Niegrzeczne dziecko
fot. Fotolia

Niegrzeczne dziecko? To może mieć związek z paracetamolem

Choć należy on do grupy leków uznawanych za bezpieczne dla przyszłych mam, to badacze wciąż sprawdzają, czy tak jest na pewno. A to, co odkrywają, nie zawsze jest dobre.
Dominika Bielas
Niegrzeczne dziecko
fot. Fotolia
„Paediatric and Perinatal Epidemiology” opublikowano badanie, z którego wynika, że przyjmowanie paracetamolu w ciąży nie jest bez znacznia dla dziecka. Tym razem naukowcy postanowili sprawdzić, czy preparat przyjmowany przez przyszłą mamę ma wpływ na zachowanie dziecka w przyszłości. Korzystając z kwestionariusza i informacji szkolnych, badacze przeanalizowali dane dotyczące 14 tys. dzieci i znaleźli związek.

Bardziej podatni na trudności

U dzieci, których mamy przyjmowały w ciąży paracetamol, zauważono problem z nadpobudliwością i skupieniem uwagi, a także inne zachowania uznawane za trudne, których nie można tłumaczyć czynnikami społecznymi. Co ciekawe, bardziej podatni na trudności behawioralne okazali się chłopcy, których matki przyjmowały ten lek. Zanim dzieci biorące udział w badaniu osiągnęły koniec szkoły podstawowej, problemy z zachowaniem były mniej widoczne.
Redakcja poleca: Czy w ciąży można jeść majonez i sernik na zimno? [WIDEO]
Masz ochotę na pyszny sernik na zimno, ciastka z kremem a może domowy majonez? Każda z tych potraw może zawierać surowe jajka. Sprawdź, czy w ciąży możesz sobie pozwolić na ich zjedzenie.

Ostrożnie z lekami

Choć te wyniki muszą zostać jeszcze zweryfikowane w innych badaniach, naukowcy zalecają, by kobiety ograniczyły przyjmowanie paracetamolu. Najlepiej, żeby była to jak najmniejszą dawka i przez jak najkrótszy czas. „Nasze odkrycia stanowią uzupełnienie szeregu innych wyników badań dotyczących możliwych negatywnych skutków przyjmowania paracetamolu przez ciężarne. Mowa tu choćby o astmie, czy złym zachowaniu u potomstwa. Nasze odkrycie wzmacnia zalecenie, by kobiety zachowywały ostrożność podczas przyjmowania leków w czasie ciąży, a także, by poszukiwały pomocy lekarskiej w razie potrzeby." - tłumaczy autorka badania Jean Golding.

Źródło: sciencedaily.com [content:0_27081,0_23963,0_24408,0_11076:CMNews]
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy