#PoRuszająceChwile: „Zadbana skóra to ogromny komfort każdego malucha”! Rozmowa z pediatrą
Higiena i zdrowie to nie puste hasła. Od troski o nie (i odrobiny czułości) zależy dobrostan każdego dziecka. Jak zrozumieć skórę maluszka, żeby móc o nią dobrze dbać, tłumaczy pediatra, dr Małgorzata Gołkowska.
Materiał partnera
25 maja 2020
Skóra dziecka posiada kilka cech, które sprawiają, że jest delikatna i wrażliwa, przez co wymaga większej troski w pielęgnacji niż skóra nastolatków czy dorosłych. My, rodzice, staramy się zrozumieć te potrzeby i im sprostać, jednak czasem potrzebujemy do tego wskazówek doświadczonego pediatry… Dr Małgorzata Gołkowska podpowiada, co nam mówią zaczerwienienia, krostki czy suche miejsca na skórze dziecka, i wyjaśnia, jak sobie z nimi radzić, by maluch czuł się dobrze we własnej skórze. Wyjaśnia też, jakie inne czynniki sprzyjają dobrostanowi malucha. Warto to wiedzieć!
Dr Małgorzata Gołkowska: Skóra dziecka zmienia się wraz z jego wzrostem. Najbardziej delikatna jest u noworodków i niemowląt do 4. miesiąca życia. Związane jest to z dojrzewaniem warstwy rogowej naskórka, która pełni rolę ochronną w skórze. Okresowo na skórze mogą się pojawiać różnego rodzaju wykwity, najczęściej samoistnie ustępujące. Odpowiednia pielęgnacja i ochrona skóry pomaga utrzymać ją w dobrej kondycji. W przypadku dłużej utrzymujących się zmian, warto skonsultować je z pediatrą.
Sucha skóra chce pić
Podrażniana przez czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr, zimno, ciepło, twarda woda czy ogrzewanie, skóra niemowlęcia ma tendencję do wysuszania się. Nierzadko suchość okazuje się być oznaką AZS, czyli atopowego zapalenia skóry. Po czym poznać atopową skórę? Jest bardzo sucha i szorstka, czasami ma nawet czerwone plamy. Widać też, że jest napięta i swędzi, co zakłóca zarówno zabawę, jak i sen.
Atopowe zapalenie skóry jest zapalną, nawrotową przewlekłą chorobą skóry o podłożu alergicznym. Stanowi duży dyskomfort dla dziecka z uwagi na uporczywy świąd, a zmieniona zapalnie skóra może być nadkażana przez bakterie i grzyby. Skóra atopowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji poprzez jej nawilżanie i ochronę. Poprawę przynosi również wykluczenie czynników uczulających z diety dziecka pod postacią diety eliminacyjnej.
Dieta dla zdrowia i zdrowego wyglądu
Według specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia, aby cieszyć się zdrowiem, należy dbać o urozmaicenie posiłków, tak aby codziennie dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych – białek, węglowodanów, tłuszczów, a także witamin i składników mineralnych. Maluchy szczególnie potrzebują bogatej w zdrowe składniki diety. Aktywny, szybko rosnący organizm to istna fabryka, która potrzebuje paliwa najwyższej jakości.
Dieta dziecka ma wpływ na stan jego skóry. Ważne, aby przynajmniej przez pierwsze 6 miesięcy życia było ono karmione piersią. Jeśli istnieje tendencja do atopowego zapalenia skóry, należy ostrożnie rozszerzać dietę niemowlęcia. Suplementacja kwasów omega-3 korzystnie wpływa na skórę dziecka z tendencją do atopii.
Adobe Stock
Czysto, ale nie za czysto
Higiena jest szalenie ważna, częste mycie rąk chroni przed infekcjami, zatruciami pokarmowymi, a nawet grypą. Jednak eksperci przestrzegają przed nadmiernym sprzątaniem i używaniem silnych środków. Kontakt z umiarkowaną ilością zarazków i potencjalnych alergenów wzmacnia odporność!
Dbałość o skórę dziecka to odpowiednia pielęgnacja. Ale nie nadmierna. Malucha wystarczy kąpać 3-4 razy w tygodniu, oczyszczając jednak codziennie miejsca wrażliwe, takie jak okolice szyi, pach czy okolicę pieluszkową. Jeśli jednak nasze dziecko lubi codzienną kąpiel, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ją stosować. Należy dobierać hypoalergiczne preparaty myjące i pielęgnacyjne. Nawilżać skórę po kąpieli, zwłaszcza jeśli jest ona codzienna. Warto stosować dobrze chłonne jednorazowe pieluszki, które chronią skórę dziecka przed wilgocią i pieluszkowym zapaleniem skóry.
W aktywnym ciele zdrowy duch
Już wiemy, że dbając o zdrowie dziecka, musimy zadbać o jego prawidłową dietę, o stan jego skóry, higienę itp. Ale nie zapominajmy o codziennym komforcie i wygodzie, które nie tylko poprawiają samopoczucie, ale też umożliwiają szybki rozwój maluszka. Regularne spacery, dużo świeżego powietrza, ruch i aktywność to kolejne warunki zdrowego życia. Ubierz smyka w wygodne ciuszki z naturalnych materiałów, załóż mu wygodne do zmieniania, wykonane z oddychających warstw pieluchomajtki i ruszajcie po zdrowie!
Małe dziecko nieustannie się porusza. Ubranka i pieluszka muszą zapewnić mu swobodę ruchów, tak aby mogło ono w poczuciu komfortu eksplorować otoczenie. Ruch na świeżym powietrzu dotlenia organizm dziecka. Staramy się ubierać dziecko stosowanie do pory roku, latem chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem używając kremów z filtrem, zimą – ubierając na cebulkę.
Prezent na roczek dla chłopca: 10 pomysłów na mądre zabawki [od 10 zł]
Prezent na roczek dla chłopca może być praktyczny, zabawny i edukacyjny. Każdy zainteresuje roczne dziecko. Postaraj się jedynie, by był w dobrym guście. Unikaj też prezentów tandetnych i szkodliwych dla rozwoju małego dziecka. W naszym zestawieniu polecamy najlepsze zabawki edukacyjne dla rocznego chłopca.
Chcesz kupić prezent dla rocznego dziecka? Idealny prezent dla rocznej dziewczynki to lalki lub klocki Lego. A dla rocznego chłopca? To prosta zabawka edukacyjna, bez niepotrzebnych udziwnień i niewydająca głośnych dźwięków.
Prezent dla rocznego dziecka powinien rozbudzać wyobraźnię i rozwijać sprawność rączek. Może więc wybierzesz drewniane klocki lub kubki do budowania piramidy? Trafiony prezent na roczek dla chłopca to także prezent praktyczny, np. miseczka-niewysypka, z której maluch będzie długo korzystał (ucieszy także rodziców!).
Wybraliśmy najbardziej kreatywne i pomysłowe prezenty na roczek dla chłopca.
Spis treści:
Jak wybrać prezent dla rocznego chłopca?
Drewniane zabawki na roczek
Najlepsze prezenty na roczek dla chłopca :
Piramidka Wader
Miseczka „niewysypka’’
Klocki drewniane Bino
Pościel Psi Patrol
Pierwsze klocki Mega Bloks
Mata edukacyjna
Szczeniaczek Fisher Price
Basen z piłeczkami
Tablica manipulacyjna
Kostka edukacyjna 8w1
4. Po co rocznemu dziecku zabawki?
Jaki wybrać prezent dla rocznego dziecka?
Jeśli szukasz prezentu dla roczniaka, zdecyduj najpierw, czy ma to być typowa zabawka, czy raczej prezent praktyczny. Dla rocznego chłopca można kupić ciekawy prezent edukacyjny, który sprawi dziecku radość i wspomoże rozwój. Ale fajnym pomysłem jest też prezent użytkowy, np. kolorowa pościel albo przybory do karmienia. Na prezent dla rocznego chłopca szczególnie polecamy proste zabawki rozwijające kreatywność. To przedmioty, które kształtują zmysły i wyobraźnię. Nie kupuj roczniakowi zabawek, których obsługa polega wyłącznie na wciskaniu guzików, co powoduje hałas oraz miganie światełek. Postaw na coś, przy czym dziecko będzie musiało manipulować, myśleć i ćwiczyć sprawność. Zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka...
AdobeStock
Zakupy
Prezent dla rocznej dziewczynki: 10 superpomysłów
Prezent dla rocznej dziewczynki to nie lada wyzwanie. Kolorowe gadżety, lalki Barbie czy klocki to bezpieczne propozycje. Ale mamy też inne propozycje! Oto pomysły na mądry, fajny i oryginalny prezent dla rocznej dziewczynki.
Mamy dla ciebie kilka fajnych propozycji prezentów dla rocznej dziewczynki. Znajdziesz tu między innymi klocki, lalkę, chodzik-wózek dla lali oraz praktyczny i oryginalny prezent dla rocznej dziewczynki: okolicznościowe ubranko, które może posłużyć do sesji fotograficznej. Nasze prezenty dla rocznej dziewczynki nadają się na każdą okazję – od mikołajek, przez Dzień Dziecka, Gwiazdkę po urodziny.
Prezent dla rocznej dziewczynki w dobrej cenie:
Prezent dla rocznej dziewczynki – nasze rady
Co na prezent dla rocznej dziewczynki :
Wesoła wieża Smoby
Zabawka interaktywna dla rocznej dziewczynki: interaktywny stolik
Zabawka edukacyjna dla rocznej dziewczynki: maskotka Fisher-Price
Klocki dla rocznej dziewczynki: Fisher-Price Mega Bloks
Szmaciana lalka Tosia
Smoby, Chodzik-pchacz 3w1
Milly Mally, Koń na biegunach Polly
Milly Mally Pojazd Tobi
Różowy namiot
Komplet ze spódniczką tutu
Prezent dla rocznej dziewczynki – nasze rady
Przyjęło się, że dziewczynki najczęściej bawią się lalkami i wszelkiego rodzaju akcesoriami do zabawy w dom. Nie oznacza to, że dziewczynka nie będzie fanem samochodów, czy że nie może bawić się dziecięcym młotkiem i śrubokrętem. Wybierając prezent, najlepiej kierować się zainteresowaniami dziecka. Dobrze dobrana zabawka dla rocznej dziewczynki stymuluje zmysły (wzrok, słuch, dotyk), rozwijają koordynację oko-ręka, uczy logicznego myślenia.
Dobry prezent dla rocznej dziewczynki – cechy:
zabawka ma szansę spodobać się dziecku (np. kolor),
jest bezpieczna (bez kantów, zbyt małych elementów, atestowana),
rozwija sprawność ruchową,
nie zajmuje zbyt dużo miejsca,
sympatycznie wygląda.
Co na prezent dla rocznej dziewczynki?
Poniżej przedstawiamy 10 pomysłów na prezent dla rocznej...
AdobeStock
Rozwój
Zabawki dla 3-miesięcznego dziecka – 9 tanich pomysłów na prezent [PRZEGLĄD]
Idealny prezent dla 3-miesięcznego dziecka to zawieszki, gryzaki, zabawki sensoryczne, przytulanki wspomagające rozwój malucha oraz zabawki edukacyjne dla. Oto zabawki dla 3-miesięcznego niemowlaka w dobrej cenie i bardzo dobrej jakości. Możesz podarować je dziecku z dowolnej okazji.
Jeśli zastanawiasz się, co kupić na prezent dla 3-miesięcznego dziecka, mamy wiele fajnych propozycji. Te zabawki będą wspomagały rozwój malucha, poprawią zdolności motoryczne i koordynację ruchową oraz będą stymulować wzrok, słuch i dotyk niemowlęcia. Dziecko nie powie, że prezent mu się podoba, ale czas, jaki będzie poświęcało zabawce, z pewnością to udowodni. Oto nasz redakcyjny przegląd.
Zabawki dla 3-miesięcznego dziecka:
Pszczoła, Skip Hop, cena od 45 zł
Zawieszka osiołek, Dumel Balibazoo, cena od 29,99 zł
Szumiący lisek, Friends of Whisbear, cena od 89 zł
Przytulanka kocyk, BabyOno, cena od 25,90 zł
Zestaw sensoryczny 6 piłek, Tullo, cena od 31,90 zł
Zestaw grzechotek i gryzaków, Huanger, cena od 28 zł
Zestaw grzechotek na rączki i nóżki - Robaczki, Lamaze, cena od 56 zł
Interaktywny bębenek muzyczny, cena 111 zł
Książeczka lusterko, Mom'S Care, cena od 38 zł
Zabawka edukacyjna dla 3-miesięcznego dziecka: Skip Hop, Pszczoła, Obal, ok. 45 zł
To pełna niespodzianek zabawka edukacyjna dla 3-miesięcznego dziecka. Rozwija zdolności motoryczne , koordynację ruchową, inspiruje wyobraźnię i uczy kreatywności w zabawie. Dziurawa konstrukcja umożliwia łatwe chwytanie, trzymanie i rzucanie zabawką. Można się nią bawić na wiele sposobów: chwytać, turlać, potrząsać, machać i rzucać. Zabawka posiada różnorodne faktury, giętkie lub chropowate powierzchnie.
Cechy:
miękka, bezpieczna dla ząbkujących dzieci,
detale o różnorodnej fakturze,
piękne kolory,
łatwa do czyszczenia.
Zabawka dla 3-miesięcznego niemowlaka: Zawieszka osiołek, od 29,99 zł
Zawieszka, przytulanka, zabawka sensoryczna – ten osiołek łączy w sobie wiele funkcji, dzięki czemu szybko się nie znudzi dziecku. Zabawka wykonana jest z...