GRY
 
 

Dlaczego zmieniono zalecenia żywienia niemowląt?

Dlaczego truskawki możesz podać już w 1. roku życia dziecka, jogurt nawet w 7. miesiącu i czemu nie trzeba oddzialać białka od żółtka: nowe zalecenia żywienia niemowląt tłumaczy prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka, jeden z twórców nowych zaleceń.

Dieta niemowlęcia
fot. Fotolia
W maju 2014 r. eksperci zmienili zalecenia żywienia niemowląt karmionych piersią i mlekiem modyfikowanym. Skąd zmiany i jak zdrowo karmić niemowlę - pytamy prof. Piotra Sochę z Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Zaburzeń Odżywiania Centrum Zdrowia Dziecka.

Dlaczego zalecenia karmienia niemowląt zostały zmienione?

Z zasady wytyczne muszą być aktualizowane co 3-5 lat. Nowe zalecenia dużo szerzej traktują problematykę żywienia, bierze się pod uwagę nie tylko wiek dziecka, ale też posiadane przez niego umiejętności. Zwracamy też uwagę na to, by posiłki dziecka, które ma rozszerzaną dietę, miały odpowiednią konsystencję (najpierw miksowane, potem w coraz większych cząstkach). Zwracamy uwagę na rolę warzyw w diecie dziecka, na to, żeby woda była podstawowym napojem zaspokajającym pragnienie. Mówimy też rodzicom, że ważne jest ograniczenie takich produktów, jak cukier i sól.

Rodzice często pytają: jak dużo powinno jeść niemowlę?

Wszystko zależy od jego apetytu. Dziecko, podobnie jak dorosły, na jeden posiłek zje więcej, na inny – mniej. Dlatego zwracamy uwagę na zasadę: rodzic decyduje, co dziecko je, ale dziecko decyduje – ile zjada.

Co najpierw wprowadzać do diety: jabłko, gruszkę, banana, kaszę?

Moim zdaniem z wprowadzeniem owoców nie ma problemu, gdyż są słodkie i dzieci chętnie je jedzą. Większym problemem jest wprowadzanie warzyw.  Warzywa są gorzej akceptowane, a to niskie spożycie warzyw jest problemem żywienia w późniejszym wieku.

Marchew, pietruszka, kalafior, zielony groszek: kolejność wprowadzania warzyw do diety ma znaczenie?

Nie. Ważne jest to, żeby wprowadzać do diety warzywa pojedynczo, bo wtedy łatwiej rozpoznać, czy dziecko dobrze je toleruje i nie ma na nie alergii. Ważne jest też, by ponawiać próby podawania warzyw, jeśli dziecko nie chce ich jeść. Nie można od razu rezygnować. Przyzwyczajenie dziecka do nowego smaku często wymaga wielokrotnego podawania danego produktu, który początkowo nie musi być przez dziecko akceptowalny.
Czytaj też: 5 objawów alergii u niemowlęcia

Dużą zmianą jest też wprowadzanie od razu całego jajka. Skąd ta zmiana?

W żadnych światowych rekomendacjach żywienia niemowląt nie mówi się o podawaniu najpierw samego żółtka, tylko od razu całego jajka. Przejrzeliśmy wszelkie dowody naukowe i inne wytyczne. Żadne z nich nie świadczy o tym, żeby w polskiej populacji musiały być rekomendowane jakieś szczególne sposoby odżywiania. Zmieniliśmy tak nasze zalecenia, by nie odbiegały od europejskich czy światowych.

Czyli od razu podawać niemowlęciu całe jajko: 3–4 razy w tygodniu, do zupy?

Tak, 3-4 razy w tygodniu, niekoniecznie do zupy. Można zacząć już w 5. miesiącu (jeśli dziecko pije mleko modyfikowane) lub w 7. miesiącu, gdy dziecko jest karmione piersią.
Redakcja poleca: Od kiedy można podać jajko niemowlęciu? [WIDEO]
Czy rozszerzając dietę niemowlakowi można podawać mu jajko? I w jaki sposób: samo żółtko, czy całe jajko?

Ocena (8 ocen)

3.5
Doładuj
Przeładuj