Oczyszczacz powietrza czym kierowac się dobierając oczyszczacz dla dzieciecego pokoju
fot. materiały prasowe

Oczyszczacz powietrza - czym kierować się, dobierając oczyszczacz dla dziecięcego pokoju?

Smog, wirusy, bakterie, alergeny, pleśń... Czy możesz chronić przed ich zgubnym skutkiem swoje dziecko? Jak najbardziej - za pomocą oczyszczacza powietrza. Dowiedz się, jak wybrać najlepszy model dla twoich potrzeb.
Oczyszczacz powietrza czym kierowac się dobierając oczyszczacz dla dzieciecego pokoju
fot. materiały prasowe

Oczyszczanie powietrza w pokoju dziecięcym - dlaczego warto to robić?

oczyszczanie powietrza w dziecięcym pokoju

Powietrze jest coraz bardziej zanieczyszczone, zwłaszcza teraz, w okresie grzewczym. Znajdują się w nim pyły zawieszone (czyli innymi słowy: smog), wirusy i bakterie, roztocza, kurz oraz inne alergeny. Oprócz tego zawsze istnieje ryzyko pojawienia się pleśni (zła cyrkulacja powietrza, nieszczelności)...

Każdy z wyżej wymienionych czynników jest groźny dla naszego zdrowia - a już szczególnie dzieci. Są one również bardziej podatne od dorosłych m.in. na toksyczny wpływ grzybów pleśniowych. Warto też pamiętać, że zimowe powietrze jest suche i może wpływać na stan nawilżenia skóry, włosów i oczu (a dokładniej spojówek). 

Kup oczyszczacz w ofercie sklepu MediaMarkt i uchroń przed tym wszystkim swoje dziecko!

Na co zwrócić uwagę, wybierając oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka?

Jak wybrać oczyszczacz powietrza do pokoju dziecięcego

Filtry oczyszczacza powietrza

Najważniejszą kwestią podczas wyboru tego typu urządzenia są filtry, dzięki którym oczyszcza ono powietrze. Kiedy kupujemy oczyszczacz do domu (a zwłaszcza do pokoju dziecka), musi on pochłaniać nie tyko zanieczyszczenia, ale też zapachy, alergeny, sierść zwierzaków.

Oczyszczacz Sharp posiada filtry wstępny, nawilżania, węglowy oraz HEPA (ulepszone w porównaniu do poprzednich produktów tego producenta). Ich połączone siły nadają procesowi filtrowania maksymalną skuteczność.

Wydajność oczyszczacza powietrza

Aby oczyszczacz powietrza mógł chronić zdrowie twojego malucha, należy dobrać urządzenie do wielkości pokoju. Zanim więc kupisz oczyszczacz, dokładnie zmierz pomieszczenie, a dopiero potem sprawdź dostępne urządzenia.

Producenci podają najczęściej parametr wydajności w metrach kwadratowych, jednak raczej nie uwzględniają wysokości pomieszczenia. Dlatego jeśli dziecięcy pokój jest wyjątkowo wysoki, koniecznie weź to pod uwagę. Inaczej urządzenie nie będzie na tyle wydajne, aby zapewnić ochronę zdrowia twojego malucha! 

Oczyszczacz i nawilżacz w jednym

Odpowiednie nawilżenie powietrza - szczególnie zimą - to dla zdrowia dzieci bardzo istotna kwestia. Jeżeli powietrze jest zbyt suche ryzykujemy, że malucha dopadną katar, problemy z oddychaniem podczas snu i inne objawy zwiastujące początki infekcji.

Pokój dziecka można nawilżać babcinymi sposobami (np. kładąc mokre ręczniki na kaloryferze), ale zbyt duże nawilżenie również nie prowadzi do niczego dobrego. Czy chcesz, aby ściany pokryła pleśń? Na pewno nie!
Właściwą wilgotność powietrza zapewni oczyszczacz z wbudowaną funkcją nawilżania. Robi to w sposób inteligentny, badając otoczenie za pomocą czujników. Tylko w ten sposób uzyskujesz pewność, że nie będzie ani za sucho, ani za mokro.

Cena a koszty użytkowania

Inwestycja w zdrowie jest bezcenna - ale kiedy na rynku masz mnóstwo oczyszczaczy powietrza do wyboru, cena odgrywa ważną rolę. W tym miejscu chcemy ci uświadomić, że ten parametr należy rozpatrywać w perspektywie co najmniej kilku lat.

Po pierwsze: gwarancja. Oczyszczacz ma chronić zdrowie twoje i twojego dziecka przez cały rok, a właściwie - przez całe lata. Na wypadek awarii lub ukrytej usterki warto mieć gwarancję producenta - urządzenia Sharp z serii Ultimate Air są objęte aż 5-letnim okresem gwarancyjnym.

Po drugie: materiały eksploatacyjne. W oczyszczaczach trzeba regularnie wymieniać filtry. Tyle że w przypadku jednych urządzeń należy to robić raz na pół roku, a w innych raz na 10 lat. Jest to różnica, prawda? 

Po trzecie: zużycie energii. Oczyszczacz, jak większość urządzeń, potrzebuje zasilania. Wybierając model do pokoju dziecka, zwróć uwagę na to, jak dużo prądu pobiera.

Jak widzisz... tańsze urządzenie może okazać się znacznie droższe. Pamiętaj, porównuj nie tylko ceny na półce sklepowej!

Dodatkowe funkcje i udogodnienia

  • Technologia Plasmacluster, zastosowana w nowoczesnych oczyszczaczach, jest bezpieczną dla zdrowia metodą jonizacji powietrza. Dzięki niej niszczone są bakterie i wirusy, a zarodniki grzybów pleśniowych są neutralizowane. 
  • Oczyszczacz powietrza może działać nie tylko w pokoju dziecięcym, możemy go przestawiać i przesuwać pomiędzy pomieszczeniami - na przykład na czas zabawy dziecka w salonie. Na pewno ułatwi to wybór urządzenia posiadającego uchwyty i kółka. 
  • W domowych warunkach sprawdzają się oczyszczacze ze specjalnym programem nocnym. Dzięki niemu urządzenie może chronić zdrowie twojego dziecka także podczas jego snu. 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy