Wcześniak, wcześniak w inkubatorze, inkubator
Fotolia
Wcześniak

Nikt nie dawał mu szans na przeżycie... Poznajcie historię małego "Wojownika"

Haiden Morgan może uważać się za szczęściarza. Gdy się urodził, nikt prócz matki, nie wierzył, że przeżyje. A jednak przeżył i świetnie się rozwija.

Haiden Morgan urodził się na statku wycieczkowym, cztery miesiące przed terminem porodu. Ważył jedynie 680 gramów. Mieścił się na dłoni. Statek, na którym urodził się znajdował się 14 godzin od portu, a więc małemu nie można było szybko udzielić specjalistycznej pomocy. Nikt nie dawał mu żadnych szans na przeżycie – nawet pokładowy lekarz w to nie wierzył, dlatego tuż po porodzie poinformował matkę Haidena, że poroniła. Ta jednak uparła się, by zobaczyć ciałko synka. Okazało się wtedy, że chłopiec jednak żyje.

Zobacz także: Kangurowanie wcześniaków – kontakt z rodzicem lepszy niż inkubator

Walka o życie chłopca i wyścig z czasem

Matka postanowiła walczyć o swoje dziecko, robiła wszystko, by utrzymać go przy życiu. Jej determinacja wpłynęła na postawę załogi. Lekarz i pozostali członkowie personelu medycznego przygotowali dla chłopca prowizoryczny inkubator. Owinęli malca świeżymi ręcznikami i schowali w kuchence mikrofalowej, którą wcześniej wyłożyli torebkami z solą fizjologiczną. Aby jego główka nie traciła ciepła, owinęli ją zwykłą podpaską. 
Gdy matka i lekarz walczyli o życie chłopca, kapitan statku robił wszystko, by jak najszybciej dotrzeć do portu w Puerto Rico. Dotarli tam dwie godziny wcześniej niż pierwotnie zakładano.

Pobyt w szpitalach

Na chłopca czekała tam już karetka pogotowia, która przewiozła do szpitala na oddział neonatologiczny. Po kilku dniach chłopiec odbył kolejną długą podróż, tym razem do szpitala dziecięcego w Miami w Stanach Zjednoczonych. Haiden pozostanie w nim prawdopodobnie aż do grudnia, jednak lekarze oceniają jego stan jako bardzo dobry – chłopiec rozwija się prawidłowo
Chłopiec zdobył już miano  "Wojownika", bo przez cały czas dzielnie walczy o lepsze życie. 
Jego najbliżsi mają nadzieję, że historia chłopca zainspiruje innych. Ich przesłanie to: "nigdy się nie poddawaj". 

Haiden Morgan, wcześniak
Twitter


Polecamy: Jak rozwijają się wcześniaki?
 

Czy to prawda, że inkubator psuje wcześniakom wzrok? [WIDEO]

Niebezpieczne kąpielówki dla dziecka
Aktualności
Mama ostrzega: uważajcie na niebezpieczne kąpielówki dla dzieci!
Przeszli horror, teraz przestrzegają innych rodziców przed kąpielówkami, które naraziły zdrowie ich dziecka.

5-letni chłopiec został przewieziony do szpitala, po tym jak siatka umieszczona w kąpielówkach dziecka zawinęła się wokół jego przyrodzenia.     Laura Collins i jej syn Jack byli na wakacjach w Meksyku, gdy doszło do feralnego zdarzenia - penis chłopca został ściśle owinięty w siatkę z szortów kąpielowych. Po jednej z basenowych kąpieli, Laura chciała założyć synkowi suche spodenki. Gdy tylko dotknęła kąpielówek chłopca, on zaczął rozpaczliwie krzyczeć i płakać.  - Wydał z siebie najbardziej rozpaczliwy krzyk, jaki kiedykolwiek słyszałam. Był to dźwięk, jakiego żadna matka nie powinna usłyszeć - wspomina Laura. Podczas wodnych kąpieli siatka z kąpielówek chłopca ściśle owinęła jego przyrodzenie. Gdy tylko  matka zorientowała się, co się stało, od razu pobiegła do hotelowej recepcji po nożyczki. Pracownicy hotelu natychmiast wezwali pogotowie. Siatka była owinięta tak mocno, że kobieta nie mogła sama bezpiecznie jej usunąć. W szpitalu po podaniu miejscowego znieczulenia , lekarz wyswobodził chłopca z niebezpiecznych kąpielówek. Lekarze pozostawili chłopca na obserwacji jeszcze przez kilka godzin, aby upewnić się, że jego układ moczowy pozostał nieuszkodzony.   Niespodziewanie okazało się, że Jack nie był pierwszym takim przypadkiem w tym szpitalu. Kilka tygodni wcześniej inny chłopiec przybył do szpitala z podobną kontuzją. Matka chłopca apeluje do rodziców, aby tuż po zakupie kąpielówek dla dzieci , usuwali z nich siatki, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego rodzaju wypadków.   Zobacz też: Dziecko utonęło we własnym łóżku. Uważaj na suche utonięcia!  

Alfie Evans
Kate James, Kayleigh/ FB Alfies Army
Aktualności
Alfie walczy o życie wbrew lekarzom i decyzjom sądu! Ta historia przyćmiła narodziny dziecka księżnej Kate
Trwa dramat Alfiego Evansa, którego decyzją sądu odłączono od aparatury medycznej wbrew woli rodziców. Wczoraj brytyjski sąd kolejny raz nie zgodził się na to, żeby chłopiec został odtransportowany do Włoch, gdzie lekarze zgodzili się za darmo go leczyć. Dziś w nocy rodzice prosili o maskę resuscytacyjną.

Brytyjski sąd najpierw przychylił się do decyzji lekarzy ze szpitala Alder Hey (Liverpool) i zadecydował o odłączeniu chłopca od aparatury medycznej podtrzymującej jego życie – wbrew woli rodziców , lekarzom z włoskiej kliniki, którzy podjęli się dalszego leczenia chłopca, apelom papieża Franciszka i protestom tysięcy osób na całym świecie.  Walka 2-latka o życie przyćmiła w Wielkiej Brytanii zainteresowanie narodzinami royal baby . Pojawiło się wiele komentarzy: czy tak samo traktowane byłoby dziecko księżnej Kate i księcia Williama , gdyby cierpiało na podobną chorobę co Alfie Evans ? Kontrowersyjna decyzja sądu Decyzje brytyjskiego sądu budzą zdumienie, bo najpierw wbrew woli rodziców zadecydował o odłączeniu chłopca od aparatury medycznej (bo nie rokuje), a wczoraj nie zgodził się na transport chłopca do Włoch (bo w czasie przewożenia chłopiec może umrzeć!). Decyzja również z tego powodu szokująca, że w sprawę włączył się papież Franciszek oraz rząd Włoch, którzy przyznał mu włoskie obywatelstwo , a szpital Bambino Gesu w Rzymie  zaoferował mu opiekę do końca życia. Włoskie władze zadeklarowały, że zapłacą za transport Alfiego do Włoch. Na co cierpi Alfie Evans Alfie Evans urodził się 9 maja 2016 roku. Urodził się zdrowy, jednak z czasem zaczął tracić kolejne funkcje. Ma c horobę neurodegeneracyjną, której nie udało się zdiagnozować. Nie można jej wyleczyć ani powstrzymać. Proces ten jest tak zaawansowany, że lekarze nie dają szans na "odbudowanie" mózgu – przy dzisiejszym stanie wiedzy medycznej. Dlatego wystąpili do sądu o zgodę na zaprzestanie intensywnej terapii i podtrzymywania życia. Brytyjski sąd przychylił się do wniosku brytyjskich lekarzy.Podstawą decyzji było stwierdzenie, że podtrzymywanie życia nie leży w najlepszym interesie samego Alfiego. Sąd uznał więc, że w...

Polski misjonarz poprzez kangurowanie uratował dziecko
screen/Facebook BrMaciej Jabłoński
Aktualności
Polski misjonarz uratował noworodka - to cud i dowód siły dotyku!
Chłopiec urodził się bez oznak życia. Żyje dzięki nieprawdopodobnemu oddaniu duchownego. Otrzymał niesamowite imię upamiętniające jego narodziny.

Mała wioska Ngaoundaye, w Republice Środkowej Afryki to miejsce, gdzie misję pełni brat Maciej Jabłoński. Przed wyjazdem z kraju był fizjoterapeutą drużyny juniorów Śląska Wrocław. W zeszłą sobotę został pilnie wezwany do bardzo trudnego porodu. Mały cud w Ngaoundaye Maleństwo urodziło się bez oznak życia, z pępowiną owiniętą wokół szyjki. Mimo podjętej reanimacji, z każdą minutą traciło szanse na życie. Przywrócenie dziecku oddechu tylko na krótka chwilę poprawiło sytuację, stan chłopca nadal był krytyczny. Liczono się z jego śmiercią. Misjonarz udzielił noworodkowi chrztu świętego . Nadał mu imię Marveille de Dieu Mathias, czyli Cud Boży Maciej. Cud Boży - bo to cud że żyje, a imię po duchownym, który go ratował. Ciepło ludzkiego ciała czyni cuda Z każdą minutą ciałko maleństwa traciło coraz bardziej temperaturę. Chłopiec miał oznaki hipotermii. Medycy owinęli go kocem i obłożyli butelkami z ciepłą wodą – to jednak nie pomogło ocieplić ciałka. Na szczęście duchowny nie stracił zimnej krwi i zachował się jak najbardziej oddana matka.. Postanowił ratować maleństwo ciepłem własnego ciała. Położył dziecko na swojej gołej klatce piersiowej i brzuchu i w ten sposób zaczął je ogrzewać. Było to klasyczne kangurowanie , jakie stosuje się m.in. w przypadku wcześniaków. Ciało dorosłego działa wówczas niczym naturalny inkubator, wspomagając procesy życiowe maleństwa. Taki kontakt fizyczny uspokaja dziecko, daje poczucie bezpieczeństwa, łagodzi szok związany z porodem. Dzięki Facebookowi dokładnie wiemy, jak przebiegał dramat ratowania dziecka. Na swoim profilu ojciec Jabłoński zamieścił posta dokładnie go opisującego. Błyskawicznie rozszedł się dalej - przez dwa dni został udostępniony 12 tysiącom osób. Afryka potrzebuje pomoc Wydarzył się cud, maleństwo przeżyło. Komentarze pod postem...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj