GRY
 
 

Oświęcim: dzieci bez opieki siedziały na parapecie

Przechodzień zaalarmował policję, kiedy zobaczył co się dzieje

wózek z dzieckiem toczył się pod koła samochodów, matka pijana
fot. Fotolia
W miniony piątek omal nie doszło do tragedii. Na jednym z oświęcimskich osiedli 18-letni przechodzień zauważył dwie małe dziewczynki siedzące bez opieki na zewnętrznym parapecie okna. Świadek tej sytuacji zdjął z parapetu 3-letnią dziewczynką. Młodsza, 2-latka weszła do mieszkania samodzielnie. Wezwana policja odnalazła śpiącą matkę, u której stwierdzono 3 promile alkoholu we krwi. Brak zapewnienia dzieciom należytej opieki grozi pozbawieniem wolności na okres nawet 5 lat.

Gdzie mogą trafić dziewczynki?

W przypadku takiej interwencji Sąd Rejonowy decyduje o odebraniu praw rodzicielskich i przekazaniu dzieci rodzinie zastępczej. O takich sytuacjach każdego dnia donoszą media w całej Polsce. Bardzo często w takich przypadkach o zdrowiu dzieci decydują minuty, a nawet sekundy. Kiedy widzisz, tak jak 18-latek w Oświęcimiu, lub słyszysz coś niepokojącego – działaj! Nigdy nie wiadomo czy nie okaże się, że jesteś jedyną osobą, która mogła ocalić dziecko przed utratą zdrowia, a nawet życia.
Redakcja poleca: Co sądzisz o ojcach niepłacących alimentów? [SONDA ULICZNA]
O to, co sądzisz o ojcach niepłacących alimentów na swoje dzieci zapytaliśmy przechodniów. Zobacz co mieli do powiedzenia - to nie były miłe słowa!

Do kogo zadzwonić?

W momencie, kiedy widzimy sytuację, w której ktoś może ucierpieć – dzwonimy niezwłocznie pod nr awaryjny 112 lub policyjny 997. Podajemy swoje dane oraz opisujemy zaistniałą sytuację, podając dokładny adres lub opisując miejsce zdarzenia. Zasada jest jedna – opanuj emocje i nie wahaj się!

Źródło: gazetakrakowska.pl
Doładuj
Przeładuj