GRY
 
 

Jak zostać supertatą? Opiekując się dzieckiem, tworzysz więź!

Drogi tato, na pewno chcesz być opiekuńczym tatą, by twoje dziecko mocno cię pokochało. Nic prostszego! Mamy dla ciebie kilka rad, dzięki którym zbudujesz ze swoim niemowlakiem silną emocjonalną więź. To właśnie miłość!

więź taty z dzieckiem, opiekuńczy tata
fot. Fotolia

Silna więź taty z dzieckiem nie wynika tylko z faktu zostania ojcem. To zasługa chwil, które spędzasz razem ze swoim niemowlakiem. Twoja obecność daje mu większe poczucie bezpieczeństwa. Ale nie staraj się być drugą mamą, dziecku wystarczy jedna. Wprawdzie tylko ona może karmić piersią, ale ty też masz spore pole do popisu...

1. Zmieniaj dziecku pieluchy

Tak naprawdę mało który ojciec lubi przewijanie, ale zmiana pieluchy jest znakomitą okazją do pierwszych bliskich kontaktów. Łatwo się też przekonasz, że swoimi wielkimi dłońmi wcale nie zrobisz dziecku krzywdy. Wystarczy tylko, że sprawdzisz, jak wygląda przewijanie noworodka krok po kroku.
Redakcja poleca: Czy ojcowie są tak samo dobrymi rodzicami, jak mamy? [SONDA ULICZNA]
O to, czy ojcowie są tak samo dobrymi rodzicami, jak mamy zapytaliśmy przechodniów. Zobacz co mieli do powiedzenia!

2. Czytaj dziecku książki

Książki możesz czytać dziecku jeszcze przed porodem. Pamiętaj, że dziecko częściej słyszy głos mamy, niż twój, dlatego wieczorami staraj się nadrobić te zaległości. Po narodzinach dziecka, czytaj mu co wieczór książki dla dzieci przez kilka–kilkanaście minut. Nie muszą to być bajki dla dzieci – małe dziecko jeszcze nie rozumie twoich słów. Na razie uczy się barwy twojego głosu.

3. Łaskocz i przytulaj dziecko

Czy wiesz, że ojciec głaszcze dziecko inaczej niż mama? Kobieta najczęściej dotyka koniuszkami palców, podczas gdy mężczyzna kładzie całą dłoń na głowie dziecka, jakby na znak, że odtąd zawsze będzie go chronił. A w łaskotaniu ojcowie są absolutnie niezastąpieni. Dziecko poznaje świat przez skórę. A bliski kontakt fizyczny nie jest zarezerwowany tylko dla mam. Dziecko uwielbia chwile, kiedy jego ciało styka się z ciałem taty. Czuje się wówczas bardzo bezpiecznie. Nie zrażaj się, jeśli zauważysz, że na razie chętniej przytula się do mamy. Któregoś dnia wdrapie się na kanapę, na której będziesz siedzieć i przytuli do ciebie główkę.

4. Patrz dziecku w oczy

Wystarczy spojrzeć dziecku głęboko w oczy, a ono z reguły natychmiast rewanżuje się tym samym. Później czekasz, kto pierwszy odwróci wzrok. Wbrew pozorom nie jest łatwo wygrać z dzieckiem!

5. Dyżuruj przy łóżku dziecka

W zdrowiu i w chorobie. Dzieci zwykle nie lubią kłaść się wieczorem spać. Ale jeśli wiedzą, że tata przy nich posiedzi i zamruczy kołysankę, nudny rytuał może stać się atrakcją. Podobnie, gdy dziecko jest chore – spędzanie dni (a czasem także nocy) z rozgorączkowanym, kaszlącym dzieckiem pozwoli ci zrozumieć, jak bardzo ważny jesteś dla swego synka czy córki, a dziecku twoja obecność osłodzi trudne chwile.

6. Kąp się z dzieckiem

Wspólna kąpiel z dzieckiem to fajna zabawa. Poczekaj, aż dziecko będzie pewnie siedziało w wannie i dołącz do niego! Taka kąpiel w dużej wannie to prawdziwa frajda. Im więcej wody uda się wam wylać na podłogę, tym bardziej zadowolone będzie dziecko. Mama, wchodząc do łazienki, powinna odegrać scenę przerażenia wywołaną przez was powodzią.

7. Baw się z dzieckiem

Tata potrafi świetnie bawić się z dzieckiem. Kobiety z bliżej nieokreślonych powodów nie przepadają za błaznowaniem. Natomiast mężczyźni – podobnie jak dzieci – uwielbiają się wygłupiać. Wykorzystaj to. Zabawcie się w berka, wyciągnijcie z kuchennych szafek wszystkie garnki i zróbcie z nich perkusję. Pobiegaj z dzieckiem na plecach po mieszkaniu, udając konia... Możesz w ten sposób zdobyć parę ładnych punktów.
Doładuj
Przeładuj