Rozwój fizyczny

W 30. miesiącu życia dziecko doskonale się przemieszcza, dotrze w każdy kąt, wejdzie na stołeczek, na schody. Ma sprawne rączki, którymi otwiera i zamyka różne szufladki, szafki, pudełka, szkatułki, potrafi sobie poradzić również z odkręcaniem nakrętek. W tym okresie życia malucha warto być podwójnie czujnym i zadbać o naprawdę bezpieczny dom dla dziecka.

Zwinne paluszki malucha wykonują już wiele „dorosłych" czynności. Dziecko pewnie posługuje się szczoteczką do zębów wewnątrz buzi, czesze swoje włoski, ubiera lalkę, przekręca klucz w drzwiach, samodzielnie miesza łyżeczką herbatę w kubku. 

Rady dla rodziców:

  • Choć 30-miesięczne dziecko woli samo myć ząbki, nadal czuwaj nad stanem czystości jego uzębienia. Możecie się umówić, że najpierw dziecko samo szczotkuje zęby, a potem mama lub tata poprawiają. Upewnij się, czy wiesz, jak prawidłowo myć zęby dziecku
  • Zabieraj dziecko na basen - zajęcia na pływalni dla mam z dziećmi nie są dziś ekstrawagancją, ale normalnym punktem w wychowaniu. Pluskanie się w wodzie (pod nadzorem rodziców i instruktora pływackiego) to świetne ćwiczenie dla mięśni. Warto jednak pamiętać o dokładnym osuszeniu uszu dziecka po wyjściu z wody – pływaków często dotyka zapalenie ucha środkowego.

Redakcja poleca: Jak wspierać rozwój mowy sześciolatka? - film
Jak wspierać rozwój mowy dziecka, które idzie do szkoły? Jakie kompetencje językowe powinien posiadać uczeń pierwszej klasy?

Rozwój emocjonalny

Dwuipółlatek, dzięki swoim ujmującym sztuczkom, wierszykom, piosenkom mógłby brylować w każdym rozbawionym towarzystwie, a szczególnie wśród znajomych mamusi. Mógłby – gdyby tylko chciał. Ale nie chce. Dziecko w 30. miesiącu życia łatwo się zawstydza i uparcie odmawia jakichkolwiek występów. Wkłada paluszki do buzi i przestraszone chowa się za twoją nogę, a naciskane, może się nawet głośno rozpłakać ze wstydu. W takiej sytuacji warto pomyśleć o tym, jak pomóc dziecku przełamać nieśmiałość.

W domu, przed znajomą widownią - sytuacja jest inna. Dwuipółlatek lubi się popisywać i uroczo błaznować. Przedrzeźnia zachowania dorosłych, zaśmiewając się przy tym do utraty tchu.

Rady dla rodziców: 

  • Organizuj „wycieczki w nieznane". To dobry sposób spędzania wolnego czasu. Dzięki nim dzieci mają okazję poznać nowe miejsca i ludzi. Możesz przygotować dziecko do pierwszej wyprawy do teatru, zabrać je na koncert na świeżym powietrzu. Rozmawiajcie o spotkanych osobach, analizujcie ich zachowanie i dyskutujcie o wydarzeniach, których byliście świadkami.
  • Nie zmuszaj dwuipółlatka do przestrzegania zbyt wielu zasad – dziecko w 30. miesiącu życia po prostu ich wszystkich nie zapamięta! Jednocześnie nie poprzestawaj jedynie na ogólnej prośbie: „Bądź grzeczny", ale szczegółowo wyłuszcz, na czym ma polegać dobre zachowanie. Łatwiej odniesiesz sukces w przekonaniu do swoich racji, gdy wiesz, jak mówić, żeby dziecko cię słuchało.

Rozwój intelektualny

Dziecko w 30. miesiącu życia lubi zabawy polegające na wcielaniu się w inne osoby (tzw. zabawy w udawanie) - wśród nich zdecydowanie prym wiedzie pani ekspedientka, przedszkolanka, kierowca śmieciarki, motorniczy itp. W połowie trzeciego roku życia mogą się już pojawiać pierwsze dziecięce pasje.
Dwuipółlatek staje się chętny do pomocy w domowych zajęciach, z zapałem uczy się nowych czynności i naśladuje dorosłych w ich codziennych działaniach. Dzięki bacznej obserwacji znakomicie łapie charakterystyczne zachowania dorosłych: ciągłe zmarszczenie brwi u mamy, piskliwy chichot cioci, niski ton głosu dziadka. Swoje obserwacje wykorzystuje w odgrywanych przez siebie scenkach. Jego wyobraźnia pracuje na pełnych obrotach: dzięki temu dziecko potrafi wcielić się w odgrywaną przezeń rolę. W połowie trzeciego roku życia może pojawić się w waszym domu nowy mieszkaniec: niewidzialny przyjaciel twojego dwuipółlatka. Towarzysz z wyobraźni to dowód na kreatywność i fantazję malucha, a nie na poczucie osamotnienia, jak sądzi wielu rodziców.

Rady dla rodziców:

  • Wykorzystuj energię dziecka w twórczy sposób. Możecie razem wycinać z kolorowego papieru (dwuipółlatek powinien oswajać się ze specjalnymi, przeznaczonymi dla dzieci nożyczkami), bawcie się w konstruowanie ludzików z kasztanów, budowanie domków z pudełek po butach itd. Dzięki temu dziecko nie tylko pozna nowe formy spędzania wolnego czasu, ale i nauczy się kreatywnego myślenia (zobacz, co pomaga w rozwoju kreatywności dziecka).
  • Podczas wspólnej zabawy daj dziecku prawo do podejmowania decyzji. Niech twój dwuipólatek sam zadecyduje, która z zabawek pojedzie w wybudowanym pociągu, która z lalek jest mamą, a która dzieckiem. To świetny trening samodzielnego myślenia.

Obejrzyj film: Jak zgodnie wychowywać dziecko

Co cię może niepokoić?

  • Dziecko przeklina i puszcza bąki - dwuipółlatek w desperackiej walce o zainteresowanie rodziców może posunąć sie naprawdę daleko, poza tym w jego ocenie, takie zachowanie jest naprawdę zabawne. Sprawdź, jak sobie radzić z irytującymi zachowaniami dziecka.
  • Zdarza mu się awanturować - w połowie trzeciego roku życia bunt dwulatka powinien powoli przygasać i w ciągu kilku kolejnych miesięcy zniknąć całkowicie. Nie oznacza to jednak, że od dzisiaj dziecko będzie zawsze posłuszne. Twoja pociecha może albo zapomnieć o jakichś zasadach, albo świadomie je lekceważyć, przedkładając nad nie swoją ciekawość lub chęć nowych doznań. W takich chwilach może przydać ci się jedna z 42 rad na dziecięce kryzysy.
  • Każe się karmić. Maluchy, które do tej pory mogly liczyć we wszystkim na pomoc rodzica, nie chcą z tego przywileju zwykle rezygnować. Dziecko, które nie chce samo jeść powoli przyzwyczajaj do tego, że przy stole może poradzić sobie samo. 
  • Nie korzysta z nocnika. Choć wszyscy wokół twierdzą, że już najwyższy czas na nocnik, twoje dziecko nie chce na nim siadać. Spróbuj ominąć ten etap i zaproponować dwuipółlatkowi siusianie na „dorosły" sedes, na który dokupisz specjalną, plastikową nakładkę.

Co cię może zainteresować?

W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)​
Kotlet daje porządność - czyli wychowanie oczami dorosłych i dzieci
Źle karmimy dzieci - szokujący raport 
Zachowanie dziecka może czasem dziwić  
Kim będzie twoje dziecko - psychotest 
8 sposobów na wychowanie szczęśliwego dziecka  
Jak nauczyć dziecko przegrywać 
Kiedy dziecko powinno zacząć sprzątać 
Strategia na szybsze poranki 
Jak przygotować dziecko do rozstań

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Zainspiruj się!

Świąteczne inspiracje DIY