
Najlepiej, by kąpiel była sygnałem dla dziecka, że zbliża się pora zasypiania. Postaraj się więc, by odbywała się o tej samej porze i podobnie przebiegała. Zanim włożysz dziecko do wanienki, sprawdź, czy w łazience jest ciepło: temperatura powietrza powinna wynosić ok. 24ºC. Wody – ok. 37ºC. Zgromadź w zasięgu rąk potrzebne kosmetyki, ręcznik i piżamkę – dziecko nie może zostać samo w kąpieli nawet na chwilę.
Zanurzanie
Wkładaj malucha do wanienki bardzo powoli, tak aby widział, co się z nim dzieje. Jeśli mimo tego wciąż płacze ze strachu, możesz włożyć go do wody otulonego w ręcznik lub pieluszkę tetrową (będzie czuł się bezpieczniej). Dopiero w wannie odsłoń ciałko i zabierz się do mycia. Połóż dziecko na boku albo na pleckach i oprzyj jego główkę na swojej dłoni.
Mycie główki niemowlaka
Dziecko, które leży przez okrągłą dobę, często ma spoconą główkę, a za uszkami mogą gromadzić się resztki ulanego mleka albo złuszczony naskórek. Z tego powodu warto, byś myła mu włosy codziennie. Rób to tuż przed wyjęciem dziecka z wanny. Dzięki temu nie zdąży mu się zrobić zimno – mokra główka szybko traci ciepło – a jeśli malec nie lubi polewania włosów, rozpłacze się dopiero pod sam koniec kąpieli. Do mycia główki używaj dziecięcego szamponu albo płynu typu „dwa w jednym”.
Akcesoria do kąpieli dla niemowlaka
Im mniej kosmetyków, tym lepiej. Wystarczy mydełko i szampon albo płyn do mycia ciała i włosów. Jeśli maluch ma suchą skórę, zamiast używać mydła, wlej do wanienki pół nakrętki emolientu (specjalnego preparatu myjącego, który nie wysusza skóry). Myj malca dłonią - jest delikatniejsza, nie polecamy używania myjki - jest mniej higieniczna. Po wyjęciu malca z wanny nawilż jego skórę mleczkiem do ciała. Wybierz preparat z tej samej serii co płyn do mycia – ich działanie się zawsze uzupełnia.
A może razem?
Jeśli malec boi się kąpieli, a ty doszłaś do siebie po połogu, możecie wykąpać się we dwoje w dużej wannie. Dziecko wtedy słyszy bicie twojego serca, a to działa na nie odprężająco. Przed kąpielą weź prysznic!

A - jak atrakcyjne pluskanie Większość dzieci uwielbia codzienną kąpiel. Najmłodszym dzieciom może ona przypominać wspaniałe tygodnie ciąży , gdy otoczone wodami płodowymi bezpiecznie przebywały w macicy, dla starszych zaś jest świetną okazją do zabawy i eksperymentów z wodą. Wieczorne pluskanie uprzyjemnią atrakcyjne akcesoria: myjka lub gąbka w kształcie zwierzątka czy zabawki kąpielowe, które wiesza się w siatce nad wanną. B - jak bezpieczeństwo Śliska powierzchnia wanny jest bardzo niebezpieczna i wywołuje w niektórych maluchach paniczny lęk. Na jej spód połóż dużą matę antypoślizgową i nie pozwalaj dziecku na stawanie w czasie kąpieli. Uważaj też, by smyk nie oparzył się o baterię ani nie uderzył o nią głową. Nigdy nie dolewaj gorącej wody, gdy dziecko siedzi w wannie! C - jak czas dla maleństwa Kąpiel niemowlaka jest doskonałą okazją do okazywania mu czułości . Nie traktuj jej jak obowiązku, z którym trzeba się jak najszybciej uporać. Nie spiesz się, przemawiaj czule do dziecka i opowiadaj o tym, co robisz: że namydlasz rączki, spłukujesz główkę itd. To ważne szczególnie wtedy, gdy w ciągu dnia nie możesz poświęcić dziecku zbyt wiele czasu. D - jak duża wanna Najlepiej przeprowadzić do niej dziecko, gdy już pewnie siedzi bez podpórki, a więc około siódmego miesiąca życia. Wcześniej nie byłoby to dobre ani dla ciebie, ani dla smyka – musiałabyś się mocno nachylać, by podtrzymywać na ramieniu całe ciałko dziecka, a maluszek mógłby się wystraszyć dużej wanny i zniechęcić na jakiś czas do kąpieli . By łagodnie oswoić malca z nową sytuacją, możesz go kąpać w jego starej małej wanience włożonej do dużej. Po kilku dniach takiego treningu rodzinna wanna nie będzie już dla niego obca. F - jak fioletowe kryształki Jest to nadmanganian potasu, który ma silne działanie...

Krok 1: Przygotuj kąpiel Do wanienki nalej wodę (tak by przykryła jej dno, dzięki temu nie zamoczysz kikuta pępowiny) o temperaturze ok. 37°C. Sprawdź to łokciem (powinna być lekko ciepła) lub termometrem do wody. Wlej płyn do kąpieli – nie będziesz musiała używać mydła. Dla smyka najlepsze są emolienty – to specjalne kosmetyki, które chronią skórę przed utratą wilgoci (kupisz je w aptece). Dopiero teraz rozbierz malca. W pomieszczeniu powinno być 22–24°C (fot. 1). Krok 2: Zanurz bobaska Wsuń lewą rękę pod kark i chwyć mocno za bark, tak by główka dziecka leżała na twoim przedramieniu. Drugą ręką podtrzymuj pupcię i bioderka. Powolutku zanurz maluszka w wodzie, by miał czas oswoić się z nową sytuacją – pilnuj, by nie zamoczyć buźki dziecka (może tego nie lubić) (fot. 2). Krok 3: Opłucz brzuszek Wyciągnij prawą rękę spod pupy dziecka, lewą nadal podtrzymuj główkę (nad wodą). Opłucz całe ciałko. Zacznij od szyi, potem umyj maluszkowi ramiona, brzuszek, pupę i nóżki. Nie musisz używać do tego myjki ani gąbki – trudno je utrzymać w czystości. Uważaj, by nie zamoczyć kikuta pępowiny, ale gdy to się stanie, po kąpieli przemyj go spirytusem (70-proc.) (fot. 3). Zobacz także: Jak pielęgnować pępek noworodka Krok 4: Umyj włoski Zrób to pod koniec kąpieli. Wiele dzieci nie lubi polewania głowy wodą. Z tego też powodu uważaj, by nie zalać dzidziusiowi oczu. Do mycia włosów nie musisz używać szamponu, wystarczy woda z płynem. Buzię umyjesz po kąpieli (lub tuż przed nią). Wacik zamocz w letniej wodzie (fot. 4). Krok 5: Osusz maleństwo Wyciągnij bobaska z wanienki – jedna ręka pod karkiem, druga pod pupą. Szybko połóż smyka na przewijaku i zawiń go w ręcznik (uwaga: rozłóż go jeszcze przed kąpielą!), aby nie zmarzł. Nie trzyj skóry, tylko delikatnie osuszaj,...

Dziecko nie powinno przebywać zbyt długo w wodzie. Wystarczy, gdy kąpiel noworodka trwa tyle czasu, ile potrzebujesz do starannego umycia i opłukania dziecka. Jeśli wcześniej uda Ci się wszystko przygotować, kąpiel przebiegnie szybko i sprawnie. 1. Kąpiel noworodka zacznij od przygotowań Jak kąpać noworodka ? W pomieszczeniu powinno być ciepło (ok. 22-24°C), gdyż kilkudniowe dziecko bardzo szybko się wychładza. Na krótko przed kąpielą włącz dodatkowy grzejnik. Zanim włożysz dziecko do wody, sprawdź jej temperaturę. Powinna być lekko ciepła, około 37°C. Możesz też zanurzyć w niej swój łokieć – powinnaś wtedy odczuwać przyjemne ciepło. Wszystkie akcesoria ułóż blisko wanienki, w zasięgu swojej ręki. Najbliżej umieść te, których będziesz używała jako pierwszych. Potrzebne ci będą: Mięciutki ręcznik (np. frotté) Dwie tetrowe pieluszki Wyjałowione gaziki Waciki Pałeczki z watą do mycia uszu (niekoniecznie) Sól fizjologiczna (dostępna w aptece bez recepty, najlepiej kupić pakowaną w jednorazowe ampułki) do przemywania oczu Bawełniana myjka (niekoniecznie). Nie używaj gąbki! Bawełnianą myjkę po każdej kąpieli starannie wypłucz i wysusz, a co dwa-trzy dni wygotuj ją Mydło dla niemowląt lub specjalny płyn do kąpieli (dla noworodka najlepsze są kosmetyki bezzapachowe) Oliwka Maść do smarowania pupy Czyste ubranko i pieluszka Miseczka z gotowaną wodą do mycia buzi Chusteczki pielęgnacyjne Miękka szczoteczka do włosów Sprawdź też, jakie jeszcze przydadzą ci się kosmetyki dla noworodka 2. Umyj na sucho noworodka Na początku możesz bać się mydlenia dziecka w wanience z obawy, że się wyśliźnie. Jeśli tak jest całe ciałko możesz umyć na sucho. Na miejscu do przewijania rozłóż ręcznik i pieluszkę tetrową. Połóż na niej dziecko. Umyj oczka. Gazikiem, zwilżonym solą...