Uśmiechnięta mama przytula na plaży córeczkę
fot. Fotolia

Porównywanie siebie do innych i 7 innych błędów, które popełniają mamy

Mama idealna nie istnieje! Nieważne, jak bardzo się starasz – każda mama popełnia błędy.
Hanna Szczesiak
Uśmiechnięta mama przytula na plaży córeczkę
fot. Fotolia
Każda mama wychowuje dziecko zgodnie z wyznawanymi przez siebie wartościami. Są mamy, które wychowują pociechy w duchu rodzicielstwa bliskości, inne są zwolenniczkami treningu snu i jasnych reguł. Wszystkie mamy łączy jedno – popełniają te same błędy.

Co robi niemal każda mama, chociaż nie powinna?

  1. Pakuje zbyt wiele rzeczy. Co najmniej połowa zawartości torby okazuje się niepotrzebna, a tej jednej, jedynej i niezbędnej w danym momencie rzeczy nie ma pod ręką. Znacie to?
  2. Organizuje zbyt wiele zajęć. I sobie, i dziecku. Czasem trzeba odpuścić, nie da się zrobić wszystkiego!
  3. Przecenia swoje możliwości. Mamy to nie roboty, choć czasem tak o sobie myślą. Sen jest potrzebny, podobnie jak porządne śniadanie i odpoczynek w ciągu dnia.
  4. Nie docenia możliwości dziecka. Najczęściej wynika to z troski – mamom wydaje się, że ich dzieci są za małe, by mogły być samodzielne, chociaż nie jest to prawdą.
  5. Ma obsesję na punkcie prasowania. To szybko mija. Zaczynasz od prasowania wszystkiego, łącznie ze skarpetkami, kończysz prasując wyłącznie koszulki i niektóre spodnie. I dobrze!
  6. Co chwilę sprawdza, czy u jej dziecka wszystko w porządku. Maluchy trzeba mieć stale na oku, ale gdy "malec" jest już w wieku szkolnym, może warto dać mu odrobinę luzu?
  7. Irytuje się, kiedy dziecko samo wybiera sobie ubrania (które W OGÓLE do siebie nie pasują). Dwie różne skarpetki, spodnie dresowe, sandałki i nowa koszulka. Moment, w którym maluch sam zaczyna się ubierać (lub przynajmniej wybierać swoje ubranka) jest dla wielu mam przekleństwem.
  8. Porównuje siebie do innych mam. Każda mama jest inna, wszystkie popełniają błędy. Zamiast porównywać się do innych, lepiej zaakceptować swoje niedoskonałości lub zmienić to, co najbardziej przeszkadza.

Popełniacie którychś z tych błędów?

Czytaj także: Jaki styl rodzicielstwa wybieram? Przetrwanie!

źródło: romper.com
Redakcja poleca: Ten film wyciśnie łzy u każdego rodzica – rodzicielstwo w 84 sekundach
Udaj się z nami w podróż zaczynająca się od 2 kresek na teście, zdjęcia z USG, a kończącą się gdy...
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy