Pierwsze gry planszowe dla maluszka [RANKING]

W sklepach nie brakuje ciekawych gier dla najmłodszych dzieci, ale co wybrać? Podpowiadamy, co warto mieć na swojej półce, by zachęcić maluszka do wspólnych gier!
Dominika Bielas
Gry dla dzieci
fot. AdobeStock
Gry planszowe to świetna rozrywka dla całej rodziny. Pamiętam, że nie mogłam się doczekać, kiedy córka będzie na tyle duża, byśmy mogli wspólnie się bawić. I jak się okazało, wcale nie musieliśmy długo czekać. Na rynku nie brakuje ciekawych propozycji dla najmłodszych, a w planszówki z powodzeniem w gry mogą gać już 2 latki!

Prostszy wariant dla malucha

Nie chcesz zniechęcić dziecka, wybierz grę odpowiednią do wieku maluszka. W sklepach znajdziemy uproszczone warianty gier z kostką. Zamiast oczek mają kolory lub oczka tylko do 3. Jednak pamiętaj, 6 oczek na kostce wcale nie musi być zbyt dużym wyzwaniem dla dziecka. Jeśli maluszek ma cierpliwość, wspólnie ćwiczcie liczenie. Na początek możecie kupić dużą kostkę do gry, by ułatwić dziecku zadanie. Tak naprawdę wiele klasycznych gier nadaje się do zabawy z maluchem, wystarczy uprościć zasady i skupić się na najszybszym dotarciu do mety. Poniżej znajdziecie subiektywny ranking 10 gier, które warto mieć na półce:

10. Wyścigi zwierząt, Djeco, wiek: 2+

Zadaniem graczy jest jak najszybsze dojście do mety wybranym przez siebie zwierzątkiem. Na kostce znajdują się cztery kolory, pszczółka oraz kwiatek. Kiedy gracz wyrzuci dany kolor, przesuwa swoje zwierzątko na pole w tym samym kolorze. Wylosowanie pszczółki powoduje przesunięcie się w tył na taki sam kolor, na którym się znajduje, kwiatek zaś przesuwa pionek do przodu na ten sam kolor, na którym stoi zawodnik. Śliczne figurki zamiast tradycyjnych pionków zachęcą z pewnością każdego malucha do zabawy.

9. Porządki w Ogrodzie, Haba, wiek: 2+

Zadaniem dziecka jest pomóc małemu ogrodnikowi o imieniu Gabriel w wiosennych porządkach w ogrodzie. Tylko uwaga! Trzeba koniecznie uważać na nieznośnego kreta Moly, który budując swoje kretowisko, niszczy grządki Gabriela. Elementy, gdy są idealne dla małych rączek. Zadania zawarte w grze pomogą rozwinąć u dziecka zdolności motoryczne, umiejętności językowe oraz rozpoznawanie podstawowych kolorów.

8. Figle-Migle w oceanie, Trefl, wiek: 2+

Mali odkrywcy wypłyną w podróż po oceanie, gdzie poznają mieszkające w nim stworzenia, będą szukać podobieństw, ścigać się, bawić się w berka z rekinem i słuchać wesołych wierszyków. Drewniana figurka żeglarza z pewnością zachęci do gry każdego malucha.

7. Wio koniku! Haba, wiek: 3+

Zadaniem graczy jest doprowadzenie do stajni jak najszybciej swojego konia i zebranie po drodze takich atrybutów jak: wiadro z wodą, marchewka, owies czy podkowa. Kto pierwszy dotrze ze wszystkimi elementami na miejsce, wygrywa.

6. Węże i drabiny, wiek: 3+

jest to klasyczna gra, która w sklepach znajdziesz w wielu wariantach. Jeśli maluch ma cierpliwość do licznie oczek, na pewną się nią zainteresuje. Kto się szybciej wespnie na szczyt, a kto spadnie na dół? Świetna zabawa gwarantowana!

5. Gęsi i koniki 2w1, Djeco, wiek: 3+

Gracze ustawiają swoje koniki w stajniach odpowiadających im kolorem. Zadaniem jest doprowadzenie wszystkich koników do mety. Jest to jakby uproszczona wersja chińczyka, do którego początkowo maluchy mogą nie mieć cierpliwości. Na planszy Gęsi poruszamy się pionkami zgonie z liczbą oczek wyrzuconych na kostce. Całość zapakowana w śliczną walizeczkę.

4. Peppa Party Time, Trefl, wiek: 3+

To dwie gry planszowe w jednym pudełku. Idealne dla miłośników tej sympatycznej świnki. Peppa już od rana wyczekuje gości, którzy mają przybyć na jej przyjęcie pełne wspaniałych niespodzianek. Jako uczestnicy przyjęcia będziecie brać udział w różnych atrakcjach. A może wybierzecie się ze Świnką Peppą do przedszkola? Jej przyjaciele też się tam wybierają. Kto pierwszy dotrze na miejsce? Po drodze zdarzą się wesołe przygody. Zamiast kostki z oczkami tarcza z kolorami do wylosowania.
 

3. Grzybobranie w zielonym gaju, Trefl, wiek: 3+

To kultowa gra dla dzieci w nowym, ciekawym wydaniu. Jej dużym atutem jest przestrzenna plansza z polami zadań oraz piękną, kolorową grafiką. Przemierzcie krętą trasę, góry i pagórki w poszukiwaniu pysznych, jadanych grzybków. Weźcie ze sobą koszyczek i wypełnijcie go po brzegi. Wygra ten, kto zbierze ich najwięcej. Pamiętajcie, że las to dom dla wielu zwierząt. Bądźcie czujni, aby nie spłoszyć stada saren lub nie natknąć się na groźnego dzika. Patrzcie pod nogi! Nie trudno tu o potknięcie, a za wysypanie grzybków z koszyczka grozi kara.

2. Na jagody, Trefl, wiek: 2+

Gra w bardzo ładnej kolorystyce z wdzięcznymi ilustracjami. Drewniane zwierzątka: lis, jeż, sarna i borsuk są idealne dla małych rączek. Gra nie wymaga od maluszka umiejętności liczenia, ponieważ kostka nie zawiera kropek ani cyferek. Podczas rozgrywki wprowadzi urwisa w świat kolorów, które widnieją na kostce i planszy. Nie ma przegranych i wygranych, ponieważ królik wszystkich ugości i poczęstuje smakołykami. Gra idealna, by wprowadzić dziecko w świat gier planszowych.

1. SurPriseSlides, Ravensburger, wiek: 3+

Weź udział w magicznym wyścigu. Jednak uważaj, gdyż drogi na planszy będą się zmieniać! Zamiast tradycyjnej kostki losujesz kolor pola, na którym masz stanąć. Gra występuje w różnych wariantach np. Kraina Lodu, Auta, Myszka Mickey. U nas w domu to absolutny hit!
Redakcja poleca: Zobacz hity wśród gier dla dzieci - film
Jaką kupić pierwszą grę planszową? Jak wybrać odpowiednią grę dla całej rodziny? Poznajcie najciekawsze gry dla dzieci, a wśród nich taka, która pachnie ogniem!

Ważna lekcja dla każdego dziecka

Gry to nie tylko świetna zabawa, ale i ważna lekcja, którą powinniśmy zafundować naszym pociechom. Jak dowodzą badania dawanie "forów" dziecku nie wpływa korzystnie na budowanie pewności siebie, dlatego powinniśmy unikać oszukiwania w grze na korzyść malucha. Sukces, który przychodzi zbyt łatwo, może być w rzeczywistości bardzo szkodliwy dla naszych pociech. Dając dziecku (nieuczciwie) wygrać, niejako programujemy je na ignorowanie cennych informacji. Choć mogą popłynąć łzy i pojawić się może złość, to to, czego dziecko się nauczy przegrywając, będzie miało korzystny wpływ na jego zdolność podejmowania decyzji w przyszłości! Wasze dzieci mają już jakieś ulubione gry?

Zobacz także:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Aktywnie, ale bezpiecznie!