GRY
 
 

Nie stój tak, ja rodzę!

Coraz więcej mężczyzn w Polsce pragnie zostać tatą! W związku z premierą nowego programu Nie stój tak ja rodzę!, BBC Entertainment sprawdziło ile o ciąży i byciu ojcem wiedzą mężczyźni w Polsce.

rodzice, dziecko, ojciec
fot. materiały prasowe

Badanie zrealizowane na zlecenie BBC Entertainment wykazało, że wielu młodych mężczyzn w Polsce pragnie zostać tatą. Wśród grupy wiekowej 20-24 jest ich aż 80%, co więcej ponad połowa singli (66%) również deklaruje taki zamiar. Większość mężczyzn planujących posiadanie dziecka, wyraziło nawet chęć bycia obecnym przy jego porodzie (71%). Odwaga maleje jednak wraz z wiekiem - młodsi mężczyźni nie posiadający obecnie dzieci częściej deklarują taki zamiar niż starsi, powyżej 30 roku  życia.

Badanie zostało przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych na reprezentatywnej grupie 800 mężczyzn w wieku 20 - 39 lat. Sprawdza ono stan wiedzy młodych mężczyzn o ciąży i wczesnym etapie bycia ojcem. Jego realizacja ma związek z premierą nowego programu pt. "Nie stój tak, ja rodzę!", który będzie można oglądać od 27 sierpnia na antenie kanału BBC Entertainment. Jego bohaterami są przyszli ojcowie, którzy próbują nauczyć się jak najwięcej o przebiegu ciąży, porodzie, jak również o przyszłych obowiązkach, które czekają na świeżo upieczonych tatusiów.

W zrealizowanym badaniu 86% ankietowanych oświadczyło, że chciałoby dzielić się z partnerką obowiązkami związanymi z opieką nad potomstwem. Im młodsi respondenci (20-24 lata), tym taki zamiar deklarowała większa liczba osób (92%). Natomiast zaledwie 10% zdecydowanie wskazało na swoją partnerkę, jako osobę, która powinna mieć większy udział w wychowaniu dziecka. Panów zdecydowałoby się na takie rozwiązanie zaledwie garstka (2%).

Ankietowani zostali również poproszeni o wskazanie osoby, która według nich jest idealnym ojcem – najwięcej głosów zdobył bokser Przemysław Saleta (20%). Na kolejnych pozycjach uplasowali się piłkarz David Beckham (10%) oraz aktor Maciej Stuhr (7%).

Zróżnicowany natomiast jest stan wiedzy mężczyzn o okresie ciąży partnerki i etapie bycia młodym tatą. Prawie jedna piąta ankietowanych nie wiedziała, bądź błędnie wskazała moment ciąży, w którym można zweryfikować płeć dziecka, a prawie 40% badanych nie umiało wyjaśnić czym jest "Baby Shower" – przyjęcie organizowane na cześć przyszłej mamy. Najchętniej wskazywaną odpowiedzią było pierwsze mycie dziecka po porodzie (37%). Były również osoby, którym "Baby Shower" kojarzył się ze spotkaniem rodzinnym po ochrzczeniu dziecka.

Panowie wiedzieli natomiast, ile punktów w skali Agpar oznacza, że dziecko urodziło się zdrowe. Dwie trzecie respondentów (66%) wskazało, że noworodek powinien uzyskać od ośmiu do dziesięciu punktów. Jednak aż 30% badanych nie było pewnych, którą odpowiedź zaznaczyć. Z kolei wskazanie prawidłowej wagi noworodka nie stanowiło problemu dla ankietowanych. Przytłaczająca większość (86%) wiedziała, że powinna wynosić 2,5-4kg.

Nie stój tak, ja rodzę! to nowy, miejscami zabawny i wzruszający serial reality, pokazujący dziesięć par, spodziewających się narodzin pierwszego dziecka. Twórcy serialu skupili się przede wszystkim na młodych ojcach, którzy próbują dowiedzieć się jak najwięcej o ciąży, porodzie i pierwszych dniach życia malucha. Premiera programu w BBC Entertainment odbędzie się we wtorek 27 sierpnia o 22.00.

Badanie zostało przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych w lipcu 2013 roku.

Redakcja poleca: Czy ojcowie są tak samo dobrymi rodzicami, jak mamy? [SONDA ULICZNA]
O to, czy ojcowie są tak samo dobrymi rodzicami, jak mamy zapytaliśmy przechodniów. Zobacz co mieli do powiedzenia!
Doładuj
Przeładuj