Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, karmienie butelką, niemowlę
Karmienie

Przykazania dla karmiącej butelką

Wybrać mleko, dodać wodę, rozmieszać i podać dziecku. Dziecinnie proste. Niby tak, ale przy butelkowym karmieniu również często robimy coś nie tak, jak trzeba.

Najważniejsze to nauczyć się rozróżniać płacz dziecka spowodowany głodem od innych rodzajów płaczu. Bo podawanie butelki maluchowi, gdy boli go brzuszek, jest zmęczony lub nie może zrobić kupki, może go tylko zdenerwować. A w ten sposób łatwo wychować niejadka. Jak rozpoznać, że jeden rodzaj płaczu oznacza „jestem głodny!”, a inny „nudzi mi się i chcę, żeby ktoś mnie ponosił na rękach”? Cóż, chyba nie da się go opisać, bo każdy maluch płacze inaczej. Musisz jedynie uważnie obserwować malca. Z każdym dniem jego mowa, czyli płacz, będzie dla ciebie coraz bardziej zrozumiały. O czym jeszcze nie powinnaś zapomnieć? Oto lista.

Nie trzymaj się sztywnych godzin karmienia
Każdego dnia maluszek może mieć nieco inny apetyt. Na jeden posiłek czasem zje więcej, a wtedy na kolejny chętnie poczeka cztery godziny, aż spokojnie wszystko ułoży mu się w brzuszku. Gdy zaś zje mniej, szybciej jest głodny. Karm swoje dziecko na żądanie, podobnie jak karmi się maluchy ssące pierś. Zobaczysz, nauczysz się rozróżniać, kiedy płacze z głodu i jak się przy tym zachowuje. Poza tym z czasem twój malec przyzwyczai się do mniej więcej stałych pór posiłków. Pamiętaj: napisałam „mniej więcej”.

Nie przekarmiaj
Nie zmuszaj dziecka, by zjadło zawsze wszystko do końca. Niech je tyle, na ile ma ochotę. I – jak już pisałam na początku – nie biegnij od razu z butelką, gdy tylko malec zapłacze. Powodem niezadowolenia może być też ból brzuszka, niewygodna pieluszka czy ubranko. Butelka z mlekiem nie jest lekarstwem na wszelkie problemy. Poza tym nie tłumacz sobie, że jeśli dziecko za każdym razem wypija wszystko, co mu dajesz, oznacza to, że na pewno jest głodne. Niektóre maluchy bardzo lubią jeść i z rozkoszą wypiją wszystko, co znajdzie się w butelce. Niestety, w takim przypadku łatwo o nadwagę.

Filary Rodzicielstwa Bliskości: 3. Karmienie piersią [WIDEO]

Karmienie
Nie chce butelki
Co zrobić, gdy dziecko wpluwa smoczek, choć w butelce zostało jeszcze dużo mleka? Podpowiadamy, jak namówić malca do jedzenia.

Co zrobić, gdy dziecko wpluwa smoczek, choć w butelce zostało jeszcze dużo mleka? Karmić je za chwilę czy kiedy zgłodnieje? Podpowiadamy, jak namówić malca do jedzenia. Sprawdź wagę malca Policz, ile zjada w ciągu dnia. Jeżeli jest to niewiele mniej, niż zalecają lekarze (od 50 do 100 mililitrów dziennie), nie ma problemu. Zważ dziecko w przychodni, sprawdź, jak przybiera na wadze. Jeśli powoli, ale harmonijnie, mieści się w centylach, a przy tym jest pogodne – wszystko w porządku. Widocznie wystarcza mu mniej mleka niż rówieśnikom. Jeżeli zaś nie mieści się w normach wagowych, lekarz może zalecić badania (przyczyną niechęci do jedzenia bywa np. anemia). Nie zmuszaj do jedzenia Nie karm malca na siłę, nie zabawiaj podczas jedzenia, nie zagaduj, starając się za wszelką cenę, by skończył porcję. To nie rozwiąże problemu, tylko odroczy go do następnego karmienia. Poproś kogoś o pomoc Są niemowlęta, które chcą pić mleko tylko z piersi, a nie z butelki. Gdybyś nie planowała powrotu do pracy, pewnie nie byłoby problemu. Ale wracasz, a maluch jest za mały, by jeść łyżeczką zupkę czy kaszkę. Bądź cierpliwa. Niektóre dzieci do picia z butelki przyzwyczajają się kilka tygodni. Świetnie się sprawdza zmiana osoby karmiącej. Maluch może chętniej wypić mleko, gdy butelkę poda tata lub babcia. Spróbuj! Zmień butelkę i smoczek Jeśli dziecko do tej pory ssało tylko pierś i nigdy nie miało w buzi smoczka, może się denerwować, że mleko wypływa z butelki szybciej niż przy ssaniu piersi. Kup kilka butelek i smoczków (różnych firm). Wypróbuj, który zestaw okaże się najlepszy. Trzy-, czteromiesięcznemu brzdącowi możesz już podać mleko z kubeczka z dzióbkiem. Zapytaj lekarza o inne mleko Mieszanki dla niemowląt różnią się od siebie składem i smakiem. Jeżeli inne sposoby zachęcenia malca do jedzenia nie pomogły, porozmawiaj z lekarzem,...

edipresse.IS917-042.jpg
Edipresse
Karmienie
Vademecum karmienia butelką
Dla mamy i taty, debiutujących w roli butelkowych rodziców, przygotowaliśmy krótkie wademecum.

  Czy wiesz, kiedy przygotować mleko? I jak ważne jest zachowanie przy tym higieny? Maluch jest narażony na zatrucia pokarmowe, bo jest ono świetną pożywką dla bakterii. Dla mamy i taty, debiutujących w roli butelkowych rodziców, przygotowaliśmy krótkie wademekum. Oto cztery podstawowe zasady: Przygotuj mleko przed karmieniem Zdarza się, że maluszek nie jest głodny lub śpi dłużej niż zazwyczaj. Co wtedy? Możesz wówczas trzymać mieszankę w podgrzewaczu (do 45 minut). Gdy w tym czasie dziecko nie zgłodnieje lub się nie obudzi, trzeba ją wylać. Jeśli przewidujesz, że maluszek będzie jadł później, od razu wstaw butelkę z mieszanką do lodówki. Schłodzoną można przechowywać do dwóch godzin. Tuż przed podaniem podgrzej ją w podgrzewaczu lub kąpieli wodnej. Nigdy nie rób tego w mikrofalówce, bo mikrofale podgrzewają nierównomiernie i wpływają na strukturę białka. I pamiętaj – mieszankę można podgrzewać tylko raz. Sprawdź wielkość otworu w smoczku Upewnisz się, że jest prawidłowy, odwracając butelkę do góry dnem i potrząsając nią kilka razy. Jeżeli mleko wypłynie ciągłym strumieniem – jest za duży. Gdy spadnie tylko kilka kropel – za mały. Otwór jest odpowiedni wtedy, gdy najpierw mleko wycieknie małym strumieniem, a potem zacznie kapać kroplami. Obserwuj też dziecko. Gdy wkłada w ssanie wiele wysiłku, a potem staje się rozdrażnione – mleko najpewniej leci za wolno. Podobnie dzieje się, kiedy nakrętka jest zbyt mocno dokręcona. W środku wytwarza się wtedy próżnia, co hamuje jego wypływ. Wystarczy więc nieco ją odkręcić. Podczas karmienia rób przerwy Jedząc, maluch połyka nie tylko mleko, ale i powietrze, dlatego się denerwuje, szybko ma też uczucie sytości. Zrób więc w trakcie karmienia kilka krótkich przerw. A jeśli dziecko samo przerywa ssanie po kilku łykach – potrzymaj je na ramieniu do odbicia,...

mama, niemowlę, karmienie piersią
Karmienie
Dlaczego nie chce ssać
Twój dzidziuś odwraca głowę lub po kilku łykach puszcza pierś i płacze? Podpowiadamy, skąd czasem bierze się taka niechęć do ssania i jak możesz jej szybko zaradzić.

  Odmówić piersi może nie tylko noworodek, który dopiero uczy się ssania, ale też starsze niemowłę. A powodów tej niechęci może być całkiem sporo. Jeszcze się nie nauczył Jeśli maluch od samego początku ma kłopoty z jedzeniem, powodem może być zbyt małe lub zbyt silne napięcie mięśniowe: na przykład maluszek nieprawidłowo układa język, ssie za słabo (lub za mocno), nie może się najeść. Nasza rada: Porozmawiaj z pielęgniarką lub doradcą laktacyjnym. Pokaż, jak przystawiasz maleństwo do piersi. Jeśli specjalista stwierdzi, że dziecko nieprawidłowo ssie lub ma nieprawidłowe napięcie mięśniowe, pokaże ci odpowiednią pozycję do karmienia i ewentualnie specjalne ćwiczenia dla smyka. Mleko za szybko wypływa Tak często się zdarza, jeśli dziecko ssie łapczywie, bo np. było bardzo głodne, a pokarm wręcz tryska mu do buzi. Maluszek krztusi się, trudno mu złapać oddech, płacze. Nasza rada: Przed podaniem dziecku piersi odciągnij nieco mleka, by nie wypływało za szybko. Warto też zmienić pozycję do karmienia na taką, aby główka szkraba była nad twoją piersią. Bobas często ulewa Najczęstszą przyczyną jest niedojrzałość układu pokarmowego dziecka. Jeśli ulewania są duże, maluszek może nie mieć ochoty na jedzenie. Do przełyku cofa się bowiem kwaśny pokarm i podrażnia błonę śluzową. Nasza rada: Karm szkraba częściej, za to mniejszymi porcjami. Przedtem odciągnij trochę mleka, by nie wypływało za szybko. Nie przewijaj dziecka bezpośrednio po jedzeniu, przytrzymaj je w pozycji półpionowej, aż mu się odbije. Sprawdzaj, czy malec prawidłowo przybiera na wadze. Dziecko boli brzuszek Kolka może być spowodowana wieloma przyczynami. Gdy malca boli brzuch, czasem nie ma ochoty na jedzenie (choć są też dzieci, które właśnie uspokajają się przy piersi!). Nasza rada: Pomasuj malca, znajdź taki sposób noszenia czy przytulania,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak