od kiedy dziecko może jeździć na podstawce
fot. Adobe Stock

Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce? Co mówią przepisy?

Przewożenie dziecka w samochodzie na podstawce nie jest bezpieczne i nie rozwiązuje problemu, nawet gdy autem jedzie trójka rodzeństwa i brakuje miejsca albo do pokonania jest tylko kilka kilometrów. Podkładka do samochodu zamiast fotelika to brak rozsądku i narażenie dziecka na śmiertelne zagrożenie.
Agnieszka Majchrzak
od kiedy dziecko może jeździć na podstawce
fot. Adobe Stock
Jeśli myślisz o przewożeniu dziecka w samochodzie na podkładce, zastanów się dwa razy. Albo i 10. Podkładka do samochodu zamiast fotelika to bardzo zły pomysł. I łatwo to uzasadnić. Przewaga fotelika samochodowego nad podkładką jest przeogromna i może zdecydować o życiu dziecka.

Przewożenie dzieci w samochodzie na podstawce: czy to bezpieczne?

​Podstawka do samochodu jest wygodna, ale niestety nie zapewnia bezpieczeństwa, a to powinno być jedyne kryterium przy wyborze fotelika samochodowego dla dziecka. Oto co pisze specjalista od biomechaniki zderzeń Paweł Kurpiewski z serwisu i Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info: „Sytuacja z wczoraj – duży supermarket i kobieta kupująca tzw. poddupnik. Dlaczego? Bo to nie dla mnie, tylko dla córki sąsiadki. No i? To tylko, żeby przewieźć ją ze szkoły, niecałe 15 min drogi” – taką wymianę zdań przytacza Paweł Kurpiewski. „No cóż, nie wiedzieliśmy, że prawa fizyki działają inaczej na dziecko sąsiadki, a jeśli trasa jest krótka, to nie oddziałują w ogóle” – dodaje.

Wielu z nas wychodzi z założenia, że przy krótkich trasach taka podstawka pod dziecięcą pupę będzie najprostszym rozwiązaniem: nie zajmuje dużo miejsca, łatwo przełożyć na miejsce obok, schować w bagażniku czy przenieść do innego samochodu, np. dziadka, który po południu będzie odbierał dzieci z przedszkola. Nie bez znaczenia jest także fakt, że taka podkładka jest wielokrotnie tańsza od fotelika samochodowego.
Redakcja poleca: Kupno fotelika samochodowego - na co zwracać uwagę? - film
Jakie są najważniejsze zasady, którymi trzeba się kierować kupując fotelik dla dziecka? Czy wszystkie foteliki samochodowe są tak samo bezpieczne? Na te i inne pytania o foteliki samochodowe odpowiada specjalista marki BeSafeTomasz Świergolik.

Od kiedy podstawka zamiast fotelika?

Najlepiej nigdy jej nie używać! Paweł Kurpiewski na swoim videoblogu na kanale w YouTube ostrzega, że podstawka samochodowa dla dziecka:
  • nie posiada ochrony bocznej,
  • nie ma zagłówka, przez co głowa dziecka w żaden sposób nie jest chroniona,
  • nie posiada pasów dostosowanych do budowy ciała dziecka (brak kolców biodrowych), przez co pasy samochodowe wbijają się w kręgosłup szyjny u młodszych dzieci, a u starszych zsuwają się z ramion; pasy w nieprawidłowym miejscu trzymają także brzuch dziecka, powodując nacisk na narządy wewnętrzne.

Konkluzja jest jedna: podkładka do samochodu nie gwarantuje, że dziecko przeżyje wypadek samochodowy. „Podczas wypadku szanse spadają praktycznie do zera” – stwierdza ekspert. Dlatego przestrzega, aby nie kupować podstawek samochodowych, nawet jeżeli zakładamy, że będziemy ich używać tylko wyjątkowo, przy krótkich trasach.

Fotelik samochodowy najbezpieczniejszy dla dziecka

Statystyki są nieubłagane: przewożenie dzieci w samochodzie na podstawce prowadzi do tragedii. „No więc dlaczego ludzie zakładają, że skoro trasa jest krótka, to nic się nie wydarzy?” – pyta Kurpiewski. „Nasze Centrum Bezpieczeństwa słyszało już niejedną historię, kiedy to matka, jadąc po przysłowiowe bułki do sklepu znajdującego się kilometr dalej, miała wypadek (nawet nie ze swojej winy), a dziecko bez fotelika tej tragedii nie przeżyło.”

Aby podróż w foteliku była dla dziecka przyjemniejsza, kup mu taką opaskę podtrzymującą głowę. Maluchowi będzie wygodnie, gdy zaśnie:

Na swoim videoblogu ekspert fotelik.info w dosyć ostry sposób przestrzega przed konsekwencjami wożenia dzieci na podkładkach w samochodzie. Opisuje przypadek dziewczynki zawożonej przez tatę do przedszkola. Córeczka była źle zapięta i siedziała w mało bezpiecznym foteliku. Inny samochód uderzył w bok ich auta. Niestety, dziewczynka uderzyła głową w szybę i odłamki szkła powbijały się w jej twarz. „Nie chcielibyście tego widzieć. Widok łamie serce. Połowa twarzy jest praktycznie zniszczona” – mówi Paweł Kurpiewski.

Kup dziecku poduszkę w kształcie motylka albo rogala, aby zapewnić mu maksymalną wygodę podczas jazdy w foteliku:

„Naprawdę chcecie ryzykować życie i zdrowie swojego dziecka?” – pyta. I apeluje, aby niezależnie od tego, czy jedziemy blisko, czy daleko, czy odbieramy dziecko ze szkoły, czy jedziemy na wakacje, ZAWSZE pamiętać o foteliku samochodowym dla dziecka, dobrze zapiętym i odpowiednio zamocowanym. I nie używać podstawek do samochodu!

Dziecko powinno jeździć w foteliku wyposażonym w:
  • podwyższone boczne oparcie
  • wysokie oparcie na plecy
  • zagłówek
  • boczną osłonę ramion
 
Choć przepisy tego nie regulują, to testy zderzeniowe dowodzą, że najbezpieczniej przewozić dzieci samochodem tyłem do kierunku jazdy, czyli w tzw. fotelikach RWF. O ile to możliwe, woź dziecko w ten sposób co najmniej do 2. roku życia lub do czasu, kiedy przekroczy limit wagi bądź wzrostu dla danego fotelika. 

Podkładka dla dziecka do samochodu: przepisy

Przepisy nie zabraniają przewożenia dzieci na podstawkach samochodowych, ale trzeba pamiętać o zagrożeniach, jakie się z tym wiążą. Rodzice często decydują się na podkładkę dla starszego dziecka (które wciąż ma mniej niż 150 cm wzrostu), bo np. wożenie w foteliku nastolatka może wydawać się śmieszne. Na pierwszym miejscu jednak warto stawiać bezpieczeństwo, a nie wizualne odczucia. Na rynku jest mnóstwo fotelików, które rosną razem z dzieckiem, i są przeznaczone dla starszych użytkowników, np. do 36 kg.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o ruchu drogowym w foteliku samochodowych muszą być przewożone dzieci poniżej 150 cm wzrostu. Zakazane jest przewożenie dzieci do lat 3 w samochodach nieposiadających pasów bezpieczeństwa.

Jeśli dziecko ma co najmniej 3 lata, może podróżować na tylnym siedzeniu pojazdu bez fotelika, przypięte pasami bezpieczeństwa, ale tylko w sytuacji, gdy siedzi między dwojgiem dzieci znajdujących się w fotelikach na tylnym siedzeniu. Choć to dopuszczone przepisami rozwiązanie, unikaj go, bo jest mało bezpieczne.

Źródło: fotelik.info

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 3 na 21 głosy

Zobacz także

Popularne tematy