Paraliż kleszczowy u dziecka
fot. Facebook/Amanda Lewis

Dziecko przestało chodzić po ugryzieniu kleszcza! – wstrząsający film

Ten wstrząsający film wyświetlono ponad 20 milionów razy. Zobacz, czym grozi ukąszenie kleszcza. To ostrzeżenie dla każdego z nas!
Hanna Szczesiak
Paraliż kleszczowy u dziecka
fot. Facebook/Amanda Lewis
O boreliozie słyszał niemal każdy, o paraliżu kleszczowym – prawie nikt. Amanda Lewis, mama kilkuletniej Evelyn, opublikowała na Facebooku nagranie, które wstrząsnęło internetem. Choć dziewczynka wygląda na zdrową, cierpi na paraliż kleszczowy.

Czym jest paraliż kleszczowy?

Paraliż kleszczowy jest wywoływany przez toksyny zawarte w ślinie niektórych gatunków kleszczy. Jego objawem jest sparaliżowanie mięśni, któremu mogą towarzyszyć bóle głowy, wymioty i ból mięśni. Choć w większości przypadków paraliż ustępuje po kilku godzinach, w niektórych przypadkach może się utrzymywać nawet kilka tygodni. Podobnie jak w przypadku boreliozy, najważniejsze jest szybkie rozpoznanie przypadłości.
Redakcja poleca: Jak zapobiegać urazom u dzieci - film
Dzieci najczęściej ulegają wypadkom w domach. Czy można zapobiec niebezpiecznym urazom?

Ostrzeżenie dla wszystkich rodziców

Film opublikowany przez Amandę pokazuje, jak wygląda paraliż kleszczowy u dziecka. Dziewczynka nie jest w stanie utrzymać się na nogach – gdy próbuje wstać, upada. Widzimy, że jest przerażona, a zrobienie kroku w kierunku taty jest dla niej ogromnym wysiłkiem.
 
Ojciec dziewczynki chorował na raka. Gdy zobaczył, w jakim stanie jest jego córka, obawiał się najgorszego. Po wizycie w szpitalu okazało się, że przyczyną paraliżu jest kleszcz wbity w skórę głowy dziewczynki. Zasłaniały go włosy, więc trudno go było znaleźć. "Mój mąż i ja wciąż jesteśmy w szoku, że coś takiego przytrafiło się naszej córeczce. Cieszę się jednak, że możemy ostrzec przed tym innych rodziców. To nie jest popularna przypadłość, ale dobrze mieć świadomość, ze w ogóle istnieje. Jeśli wasze dzieci czy zwierzaki będą miały nagły niedowład kończyn, zacznijcie szukać kleszcza" – napisała Amanda na Facebooku.

Słyszeliście wcześniej o paraliżu kleszczowym? Jak chronicie swoje maluchy przed kleszczami?

Zobacz także: Jak wygląda kleszcz wbity w skórę?

Źródło: today.com
Oceń artykuł

Ocena 4 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy