jak odbijać noworodka
fot. Fotolia

Odbijanie powietrza u dziecka – jak to robić dobrze

Odbijanie powietrza u dziecka po karmieniu pomaga pozbyć się bólu brzuszka. Wyjaśniamy, kiedy i jak o nie zadbać i podajemy trzy najlepsze pozycje do odbicia.
Aleksandra Sokalska
jak odbijać noworodka
fot. Fotolia

Odbijanie noworodka (niemowlaka także) to jeden ze skutecznych sposobów na pozbycie się połkniętego powietrza. Dzięki niemu dziecko mniej ulewa, nie ma kolki lub jej objawy są słabsze. Gdy powietrze gromadzi się w żołądku, maluch może nie chcieć ssać, a wtedy ty nie będziesz wiedziała, czy się najada. O odbijanie dziecka warto zadbać bez względu na to, w jaki sposób karmisz. Pomoże zarówno dziecku karmionemu piersią, jak i butelką.

Odbicie powietrza po czy w trakcie karmienia?

Noworodek zwykle powinien pozbyć się połkniętego powietrza po karmieniu. Ale niektórym dzieciom przydaje się też krótka przerwa w trakcie jedzenia. Zwłaszcza – gdy dużo ulewają lub mają silne kolki. Noworodki i niemowlaki karmione butelką mogą potrzebować nawet kilku takich przerw podczas jednego karmienia. Czasem wystarczy, że przerwiesz karmienie i lekko uniesiesz główkę dziecka (nie zadzieraj jej, powinna pozostać z plecami w jednej linii). W przypadku odbijania po karmieniu możesz postępować zgodnie z poniższymi radami.

Redakcja poleca: Filary Rodzicielstwa Bliskości: 3. Karmienie piersią [WIDEO]
Karmienie piersią lub butelką, ale zawsze z czułością i miłością - to 3. zasada (filar) nurtu rodzicielstwa bliskości. Agnieszka Stein, psycholożka, ekspertka RB, opowiada, co jest ważne w relacji mamy i dziecka podczas karmienia malucha według tej metody wychowywania dzieci.

1. Odbijanie dziecka na ramieniu


Weź noworodka na ręce i trzymaj go pionowo tak, by brzuszek był zwrócony do twojego ciała. Oprzyj dziecko na ramieniu, aby jego rączki leżały na twoich plecach. Jedną ręką podeprzyj pupkę  (nóżki powinny być lekko zgięte). Drugą – podtrzymuj główkę i kark dziecka. 

Zwróć uwagę, aby tułów i główka nie odchylały się. Nie ściskaj szyjki i nie klep po pleckach. To nie pomaga, a wręcz może sprawić, że dziecko uleje


2. Odbijanie na udach

Ułóż dziecko na swoim udzie brzuszkiem do dołu. Ramionka i piersi powinny być uniesione, a rączki – nieco opadać w dół. Pomoże w tym uniesienie uda, na którym opiera się brzuszek dziecka. Pupę niemowlaka podeprzyj drugim udem lub ręką. Nóżki będą zwisać swobodnie.

Delikatnie poklepuj pupkę – to pomoże dziecku pozbyć się powietrza. Możesz też delikatnie przetaczać noworodka po swoim kolanie – to rodzaj masażu brzuszka. Drugi wariant masażu: niemowlę leży na twoich kolanach, a ty powolutku unosisz na zmianę jedno i drugie udo. To zdecydowanie poprawi perystaltykę jelit.

3. Odbijanie na siedząco

Posadź dziecko na jednym udzie, drugim – nieco uniesionym – podeprzyj jego plecki (powinno półleżeć). Jedną dłonią podtrzymuj główkę, drugą przez chwilę delikatnie masuj brzuszek, „przesuwając” go (nie ugniatając!) od siebie i do siebie.


Rady ekspertów:

 

Jak odbijać noworodka? Ważne informacje

  • Odbijanie powinno odbywać się po każdym karmieniu. Czasem zabiera to kilka sekund, czasem kilka minut. Jeśli tego nie zrobisz, dziecko może być niespokojne, albo będzie płakać z powodu bólu brzuszka.
  • Jeśli dziecku się nie odbije, nie kładź go od razu na wznak. Może zakrztusić się cofniętym mlekiem. Ponoś je trochę na rękach. Kiedy zaśnie, najlepsza będzie pozycja na boczku.
  • Gdy dziecko stale marudzi, pomóc może kąpiel – ciepła woda doskonale rozluźnia i uspokaja. A może sama wejdziesz z nim do wanny? Przytul w wodzie jego brzuszek do swojego brzucha. Dziecko się uspokoi. Nie rób tego jednak od razu po karmieniu.
  • Czasem niemowlakowi się nie odbija. Wszystko zależy od tego, czy dziecko je łapczywie. Jeżeli po karmieniu trzymasz niemowlę do odbicia bez efektu przez kilka minut, to znaczy, że tym razem jadło spokojnie i żołądek wypełnia tylko mleczko.
  • Jeśli chodzi o odbijanie dziecka w nocy – senny maluch łyka mniej powietrza, więc odbijanie nie musi długo trwać.


Konsultacja: Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta z Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka IMiD, autor książki „Co nieco o rozwoju dziecka”.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 46 głosy

Zobacz także

Popularne tematy