Fotolia.pl
Starania o dziecko

Chcieli sprzedać dziecko? – skandal z nielegalną adopcją

Jedni nie chcą, albo nie mogą maleństwa wychowywać, inni nie mogą go mieć. To najczęstszy powód nielegalnej adopcji. Historia z Wrocławia pokazuje, że to dramat obu stron. A największy samotnego dziecka.

18-latka z Wrocławia wraz z partnerem postanowili oddać swoje dziecko na wychowanie innej kobiecie. Jak twierdzą, nie stać ich na jego wychowanie. Dali ogłoszenie w internecie. Na czerwcowy anons odpowiedziała 30-latka, która bardzo pragnęła mieć dziecko a nie mogła. Ciężarna Agnieszka od tamtej pory podczas wizyt lekarskich związanych z ciążą posługiwała się dowodem osobistym 30-letniej Katarzyny. Taki sposób wymyśliły sobie obie strony na przekazanie noworodka.
 

Wszystko szło zgodnie z planem do czasu…

18-latka urodziła chłopca 28 lipca. Przyszedł na świat przez cesarskie cięcie w 37. tygodniu ciąży. Ważył niecałe dwa kilogramy. Jego stan był średni, dlatego dziecko trafiło na oddział intensywnej terapii.
Matka dziecka po kilku dniach po porodzie wyszła ze szpitala. Maluch pozostał w placówce. Z dnia na dzień czuł się coraz lepiej. Po kilku dniach po odbiór dziecka zgłosiła się 30-letnia Katarzyna, podając się za matkę chłopca. Szwindel wykryto dzięki czujności położnych z oddziału noworodków Samodzielnego  Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 we Wrocławiu, ale przede wszystkim pacjentek, które zorientowały się, że kobieta, która podaje się za matkę chłopca to nie ta, która go urodziła. Personel medyczny wezwał policję. Funkcjonariusze zatrzymali kobietę i biologiczną matkę dziecka. Nie trudno będzie kłamstwo udowodnić bowiem 30-latka, która podawała się za matkę noworodka nigdy wcześniej nie rodziła.

Czytaj też na Polki.pl: Czy powiedzieć dziecku o adopcji?
 

Sprawa wyszła na jaw - będą bolesne konsekwencje dla obu stron

- Matka dziecka i jej partner usłyszeli zarzuty organizacji nielegalnej adopcji w celu uzyskania korzyści majątkowej – informuje nasz portal Małgorzata Klaus, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.  – Oboje nie przyznają się do winy.
Biologiczni rodzice twierdzą, że dziecko chcieli oddać za darmo, bo zmusiła ich do tego sytuacja materialna. 18-latka nie pracuje, utrzymuje ją partner, z którym wychowuje już jedno dziecko. W związku z posługiwaniem się fałszywymi dokumentami 18-latka usłyszała też zarzut fałszowania dokumentacji medycznej. Agnieszce O. i Dawidowi T. czyli biologicznym rodzicom dziecka grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.
Zarzut poświadczenia nieprawdy usłyszała natomiast 30-letnia Katarzyna B., która przyszła odebrać niemowlaka do szpitala, podając się za jego mamę.
- Kobieta przyznała się do winy – potwierdza Babyonline rzeczniczka wrocławskiej prokuratury okręgowej. - Swoje zachowanie tłumaczyła tym, że nie może mieć dzieci. Grozi jej do 3 lat więzienia.
O losie chłopca zdecyduje sąd rodzinny.
 

Niemożność posiadania dziecka prowadzi do determinacji - uważa psycholog

Zdaniem psychologa zajmującego się parami, które mają problem z płodnością niemożność posiadania dzieci objawia się długotrwałym cierpieniem, które może prowadzić do pełnej determinacji.
- Pary zbyt zdesperowane uciekają się do wszelkich sposobów, by mieć upragnione dziecko - mówi Paulina Gdańska, psycholog który pracuje klinice leczenia niepłodności Fertimedica oraz  Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka. - Stąd głośno w mediach o nielegalnych adopcjach. Ciężko oceniać takie pary jeśli sensem ich życia jest posiadanie dziecka. Można zadać pytanie: co popycha pary do nielegalnej adopcji? Negatywna postawa wobec in-vitro czy długie oczekiwanie na legalne zaadoptowanie dziecka? Każda z par starających się o dziecko ma swoją historię, warto aby towarzyszył im psycholog specjalizujący się w psychologii niepłodności, który pokaże, że droga „na skróty” nie musi oznaczać pełni szczęścia.
 

Rzecznik praw dziecka w sprawie nielegalnej adopcji

W internecie co rusz można znaleźć ogłoszenia „kupna lub sprzedaży dziecka”. W ujawnianych aferach nielegalnej adopcji zdarzało się, że szpital wydał dziecko na podstawie aktu notarialnego - stąd potrzeba uporządkowania procedur adopcyjnych.
O poparcie dla nowelizacji przepisów w tej materii apelował Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Jego zdaniem było to konieczne ze względu na dobro dziecka - obecnie ani rodzice, ani żadne instytucje państwowe nie mają kontroli nad tym, w czyje ręce ono trafia w wyniku adopcji ze wskazaniem. Dzieje się ona bez udziału ośrodków adopcyjnych.

Zobacz też: Baza ośrodków adopcyjnych
 

Adopcja ze wskazaniem doczekała się regulacji prawnych

Dlatego od 2016 r. wejdą w życie przepisy ograniczające adopcje ze wskazaniem. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w ostatnim dniu swego urzędowania nowelizację w tej sprawie. Nowelizację Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz Kodeksu postępowania cywilnego Sejm uchwalił 24 lipca. Najważniejszym punktem zmian  jest wprowadzenie ustawowej definicji „adopcji ze wskazaniem” i rozwiązań gwarantujących, że w pozostałych przypadkach konieczne będzie pośrednictwo ośrodka adopcyjnego. Adopcja ze wskazaniem będzie dotyczyć tylko krewnych. Każda inna para lub osoba chcąca adoptować dziecko będzie musiała przejść procedurę weryfikacyjną w ośrodku adopcyjnym i odbyć w nim szkolenie.
Oznacza to, że krewni rodziców będą mieli nieco uproszczoną procedurę adopcyjną; nie wyklucza to pozostałym osobom możliwości adopcji dziecka - jednak wówczas obowiązkowe będzie pośrednictwo ośrodka adopcyjnego. Nowelizacja zawiera również zasadę, że o toczącym się postępowaniu w sprawach, w których wniosek o przysposobienie dotyczy dziecka niezgłoszonego do ośrodka adopcyjnego, sąd opiekuńczy zawiadamia prokuraturę.
 

Co Wy o tym sądzicie?

Temat trudny. Ale czy waszym zdaniem powinna w Polsce być dopuszczalna adopcja ze wskazaniem bez udziału procedury ośrodków adopcyjnych? Czy jednak powinny mieć pieczę nad tym ośrodki adopcyjne a potencjalni adopcyjni rodzice weryfikowani przez psychologów, kuratorów i wszelkie placówki opiekuńcze?
 

Morał historii

Miało być pięknie a wyszło... Szkoda, że historia nie skończyła się tak jak na tym filmie.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Prezent dla 5-latka
Święta i uroczystości
Prezent dla 5-latka: pomysły na prezent dla pięcioletniego chłopca (sportowy, edukacyjny, tani)
Agnieszka Majchrzak
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA