Mama bawi się z niemowlakiem
fot. Fotolia

"Są pewne granice decydowania o dziecku!" – apeluje minister zdrowia

Minister zdrowia zapytany o noworodka z Białogardu powiedział wprost: rodzice mają prawo decydować o dziecku, ale są granice, których nie powinni przekraczać.
Hanna Szczesiak
Mama bawi się z niemowlakiem
fot. Fotolia
Rodzice mogą decydować o dziecku, ale są pewne granice, których nie powinni przekraczać – powiedział minister Konstanty Radziwiłł pytany o rodziców noworodka z Białogardu. "Tymi granicami jest bezpieczeństwo dziecka" – podkreślił.

Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze

"Jest rzeczą zupełnie oczywistą, że rodzice mają pierwsze prawo do tego, żeby decydować o tym, co z dzieckiem się dzieje, ale jednak są tego granice. Tymi granicami jest bezpieczeństwo dziecka i tutaj wszyscy razem jesteśmy za to odpowiedzialni" – powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł pytany o sprawę noworodka z białogardzkiego szpitala.

Minister zlecił kontrolę w szpitalu. Ordynator oddziału poinformował, że dziewczynka urodziła się przedwcześnie, w 36. tygodniu ciąży. Gdy jej rodzice nie zgodzili się na wykonanie podstawowych czynności medycznych, personel powiadomił sąd. Ten ograniczył rodzicom prawa rodzicielskie i przyznał dozór kuratora. Rodzice uciekli z dzieckiem ze szpitala. W środę, 20 września, sąd rodzinny w Białogardzie cofnął ograniczenie praw. Rodzice żądają zadośćuczynienia w wysokości 500 tys. zł.

Według ministra reakcja personelu wydaje się słuszna, jednak aby mieć pewność, czy doszło do jakiegokolwiek naruszenia, potrzebna jest szczegółowa analiza. Sprawę bada również Prokuratura Okręgowa w Koszalinie. Prokuratorzy sprawdzają, czy działania rodziców naraziły dziecko na niebezpieczeństwo.

Zobacz także: Rodzice z Białogardu chcą PÓŁ MILIONA odszkodowania!

Źródło: rynekaptek.pl
Redakcja poleca: Jak zapobiegać urazom u dzieci - film
Dzieci najczęściej ulegają wypadkom w domach. Czy można zapobiec niebezpiecznym urazom?
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy