Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
edipresse.BPH102.jpg
Edipresse
Żywienie

Wychowanie łakomczucha

Kiedy zauważysz, że jedzenie dla Twojego dziecka zaczyna być jedną z ważniejszych czynności w ciągu dnia jest to sygnał alarmujący, że coś jest nie tak.

Gdy widzisz, że jedzenie staje się dla malucha źródłem pocieszenia, sposobem na odprężenie się, ucieczką od nudy lub metodą na zwrócenie na siebie uwagi trzeba zacząć czynić starania, aby zmienić te nawyki. Konsekwencją rozwiązania problemów przy pomocy jedzenia może być nadwaga i inne schorzenia a także problemy, mające podłoże psychologiczne.

Metody postępowania

  1. Przede wszystkim dziecko powinno mieć stałe pory jedzenia i nie wolno mu pozwalać na podjadanie między posiłkami. Nie chodzi jedynie o zdrowie fizyczne — przy ciągłym jedzeniu, inne zajęcia rozwijające dziecko intelektualnie i psychicznie schodzą na plan drugi. Pamiętaj jednocześnie, żeby podczas podstawowych posiłków nie wydzielać określonych porcji (małych lub dużych). Niech dziecko zje ile chce i ile może.
  2. Jedzenie absolutnie nie może być lekarstwem na nudę, zmartwienia czy troski. Rodzice muszą pomóc dziecku w znalezieniu ciekawego zajęcia i rozwiązywaniu problemów a nie pocieszać poprzez fundowanie słodyczy i innych smakołyków — jedzenie też może uzależnić.
  3. Jedzenie nie może być również sposobem na karanie (z powodu złego zachowania nie dostaje kolacji) i nagradzanie (za ładny rysunek dostaje czekoladę). Nie próbuj także stosować jedzenia jako środka do przełamania na przykład uporu czy innych złych zachowań dziecka — po pierwsze w przyszłości może to być wykorzystane przeciwko Tobie a poza tym jedzenie staje się w każdym z tych wypadków "kartą przetargową". Zadbaj również o to, aby nie stało się przyzwyczajeniem i cukierki nie kojarzyły się z określonymi czynnościami jak wyjście na spacer czy jazda samochodem.
  4. Pamiętaj również, aby z tematu jedzenia nie robić problemu, tematu wywołującego stres lub problemu wokół którego toczy się całe życie rodzinne. Czyli na przykład nie strofuj dziecka podczas posiłku, że za dużo je lub jest grube i nie komentuj jego zachowania za każdym razem kiedy sięga po cukierka czy ciasteczko. Lepiej zlikwidować z zasięgu wzroku miseczkę ze słodyczami niż korcić ich widokiem malucha a potem robić z tego problem.
  5. Zwróć uwagę również na swoje zachowanie. Może tak naprawdę dziecko bierze przykład ciągłego jedzenia z własnych rodziców. Jedzenie powinno wynikać przede wszystkim z głodu a nie być postrzegane jako czynność dodatkowa (np.: ciągłe podjadanie przed telewizorem).
  6. Natomiast jeśli twierdzisz, że Twoje dziecko je za dużo lub jego dieta jest nieprawidłowa, zanim zaczniesz wprowadzać jakieś ograniczenia i zmiany najpierw zacznij obserwować i zapisywać ile i co zjada w ciągu tygodnia. Może okazać się, że Twoje obawy są nieuzasadnione.
  7. Problem zaczyna się pojawiać kiedy zauważysz, że Twoje dziecko je bardzo dużo i towarzyszą temu inne zaburzenia zdrowotne np.: bardzo szybko przybiera na wadze lub wręcz przeciwnie - chudnie. O wszelkich niepokojących Cię objawach powinnaś powiedzieć lekarzowi

Zasady diety kobiet w ciąży i małych dzieci

ciastko, ciasto, podjadanie, dieta
© Africa Studio - Fotolia.com
Mama
Czy jesteś emocjonalnym łasuchem?
Która z nas choć raz nie próbowała się odchudzać? I w zasadzie wszystko szło dobrze, dopóki ktoś cię nie zezłościł, nie zasmucił, dopóki nie przyszły urodziny i nie nagrodziłaś się tortem... Sprawdź, co to znaczy jedzenie emocjonalne.

Postanawiasz schudnąć kilogram czy dwa, odstawiasz słodycze i używki, przerzucasz się na sałatki i wszystko idzie nawet dobrze, dopóki nie pokłócisz się z mężem albo nie zirytujesz w pracy i nie postanowisz nadrobić strat emocjonalnych doznaniami kubków smakowych. Najczęściej pocieszacz zyskuje kształt ciastek, lodów czy innej bomby kalorycznej. Pewnie skądś znasz ten scenariusz. Podjadanie – sposób na radzenie sobie z emocjami Pewnie wiesz, że zwykle podjadasz nie dlatego, że jesteś głodna. Sięgasz po orzeszki czy batonika nie z głodu, ale z nudów, łakomstwa lub dla złagodzenia napięcia i poprawienia nastroju. Winna za łakomstwo jest reakcja hormonalna organizmu na stres. Jest kilka przyczyn, dlaczego jedzenie poprawia nam nastrój. Dlaczego czekolada poprawia nastrój? Niektóre potrawy i produkty zawierają składniki, które realnie poprawiają samopoczucie – nie jest to wyłącznie efekt zadowolenia z tego, ze zjedliśmy coś smacznego. Na przykład czekolada zawiera tryptofan – związek odpowiedzialny za produkcję serotoniny, hormonu szczęścia . Niektórym kobietom przed menstruacją spada poziom tego hormonu i czują się przygnębione – łatwo wtedy poprawić sobie nastrój pralinkami. Niestety, efekt działania jest krótkotrwały i może doprowadzić do pogłębienia uczucia przygnębienia – gdy uświadomimy sobie, że znów romans z pudełkiem ciastek pogrzebał naszą zdrową dietę i plany.   Jedzenie odwraca uwagę od prawdziwego problemu i pozwala na chwilę o nim zapomnieć – jest to jednak ulga pozorna, bo problem nie zniknie ani nie zostanie rozwiązany, a szkody dietetyczne i efekty zdrowotne takiego rozwiązania odczujemy bardzo szybko. Chcesz skutecznie schudnąć? Jedz co dwie godziny! Jak opanować emocjonalne podjadanie? Nie możesz zakazać sobie jedzenia, musisz nauczyć się traktować je jak przyjemność i źródło energii i...

słodycze dla dziecka w nagrodę
Fotolia
Wychowanie
Czy można nagradzać dzieci słodyczami? I karać ich brakiem?
Niezwykle ważne jest, jakiego stosunku do jedzenia uczysz dziecko. Dotyczy to także słodyczy. Czy podajesz je w nagrodę, pocieszasz nimi, czy ich brak jest karą. Nie tylko dieta wpływa na to, czy maluch będzie miał w przyszłości nadwagę czy też nie.

„Jak będziesz grzeczny, kupię ci żelki”, „Jeśli nie będziesz płakał u lekarza, pójdziemy na lody”. Takie jedzeniowe targi z dziećmi to dość łatwy, ale nie najlepszy sposób, żeby uzyskać coś od nich, bo prowadzi do... wartościowania jedzenia, które staje się formą nacisku. Tymczasem jest ono po to, by zaspokajać głód i sprawiać przyjemność.   Nagroda – nie Słodycze czy inne niezdrowe (lub za takie uważane) jedzenie, np. czipsy , to nie nagroda! Nie obiecuj dziecku, że je kupisz, jeśli: ładnie zje obiad, będzie grzeczne, odda zabawkę koledze. W ten sposób tworzysz w nim przekonanie, że jedzenie jest wyrazem aprobaty, docenienia wysiłku, pracy czy dobrego zachowania. To sygnał jak wyjątkowe i wspaniałe są łakocie. A przecież tak naprawdę to jedzenie jak każde inne. Pocieszenie – nie Równie niebezpieczne jest uczenie zagryzania smutków słodyczami. Jeśli pokażesz dziecku, że słodki batonik niweluje smutki, wynagradza krzywdy, to w przyszłości chętnie skorzysta ono z takiej nauki i będzie pocieszać się np. pudełkiem lodów. Niełatwo będzie zmienić takie myślenie. A z czasem smutków i stresów będzie coraz więcej. Również tych związanych z nadwagą – bo do tego najczęściej doprowadza nadmiar słodyczy. Zobacz też: 6 niewychowawczych zachowań, które wywołują w nas wyrzuty sumienia Brak za karę – nie Brak deseru czy tygodniowy zakaz słodyczy jako kara? To też droga donikąd, bo tym razem słodkość staje czymś cennym, bo niedostępnym, co można odbierać za złe zachowanie. Kara zaś powinna polegać na tym, że dziecko ponosi konsekwencje swojego czynu i wynagradza poszkodowanemu krzywdy. Ważne jest też tłumaczenie dziecku, dlaczego to, co zrobiło, jest złe. Mądre podejście – tak Słodycze powinny być po prostu jedzeniem. Jednym z jego rodzajów, które nie...

Gill Ripley o BLW
Kasia Imiołek
Dieta
„W BLW chodzi o zaufanie do dziecka” – mówi Gill Rapley, współautorka „Bobas Lubi Wybór” [WYWIAD]
Przeczytaj, co brytyjska ekspertka metody BLW mówi o zaletach tego sposobu rozszerzania diety niemowlaka i dowiedz się, jak wprowadzać nowe dania, żeby samodzielne jedzenie malucha i radość ze wspólnych posiłków były normą w waszym domu!

Gdy podstawą nauki jedzenia stałych posiłków jest szacunek do dziecka i zaufanie, że ono wie najlepiej, co i ile chce zjeść, jedzenie staje się radością całej rodziny. Zamiast więc robić rocznemu niejadkowi kanapeczki z wesołymi buźkami czy kolorowymi dodatkami, od początku rozszerzaj dietę dziecka urozmaiconymi, różnorodnymi potrawami, czyli w duchu metody Baby-Led Weaning (w Polsce znanej jako metoda Bobas Lubi Wybór lub BLW ). Jedzenie już zawsze będzie mu się dobrze kojarzyło – radzi Gill Rapley , specjalistka od BLW, ale przede wszystkim ciepła, mądra kobieta, w rozmowie z Babyonline.pl.  Na początku naszej rozmowy chciałabym pani bardzo serdecznie podziękować. Gill Rapley: O! Za co? Za uratowanie zdrowia psychicznego mnie i mężowi! Gill Rapley: Jeszcze bardziej mnie pani zaintrygowała... Jestem mamą trójki dzieci: 13-latka i dwóch córek: 11- i 2-latki. Starsze dzieci miały dietę rozszerzaną miksowanymi zupkami, z różnych warzyw, zdrowo, ale monotonnie i pod lekką presją. Nie lubią jeść do dzisiaj... A właściwie mają kilka ulubionych potraw, wokół których koncentruje się ich zainteresowanie jedzeniem. Za to moja malutka Kalina, która od początku je samodzielnie i w kawałkach a nie papkach, to wielki smakosz! Kocha poznawać nowe smaki, skubnąć to tu, to tam... Jaka to przyjemność gotować dla takiego konsumenta! Zatem, dziękuję za książkę o BLW , która umożliwiła taką zmianę... Gill Rapley:  Bardzo się cieszę! Zobacz: Plusy i minusy metody BLW – wywiad z ekspertem Ale ponieważ myślę, że takich historii słyszała pani już wiele, to jestem ciekawa, jak pani uważa: czy to zasługa metody Baby-Led Weaning czy po prostu takie mi się trafiło to trzecie dziecko? Gill Rapley: Hm, mam ogromną nadzieję, że to właśnie efekt BLW . Bo takich opowieści rzeczywiście słyszałam już wiele. Jednak są i zupełnie inne...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta