Propolis dla dzieci
fot. AdobeStock

Propolis dla dzieci: czy jest bezpieczny, jak stosować?

Propolis (kit pszczeli) dla dzieci należy podawać z ostrożnością, ponieważ jest to produkt na bazie spirytusu. Bezpieczniejszą formą są np. bezalkoholowe krople propolisowe, które można kupić w aptece. Propolis z uwagi na działanie bakteriobójcze uznawany jest za jeden z silniejszych, naturalnych antybiotyków.
Milena Oszczepalińska
Propolis dla dzieci
fot. AdobeStock
Propolis (kit pszczeli) to jeden z lepszych naturalnych antybiotyków. Ma działanie bakteriobójcze, dlatego warto mieć go w domowej apteczce, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy to jesteśmy znacznie bardziej narażeni na różnego rodzaju infekcje. Ponieważ nalewka z propolisu produkowana jest na bazie spirytusu, istnieją wątpliwości, czy można podawać ją dzieciom, a jeśli tak - w jakiej postaci i w jakich ilościach.

Spis treści:

Propolis dla dzieci

Opinie na temat podawania propolisu dzieciom są podzielone. Niektórzy dopuszczają niewielkie dawki kitu pszczelego w nalewce, inni są zdania, że ponieważ nalewka z propolisu zawiera alkohol, nie powinna być stosowana u osób poniżej 18. roku życia.

Warto jednak wiedzieć, że w aptekach dostępne są również produkty z propolisem niezawierające alkoholu, np. lizaki, drażetki, bezalkoholowe nalewki propolisowe w kroplach, czopki, preparaty propolisowo-miodowe. Produkty te można bezpiecznie podawać dzieciom, stosując się do wytycznych zawartych na ulotce.

Dawkowanie propolisu u dzieci

Maksymalna dopuszczalna dawka nalewki z propolisu dla dzieci w wieku szkolnym wynosi ok. 10 kropli dwa razy dziennie. Inna szkoła mówi o tylu kroplach, ile dziecko ma lat, podawanych 3 razy dziennie. Podajemy je na miodzie lub rozpuszczone w herbacie, aby zminimalizować wpływ alkoholu.

Zobacz także: Od kiedy można podawać dziecku miód?

Można również sporządzić domową mieszankę miodu i propolisu – wystarczy do słoiczka z miodem dodać niewielką ilość kitu pszczelego. Tak przygotowany produkt świetnie sprawdzi się np. do smarowania na kanapkę.

Propolis można też stosować u dzieci zewnętrznie w postaci maści do smarowania. Maść z propolisem działa odkażająco, przyspiesza gojenie ran. Należy używać jej zgodnie z instrukcją na ulotce.

Krople dla dzieci z propolisem

Propolisowe krople niezawierające alkoholu idealnie sprawdzą się dla dzieci. Można stosować je przy wielu dolegliwościach, nie tylko przy przeziębieniu lub grypie. Inne zastosowania propolisu w kroplach dla dzieci:
  • jako okład na bolący ząb – nasączmy wacik propolisem i przykładamy na chore miejsce;
  • jako środek do inhalacji – wlewamy 100 kropli propolisu na ćwierć litra wody (sprawdza się przy chorobach górnych dróg oddechowych);
  • jako środek wzmacniający odporność – mieszamy w szklance letniej wody łyżkę miodu i kilkanaście kropli propolisu i dajemy dziecku do picia (nawet codziennie);
  • jako środek leczniczy przy stanach zapalnych pęcherza i dróg moczowych – do mieszanki wody, miodu i propolisu dodajemy 1 łyżkę pyłku kwiatowego.

Propolis a alergia na produkty pszczele

Propolis to produkt wytwarzany przez pszczoły. Powstaje podczas produkcji miodu jako środek uboczny (pszczoły używają go do zatykania dziur w ulu). Z racji tego jest alergenem. Przed rozpoczęciem kuracji kitem pszczelim należy sprawdzić, czy dziecko nie zareaguje na niego alergicznie, podając mu minimalną dawkę. Jeżeli wiemy, że malec jest uczulony na miód i jego pochodne, nie powinniśmy podawać mu tego preparatu w żadnej postaci.

Zobacz także:
Redakcja poleca: Jak sprawdzić, czy miód jest prawdziwy? [WIDEO]
Aby sprawdzić, czy miód jest prawdziwy czy sztuczny, wystarczy spojrzeć na etykietę i informacje o składzie. Prawdziwy miód powinien ulec krystalizacji w ciągu kilku, kilkunastu tygodni od jego produkcji.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy