Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jeść, niemowlę, karmienie, łyżeczka
Dieta

Dieta małego alergika

Jeśli twoje dziecko ma alergię na jajka, gluten lub mleko, musisz je wyeliminować z jego diety. Mimo to możesz gotować smacznie.

Choć wydaje się to trudne, można z powodzeniem gotować bez mąki pszennej czy żytniej, kurzych jajek czy mleka krowiego. Oto kilka przepisów.

Zielona zupka (po 6. miesiącu)
→ bez mleka, jajek, glutenu
Składniki:
- 2 małe ziemniaki
- kilka różyczek brokułów
- 150 ml wywaru z włoszczyzny
- 150 ml mleka dla alergików (np. Nutramigen)
Ziemniaki obierz, pokrój, ugotuj. Brokuły ugotuj w wywarze, odłóż dwie różyczki do dekoracji, resztę zmiksuj z ziemniakami. Dodaj mleko i rozcieńcz zupkę wywarem.
Nasza rada: Możesz dodać każde mleko, które pije twoje dziecko.


Budyń bez mleka (po 6. miesiącu)
→ bez mleka, jajek, glutenu
Składniki:
- 150 ml soku dla niemowląt, np. morelowo-dyniowego
- łyżka mąki ziemniaczanej
- 1–2 łyżki Nestlé Sinlac
- 2 łyżki wody
Sok zagotuj, dodaj mąkę połączoną z wodą. Mieszaj do zagotowania. Po 15 minutach wymieszaj z Nestlé Sinlac.
Nasza rada: Budyń podawaj na zimno, polany mieszanką bezmleczną.


Sałatka z kurczakiem (od 18. miesiąca)
→ bez mleka, jajek, glutenu
Składniki:
- pół szklanki mrożonego groszku
- szklanka ryżu
- 3 łyżki rodzynek
- ćwierć pieczonego kurczaka (bez skóry)
- pomarańcza
- łyżka koperku
- pół łyżki oleju
- sól morska
- łyżeczka cukru
- łyżka soku z cytryny
Ryż ugotuj, mięso pokrój w kosteczkę. Rodzynki umyj, zalej gorącą wodą na 10 minut. Groszek ugotuj, odsącz. Pomarańczę obierz, podziel na cząstki, pokrój. Do soku, który wypłynie, dodaj olej, sok z cytryny, cukier, sól do smaku i wymieszaj. Wszystkie składniki delikatnie połącz, polej sosem i posyp koperkiem.
Nasza rada: Sałatkę zrób na dwie godziny przed podaniem.


Jabłka faszerowane (od 15. miesiąca)
→ bez mleka, jajek, glutenu
Składniki:
- 2 szare renety
- 4 suszone morele
- 15 dkg piersi z indyka
- plasterek szynki
- mały kawałek selera
- łyżka oleju
- szczypta imbiru, gałki muszkatołowej
Mięso pokrój w kosteczkę, wymieszaj z przyprawami i olejem. Wstaw na godzinę do lodówki. Szynkę, seler, sparzone i namoczone morele pokrój w kostkę, wymieszaj z indykiem. Jabłka umyj, wydrąż, zanurz na chwilę we wrzątku. Napełnij farszem, przykryj ściętymi czapeczkami. Piecz godzinę.
Nasza rada: Upieczone jabłka najlepiej smakują z ryżem.


Deser z owocami (po 2. roku życia)
→ bez jajek
Składniki:
- paczka śliwek mrożonych
- gruszka
- jabłko
- pół kostki masła
- pół szklanki cukru pudru
- 12 łyżek mąki orkiszowej
- wanilia
Śliwki umyj. Gruszkę i jabłko obierz, pokrój w plasterki. Owoce wymieszaj, ułóż w żaroodpornym naczyniu. Masło, cukier i mąkę posiekaj, dodaj wanilię, pokrusz, by powstały grudki. Posyp nimi owoce, piecz w 180°C na złoto.
Nasza rada: Podawaj na ciepło.

Ciasteczka ryżowe (po 2. roku życia)
→ bez glutenu i jajek
Składniki:
- torebka kleiku ryżowego
- pół kostki masła
- szklanka cukru
- 4 łyżki mielonych orzechów włoskich
- wanilia
- łyżeczka proszku do pieczenia (bezglutenowego)
Z masła, posiekanej wanilii, kleiku, orzechów i proszku do pieczenia wyrób jednolitą masę. Formuj kulki o średnicy 2–3 cm. Rozłóż je na blaszce i piecz około 20 minut w 150–180°C.
Nasza rada: Jeśli użyjesz masła klarowanego lub margaryny bezmlecznej, ciasteczka nadadzą się dla dziecka, które nie pije mleka.


Masło klarowane
Dziecko uczulone na mleko nie może też jeść masła. By pozbawić je białek mleka krowiego, trzeba je sklarować. Ma wtedy orzechowy aromat, nadaje się do pieczenia i smażenia.
1. Rozpuść w wysokim rondelku o grubym dnie, na wolnym ogniu, dwie kostki masła (ma się roztopić, ale nie zrumienić).
2. Podgrzewaj je, starannie zdejmując z wierzchu pianę.
3. Ostrożnie zlej tłuszcz znad białego osadu, który zebrał się na dnie. To, co zostało, użyj do potraw dla innych członków rodziny.


Konsultacja: Anna Kłosińska, fizjolog żywienia.

Zobacz więcej przepisów dla małych alergików >>

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Dlaczego należy dzieciom podawać jak najwcześniej alergeny? [WIDEO]

fotolia.com
Dieta
Przepisy na dania dla dziecka - 9. miesiąc życia
Poznaj przepisy na zdrowe dania dla 9-miesięcznego dziecka. Podpowiadamy, jak szybko przygotować pyszne potrawy na dziecięce śniadanie, obiad i podwieczorek. Zobacz, co pysznego możesz ugotować swojemu maluchowi!

Śniadanie dla 9-miesięcznego dziecka: Kaszka z jabłkiem Składniki: 3 łyżeczki kaszki ryżowej, jabłko, łyżeczka oliwy z oliwek lub masła, ok. 90 g wody. Jabłko umyj, obierz, opłucz, zetrzyj na szklanej lub plastikowej tarce. Wodę zagotuj. Dodaj starte jabłko, kaszkę i masło. Wymieszaj, jeszcze raz zagotuj. Wartość odżywcza kaszki będzie wyższa, jeśli dodasz żółtko lub kawałek ugotowanego chudego mięsa, np. z kurczaka (10–15 g na porcję). Porcja dla dziecka = 150 g Obiad dla 9-miesięcznego dziecka: Krupniczek krakowski Składniki: 1/2 małej marchewki; 1/2 małego ziemniaka, łyżeczka pokrojonego pora, łyżeczka pokrojonego korzenia pietruszki, 2 płaskie łyżeczki drobnej kaszki krakowskiej, łyżeczka masła, 150 ml wody. Warzywa włóż do stalowego rondelka, zalej wodą i ugotuj prawie do miękkości. Następnie uzupełnij wodę i do gotującej się zupki wsyp, ciągle mieszając, kaszkę krakowską. Gotuj na małym ogniu 8–10 minut. Następnie, gdy kaszka będzie miękka, zestaw krupnik z ognia, dodaj masło i uzupełnij zupkę gorącą wodą. Porcja dla dziecka = ok. 200 ml. Podwieczorek dla 9-miesięcznego dziecka: Przysmak z gruszki i biszkopcik Składniki: dojrzała gruszka, 2 łyżeczki soku jabłkowego. Gruszkę umyj, obierz, usuń gniazdo nasienne. Pokrój na kawałki i przetrzyj przez sitko lub zmiksuj wraz z sokiem jabłkowym. Podawaj natychmiast, póki nie ściemnieje. Porcja dla dziecka = 2 łyżki musu. Biszkopcik Składniki: 5 żółtek, 120 g cukru, 90 g mąki kukurydzianej, 1/2 płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia. Ubij na puch żółtka z cukrem, dodaj delikatnie przesianą mąkę kukurydzianą i proszek do pieczenia. Wymieszaj lekko składniki ciasta. Ciasto przełóż do niewielkiej formy wysmarowanej tłuszczem i wysypanej mąką kukurydzianą. Piecz około 20 minut...

Zupa z dyni dla dzieci
AdobeStock
Dieta
Zupa z dyni dla dzieci oraz 11 innych przepisów na dania z dyni
Sezon na dynię przypada na październik-listopad. Korzystaj zatem z jej dobrodziejstw i przygotuj dziecku pyszny jesienny obiadek. Oto nasze propozycje na dania z dyni dla dzieci.

Dynia to idealne warzywo dla dzieci. Zawiera dużo cennych witamin i minerałów, sporo beta-karotenu (prowitaminy A), witaminy C, witamin z grupy B, czyli B1, B2, B6, PP, kwas foliowy, nikotynowy, pantotenowy, fosfor, żelazo, wapń, potas i magnez. Już  dla niemowląt dynia to świetny pomysł. W dodatku można z niej przyrządzić naprawdę wiele dań – zupa z dyni dla dzieci jest tym najpopularniejszym, natomiast równie smakowite są np. dyniowe placuszki, makaron z dynią, ciasto dyniowe lub choćby nawet purée z dyni. Przedstawiamy 12 przepisów na pyszne dania z dyni dla dzieci . Spis treści: Zupa z dyni dla dzieci (od 2. roku) Zupka dyniowa z płatkami owsianymi (od 1. roku) Placuszki z dyni dla dzieci (od 13. miesiąca) Zapiekanka z dyni i sera (od 13. miesiąca) Dżem z dyni dla dzieci (od 18. miesiąca) Dyniowy drożdżak (od 11. miesiąca) Dynia z jabłkiem dla niemowlaka Dynia z mięsem (od 9. miesiąca) Makaron z dynią dla dzieci (od 2. roku) Ciasto dyniowe dla dzieci (od 12. miesiąca) Purée z dyni (od 1. roku) Kotleciki z dyni (od 12. miesiąca) Zupa z dyni dla dzieci (od 2. roku) Składniki: 1 kg dyni 5 szklanek wywaru z włoszczyzny cebula łyżka oliwy duży serek topiony śmietankowy szklanka jogurtu naturalnego biały pieprz odrobina gałki muszkatołowej Sposób przygotowania: Dynię obierz ze skóry, oczyść z nasion i pokrój na małe kawałki. Cebulę drobno pokrój i zeszklij w rondlu na łyżce oliwy, dodaj dynię i chwilę podduś razem z cebulą. Zalej wywarem i duś do miękkości. Zupę ostudź, zmiksuj, zagotuj, dodaj serek topiony, przyprawy i wymieszaj. Na talerzu delikatnie polej ją jogurtem, nie mieszaj. Zupka dyniowa z płatkami owsianymi (od 1. roku) Składniki: 100 g dyni 1 łyżka oliwy z oliwek 1 łyżka płatków owsianych 1 łyżka drobno...

piernik, kuchnia, domek, święta
Święta i uroczystości
7 świątecznych słodkości
Ciągle powtarzamy: słodycze tylko od święta. Oto pyszne, pachnące, śliczne... Maluchowi już zawsze ich smak będzie kojarzył się z Bożym Narodzeniem.

Owocowy keks (od 18. miesiąca) SKŁADNIKI: - 2 szklanki mąki - łyżka proszku do pieczenia - pół łyżeczki soli - pół szklanki cukru - jajko - szklanka mleka - pół kostki masła - szklanka mrożonych owoców (np. maliny, jagody, truskawki) - masło i tarta bułka do smarowania foremki PRZYGOTOWANIE: W dużej misce wymieszaj mąkę z proszkiem do pieczenia, solą oraz cukrem. Masło roztop w rondelku i pozostaw do ostudzenia. Jajko roztrzep z mlekiem i dodaj do mąki, razem z ostudzonym masłem. Szybkimi ruchami wymieszaj ciasto tak, by pozostało lekko grudkowate. Na koniec dodaj nierozmrożone owoce. Formę keksową wysmaruj masłem, wysyp tartą bułką. Napełnij ciastem. Piecz ok. 35 minut w temperaturze 200°C. Bałwankowa rodzina (od 18. miesiąca) SKŁADNIKI: - 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia - 300 g mąki - pół szklanki cukru pudru - 2 łyżki startej skórki cytryny - 180 ml maślanki - 2 jajka - pół kostki masła - szczypta soli Pasta: - 2 szklanki cukru pudru - białko - łyżka wody PRZYGOTOWANIE: Masło roztop. Wymieszaj mąkę z cukrem, solą i proszkiem do pieczenia. Dodaj skórkę cytrynową. Wymieszaj maślankę z jajkami, wlej do miski z mąką, dodaj masło. Wyrób ciasto i przełóż do wysmarowanych masłem foremek na muffinki. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 200°C. Piecz, aż się zrumienią. Połącz cukier z białkiem i wodą. Polej ciastka. Z reszty lukru zagnieć masę. Zrób bałwankom brzuszki i główki. [CMS_PAGE_BREAK] Kokosowe kuleczki (od 2. roku) SKŁADNIKI: - pół szklanki płatków owsianych - 100 g nasion amarantusa (kupisz je w sklepie ze zdrową żywnością)  -3/4 szklanki wiórków kokosowych - 100 g miękkiego masła - 3 łyżki płynnego mleka modyfikowanego - 2 łyżki cukru pudru - łyżka sezamu PRZYGOTOWANIE: Nasiona amarantusa gotuj w potrójnej ilości wody ok. 15 minut. Na patelni upraż płatki owsiane, sezam i połowę...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak