edipresse.355069RKTRGB75.jpg
fot. Edipresse

Nowy mąż dla mamy

Kiedy po rozwodzie wprowadzić do domu nowego partnera? Jak powiedzieć o nowej miłości dziecku? Takie dylematy ma coraz więcej mam w Polsce.
edipresse.355069RKTRGB75.jpg
fot. Edipresse
Dziecko boleśnie odczuwa rozpad małżeństwa rodziców i, nawet po ich definitywnym rozstaniu, w głębi ducha wierzy, że mama i tata jeszcze się pogodzą. Niezależnie od wieku, dzieci nie potrafią pogodzić się z nieodwracalnością rozwodu. Dlatego, kiedy w domu pojawia się nowy partner mamy lub podczas sobotniego spotkania tata opowiada o nowej narzeczonej, niezabliźniona rana w dziecięcej duszy otwiera się na nowo. Nie oznacza to, że rodzice dziecka powinni czekać z nowym związkiem do pełnoletności malucha – smutna, samotna mama wcale nie jest dla dziecka lepszym towarzyszem, niż ta, zakochana w nowym partnerze.

Rywal, czy sojusznik

Po rozpadzie Twojego małżeństwa dziecko i Ty stanowiliście nierozłączną parę. Ono było dla Ciebie najważniejsze, z nim spędzałaś najwięcej czasu i to ono razem z Tobą decydowało o domowych sprawach. Pojawienie się nowego domownika może zachwiać nieco pozycję Twojej pociechy w domowej hierarchii, dlatego jego osoba witana jest z nieufnością. Malec, dla którego mama do tej pory stanowiła niepodzielną własność, teraz czuje nadchodzące zagrożenie. Uczucia i uwaga mamy, dotąd skupione na malcu, teraz będą podzielone między dziecko a jego dorosłego konkurenta. To dla tego pierwszego może okazać się trudne do przyjęcia. Dziecko może czuć się zazdrosne, opuszczone i niekochane przez Ciebie. Daje ujście swoim emocjom poprzez agresywne zachowanie, szczególnie w stosunku do "obcego", ale też i wobec "zdrajczyni" – jak o Was myśli szkrab. Aby obłaskawić nastawionego wrogo malca, Twój partner może sięgać po popularne sztuczki: od zwykłego lizusostwa aż do przekupstwa. Możesz przymknąć oko na te działania pod warunkiem, że Twój partner, w staraniach o sympatię dziecka, nie przekracza granicy własnych chęci i szczerości. Maluch z łatwością wyczuje fałsz i zniechęci się do nowego domownika.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Porozmawiaj z dzieckiem

Twój nowy związek powinien być poprzedzony poważną rozmową z dzieckiem. Wyjaśnij mu, jak teraz będzie wyglądało Wasze życie: czy Twój partner będzie mieszał u Was na stałe, jak często dziecko będzie go widywać, itd. Przede wszystkim jednak rozmowa powinna dotykać kwestii Twoich uczuć do dziecka i partnera. Zapewnij swoją pociechę, że Twoja miłość do niej nie ulegnie zmianie, nawet gdy z kimś się zwiążesz na nowo. Dodaj, że nie oczekujesz, że dziecko od razu zaakceptuje lub pokocha Twojego partnera – daj mu czas na oswojenie się z nową sytuacją.

Reakcja dziecka na wiadomość o nowym partnerze mamy lub partnerce taty zależy od wielu czynników. Jeśli rozwód rodziców miał miejsce stosunkowo dość dawno i malec zdążył przyzwyczaić się od tego, że rodzice nie są razem, z pewnością łatwiej mu będzie przełknąć wiadomość o nowym związku jednego z rodziców. Dzieci samotnych matek, których biologiczni ojcowie nie dbają o kontakt z nimi, często z radością witają towarzystwo "wujka" w domu, szybko przelewają na niego swoje dziecięce uczucia i traktują go jak domownika. Pojawienie się nowego partnera mamy może wypełnić lukę w życiu emocjonalnym dziecka, opuszczonego przez prawdziwego ojca. 

Nowy tata?

Jeśli jednak Twój były mąż utrzymuje bliskie kontakty z Waszym dzieckiem, sprawa Twojego nowego związku może się nieco skomplikować. Malec może postrzegać Cię jako podwójną zdrajczynię. Według malucha nowy domownik uzurpuje sobie nie tylko rolę męża, ale i ojca, która przecież od dawna należy do kogoś innego. Dziecko może ignorować wymagania dotyczące jego wychowania postawione przez Twojego partnera lub odpowiadać na nie buntem.

Rola Twojego partnera w Waszej rodzinie jest niejasna również i dla niego samego. Z pewnością niepokoi się o Waszą wspólną przyszłość niemal tak samo, jak Twoje dziecko. Zapewnij go, że Wasz związek nie oznacza, że ma stać się nowym ojcem dla Twojego malucha. Zaakceptuj jego strach przed udziałem w wychowaniu Twojego szkraba. Pamiętaj: to nie jest niechęć wobec wejścia w życie Twojej rodziny, ale raczej lęk przed niepowodzeniem! Wyjściem z tej niezręcznej sytuacji jest spokojna rozmowa z dzieckiem, a także byłym i obecnym partnerem. Wspólnie ustalcie, czy nowy partner ma przejąć jakieś obowiązki rodzicielskie, kto powinien decydować o wychowaniu dziecka, jak nowy związek mamy wpłynie na kontakty dziecka z ojcem. Akceptacja nowego stanu przyjdzie dziecku łatwiej, gdy Twoje rozstanie z byłym mężem przebiegło bez kłótni i teraz pozostajecie w dobrych kontaktach.


Nie śpiesz się

Im mniej rewolucji w życiu dziecka, tym lepiej. Dlatego starannie przemyśl wszystkie swoje decyzje: począwszy od rozwodu, a skończywszy na wejściu w nowy związek. Jeśli rodzice traktują swoje dziecko po partnersku, wciągają w dyskusje, konsultują się w większości spraw, związanych z nim, łatwiej im będzie przeprowadzić zmiany w ich wspólnym życiu. Jednak nawet jeśli przyjęcie do rodziny nowego męża mamy przebiega burzliwie, nie rezygnuj ze swojego prawa do szczęścia. Postaraj się tylko, aby Twoje szczęście szło w parze ze szczęściem Twojego dziecka.

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy