mama, niemowlę, basen, pływać
Rozwój

Dziecko na basenie

Wspólne zabawy w wodzie to morze korzyści dla dziecka. A przeciwwskazania? Tyle, co kot napłakał. Ale skupmy się na korzyściach.

Szkółki pływackie dla niemowląt, zgrupowania małych pływaków i zawody w skokach do wody. To wszystko już jest. Jednak wciąż tylko 3 proc. Polaków wybiera się z dziećmi na pływalnie, podczas gdy w Anglii czy Holandii ten odsetek wynosi ok. 40 proc. Lekarze wielu specjalności przekonują, że oswajanie maleństwa z wodą ma bardzo wiele plusów i warto zabierać na basen już kilkumiesięczne dzieci. To dla nich wielka frajda!

Zdrów jak rybka
Najważniejszym elementem przygotowań do pójścia na basen jest... wizyta u pediatry. Tylko on po dokładnym zbadaniu dziecka może zdecydować, czy nie ma przeciwwskazań do nauki pływania. Zwykle są to przeszkody stałe (np. poważne choroby układu oddechowego i krążenia, a także niektóre wady dróg moczowych i alergie skórne), które nieodwołalnie wykluczają malca z grona małych pływaków.
Na basen nie powinny też przychodzić dzieciaczki podziębione, tuż po infekcji ucha, oskrzeli lub płuc, z nasilonym refluksem żołądkowo-jelitowym albo szczepione w ciągu ostatnich dwóch dni (bywa, że rączka lub nóżka pobolewają). Poproś lekarza, by wydał ci zaświadczenie, bo w renomowanych szkółkach pływania instruktorzy mogą cię bez niego nie przyjąć na zajęcia. Czasem u niektórych dzieci pojawia się uczulenie na środki do dezynfekcji wody (rzadziej w basenach, które są oczyszczane ozonem).
Naukę pływania warto zaczynać jak najwcześniej (nawet od okokoło trzeciego miesiąca życia), bo takie bobaski mają jeszcze pomocne w nauce pływania odruchy niemowlęce, np. odpychania się stópkami lub odruch wstrzymywania oddechu pod wodą (nawet na 1–3 sekundy). Niestety, ta umiejętność zanika ok. szóstego miesiąca i potem trzeba zdobywać ją na nowo.

Dobra miejscówka
Najpierw wybierz się na basen sama. Zobacz, czy jest wydzielona część dla rodziców z dziećmi (temperatura wody powinna wynosić 32–34ºC) i jak wygląda zejście do wody (lepsze są schodki). Zapytaj, ile osób uczestniczy w zajęciach, zwykle na jednego instruktora przypada 8–10 dzieci. Sprawdź, czy w ośrodku są szatnie „rodzinne” z przewijakami oraz prysznice bez automatycznych wyłączników (znacznie poręczniejsze, gdy trzymasz malca). Ustal, czy zajęcia prowadzą absolwenci AWF, ratownicy WOPR lub instruktorzy pływania. W Polsce doświadczeni trenerzy współpracują ze Światową Organizacją Pływania dla Niemowląt (WABC).

Pełne zanurzenie
Nie wszystkie dzieci lubią wodę. Można zawczasu oswoić je z nią, np. w wannie. Weź malca ze sobą do kąpieli, ułóż go buźką do siebie. Dłonie włóż pod jego paszki, a kciukami obejmuj ramionka. Uśmiechaj się przy tym do pływaka – te ćwiczenia mają być dla niego zabawą! Odsuwaj go i przyciągaj do siebie. Od tego zacznij też pobyt w basenie. Przemawiaj uspokajająco i powolutku zanurzaj go w wodzie. A gdy już się z nią oswoi, ułóż go tak, jak w domowej wannie. Pamiętaj, by nie zanurzać od razu całego dziecka, bo zmarznie, kiedy znów wysuniesz je nad taflę. Mokre ciało szybciej traci ciepło. Dlatego instruktorzy odradzają zakładanie kostiumu, będzie mu w nim zimniej niż bez. Jeśli chcesz, by malec spędził w basenie nieco więcej czasu niż zalecane 20–30 minut, możesz zakładać mu piankę do pływania.

Trochę techniki
Inaczej zachowują się na basenie kilkumiesięczne dzieci, a inaczej kilkulatki. W przypadku niemowląt chodzi raczej o unoszenie się, balansowanie na wodzie. Dla nich największą atrakcją są nowe doznania: zanurzenie się w wodzie, większa swoboda ruchów, gwar, spływanie kropelek wody po skórze. Najwięcej czasu spędzisz z maleństwem na chlapaniu nóżkami, przytulaniu, obmywaniu ciałka, kreśleniu ósemek i łapaniu zabawek. Będziecie mogli razem pokonać kolorowy tunel z piankowej maty. Kolejnym ważnym etapem będzie przyzwyczajanie dziecka do leżenia w wodzie na pleckach (niektóre maluchy bardzo się tego boją). Najważniejsze, by dziecko cały czas cię widziało i czuło, że mocno je trzymasz. Kilkulatka możesz uczyć np. wstrzymywania oddechu, najlepiej wydmuchując bąbelki pod wodą.

I po wszystkim
Po wyjściu z wody otul maluszka ręcznikiem i potem umyj dziecięcym mydełkiem, a nie tym, które jest w dozownikach (bo może podrażnić skórę). Natłuść ciało oliwką lub kremem. Dokładnie osusz mu uszy mocno skręconym kawałkiem waty i wysusz włoski. Posiedźcie jeszcze kwadrans w szatni. Możesz np. nakarmić dziecko, które zapewne będzie już głodne (uwaga: na basen trzeba zabierać niemowlę minimum godzinę po karmieniu). Ten czas jest też bardzo potrzebny maluszkowi, by wyciszyć się i odpocząć.

Co to daje?
Do naszej dyskusji o zaletach zabaw w wodzie zaprosiliśmy ekspertów z różnych dziedzin:
→ dr Katarzyna Nowicka, neonatolog
Zabierając maluszka na basen, troszczymy się o jego zdrowie, bo organizm małego pływaka przyzwyczaja się do nagłych zmian temperatury i przez to staje się odporniejszy na infekcje. Ruchy w wodzie stymulują też rozwój psychoruchowy oraz usprawniają koordynację.
→ Paweł Górski, fizjoterapeuta
Woda daje jednocześnie odciążenie i opór. To nowe doznanie dla maluszka, który w tych dość nietypowych dla niego warunkach świetnie ćwiczy swoją równowagę. Pływanie wspomaga też harmonijny i proporcjonalny przyrost całego ciała.
Paweł Zawitkowski, terapeuta NDT-BOBATH
Zabawy w wodzie poprawiają koordynację, plastyczność, płynność i estetykę ruchów dziecka. Maluszki dzięki temu coraz swobodniej obracają się na boki, unoszą nogi i wyciągają rączki do zabawek. Są po prostu sprawniejsze.
→ Jadwiga Haj-Gębała, instruktorka pływania
Zajęcia w wodzie są ciekawą, zachęcającą i atrakcyjną formą aktywności dla najmłodszych i kilkuletnich dzieci. Poprzez zabawę nawiązują one lepszy kontakt z rodzicami i z innymi dziećmi, jeśli są to zajęcia w grupie.

Zabierz ze sobą na basen:
- czepek, klapki, okularki,
- 3 ręczniki (dwa dla malca i jeden dla ciebie),
- 2 wodoodporne pieluszki,
- 1 zwykłą pieluszkę (na po basenie),
- mydełko dziecięce,
- oliwkę lub krem,
- przekąskę i coś do picia,
- suszarkę (lepiej nie czekać w kolejce).


Konsultacja: dr Katarzyna Nowicka, pediatra neonatolog.

 

mtj_dopisek.gif

 

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]

pływanie niemowląt
Fotolia (kolaż SN)
Rozwój
Nauka pływania dla niemowląt – jak, kiedy, dlaczego? Radzi ekspert
Nauka pływania już dla niemowląt? Tak, to możliwe! Jak przygotować niemowlę do zabaw w głębokiej wodzie? Co się przyda na basenie? I właściwie – dlaczego warto? Pytamy Annę Kulę, instruktorkę pływania, założycielkę szkoły pływania dla niemowląt „Bąbelki pływają”.

Czy naprawdę można w jakiś sposób przygotować dziecko do pierwszych zajęć na pływalni? Przede wszystkim dobrze jest oswoić dziecko z wodą o temperaturze 31–32 o C. Jeśli tego nie zrobimy, to szybko nam na pływalni zmarznie, a dziecko marznące – to i płaczące. Jeżeli dziecko nie będzie miało przyjemności z basenu, to rodzice też szybko się zniechęcą, a szkoda, bo po pierwszych kilku lekcjach zabawa w wodzie staje się dla niemowląt wielką frajdą. Jak takie oswajanie powinno wyglądać? W mojej szkole radzimy rodzicom już przy zapisach, żeby po pierwsze, powoli, ale systematycznie obniżali temperaturę wody w wannie . Po drugie, by wydłużyli czas kąpieli niemowlęcia, nawet do pół godziny. I po trzecie, żeby postarali się, by kąpiel nie kojarzyła się dziecku wyłącznie z wyciszeniem, ale z zabawą. Zdaję sobie sprawę, że ciężko jest kąpać przez pół godziny trzymiesięczne dziecko w wanience, ale przecież rodzic może wejść z nim do dużej wanny, położyć je sobie na brzuchu czy na klatce piersiowej i też się zrelaksować. Nawet jeśli ten mały człowiek ma tylko trzy miesiące, to kto powiedział, że nie może już bawić się w wodzie? Przecież można zrobić mu miły deszczyk z natrysku na brzuszek, na plecy, rączki… Wrzucić pierwsze zabawki. Trzymiesięczne dziecko jest już na tyle duże, aby chodzić na basen? Jak najbardziej, choć zawsze mówię rodzicom, że jeśli jeszcze sami nie czują się gotowi, to niech się nie śpieszą. Basen ma być dla całej rodziny zabawą, a nie źródłem stresu. Jeżeli jednak chodzi o kwestie zdrowotne, to trzy miesiące wystarczą, by np. układ odpornościowy niemowlęcia się wzmocnił. Najmłodsze dziecko w mojej szkole miało dwa miesiące i tydzień, ale to był bardzo chory maluszek, dla którego pływalnia była sposobem rehabilitacji i wspomagania rozwoju. Pływanie wspomaga rozwój także zdrowego dziecka?...

dziecko, mama, basen, woda, pływanie, niemowlę
Andrey Bandurenko - Fotolia.com
Wychowanie
Z niemowlakiem na basen
Nie musisz czekać, aż twoje dziecko podrośnie, by zabrać je na basen. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć, zanim zapiszesz dziecko na naukę pływania dla niemowląt.

Basen to miejsce w którym coraz częściej można spotkać niemowlęta. Doświadczona trenerka, Zofia Krawczyk,  opowiada o nauce pływania dla najmłodszych.  Sprawdź jakie korzyści daje zapisanie dziecka na basen   Kiedy niemowlę może zacząć naukę pływania? Oswajanie dziecka z wodą można zacząć od pierwszych chwil życia - podczas porodu w wodzie. W 2. miesiąca życia możesz zapisać je na basen, na specjalne zajęcia dla niemowląt. Niemowlę może iść na basen po konsultacji z pediatrą , bo nie może być osłabione ani chore (w basenie łatwo się wychłodza).  Oswajanie dziecka z wodą warto rozpocząć pod okiem wyszkolonego trenera. Obejrzyj FILM: Nauka pływania dla niemowląt Pierwsza lekcja na basenie Zajęcia na basenie muszą uwzględniać możliwości, temperament i potrzeby dziecka. Trzeba je uważnie obserwować i postępować z wyczuciem. Niemowlę bardzo związane z mamą, potrzebuje bliskiego kontaktu z nią także w wodzie. Zachowuje się inaczej niż odważny, wszędobylski eksperymentator.  Niemowlę, które często je, będzie domagało się piersi również w czasie lekcji na basenie. Niemowlę może wystraszyć się tego, co jest przyjemne dla dorosłej osoby, np. głośnej muzyki czy podwodnego oświetlenia. Każde niemowlę miewa trudne dni (np. w okresie ząbkowania), kiedy może nie mieć ochoty na pływanie.  Nauka pływania powinna być zabawą Do nowej formy aktywności dziecko przyzwyczaja się stopniowo, poprzez zabawę w wodzie. Na basenie niczego nie wolno robić na siłę. Niemowlęciu trzeba  jedynie towarzyszyć, bo tempo nauczania uzależnione jest od jego fizycznego rozwoju. Na lądzie, zanim dziecko zacznie chodzić, próbuje raczkować. Podobnie jest w wodzie i nie da się tego przyspieszyć. [CMS_PAGE_BREAK] Na czym polega nauka pływania dla niemowląt? Jeśli spodziewasz się, że...

dziecko, niemowlak, basen, pływanie, woda
fotolia
Wychowanie
Na basenie jest fajnie!
Maluchy uwielbiają wodę, dlatego pobyt na basenie jest dla nich świetną okazją do zabawy z mamą albo tatą. Na tym jednak nie koniec, bo pływanie przynosi im znacznie więcej korzyści.

Dlaczego warto zapisać niemowlę na basen? Kiedy najlepiej to zrobić? Jak sprawdzić, czy warunki na basenie są odpowiednie dla tak małego dziecka?  Obejrzyj FILM: Nauka pływania dla niemowląt . Zobacz jak niemowlęta radzą sobie na basenie! Pływanie to same korzyści Naukowcy i lekarze są zgodni: dziecko, które od najmłodszych lat jest oswajane z wodą: Rozwija się bardziej harmonijnie. Szybciej zaczyna stawiać pierwsze kroki i jest sprawniejsze fizycznie Jest  zdrowsze... Choruje rzadziej, bo j ego układ odpornościowy funkcjonuje doskonale i lepiej sobie radzi z zarazkami ... mądrzejsze.  Woda dobrze oddziałuje na rozwój zmysłów i świadomość własnego ciała niemowlęcia. To wszystko ma zaś ogromny wpływ na rozwój emocjonalny, poznawczy i społeczny małego człowieka . .. i spokojniejsze.  Większość dzieci uwielbia kąpiele, bo to okazja do wspaniałej zabawy z rodzicami. Woda działa uspokajająco, łagodzi napięcia i kolki oraz pomaga zasnąć Sprawdź także: Po co na basen z dzieckiem?  Pływanie przynosi jeszcze więcej korzyści! Kiedy zacząć naukę pływania? Im wcześniej, tym lepiej. Nauka pływania dla niemowląt jest u nas wciąż mało popularna. Do szkółek przyjmowane są z reguły czteromiesięczne maluszki.  Tymczasem w USA rodzice oswajają dzieci z wodą niemal od dnia narodzin – poród zresztą często odbywa się właśnie w wodzie! Dziwne? Wcale nie. Noworodek ma wrodzoną zdolność wstrzymywania oddechu w wodzie (na 1–3 sekundy). Umie też pływać – jeśli nie będziesz podtrzymywać tej naturalnej umiejętności, zaniknie po mniej więcej sześciu miesiącach życia niemowlęcia. Warto to wykorzystać i jak najwcześniej przyzwyczajać dziecko do kontaktu z wodą. Jeśli jednak przygodę z wodą chcecie zacząć bardzo wcześnie, musicie dobrze się przygotować. ...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz