mama, niemowlę, odżywianie
Dieta

9 zasad odżywania dziecka

W trosce o zdrowy rozwój dzieci, lekarze przygotowali swoisty dekalog dobrego odżywiania dziecka. Przeczytaj, co według nich powinno się znaleźć w diecie dziecka.

Najnowsze badania pokazują, że sposób odżywiania dziecka po 1. roku życia jest równie ważny dla jego zdrowia i samopoczucia, jak odpowiednie żywienie niemowlęcia. Skomponowanie odpowiednich posiłków staje się trudniejsze, ponieważ dzieci z upływem czasu stają się coraz bardziej kapryśne i mają indywidualne preferencje żywieniowe. Także ich zapotrzebowanie na różnorodne składniki odżywcze jest coraz większe, ponieważ ich rozwój ruchowy odgrywa coraz większą rolę. Dlatego tak ważne jest, by przy komponowaniu posiłków kierować się następującymi zasadami:

1. Urozmaicaj dietę dziecka
Eksperci ds. żywienia zalecają, by każdego dnia w jadłospisie dziecka znalazły się produkty z 5 podstawowych grup piramidy żywienia, tj.:
- produkty zbożowe,
- warzywa i owoce,
- mięso, ryby, wędliny, jaja,
- mleko i przetwory mleczne,
- oleje roślinne i masło.
Tak skonstruowane dzienne menu jest bardzo ważne, ponieważ produkty z każdej grupy dostarczają organizmowi innych, niezbędnych do rozwoju składników odżywczych. Oprócz obecności produktów z w/w grup bardzo ważne są ilości, które mama podaje dziecku.

2. Dbaj o równowagę
Podczas gdy w diecie dziecka pomiędzy 1. a 3. rokiem życia pewnych elementów nie powinno nigdy zabraknąć, nadmiar innych może być szkodliwy. Prawidłowe odżywianie to takie, dzięki któremu udaje się osiągnąć równowagę składników potrzebną dziecku do prawidłowego rozwoju, bez narażania go na ujemne skutki zdrowotne w przyszłości. W dobrze zbilansowanej diecie nie może zabraknąć błonnika, żelaza, białka, wapnia, witaminy D i jodu, należy natomiast ograniczać spożycie tłuszczów zwierzęcych, cukru oraz soli.

3. Podawaj dziecku mleko modyfikowane
Specjaliści zalecają, by dzieciom do ukończenia 3. roku życia zamiast „zwykłego” mleka krowiego, które nie jest dla nich odpowiednie, podawać mleko modyfikowane, którego skład jest tak skomponowany, by zaspokajać potrzeby coraz bardziej ciekawego świata juniora. Mleko modyfikowane wzbogacone jest w składniki, których w jadłospisie małego dziecka zwykle jest zbyt mało: żelazo, cynk, jod, witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Mleka modyfikowane w porównaniu do „zwykłego” mleka krowiego pozwalają na ograniczenie podaży nadmiaru białka. Ponadto niektóre mleka modyfikowane zawierają składniki naturalnie wspomagające układ odpornościowy.

4. Podawaj dziecku 4-5 posiłków dziennie
Warto zdać sobie sprawę, że równie ważna jak wartość odżywcza posiłków jest ich ilość i częstotliwość spożywania. Najlepiej, by były to małe posiłki, za to podawane częściej i – co bardzo ważne – o stałych porach. Jeśli od małego dziecko nauczy się jeść razem z resztą domowników, zapobiegnie to powstaniu szkodliwego nawyku podjadania.

5. Starannie planuj posiłki
Dziecko nie będzie szukało przekąsek uzupełniających jego jadłospis, jeśli przygotowywane dla niego dania będą atrakcyjne i pożywne. Planując posiłki trzeba pamiętać, żeby w codziennym menu malucha znalazły się warzywa i owoce oraz produkty nabiałowe, takie jak mleko, maślanka, kefir lub jogurt. Jeden lub dwa razy w tygodniu na stole powinny zagościć potrawy z ryb – to cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które wspomagają rozwój intelektualny dziecka. Nie częściej niż dwa – trzy razy w tygodniu dziecko powinno zjeść posiłek mięsny. Trzeba zadbać o to, by było to mięso chude, a w przypadku mięsa drobiowego – podawane bez skóry. Dość istotne znaczenie dla zapobiegania anemii ma podaż mięsa „czerwonego” – najlepiej wołowego co najmniej raz w tygodniu.

6. Unikaj soli i cukru
Dzieci nie rodzą się z wykształconym zmysłem smaku, lecz rozwijają go na podstawie doświadczeń żywieniowych. Im częściej spożywają daną potrawę, tym bardziej ją lubią. Należy jednak ściśle przestrzegać zasady mówiącej, że dzieci nie powinny spożywać zbyt dużych ilości cukru i słodyczy, ani jeść posiłków przyprawionych do smaku nadmiernie lub wyłącznie solą. Dziecko nie przyzwyczajone do jedzenia słonych potraw, nie będzie o nie prosić. Aby ograniczyć spożycie soli, posiłki dla dziecka lepiej jest doprawiać naturalnymi przyprawami i ziołami.

7. Uwaga na tłuszcze zwierzęce
Nadmierne spożycie nasyconych tłuszczów zwierzęcych sprzyja takim niekorzystnym procesom, jak np. podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi, co w konsekwencji może powodować otyłość czy chorobę niedokrwienną serca. Dlatego zaleca się, by tłuszcze zwierzęce spożywać w ograniczonych ilościach. Posiłki dla dziecka należy przygotowywać przede wszystkim z wykorzystaniem tłuszczów roślinnych (najlepiej bazować na oliwie z oliwek lub oleju rzepakowym).

8. Kształtuj zdrowe nawyki żywieniowe dziecka
Rodzice powinni stale pamiętać, że dieta dziecka w pierwszych 3 latach życia kształtuje jego nawyki żywieniowe na całe życie. To od nich zależy, czy będą one właściwe, bowiem rodzice dla dziecka długo stanowią jedyny i najważniejszy wzór do naśladowania. Nie należy pozwalać dziecku na podjadanie między posiłkami, a zamiast czekoladki, o którą wciąż prosi, lepiej podać mu owoc czy mus owocowy. Absolutnie należy wykluczyć z dziecięcego menu produkty typu „fast-food”, które nie mają zbyt wielu wartości odżywczych, są za to bardzo kaloryczne.

9. Zadbaj o odpowiednią oprawę posiłków
Rzadko o tym pamiętamy, ale dzieci szybko się nudzą, tym bardziej jedząc wciąż takie same posiłki. Warto zwrócić uwagę na barwę potraw – kolorowe, podane w ciekawy sposób dania zainteresują dziecko jedzeniem oraz pobudzą jego apetyt. Także kolory i kształty sztućców oraz zastawy mogą być inspirujące. Dzieci nie lubią za to zbyt dużych porcji, gdyż może je to zniechęcać do jedzenia. Ważna jest także spokojna i pogodna atmosfera przy posiłkach, bowiem dobre lub złe skojarzenia związane z konsumpcją zostają dziecku w głowie na całe życie.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
życzenia na andrzejki
Święta i uroczystości
Życzenia na andrzejki i wierszyki andrzejkowe – 21 propozycji
Joanna Biegaj
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA