niemowlę, skóra niemowlaka, pielęgnacja niemowlaka
Fotolia
Pielęgnacja

Czy wiesz, jak dbać o skórę swojego dziecka?

Informacji na temat skóry dziecka jest wiele i nie wszystkie są prawdziwe. Sprawdź, co jest prawdą, a co tylko mitem!
1. Jak długo rozwija się skóra dziecka?
 
ODPOWIEDŹ NIEPOPRAWNA
Do 3. roku życia skóra rozwija się i nie stanowi odpowiedniej bariery dla szkodliwych substancji, które mogą przedostać się do krwioobiegu i przeniknąć w głąb organizmu - to bardzo ważna informacja dla Ciebie i Twojego dziecka!
ODPOWIEDŹ POPRAWNA
Tak, skóra dziecka rozwija się do 3. roku życia i nie stanowi odpowiedniej bariery dla szkodliwych substancji, które mogą przedostać się do krwioobiegu i przeniknąć w głąb organizmu. Nie zapomnij o tym przy wyborze proszku do prania!


2. Jaką grubość ma nie w pełni dojrzała skóra dziecka?
 
ODPOWIEDŹ NIEPOPRAWNA
Nie zapominaj, że skóra dziecka jest 5 razy cieńsza niż skóra dorosłego. To jeden z powodów, dla którego skórę malucha należy otoczyć pełną ochroną.
ODPOWIEDŹ POPRAWNA
Wiesz już, że skóra dziecka jest 5 razy cieńsza niż skóra dorosłego. Nie zapomnij, że to jeden z powodów, dla którego trzeba ją otoczyć pełną ochroną.


3. Co zapewnia ochronę dziecięcej skórze?
 
ODPOWIEDŹ NIEPOPRAWNA
Skóra dziecka nie jest w pełni dojrzała i potrzebuje właściwej pielęgnacji. Skuteczna ochrona dziecięcej skóry to coś więcej niż tylko delikatne kosmetyki! To również odpowiedni proszek do prania dziecięcych ubranek. To ważne, bo skóra dziecka styka się z ubrankiem przez cały czas.
ODPOWIEDŹ POPRAWNA
To dobrze, że myślisz o skórze swojego dziecka, nie tylko wybierając kosmetyki, ale także proszki do prania! Pamiętaj, że warto stosować odpowiednie środki piorące aż do 3. roku życia Twojego dziecka. To ważne, bo skóra styka się z ubrankiem przez cały czas.


4. Jak dbasz o skórę dziecka podczas kąpieli?
ODPOWIEDŹ NIEPOPRAWNA
Nieodpowiednie kosmetyki i środki do prania, a także zbyt ciepła i długa kąpiel mogą osłabiać ochronę, jaką daje dziecięcej skórze płaszcz hydrolipidowy. Pamiętaj, by ręcznik, którym wycierasz malca, był również wyprany w delikatnych środkach! To część kompleksowej ochrony dziecięcej skóry.
ODPOWIEDŹ POPRAWNA
Dobór odpowiednich kosmetyków, a także dbanie, by kąpiel nie trwała zbyt długo, a temperatura wody nie przekraczała 36-37,5 st. C są ważne - bardzo dobrze, że pamiętasz też o ręczniku! Na wszelki wypadek możesz uprać wszystkie domowe ręczniki w dziecięcych środkach piorących.


5. Dziecko nie ma jeszcze 3 lat i nie ma widocznych na skórze objawów alergii. W jakich środkach pierzesz jego ubranka?
ODPOWIEDŹ NIEPOPRAWNA
Brak podrażnień i objawów alergii widocznych na skórze dziecka nie świadczy o tym, że spełnia ona swoje funkcje ochronne w takim stopniu jak skóra dojrzała. Dlatego zwykłe proszki nie są odpowiednie do prania dziecięcych ubranek. Stosowanie do prania płatków mydlanych powoduje powstawanie osadów mydlanych, osadzających się na tkaninie i elementach pralki. Stosuj delikatne i bezpieczne środki dla dzieci, które dobrze wypłukują się z tkanin.
ODPOWIEDŹ POPRAWNA
Tak trzymaj. Brak podrażnień i objawów alergii widocznych na skórze dziecka nie świadczy o tym, że spełnia ona swoje funkcje ochronne w takim stopniu jak skóra dojrzała. Dlatego pamiętaj, żeby używać proszku do prania dla dzieci aż do 3. roku życia.


6. Czy uważasz, że zwykłe środki do prania mogą powodować alergie skórne?
ODPOWIEDŹ NIEPOPRAWNA
Jest wiele czynników przyczyniających się do rozwoju alergii. Jeśli zauważysz u swojego malucha objawy skórne mogące świadczyć o alergii, pamiętaj, że nie zawsze jest to reakcja na pokarm. Czasami rodzice podejrzewają alergię pokarmową u swojego dziecka, a okazuje się, że zmiany skórne to reakcja na nieodpowiedni proszek.
ODPOWIEDŹ POPRAWNA
To dobrze, że stosujesz specjalny proszek do prania dla dzieci, który jest bezpieczny dla niedojrzałej skóry maluszka. Jest wiele czynników przyczyniających się do rozwoju alergii. Czasami rodzice podejrzewają alergię pokarmową u swojego dziecka, a okazuje się, że zmiany skórne to reakcja na nieodpowiedni proszek.


7. Jak płuczesz dziecięce ubranka?
ODPOWIEDŹ NIEPOPRAWNA
Substancje piorące zawarte w zwykłych proszkach wiążą się z włóknami i nawet po podwójnym płukaniu pozostają w tkaninie i mają kontakt ze skórą. Dlatego pamiętaj, aby używać delikatnych środków piorących dla dzieci, gdyż ich skóra rozwija się do 3. roku życia.
ODPOWIEDŹ POPRAWNA
To dobrze, że pierzesz ubranka swojego malucha w specjalnych środkach do prania dla dzieci. Substancje piorące zawarte w zwykłych proszkach wiążą się z włóknami i nawet po podwójnym płukaniu pozostają w tkaninie i mają kontakt ze skórą. Dlatego ważne jest, aby używać delikatnych środków piorących dla dzieci, gdyż ich skóra rozwija się do 3. roku życia.


8. Czy oprócz ubranek malucha pierzesz inne rzeczy w proszku do prania dla dzieci?
ODPOWIEDŹ NIEPOPRAWNA
W specjalnym proszku do prania dziecięcych ubranek warto prać wszystko, co ma kontakt ze skórą malucha, np. ubrania rodziców, którzy biorą dziecko na ręce, a także pościel rodziców, gdy dziecko leży również w ich łóżku.
ODPOWIEDŹ POPRAWNA
To prawda, że w specjalnym proszku do prania dziecięcych ubranek warto prać wszystko, co ma kontakt ze skórą malucha. Stosuj tę zasadę najlepiej do 3. roku życia dziecka.


9. Czy w proszku przeznaczonym do dziecięcych ubranek można prać rzeczy całej rodziny?
ODPOWIEDŹ NIEPOPRAWNA
Proszki do prania dziecięcych ubranek są delikatne, nie zawierają rozjaśniaczy optycznych ani sztucznych barwników i enzymów, które mogłyby powodować podrażnienie skóry. Są odpowiednie dla całej rodziny - także dla alergików.
ODPOWIEDŹ POPRAWNA
Masz rację! Czy wiesz dlaczego w proszkach dla dzieci warto prać także ubrania alergików? Takie środki piorące są delikatne, nie zawierają rozjaśniaczy optycznych ani sztucznych barwników i enzymów, które mogłyby powodować podrażnienie skóry.


10. Jak sobie radzisz z plamami na ubrankach dziecka?
ODPOWIEDŹ NIEPOPRAWNA
Zwykłe odplamiacze są dla dziecka niebezpieczne! Do odplamiania dziecięcych ubranek możesz jednak użyć specjalnego środka. Na rynku są dostępne produkty, których receptura została opracowana i przebadana zgodnie z wymogami Instytutu Matki i Dziecka.
ODPOWIEDŹ POPRAWNA
Mamo, tak trzymaj. Środki, których receptura została opracowana i przebadana zgodnie z wymogami Instytutu Matki i Dziecka, są w pełni bezpieczne dla Twojego malucha. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz mieć czyste ubranka i zdrowe dziecko .


11. Kiedy przestajesz stosować specjalne proszki do prania dziecięcych ubranek?
ODPOWIEDŹ NIEPOPRAWNA
Przez pierwsze trzy lata skóra malucha rozwija się i jest bardzo podatna na agresywne działanie czynników zewnętrznych, a szkodliwe substancje mogą łatwiej przedostać się do krwioobiegu. Dlatego przez cały ten czas trzeba stosować delikatne środki do prania dziecięcych ubranek!
ODPOWIEDŹ POPRAWNA
To świetnie, że pamiętasz o stosowaniu delikatnych środków piorących przez pierwsze 3 lata życia dziecka. Skóra malucha rozwija się w tym czasie i jest bardzo podatna na agresywne działanie czynników zewnętrznych, a szkodliwe substancje mogą łatwiej przedostać się do krwioobiegu.
Jeszcze więcej o pielęgnacji skóry Twojego dziecka dowiesz się na www.3latapodochrona.pl.

pranie ubrań noworodka
Adobe Stock
O noworodku
Jak prać ubranka dla noworodka? Radzi dermatolog
Pranie ubranek dla noworodka pozwala uniknąć podrażnień delikatnej skóry maluszka lub alergii kontaktowej. Dr hab. n. med. Dorota Jenerowicz, dermatolog, tłumaczy m.in., w ilu stopniach prać ubranka noworodka, jakich środków piorących używać i jak płukać niemowlęce pranie.

Noworodek potrzebuje dość czystego otoczenia. Wiadomo, że osiągnięcie sterylnych warunków nie jest możliwe ani konieczne. Są jednak rzeczy, o które powinnaś szczególnie zadbać. Dermatolog, dr hab. n. med. Dorota Jenerowicz z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu wyjaśnia, jak prać ubranka dla noworodka. Dowiedz się, w jakiej temperaturze należy je prać, jaki proszek wybrać i dlaczego prasowanie czystych ubranek noworodka jest takie ważne.  Spis treści: W czym prać ubranka dla noworodka? W jakiej temperaturze prać ubranka dla noworodka? Jak płukać i suszyć pranie rzeczy noworodka? Czy można używać płynu do płukania? Kiedy wyprać ubranka przed porodem? Kiedy przejść na pranie ubranek niemowlęcych w zwykłym proszku? Po co prasować ubranka dla noworodka? W czym prać ubranka dla noworodka? Dziecięca garderoba wymaga użycia innego środka niż ubrania dorosłych, dlatego wybieraj specjalne proszki lub płyny do prania dla noworodków. Na opakowaniu proszku dla dzieci powinna być informacja, że jest przeznaczony do odzieży dziecięcej od pierwszych dni życia. Proszki do prania dla dorosłych zawierają składniki, które mogą podrażniać delikatną skórę noworodka. Zobacz także: Pierwsze dni z noworodkiem: jak to będzie w domu? W jakiej temperaturze prać ubranka dla noworodka? Nie wszystkie rzeczy muszą być wygotowane. Jeśli informacja na metce na to pozwala, możesz nastawić pralkę na 90–95 st. C. Temperatura prania odzieży, która ma kontakt ze skórą, nie powinna być niższa niż 60 st. C – wtedy giną roztocza i bakterie. Aby sprostać tym temperaturom, staraj się kupować dziecku ubranka z naturalnych tkanin (bawełnę można bez obaw prać w gorącej wodzie). Wybieraj jasne kolory – biel, pastelowy róż, błękit czy zieleń, które nie sprawią kłopotu z farbowaniem innych rzeczy podczas prania. Jak...

niemowlę w szlafroku
Fotolia
Patronaty
Przetestuj płyn do płukania i kapsułki piorące Jelp - WYNIKI
Wiemy już, co nasi testerzy sądzą o płynie do płukania Jelp Delicate i kapsułkachi piorących Jelp. Poznaj ich opinie.

Nasi testerzy wypróbowali już płyn do płukania Jelp Delicate i kapsułki piorące Jelp. Co o nich sądzą? Najlepiej dopuśćmy do głosu ich samych: Bardzo żałuję, że tak późno dowiedziałam się o waszym produkcie. Mała ma już 1,5 roku, a chętnie stosowałabym je od pierwszego dnia. Produkty Jelp są rewelacyjnie, delikatny zapach i naturalne składniki nie powodują podrażnień skóry dziecka. Świetnie piorą i dopierają plamy. Razem z córką jesteśmy zadowolone. Kapsułki są łatwe w zastosowaniu i na długo wystarczają. Płyn ma odpowiednią konsystencję a zapach w sam raz dla małej istotki delikatny, nie duszący Polecam.   Od teraz zamieniam proszek do prania na kapsułki Jelp, które są bardzo wygodne, a przy tym niezwykle skuteczne - usuwają nawet uporczywe plamy. Wystarczy że, wrzucimy jedną do bębna i gotowe. Skład kapsułek opiera się na naturalnym mydle, więc są bezpieczne dla skóry dziecka. Bez obaw mogę je stosować przy bardzo wrażliwej i skłonnej do podrażnień skóry mojego dziecka. Nie powodują żadnych uczuleń są hipoalergiczne. Dodatkową zaletą kapsułek jest ich biodegradowalność, dbamy tym samym pośrednio o środowisko. Kolejnym atutem jest to, że kapsułki nadają się zarówno do odzieży białej jak i kolorowej. Oszczędzamy tym samym pieniądze kupując osobno proszek do białych i kolorowych rzeczy. Nie wspominając już że produkt zajmuje mniej miejsca w łazience, ponieważ pudełko jest malutkie i bardzo praktyczne. Płyn do płukania także spełnił moje oczekiwania. Ubrania po nim były mięciutkie i ładnie pachnące.   Bardzo się cieszę, że mogłam testować produkty Jelp. Są naprawdę wysokiej jakości i równocześnie są bardzo delikatne dla skóry maluszka. U moje dziecka nie powiło się podrażnienie. Po praniu w kapsułkach zapach na ubraniu pozostał łagodny i na szczęście nie był zbyt intensywny, więc nie drażnił noska...

orzechy do prania
Adobe Stock
Pielęgnacja
Orzechy do prania niemowlęcych ubranek – czy są skuteczne, jak używać
Orzechy do prania to dobra alternatywa dla chemicznych środków do prania ubrań, zwłaszcza w przypadku niemowląt o wrażliwej skórze i małych alergików. Ale to niejedyne zalety orzechów piorących, bo są też bardzo wydajne i... tanie!

Orzechy do prania świetnie wpisują się również w trend eko, bo nie zawierając chemii, nie niszczą środowiska naturalnego. Pomysł przyszedł do nas z Nepalu i Indii (znowu!), gdzie od wieków stosowano je jako naturalny środek do prania. Mają zresztą nie tylko właściwości myjące (usuwające brud), ale także dobroczynnie działają na skórę. Orzechy do prania – przyjazne dla skóry i środowiska W zasadzie używa się nie tyle orzechów, co ich łupin – środek orzecha piorącego zawierający nasiona jest w zasadzie bezużyteczny. Łupiny zawierają saponiny (ok. 15% ), czyli substancje, które mają właściwości odtłuszczające, myjące i oczyszczające . Gdy łupiny mają kontakt z wodą, wydziela się naturalne mydło, które razem z wodą tworzy delikatny roztwór. Wywar z orzechów piorących ma też łagodzące działanie na skórę – dlatego polecany jest dla osób z atopowym zapaleniem skóry , także dla niemowląt, czy z łuszczycą.  Czy orzechy piorące są skuteczne? Zdania są, niestety, podzielone. Na pewno dobrze nadają się do tzw. codziennego prania, czyli rzeczy, które nie są mocno zabrudzone, np. nie ma na nich trudno spieralnych (nawet w detergentach) plam z błota czy czekolady , bo akurat z plamami nie radzą sobie dobrze . Ich zaletą jest natomiast to, że zupełnie zbędne stają się płyny do płukania, które zmiękczają tkaniny. Po praniu w orzechach ubrania są po prostu miękkie.  Wadą jest też szarzenie białych rzeczy – ale można temu zapobiec, dodając do białego prania sodę oczyszczoną. Orzechy piorące są delikatne dla tkanin i kolorów – inne kolory dłużej zachowują swoją barwę, zaś materiał nie niszczy się tak szybko jak podczas prania w zwykłym proszku. Orzechy piorące są bardzo wydajne – łupinki można wykorzystać do więcej niż jednego prania. Istnieją wyliczenia, że 1 kg orzechów,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj