Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, karmienie butelką
Karmienie

Mleczko na później

Niby wszystko wydaje się jasne i proste: bierzesz laktator, odciągasz mleko i gotowe. Ale jak przychodzi co do czego, w twojej głowie zaczynają się rodzić pytania. Tutaj znajdziesz na nie odpowiedź.

Odciąganie mleka to bardzo przydatna umiejętność. Bo dzięki niej możesz wyjść z domu, uniknąć nawału pokarmu, pubudzić laktację... Dlatego o odciąganiu warto dowiedzieć się troszkę więcej.

Odciągać laktatorem czy ręcznie?
Wszystko zależy od tego, jak często chcesz to robić. Jeśli zdarzy ci się to raptem kilka razy, naucz się ręcznego odciągania. To nie takie trudne! Jeżeli chcesz mieć sporo mleka (żeby maluszkowi wystarczyło na jedną porcję, czyli około 120–150 ml), zabierz się za odciąganie mniej więcej dwie godziny po ostatnim karmieniu. Przygotuj wyparzony pojemnik, umyj ręce, usiądź, weź głęboki oddech i wyobraź sobie coś miłego. Dobrze, jeśli dziecko jest blisko ciebie, np. śpi. Delikatnie, głaszczącymi ruchami rozmasuj pierś – od zewnątrz w stronę brodawki. Nie ściskaj, nie ugniataj, nie pociągaj piersi. Palcem wskazującym i kciukiem uchwyć ją w odległości około 1,5 cm od brodawki i naciskaj. Mleko wkrótce zacznie wypływać. Przesuwaj palce dookoła, delikatnie uciskając pierś. Jeśli na początku wypływa tylko kilka kropelek pokarmu, nie denerwuj się. Zobaczysz, zaraz go będzie sporo! Po kilku minutach przestanie wypływać. Zacznij wtedy odciągać go z drugiej piersi.

Lepszy jest laktator ręczny czy elektryczny?
Gdy chcesz często odciągać mleko (np. wracasz do pracy), warto kupić elektryczny. Jeśli zamierzasz odciągać rzadziej, wystarczy ręczny. Wybierz taki o regulowanej sile ssania, bo odciąganie nie może cię boleć.

Kiedy powinnam koniecznie odciągać mleko?
Nie musisz tego robić, jeśli malec ładnie ssie, nie masz problemów z karmieniem i jesteś z dzieckiem przez cały czas. O odciąganiu pomyśl w trzech sytuacjach. Pierwsza: musisz wyjść i nie chcesz, by w tym czasie malec dostał mleko modyfikowane. Musisz wtedy odciągnąć około 150 ml na jedno karmienie. Możesz to zrobić w kilku podejściach (koniecznie jednak za każdym razem wstawiaj pokarm do lodówki lub zamrażalnika). Druga sytuacja, kiedy warto odciągać: czujesz, że masz za mało pokarmu i chcesz zwiększyć laktację. W ten sposób rzeczywiście ją pobudzisz. Trzecia: masz za dużo pokarmu, czujesz, że piersi są przepełnione.

W razie nawału pokarmu trzeba ściągać mleko do końca?
Nie. Tyle, aż piersi staną się miękkie. Mocno pobudzana pierś znów będzie produkować za dużo mleka i problemy wrócą.

Jak często odciągać pokarm, żeby zwiększyć laktację?
Kilka razy dziennie, pomiędzy karmieniami. Odciągnij całe mleko, które jest w piersi. Nie martw się, że malec nie będzie miał potem nic do jedzenia. Spokojnie! Można powiedzieć, że mleko pojawia się w piersiach zgodnie z prawami popytu i podaży. Jest go tym więcej, im częściej i lepiej dziecko ssie. Nie zabieraj się jednak za odciąganie tuż przed porą karmienia malca.

Czy przechowywać mleko w specjalnych pojemniczkach?
Mogą to być pojemniki lub torebki do przechowywania pokarmu. Ale wystarczy też zwykły słoik (musi być tylko dobrze umyty i wyparzony) lub plastikowy pojemnik (pod warunkiem że jest przeznaczony do kontaktu z żywnością). Najlepiej (i najwygodniej), gdy w każdym pojemniku znajdzie się porcja na jedno karmienie.

Jak długo pokarm może stać w lodówce?
Maksymalnie dwa dni. W lodówkowym zamrażalniku dłużej – do dwóch tygodni, w zamrażarko-lodówce trzy miesiące, w zamrażarce natomiast nawet rok. Pojemniczek musi być szczelnie zamknięty i podpisany – kiedy odciągnęłaś pokarm.

Gotować mleko przed podaniem dziecku?
Nie, wystarczy je podgrzać. Włóż butelkę do podgrzewacza (lub garnka z gorącą wodą). Możesz ją też wstawić do kuchenki mikrofalowej, ale uważaj, bo mleko przy ściankach butelki często jest chłodne, a w środku gorące. Podaj je dziecku butelką lub – jeśli umiesz – kieliszkiem, łyżeczką albo kubeczkiem.

 

 

 

tm_dopisek.gif

 

 

 

 

Jak długo można przechowywać odciągnięty pokarm? [WIDEO]

laktator i odciąganie pokarmu
Fotolia
Karmienie
Laktator – rozwiązanie również dla mam karmiących piersią!
Czy wiesz, że nawet jeśli karmisz piersią, możesz wyjść z domu w każdej chwili? Wystarczy, że zostawisz maluszkowi odciągnięte mleko.

Pewnie powiesz, że odciąganie pokarmu nie jest takie łatwe. Zgoda, ale zamiast poddawać się, spróbuj jeszcze raz. I uwierz w sukces, będzie łatwiej. Pomyśl, że dzięki utrzymaniu karmienia piersią i odciąganiu pokarmu będziesz mogła zostawić smyka z tatą czy babcią bez wyrzutów sumienia. Jak odciągać pokarm laktatorem? Wszystko zależy od tego, jak często chcesz to robić. Jeśli zdarzy ci się to kilka razy, to może warto nauczyć się ręcznego odciągania . To nie jest trudne. Jeżeli chcesz mieć sporo mleka (żeby dzidziusiowi wystarczyło na jedną porcję, czyli 120–150 ml), zabierz się za odciąganie mniej więcej dwie godziny po ostatnim karmieniu. Włącz muzykę, przygotuj wyparzony pojemnik, umyj ręce, usiądź. Weź głęboki oddech i wyobraź sobie coś miłego. Dobrze, jeśli dziecko jest blisko ciebie, np. śpi. Delikatnie, głaszczącymi ruchami rozmasuj pierś – od zewnątrz w stronę brodawki. Nie ściskaj, nie ugniataj, nie pociągaj piersi. Palcem wskazującym i kciukiem uchwyć ją w odległości ok. 1,5 cm od brodawki i naciskaj. Przesuwaj palce dookoła, delikatnie ją uciskając. Mleko wkrótce popłynie. A co, jeśli na początku wypływa tylko kilka kropelek? Nie denerwuj się, odciągaj dalej. Zaraz go będzie sporo! Po kilku minutach pokarm przestanie wypływać. Zacznij wtedy odciągać pokarm z drugiej piersi. Laktatory elektryczne - sprawdź opinie Wybór laktatora to podstawa! Warto kupić laktator, jeżeli wiesz, że będziesz odciągać mleko dość często. Tylko jaki – laktator ręczny czy elektroniczny? Jeśli będziesz to robić od czasu do czasu, to ręczny, jeśli częściej (bo wracasz do pracy), to ten na prąd. W obu wypadkach wybierz model o regulowanej sile ssania, bo przecież odciąganie nie może cię boleć! Nakładka na pierś powinna być miękka, elastyczna i dopasowująca się do piersi. Niektóre mają dodatkową nakładkę silikonową...

odciąganie pokarmu
Fotolia
Karmienie
Jak odciągać pokarm? Znamy najlepsze sposoby!
Musisz wyjść z domu na kilka godzin, a chcesz, by dziecko wypiło twoje mleko. Lepiej odciągać pokarm ręcznie czy laktatorem? Jak długo możesz przechowywać pokarm?

Jak odciągać pokarm, by dziecko się najadło? Jak przechowywać odciągnięty pokarm, by był pełnowartościowy? Zdarza się, że nie możesz być z dzieckiem przez kilka godzin, a chcesz, żeby w tym czasie piło twoje mleko.  Podczas twojej nieobecności mamy odciągnięty pokarm może podać dziecku tata lub opiekunka. Jak nauczyć się robić zapasy mleka - podpowiada dr Katarzyna Raczek-Pakuła, pediatra i doradca laktacyjny. Kiedy warto ręcznie odciągać pokarm Możesz odciągać pokarm ręcznie. To bardzo dobry sposób odciągania pokarmu i bardzo skuteczny. Jest tylko jeden warunek: musisz wiedzieć, jak odciągać pokarm. Jeśli tylko sporadycznie chcesz odciągać pokarm (np. w przypadku wyjścia do lekarza, sklepu, kina), w zupełności wystarczy ci ręczne odciąganie. Umiejętność ręcznego odciągania przydaje się nie tylko wtedy, gdy chcesz zgromadzić dla dziecka pokarm na zapas, lecz także jeśli pojawiają się stany zapalne piersi lub inne problemy podczas karmienia piersią . Pomoże ci wówczas rozmasowanie piersi. Powinno być delikatne, przypominać głaskanie. Jak ręcznie odciągać pokarm? 1. Przygotuj pojemnik na mleko (możesz kupić gotowy zestaw do przechowywania pokarmu lub wziąć dokładnie umyty i wyparzony słoiczek). 2. Wygodnie usiądź i zrelaksuj się (możesz posłuchać spokojnej muzyki, którą lubisz, wrócić myślami do miłych wspomnień). Dzięki temu mleka będzie więcej i łatwiej wypłynie (to zasługa hormonów, głównie prolaktyny i oksytocyny ). 3. Ułóż kciuk powyżej otoczki piersi, a pozostałe palce 2–3 cm poniżej brodawki. 4. Delikatnie przyciśnij pierś do klatki piersiowej, nie przemieszczając palców. Potem zbliżaj je do siebie, lekko obracając. 5. Zwolnij ucisk i rytmicznie powtarzaj powyższe ruchy, zmieniając ułożenie palców wokół brodawki, by równomiernie opróżniać wszystkie przewody mleczne. 6. Gdy po kilku...

karmienie piersią
Fotolia
Karmienie
Kiedy i JAK odciągać pokarm z piersi?
Odciąganie pokarmu może pomóc zwalczyć nawał pokarmu po porodzie albo rozkręcić laktację np. po przedwczesnym porodzie. Zobacz, kiedy warto odciągać pokarm i jak to robić.

Kiedyś położne radziły, aby po każdym karmieniu dodatkowo odciągać pokarm , aby „całkowicie opróżnić pierś” i w ten sposób uniknąć zastoju pokarmu. Dziś wiemy, że coś takiego, jak całkowite opróżnienie piersi nie istnieje – mleko powstaje podczas ssania dziecka, a jego ilość zależy od tego, jak często dziecko ssie i jak efektywnie. Wiadomo też, że odciąganie mleka po każdym karmieniu nie chroni przed zastojem mlecznym – przeciwnie, paradoksalnie może nawet do niego doprowadzić. Odciąganie mleka będzie wskazane z innych powodów. Sprawdź, w jakich sytuacjach warto odciągać pokarm: 1. Dziecko jest wcześniakiem Karmienie wcześniaka może być trudne, szczególnie kiedy dziecko jest oddzielone od mamy i leży w inkubatorze. Jednak dla wszystkich wcześniaków mleko mamy jest pokarmem pierwszego wyboru. Nawet jeżeli dziecko nie może od razu być przystawione do piersi, warto regularnie odciągać pokarm i dbać o laktację. Odciąganie pokarmu powinno odbywać się ok. 6-8 razy na dobę, metodą: 7-5-3-1. Polega ona na tym, że odciągamy naprzemiennie z obu piersi: po 7 minut, następnie po 5, potem po 3 i na końcu po jednej minucie. W ten sposób maksymalnie stymulujemy wytwarzanie pokarmu.     Odciąganie mleka z piersi jest bardzo ważne, ale w stymulowaniu laktacji równie ważną rolę odgrywa też bliskość z dzieckiem. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by rodzice dotykali wcześniaka w inkubatorze (trzeba jednak zapytać lekarzy, jak można to robić). Głaskanie, tulenie albo noszenie (jeśli to możliwe) wcześniaka nie tylko pozytywnie wpływa na jego zdrowie, ale też powoduje u mamy wydzielanie hormonów, które stymulują produkcję pokarmu. Laktatory elektryczne - sprawdź opinie   2. Dziecko słabo ssie Jeżeli dziecko nie umie prawidłowo uchwycić piersi albo ssie nieefektywnie (nie słychać...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak