GRY
 
 

Mamo, tato proszę, wysłuchajcie mnie, bym miał szczęśliwe dzieciństwo

Słyszycie, lecz nie słuchacie, gdy mówię do was. A przecież to takie proste, gdybyście tylko naprawdę rozumieli sens moich słów. Zobaczcie świat z mojej perspektywy - okiem dziecka, by móc mnie uszczęśliwiać na co dzień.

dziecko, droga
fot. fotolia

Nie każcie mi być cicho, gdy chcę z wami rozmawiać

Mam wam tyle do opowiedzenia, chcę dzielić się z wami moimi sukcesami, radościami i smutkami. Jeśli obiecujecie, że porozmawiacie ze mną później, zróbcie to! Choć nie wiem, czy później będę jeszcze chciał.
Redakcja poleca: „To rodzic ma nauczyć, co wolno, czego nie wolno” – mówi psycholog [WIDEO]
Jeśli dziecko myśli, że może robić wszystko, co chce, to paradoksalnie wcale nie jest dzięki temu szczęśliwe. Przeciwnie nawet – tłumaczy dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięca.

Zamiast uczyć mnie rozsądku, pobawcie się ze mną

Zabawa jest dla mnie kluczem do nauki, rozwoju, zdobywania doświadczeń. Nie chcę bawić się sam ze sobą. To wy pokazujecie mi świat, nie tylko tłumacząc, ale również bawiąc się ze mną.

Pobaw się ze mną, znaczy, odłóż telefon

Co to za zabawa, gdy ty co chwila zerkasz w telefon. Niby bawisz się ze mną, ale twoje myśli są zupełnie gdzie indziej. Chcę całej twojej uwagi, a nie tylko skrawka.

Sprawdź, co czuje dziecko, gdy używasz przy nim telefonu? Poruszające zdjęcia!

Zostaw pracę w pracy, nie przynoś jej do domu

Czekam cały dzień na twój powrót. Skoro jestem dla ciebie ważny, dlaczego poświęcasz mi tak mało uwagi. I nie zasypiaj w fotelu, gdy chce się z tobą bawić.

Nie módl się za mój dobry zawód, wspaniałą przyszłość

Na razie nie zamierzam dorosnąć. Bądź tu i teraz, zamiast ciągle martwić się o to, co będzie. To jakim człowiekiem będę i co osiągnę, zależy od tego, jak teraz mnie wychowujesz.

Urodziny są moim świętem, nie gości...

więc poświęć mi czas, zamiast martwić się ciągle o gości. Dlaczego nikt nie pyta mnie, co chcę dostać, tylko ciebie?

Nie każ mi być dzielnym, gdy chce płakać

Gdy jestem wesoły, to się śmieję. Gdy jest mi źle - płaczę. Nie zabraniaj mi tego. Gdy się uderzę – płaczę, dlaczego to takie dziwne, że ktoś płacze, gdy go boli?

Nie szukaj mojego talentu na siłę - pozwól mi samemu go odkryć

Nie każ mi występować przed ciocią i babcią, gdy nie mam na to ochoty. Nie każ mi chodzić na lekcje tenisa, gdy wolę piłkę nożną. Pozwól robić to, co lubię.

Nie zabraniaj mi zbyt wielu rzeczy

Chcę uczyć się świata na własnych błędach. Pozwól mi wspinać się na drzewa, biegać w deszczu po kałużach, lepić babki z błota. Nie powtarzaj ciągle "nie wolno". Zamiast zakazywać, pokazuj. Zamiast rozkazywać - proś. Zamiast ograniczać, doświadczaj wraz ze mną. To moje dzieciństwo i pozwól mi cieszyć się nim jak najdłużej.

Zobacz też: wychowanie bezstresowe - ślepa uliczka nowoczesności

Ocena (4 oceny)

5.8
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Czy twoje dziecko jest gotowe na sporty zimowe?

Czy zima jest taka zła? Przygotujcie się odpowiednio!