Dziecko zostawione we włocławskim Oknie Życia
AdobeStock
Rozwój

Dziewczynka znaleziona w Oknie Życia otrzymała piękne imię

Siostry zakonne z Domu Generalnego Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi we Włocławku zobaczyły dziecko w Oknie Życia we wtorek, 16 lipca.

Kolejne dziecko zostało odnalezione w Oknie Życia, tym razem we Włocławku. Dziewczynkę zauważyły zakonnice pracujące w Domu Generalnym Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi, w którym znajduje się Okno. Otrzymała wyjątkowe imię.

Dziewczynka zostawiona we włocławskim Oknie Życia

We wtorek, 16 lipca, siostry zakonne z Domu Generalnego Sióstr Wspólnej Pracy dostrzegły, że w Oknie Życia znajduje się niemowlę. Tego dnia obchodziły akurat Święto Matki Boskiej Szkaplerznej z Góry Karmel. Ponieważ obok dziecka nie było żadnej informacji na temat tego, jak ma na imię, zakonnice postanowiły nazwać dziewczynkę Miriam Agata, na cześć Maryi. Wikaria generalna, siostra Agata Błaszczyk przyznała: „Modlimy się o tę dziewczynkę oraz o jej rodziców. Musiała to być dla nich bardzo trudna decyzja”.

Stan dziewczynki był „dość dobry”

Maleńka Miriam Agata pojawiła się we włocławskim Oknie Życia we wtorek około godziny 21. Procedury nakazują, by zawsze w takich przypadkach wezwać na miejsce policję i pogotowie. Siostry Wspólnej Pracy dopełniły tego obowiązku. Lekarz po zbadaniu dziewczynki uznał jej stan zdrowia za „dość dobry”. Co teraz stanie się z dzieckiem?

Matka ma sześć tygodni na zmianę decyzji

Nie wiadomo, co skłoniło matkę dziewczynki, by zostawić ją w Oknie Życia. Zgodnie z prawem nawet jeśli podjęła taką decyzję, ma jeszcze sześć tygodni na jej zmianę. Jeśli uda się wcześniej odnaleźć kobietę i ta zrzeknie się praw rodzicielskich, wówczas sąd rodzinny będzie miał prawo do zadecydowania o umieszczeniu dziecka w pieczy zastępczej. Obecnie dziewczynka przebywa w szpitalu. Odwiedzają ją siostry z Domu Generalnego Sióstr.

Źródło: polsatnews.pl

Zobacz także
okno życia

Gliwice: w "oknie życia" znaleziono chłopca. Urodził się kilkanaście godzin wcześniej

Okno życia

Kolejne dziecko porzucone w oknie życia. Tym razem w Tarnowie

dziecko zostawione w "oknie życia" w Pabianiacach

Pabianice: zdrowa, dopiero co urodzona dziewczynka zostawiona w "oknie życia"

dziewczynka zostawiona w wieluńskim "oknie życia"

Kolejne maleństwo zostawione w "oknie życia" u sióstr zakonnych

 

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Najmniejsze rozdzielone bliźnięta syjamskie
screen tvn24
Niemowlę
Najmniejsze bliźnięta syjamskie już po zabiegu!
- Byliśmy przygotowani na śmierć obu dziewczynek – wyznała Barbara Wildhaber, szefowa oddziału chirurgii dziecięcej szwajcarskiemu dziennikowi "Le Matin Dimanche".

Zabieg rozdzielenia bliźniaczek syjamskich odbył się 10 grudnia, ale dopiero teraz poinformowano o nim media. Maya i Lydia w sumie ważyły zaledwie 2,2 kg. Skomplikowany zabieg rozdzielenia zrośniętych brzuszkami sióstr przeprowadzono w 8. dniu ich życia . Podjął się go zespół szwajcarskich chirurgów. Szanse na powodzenie operacji wynosiły zaledwie 1 proc. "Jedno dziecko miało zbyt wiele krwi i zbyt duże ciśnienie krwi, z kolei drugie nie dostawało krwi i ciśnienie było zbyt niskie" - czytamy w oświadczeniu szpitala uniwersyteckiego w Genewie.   Ponad pięciogodzinny wysiłek pięciu chirurgów, dwóch pielęgniarek i sześciu anestezjologów przyniósł sukces.    Bliźniaczki Maya i Lydia mają już 8 tygodni i ich stan jest dobry. Dziewczynki uznano za najmniejsze i najmłodsze bliźniaczki syjamskie rozdzielone przez lekarzy. Zobacz też: Adoptowali trojaczki. Tydzień później mama zrobiła test i...  

Okno życia
AdobeStock
Aktualności
Kolejne dziecko porzucone w oknie życia. Tym razem w Tarnowie
Jeśli w przeciągu najbliższych 6 tygodni matka dziewczynki nie zmieni zdania, sąd nada dziecku imię, pesel, a także zostanie uruchomiona procedura adopcyjna.

Dzieci zazwyczaj przynoszą matki. To ułamek sekundy. Otwierają okno, wkładają dziecko i natychmiast się oddalają... najpewniej i tak było w tym przypadku. Dopiero, co narodzona dziewczynka, została pozostawiona w tarnowskim oknie życia w ubiegłym tygodniu. To już kolejny porzucony maluszek, w krótkim czasie. Gdy zadzwoni dzwonek... 26 lipca, około godziny 22.00 rozległ się charakterystyczny alarm. Gdy ktoś otwiera drzwiczki siostry opiekujące się oknami życia od razu wiedzą, że czeka maluszek. Zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Józefitek opiekujące się jednym z tarnowskich okien życia, natychmiast zajęły się dzieckiem oraz zgodnie z procedurą powiadomiły pogotowie ratunkowe i policję. Dziewczynka nie płakała, była uśmiechnięta, spokojna, widać, że zadbana . Noworodek trafił do szpitala św. Łukasza, gdzie otrzymała opiekę medyczną. Dziecko waży 2300 gramów, jest w dobrym stanie. - Była nieznacznie wychłodzona, ale generalnie w bardzo dobrym stanie. Noc spędziła w inkubatorze - mówi Damian Mika, rzecznik szpitala. Personel nazwał dziewczynkę Anna Maria, ponieważ została ona porzucona we wspomnienie św. Anny. Jeśli w przeciągu najbliższych 6 tygodni matka dziewczynki nie zmieni zdania , sąd nada dziecku imię i pesel, a także zostanie uruchomiona procedura adopcyjna . Zobacz także: Jak działają okna życia? Szansa na przeżycie To czwarte dziecko pozostawione w tarnowskim oknie życia. Obecnie w całym kraju jest ich ok. 60. Od momentu powstania pierwszego okna w Krakowie w 2006 roku w Polsce zostało zostawionych w ten sposób prawie 90 maluszków. Okna życia to miejsca, gdzie matki mogą anonimowo zostawić noworodka , którym nie chcą lub nie są w stanie się opiekować. Powstały po to, by nie porzucano dzieci w przypadkowych miejscach, np. na śmietniku. Siostry opiekujące się oknami są przeszkolone przez lekarzy, jak zajmować się maluszkami....

Gdzie są okna życia?
AdobeStock
Starania o dziecko
Bez tożsamości: Choć żywe i bezpieczne, nigdy nie dowiedzą się, kim są
Każdy na pewnym etapie swojego życia próbuje zrozumieć, kim jest. Nieodłącznym elementem tożsamości, jest nasza przeszłość, to jak zostaliśmy wychowani, skąd pochodzimy i kim są nasi rodzice. Są jednak osoby, które nigdy się tego nie dowiedzą...

Okno życia to miejsce, gdzie matki mogą anonimowo zostawić maleństwo, którym nie chcą lub nie są w stanie się opiekować. Czy to dobre rozwiązanie? Zdania są mocno podzielone. To, co jest pewne to fakt, że za każdą taką decyzją stoi olbrzymi dramat zarówno matki, jak i dziecka, a każde z nich już zawsze będzie musiało żyć z tym brzmieniem.  Jak działa okno życia? Okna życia są odpowiednio przygotowane, czyli przede wszystkim tak, by maluszek był bezpieczny. Dzisiejsze okna są klimatyzowane, ciepłe, a zaraz po ich otwarciu od zewnątrz włącza się sygnał. Dyżurujące zakonnice od razu zapewniają dziecku odpowiednią opiekę: jeśli trzeba, przewijają, myją, ubierają, jeśli dziecko jest nagie. Potem trafia ono do szpitala, gdzie przechodzi niezbędne badania. W tym czasie policja sprawdza, czy niemowlę nie padło ofiarą porwania. W następnej kolejności maluch trafia do pogotowia rodzinnego . Po 6 tygodniach, jeśli matka nie zgłosi się po dziecko, zostaje uruchomiona procedura adopcyjna . W oknie życia rodzice mogą zostawić noworodka anonimowo. Jedynym sposobem na odzyskanie dziecka jest ujawnienie swojej tożsamości i poddanie się badaniom DNA . W Polsce było do tej pory tylko kilka przypadków, gdy matka zmieniła zdanie. Okna wstydu Dlaczego rodzice nie oddadzą dziecka po prostu do adopcji? Łatwiej zostawić je w bezpiecznym miejscu bez zbędnych pytań?  Okna życia potocznie zaczęto nazywać oknami wstydu, gdyż tu nie trzeba się tłumaczyć i nikomu patrzeć w oczy, niczego wyjaśniać. Tyle ile porzuconych dzieci, tyle dramatycznych historii, których nigdy te maluchy nie poznają. Bez wątpienia oddanie dziecka nie jest łatwą decyzją, niestety od setek lat kobiety decydują się na takie desperackie posunięcie. Czasem macierzyństwo przerasta młode mamy, czasem nie ma warunków lub możliwości, by zająć się maluszkiem. Jednak z pewnością każda z tych osób...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj