edipresse.355069RKTRGB75.jpg
Edipresse
Związki i seks

Nowy mąż dla mamy

Kiedy po rozwodzie wprowadzić do domu nowego partnera? Jak powiedzieć o nowej miłości dziecku? Takie dylematy ma coraz więcej mam w Polsce.

Dziecko boleśnie odczuwa rozpad małżeństwa rodziców i, nawet po ich definitywnym rozstaniu, w głębi ducha wierzy, że mama i tata jeszcze się pogodzą. Niezależnie od wieku, dzieci nie potrafią pogodzić się z nieodwracalnością rozwodu. Dlatego, kiedy w domu pojawia się nowy partner mamy lub podczas sobotniego spotkania tata opowiada o nowej narzeczonej, niezabliźniona rana w dziecięcej duszy otwiera się na nowo. Nie oznacza to, że rodzice dziecka powinni czekać z nowym związkiem do pełnoletności malucha – smutna, samotna mama wcale nie jest dla dziecka lepszym towarzyszem, niż ta, zakochana w nowym partnerze.

Rywal, czy sojusznik

Po rozpadzie Twojego małżeństwa dziecko i Ty stanowiliście nierozłączną parę. Ono było dla Ciebie najważniejsze, z nim spędzałaś najwięcej czasu i to ono razem z Tobą decydowało o domowych sprawach. Pojawienie się nowego domownika może zachwiać nieco pozycję Twojej pociechy w domowej hierarchii, dlatego jego osoba witana jest z nieufnością. Malec, dla którego mama do tej pory stanowiła niepodzielną własność, teraz czuje nadchodzące zagrożenie. Uczucia i uwaga mamy, dotąd skupione na malcu, teraz będą podzielone między dziecko a jego dorosłego konkurenta. To dla tego pierwszego może okazać się trudne do przyjęcia. Dziecko może czuć się zazdrosne, opuszczone i niekochane przez Ciebie. Daje ujście swoim emocjom poprzez agresywne zachowanie, szczególnie w stosunku do "obcego", ale też i wobec "zdrajczyni" – jak o Was myśli szkrab. Aby obłaskawić nastawionego wrogo malca, Twój partner może sięgać po popularne sztuczki: od zwykłego lizusostwa aż do przekupstwa. Możesz przymknąć oko na te działania pod warunkiem, że Twój partner, w staraniach o sympatię dziecka, nie przekracza granicy własnych chęci i szczerości. Maluch z łatwością wyczuje fałsz i zniechęci się do nowego domownika.

Porozmawiaj z dzieckiem

Twój nowy związek powinien być poprzedzony poważną rozmową z dzieckiem. Wyjaśnij mu, jak teraz będzie wyglądało Wasze życie: czy Twój partner będzie mieszał u Was na stałe, jak często dziecko będzie go widywać, itd. Przede wszystkim jednak rozmowa powinna dotykać kwestii Twoich uczuć do dziecka i partnera. Zapewnij swoją pociechę, że Twoja miłość do niej nie ulegnie zmianie, nawet gdy z kimś się zwiążesz na nowo. Dodaj, że nie oczekujesz, że dziecko od razu zaakceptuje lub pokocha Twojego partnera – daj mu czas na oswojenie się z nową sytuacją.

Reakcja dziecka na wiadomość o nowym partnerze mamy lub partnerce taty zależy od wielu czynników. Jeśli rozwód rodziców miał miejsce stosunkowo dość dawno i malec zdążył przyzwyczaić się od tego, że rodzice nie są razem, z pewnością łatwiej mu będzie przełknąć wiadomość o nowym związku jednego z rodziców. Dzieci samotnych matek, których biologiczni ojcowie nie dbają o kontakt z nimi, często z radością witają towarzystwo "wujka" w domu, szybko przelewają na niego swoje dziecięce uczucia i traktują go jak domownika. Pojawienie się nowego partnera mamy może wypełnić lukę w życiu emocjonalnym dziecka, opuszczonego przez prawdziwego ojca. 

Nowy tata?

Jeśli jednak Twój były mąż utrzymuje bliskie kontakty z Waszym dzieckiem, sprawa Twojego nowego związku może się nieco skomplikować. Malec może postrzegać Cię jako podwójną zdrajczynię. Według malucha nowy domownik uzurpuje sobie nie tylko rolę męża, ale i ojca, która przecież od dawna należy do kogoś innego. Dziecko może ignorować wymagania dotyczące jego wychowania postawione przez Twojego partnera lub odpowiadać na nie buntem.

Rola Twojego partnera w Waszej rodzinie jest niejasna również i dla niego samego. Z pewnością niepokoi się o Waszą wspólną przyszłość niemal tak samo, jak Twoje dziecko. Zapewnij go, że Wasz związek nie oznacza, że ma stać się nowym ojcem dla Twojego malucha. Zaakceptuj jego strach przed udziałem w wychowaniu Twojego szkraba. Pamiętaj: to nie jest niechęć wobec wejścia w życie Twojej rodziny, ale raczej lęk przed niepowodzeniem! Wyjściem z tej niezręcznej sytuacji jest spokojna rozmowa z dzieckiem, a także byłym i obecnym partnerem. Wspólnie ustalcie, czy nowy partner ma przejąć jakieś obowiązki rodzicielskie, kto powinien decydować o wychowaniu dziecka, jak nowy związek mamy wpłynie na kontakty dziecka z ojcem. Akceptacja nowego stanu przyjdzie dziecku łatwiej, gdy Twoje rozstanie z byłym mężem przebiegło bez kłótni i teraz pozostajecie w dobrych kontaktach.


Nie śpiesz się

Im mniej rewolucji w życiu dziecka, tym lepiej. Dlatego starannie przemyśl wszystkie swoje decyzje: począwszy od rozwodu, a skończywszy na wejściu w nowy związek. Jeśli rodzice traktują swoje dziecko po partnersku, wciągają w dyskusje, konsultują się w większości spraw, związanych z nim, łatwiej im będzie przeprowadzić zmiany w ich wspólnym życiu. Jednak nawet jeśli przyjęcie do rodziny nowego męża mamy przebiega burzliwie, nie rezygnuj ze swojego prawa do szczęścia. Postaraj się tylko, aby Twoje szczęście szło w parze ze szczęściem Twojego dziecka.

 

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA