Kisiel dla niemowlaka to proste i zdrowe danie, pełne witamin i smaku. Kisiel najprościej zrobić w domu, wykorzystując do tego owoce sezonowe. Pamiętaj, by kisiel dla niemowlaka zrobić bez cukru. Podajemy prosty przepis na kisiel jabłkowy, gruszkowy, truskawkowy i bananowy.

Reklama

Od kiedy kisiel dla niemowlaka?

Kisiel dla niemowlaka możesz przygotować już w początkach rozszerzania diety – w 6-7.-miesiącu życia (pamiętając, że jako pierwsze podaje się dziecku warzywa!). Kisiel to zdrowy i smaczny sposób na wprowadzanie do niemowlęcego jadłospisu owoców. I do tego nie trzeba go gryźć! Ale uwaga, dla niemowlaka nadaje się tylko domowy kisiel, bez cukru, konserwantów, barwników i innych substancji chemicznych. Nie podawaj niemowlęciu gotowych produktów w torebkach ze sklepu!

Gotowy kisiel ze sklepu to zwykle mieszanka cukru z aromatami i znikomą ilością soku owocowego. Trudno znaleźć produkt, który nie zawiera szkodliwego syropu glukozowego, koszenili (barwnik robiony z owadów, oznaczany jako E120, może wywołać silne reakcje alergiczne, a nawet atak astmy!) czy maltodekstryny (sztuczny węglowodan składający się głównie z glukozy, posiadający bardzo wysoki indeks glikemiczny). Lepiej nie ryzykować i zrobić domowy kisiel dla niemowlaka.

Jak zrobić domowy kisiel dla niemowlaka?

Kisiel łatwo możesz zrobić w domu. Najlepiej wychodzi kisiel z porzeczek, gruszek i truskawek, ale przepyszny będzie też kisiel bananowy, malinowy czy jabłkowy.

Przepis na kisiel dla niemowlaka

Składniki:

Zobacz także
  • 1 obrane jabłko (lub 1 obrana gruszka, banan, kilka truskawek)
  • 1 szklanka wody
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej

Przygotowanie:

Owoce zalej połową szklanki wody (ok. 100 ml) i zagotuj, a następnie zmiksuj. Mąkę ziemniaczaną wymieszaj z pozostałą wodą i dodaj do gotujących się owoców. Podawaj po ostudzeniu. Nie słodź! Ważne: staraj się przygotowywać kisiel z jednego rodzaju owoców, bo w razie wystąpienia reakcji alergicznej łatwiej będzie ocenić, na co uczulone jest dziecko.

Taki domowy kisiel z owoców sezonowych jest zdecydowanie smaczniejszy niż z torebki i o niebo zdrowszy! Maluch musi tylko przyzwyczaić się do jego konsystencji.

Czasem rodzice robią kisiel dla niemowlaka z soku – zamiast owoców używają soku dla dzieci typu Bobofrut. Pamiętaj jednak, że zgodnie z nowym schematem żywienia niemowlę do 1. roku życia nie powinno pić soków owocowych, nawet tych 100-procetowych czy przecierowych.

Wypróbuj też przepisy na:

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama