Rozwój fizyczny

Nie musisz już się obawiać, że podczas biegania lub innej zabawy twoje 29-miesięczne dziecko nagle zachwieje się i upadnie, jak działo się to wcześniej. Równowaga dwuipółlatka jest dość dobrze rozwinięta – maluch radzi sobie ze zmianą kierunku podczas biegania, może zeskakiwać na równe nóżki z dość wysokich mebli, omijać kałuże i nierówności na drodze. 

Dwuipółlatek uwielbia zabawy, które wiążą się z ruchem. Mając oparcie dla obu rączek, wchodzi na schody i schodzi z nich dorosłym systemem: „jedna nóżka-jeden schodek". Przez krótką chwilę może stać bez podparcia na jednej nóżce, a kiedy złączy obie stópki, możesz zauważyć, że nóżki nie są już tak bardzo pałąkowate, jak jeszcze pół roku temu. Maleje też wystający brzuszek, który tak niepokoi wielu rodziców, kojarzących go z wadą postawy

Rady dla rodziców:

 • Doceń korzyści, jakie niesie nauka pływania. Jeśli dotąd tego nie robiliście, warto teraz zacząć chodzić z dzieckiem na basen.
 • Urozmaicaj spacer, np. chodząc „tip-topami". Ustawiajcie stopy jedna za drugą, tak aby pięta tej z przodu stykała się z palcami tylnej, to dobre ćwiczenie na równowagę.
 • Nie martw się, że maluch ma płaskostopie, łuk stopy dwuipółletniego dziecka jest po prostu pokryty dziecięcym tłuszczykiem. 

Redakcja poleca: Jak się bawić z niemowlakiem - film
Jakie zabawki będą odpowiednie dla niemowlaka i czego nie można robić, opiekując się dzieckiem?

Rozwój emocjonalny

Wieczorny rytuał zasypiania dwuipółlatka może ulec zmianie. Wieczorami dzieci często z oporami idą do łóżka, marudzą, a nawet uderzają w głośny, histeryczny płacz (sprawdź, co nie daje dzieciom spać). W połowie trzeciego roku życia maluchy często pragną powrotu do słodkiego okresu niemowlęctwa, znów chcą być malutkie szczególnie często dzieje się to w rodzinach, w których pojawiło się kolejne małe dziecko. 

29-miesięczne dziecko zazwyczaj nadal jest bardzo przywiązane do mamy. Z niepokojem zagląda jej w oczy, tropiąc w nich akceptację swojej osoby. Łatwo możesz go teraz zranić lub doprowadzić do płaczu gniewnym lub zniecierpliwionym tonem głosu. Powoli wyrasta z okresu buntowania się, choć wciąż jeszcze czasem (ale rzadko) może dopaść go gniew i histeria. W takich sytuacjach staraj się wypróbować sprawdzone sposoby na dziecięcą złość.

Rady dla rodziców:

 • Warto uczyć malucha zasad grzeczności i przekonywać, że słowa: „proszę, przepraszam, dziękuję" to nie tylko nudne formułki, ale pożyteczny sposób na zjednywanie sobie ludzi. Jedynym na to sposobem jest wyraźne i częste używanie tych słów przez rodziców. Czytaj też: jak uczyć malucha dobrych manier.
 • Postaraj się spędzać ze swoim dzieckiem jak najwięcej czasu. Dla niego zabawa z tobą jest bardzo ważna i kształcąca, a wspólne przebywanie z rodzicami wzmacnia jego poczucie bezpieczeństwa.

Rozwój intelektualny

Maluch w tym miesiącu z radością klaszcze do rytmu, słysząc swoje ulubione piosenki. Warto obok dziecięcych melodii, puszczać dziecku utwory, które sama lubisz - nie tylko muzykę rozrywkową, ale też jazz czy muzykę klasyczną. 

Słuchanie muzyki pozytywnie wpływa na rozwój mózgu dziecka. Dobrym pomysłem jest zakup płyty z muzyką klasyczną. Na rynku dostępne są nawet takie przeznaczone właśnie dla dzieci:

Słuch muzyczny dziecka można też rozwijać podczas specjalnych poranków w filharmonii, przeznaczonych dla najmłodszych melomanów. Twoja pociecha z pewnością dobrze zapamięta pierwsze wyjście na koncert. Pamięć dziecka w tym wieku jest już na tyle rozwinięta, że na długie miesiące utkwi w niej to niecodzienne wydarzenie. Z chęcią będzie opowiadało, wiernie przy tym naśladując twoją mimikę i gestykulację.

Budowanie długich opowieści, to najważniejsze z osiągnięć ostatnich miesięcy. Mały obserwator może opowiadać, co jadł i w co bawił się pod nieobecność rodziców, co z pewnością wpłynie na rodzicielskie poczucie upragnionej kontroli nad jego opiekunką. Świetnie też pamięta rodzinne rytuały i zwyczaje. Gdy zobaczy w gazecie reklamę szamponu do włosów, ze zdziwieniem wykrzyknie, że właśnie takiego używa babcia, choćby nie był u niej z wizytą już od dawna.

Rady dla rodziców:
 • Twój maluch już jest poważnym rozmówcą. Warto zachęcać go do kontynuowania konwersacji pytaniami w stylu: "Co było dalej?", "A co się potem wydarzyło?" Dzięki temu Wasze rozmowy staną się stopniowo coraz dłuższe i ciekawsze.
 • Podsuwaj dziecku memorki, gry planszowe i dbaj, by porządnie się wysypiało - to kilka skutecznych sposobów, dzięki którym lepiej rozwija się pamięć dziecka.

Obejrzyj film: Dzień w klubiku malucha

Co cię może niepokoić?

 • Mówi bardzo głośno -  żwawe maluchy mogą nie tylko mówić głośno, ale nawet przekrzykiwać swoich współrozmówców. Warto od początku uczyć je zasad współżycia z innymi ludźmi, zwracając uwagę na to, dlaczego dziecko krzyczy zamiast mówić
 • Nie chce samo spać. Jeżeli twój dwuipóllatek do tej pory spał w oddzielnym łóżku, teraz może kategorycznie domagać się powrotu do waszego małżeńskiego łoża. Zobacz: jak odzwyczaić dziecko od spania w łóżku rodziców.
 • Rezygnuje z drzemki -  Około 29. miesiąca życia dziecko może też odmówić popołudniowej drzemki. Zdarza się też, że po pobudce jest marudne i płaczliwe. Warto pamiętać o tym, że z wiekiem zmienia się zapotrzebowanie dziecka na sen.
 • Jest wrogo nastawione do młodszego rodzeństwa. Zazdrosny o uwagę rodziców dwuipółlatek może okazywać niechęć wobec malutkiego przybysza, ignorować go lub denerwować się jego głośnym płaczem. Umiejętnym postępowaniem sprawisz, że polubi młodszego brata lub siostrę

Co cię może zainteresować?

Siatki centylowe - jak interpretować wyniki?
5 sposobów na uniknięcie awantury podczas ubierania
Rozwój zdolności manualnych dziecka 
Czego boją się dzieci?
Jak pomóc dziecku w oswajaniu różnych zmian 
Kto się czubi, ten się lubi - wojny między rodzeństwem 
Wymarzona niania - 10 rad, dzięki którym ją znajdziesz 
Jak poznać, czy twoje dziecko jest zdolne
Poznaj teksty najpopularniejszych kołysanek dla dzieci
9 błędów wychowawczych zbyt troskliwych rodziców
Maluch i cyberzabawki - czy już pora na komputer, smartfon, tablet

Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Popularne tematy