Cesarskie cięcie: ile razy można mieć cc
fot. Fotolia

Położenie pośladkowe – na czym polega i co oznacza dla ciebie i dziecka

Pani dziecko jest ułożone pośladkowo – takie zdanie słyszy przed porodem niemal pięć na sto ciężarnych kobiet. Jeśli jesteś jedną z nich, koniecznie musisz wiedzieć, co się z tym wiąże.
Dorota Kornacka
Cesarskie cięcie: ile razy można mieć cc
fot. Fotolia
Od wyliczonego przez lekarza terminu porodu dzieli cię zaledwie kilka tygodni. Czy wiesz, że gdy ty czynisz ostatnie starania, by wszystko było dopięte na ostatni guzik, zanim twoje dziecko przyjdzie na świat, także ono intensywnie przygotowuje się do porodu? Większość maluchów już w 32.–38. tygodniu ciąży ustawia się w blokach startowych i przyjmuje w macicy pozycję, z której wkrótce wyruszy w pierwszą podróż swojego życia. Niektóre jednak zwlekają z tym niemal do ostatniej chwili i robią to dopiero na kilka dni przez porodem. To, jakie ułożenie "wybierze" twoje dziecko, jest bardzo ważne dla was obojga – często ma bowiem wpływ na to, czy możliwy będzie poród drogami natury, czy też konieczne będzie cesarskie cięcie.

Pozycje godne akrobaty

Na szczęście większość maluchów – dotyczy to aż 92 proc. z nich – układa się podłużnie, główką w dół, czyli w najbardziej optymalny dla siebie sposób (choć i tu istotne jest, czy twarzyczka jest zwrócona w stronę pleców mamy, czy w stronę jej brzucha). Niekiedy jednak zamiast położenia główkowego dzieci przyjmują inne, mniej dogodne w kontekście czekającego je porodu, pozycje. Bardzo rzadko – zaledwie w 1 proc. ciąż donoszonych – dzieci układają się w macicy poprzecznie (położenie poprzeczne), a jeszcze rzadziej – skośnie (gdy główka malca opiera się na talerzu kości biodrowej mamy). Najczęściej nadal jest to położenie podłużne, ale miednicowe – czyli takie, w którym w stronę szyjki macicy skierowana jest nie główka lecz miednica płodu.
Na tym jednak dziecięca "kreatywność" się nie kończy – kombinacji w położeniu miednicowym jest kilka! Malec może bowiem różnie ułożyć nóżki, stópki, a nawet... kolanka. Zazwyczaj zarzuca więc nóżki na brzuszek w taki sposób, że jego stópki sąsiadują z twarzą (położenie pośladkowe). Czasami jednak woli skierować jedną lub obie stópki w dół (odpowiednio: położenie stópkowe niezupełne i zupełne).
Zobacz: Jak dziecko układa się przed porodem – 5 pozycji
Redakcja poleca: Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia – film
Jeśli wciąż masz wątpliwości czy szkoła rodzenia jest ci potrzebna, ten film jest dla ciebie. O za i przeciw mówi nasz psycholog Adriana Klos.

Z utrudnieniami

Dlaczego kilkoro dzieci na sto komplikuje sobie życie i wybiera położenie miednicowe, zazwyczaj  pośladkowe? W 80 proc. przypadków przyczyna nie jest znana. Wiadomo jednak, że istnieją czynniki, które temu sprzyjają:
  • Poród przedwczesny – im wcześniej przed terminem rodzi się dziecko, tym częściej mamy do czynienia z porodem z położenia miednicowego (aż 1/3 wszystkich dzieci urodzonych z takiego położenia stanowią wcześniaki).
  • Niektóre wady rozwojowe – utrudniają one przyjęcie przez malca położenia główkowego lub powodują, że jego główka jest lżejsza niż normalnie i pozostaje w dnie macicy, czyli na górze (np. wodogłowie).
  • Przyczyny związane z macicą – powodują, że samoistny obrót płodu do pozycji główkowej jest utrudniony (np. wiotka macica u wieloródek) lub wręcz niemożliwy (małowodzie).
  • Guzy szyjki macicy.
  • Wąska miednica i zmniejszona ruchliwość dziecka.
  • Ciąża bliźniacza.
Dowiedz się: Co musisz wiedzieć, gdy spodziewasz się bliźniąt?
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak dbać o noworodka?

Ciążowe zakupy