Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
znieczulenie przy porodzie
Fotolia
Połóg

Badania – lepiej rodzić ze znieczuleniem, czy bez?

Czy to naprawdę możliwe, by znieczulenie przy porodzie miało takie konsekwencje dla kobiet?

Na spotkaniu anestezjologów w Chicago przedstawiono nowe badania odnośnie depresji poporodowej. Twórcy wyników wykazują, że te kobiety, które w czasie porodu miały znieczulenie zewnątrzoponowe, są mniej narażone na stany depresyjne. 

Dr Grace Lim z University of Pittsburgh, anestezjolog i główna badaczka podkreśla: "Ból porodowy może mieć większe znaczenie niż doświadczenie narodzin. To właśnie może mieć znaczący wpływ na rozwój depresji poporodowej. Odkryliśmy, że niektóre kobiety które doświadczyły ulgi w bólu po zastosowaniu znieczulenia, mają mniejsze prawdopodobieństwo, by w okresie poporodowym wykazywać objawy depresji poporodowej. 

Aby dojść do tych wniosków, sprawdzono dokumentację medyczną ponad 200 kobiet. Okazało się,  że ból porodowy związany ze skurczami i parciem, miał zdecydowanie większe znaczenie dla nich, niż ból związany np. z nacinaniem krocza, czy pęknięciem. Możliwość uniknięcia tego bólu poprzez znieczulenie zewnątrzoponowe, dawała szanse na lepsze samopoczucie po porodzie, oraz mniejsze ryzyko depresji. Sprawdzając karty pacjentek (które miały znieczulenie) 6 tygodni po porodzie ustalono, że mają znacznie mniejszy wskaźnik depresji poporodowej. 

Oczywiście badacze zastrzegają, że znieczulenie nie daje gwarancji że uniknie się stanów depresyjnych po porodzie, a jedynie daje to szansę na zmniejszenie ryzyka. Poza tym depresja jest spowodowana przez szereg różnych czynników. "Depresja poporodowa może rozwijać się z wielu rzeczy, ze zmian hormonalnych, psychologicznych problemów dostosowania się do macierzyństwa, a także z powodu zaburzeń psychicznych". 

Decyzja o tym,  czy chce się rodzić  naturalne, czy poprzez cc, czy ze znieczuleniem, czy bez, jest podejmowana przez lekarza oraz rodzącą. Nie warto może sugerować się wynikami takich badań przy podejmowaniu decyzji czy damy radę urodzić bez znieczulenia, ale miejmy na uwadze, że jeżeli już się na to zdecydujemy, może to mieć dodatkową korzyść. Jedna na siedem kobiet cierpi na depresję poporodową, chorobę, której absolutnie nie powinno się bagatelizować! Jest to problem wielu kobiet i często źle zdiagnozowany, może prowadzić do jeszcze poważniejszych problemów.

Czy uniknięcie bólu w czasie porodu, może zmniejszyć ryzyko depresji poporodowej? Wierzycie że to prawda?

Czytaj także: Narodziny dziecka i... kryzysu małżeńskiego

 źródło: scarymommy.com

Paulina Sykut-Jeżyna o baby blues po narodzinach córeczki

kobieta na basenie
fotolia.com
Psychotesty i quizy
Czy jesteś dobra dla siebie? Psychotest
Ból porodowy, jego odczuwanie można łagodzić różnymi metodami
Fotolia
Poród naturalny
6 sposobów na pokonanie bólu porodowego
Dla 40 proc. kobiet ból porodowy jest do zaakceptowania, 40 proc. odczuwa go jako silny, zaś 20 proc. czuje, że jest nie do zniesienia. Jak pokonać ból porodowy?

Ból porodowy odgrywa w ważną rolę w czasie narodzin dziecka. Umożliwia subtelną grę hormonów, która pomaga zmagać się ze skurczami, zmobilizować siły do ogromnego fizycznego wysiłku, a potem przeżyć spełnienie i radość. Czasem jednak ból jest tak silny, że zamiast pomagać, przeszkadza. Na szczęście odczuwanie bólu można łagodzić różnymi metodami.   1. Dolargan (petydyna) w czasie porodu To syntetyczny środek narkotyczny z grupy morfin. Podaje się go w zastrzyku domięśniowym lub dożylnie. Efekt przeciwbólowy zawdzięcza silnemu działaniu rozkurczowemu na wszelkie mięśnie gładkie. Stosuje się ją najpóźniej ok. trzy godziny przed końcem porodu. Najbardziej przydatny jest, gdy skurcze odczuwane są jako bardzo bolesne, a szyjka macicy pozostaje twarda i słabo się rozwiera. Podaje się go też kobietom, które na początku porodu są przygnębione, szybko tracą siły. Środek ten nie zlikwiduje bólu, ale znacznie go ograniczy, bo rozluźnia napięte mięśnie. Ulgę poczujesz po ok. 15 minutach (zastrzyk dożylny) lub po 30 minutach (domięśniowy). Co będziesz czuć po podaniu petydyny: poczujesz się pewniejsza siebie, polepszy Ci się nastrój. Łatwiej zdrzemniesz się między skurczami, by nabrać sił. Może Cię jednak ogarnąć nadmierna senność, a nawet ociężałość. Jak petydyna wpływa na poród: ułatwia i przyspiesza początek porodu. Skraca okres rozwierania się szyjki macicy i zmniejsza dolegliwości z tym związane. Skurcze stają się rzadsze, ale silniejsze. Jednak, gdy mięśnie będą zbyt wiotkie, możesz słabiej przeć. Czy petydyna jest bezpieczna dla Ciebie i dziecka: dolargan może powodować nudności i wymioty. Przenika z krwią matki do krwi dziecka – największe stężenie stwierdza się po ok. dwóch–trzech godzinach od podania go kobiecie. Aby noworodek nie był senny, nie miał problemów z oddychaniem i ssaniem piersi, podaje się...

znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie
Fotolia
Poród naturalny
Jak wygląda znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie?
Metod łagodzenia bólu jest wiele, ale najpopularniejsze jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Sprawdź, na czym polega, kiedy się je stosuje i jakie są przeciwwskazania do jego wykonania.

Znieczulenie zewnątrzoponowe (ZZO) to najpopularniejszy sposób łagodzenia bólu porodowego. Stosuje się je przy porodzie naturalnym i przy cesarskim cięciu. Jest korzystną metodą uśmierzania bólu, bo nie zaburza przebiegu porodu . Lek znieczulający podaje się przez cewnik umieszczony między oponami otaczającymi kręgosłup w okolicy lędźwiowej (stąd inna nazwa  znieczulenie dolędźwiowe ). Jego dawkę można dostosowywać do potrzeb rodzącej i czasu trwania porodu. Opisujemy: Zalety ZZO Wady ZZO Jak przebiega? Kiedy się je wykonuje? Przeciwwskazania do znieczulenia Znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie – zalety ZZO jest znieczuleniem miejscowym , znosi ból tylko w określonych partach ciała i przez to nie obciąża całego organizmu mamy i nie wpływa na dziecko. Anestezjolodzy stosują nowoczesne leki, podając je w minimalnych dawkach. Jakie jeszcze ma plusy? Znieczulenie zewnątrzoponowe: nie zaburza przebiegu porodu; rodząca jest świadoma, widzi, co się dzieje, ma wszystko pod kontrolą; odczuwa skurcze, ale bez silnego bólu; łatwiej się rozluźnia i koncentruje na technikach oddechowych; poród może przebiegać szybciej i sprawniej, bo pod wpływem znieczulenia szyjka macicy i tkanki krocza ulegają zmiękczeniu i rozluźnieniu; ewentualne szycie po nacięciu krocza lub jego pęknięciu (jeśli do tego dojdzie), jest bezbolesne; kobieta nie jest tak zmęczona jak po naturalnym porodzie. Znieczulenie zewnątrzoponowe – wady Z nieczulenie zewnątrzoponowe niesie też ryzyko powikłań . Jest ono niewielkie – zdarza się raz na 10–20 tys. przypadków, mimo to warto je brać po uwagę. Nie znosi całkiem bólu, tylko go łagodzi do poziomu, który kobieta jest w stanie znieść. Nie jest to jego wadą, ale warto przygotować się na te odczucia. Dzięki temu nie ulegniesz złudzeniu, że...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak