zwłaszcza żelaza) oraz witamin (z grupy B, głównie B12). To prawda, jednak dietę wegetariańską można tak skomponować, żeby dostarczała dziecku wszystkich potrzebnych mu do rozwoju składników mineralnych i witamin.

Wegetarianizm to nie frytki i cola

Nie może być jednak tak, że dziecko po prostu nie je mięsa. Dieta wegetariańska dla dziecka powinna być ustalona z dietetykiem. To szczególnie ważne właśnie u dziecka, gdyż dziecko szybko rośnie, kształtuje się jego mózg, układ nerwowy. Dziecko wegetarianin, które nie będzie jadło mięsa, a będzie za to jadło frytki, fast foody i słodycze na pewno nie będzie rozwijać się zdrowo. Podobnie jak dziecko, którego dieta będzie oparta na mięsie, fast foodach i słodyczach.

Zobacz także
Reklama

Zobacz też: Dlaczego mięso z hodowli ekologicznej jest zdrowsze?

Reklama
Reklama
Reklama