dziewczynka, dziecko, przyroda, ekologia, drzewo
Edukacja

Jak nauczyć dziecko być ekopozytywnym?

W myśl powiedzenia "Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci", bądźmy dla swoich dzieci pozytywnym przykładem – EKO-przykładem.

Dzieci najlepiej i najłatwiej uczą się przez zabawę i przez naśladownictwo. A kogo lubią i chcą naśladować? Osoby, które są dla nich przykładem, czyli rodziców. Dlatego tak ważne jest, by opiekunowie pamiętali, że są pod "stałym monitoringiem". To co mówią i co robią, jest dla dziecka wyznacznikiem tego, co wolno i co należy. Dotyczy to tak naprawdę każdej sfery życia, zatem także ekologii.
Bycie eko to nie trend, to pewien styl życia niosący za sobą i przyjemności, ale i obowiązki. Jak zatem nauczyć brzdąca bycia ekopozytywnym? Oto 5 przykładów, z którymi warto zapoznać małego fana ekologii.

Jesteś tym, co jesz!

Co prawda o zakupach decydują rodzice (przynajmniej do pewnego wieku), ale dzięki temu mają kontrolę nad tym, co je dziecko. Od najmłodszych lat warto podawać dziecku produkty jak najmniej przetworzone, naturalne, bez konserwantów czy barwników. Jeśli od małego dziecko będzie dostawało nafaszerowane cukrem batoniki, nawet nie spojrzy na jabłko czy gruszkę. A to właśnie najlepsze przekąski – wręcz idealne, jeśli kupowane od znajomego sadownika czy na zaprzyjaźnionym bazarku.
Ale uwaga: rodzic też ma dzierżyć w ręku owoc a nie chipsy... Dobry przykład, pamiętacie? I, oczywiście, zakupy pakujemy do papierowych lub biodegradowalnych toreb, a nie plastikowych!

Warto wiedzieć: 6 przepisów na zdrowe przekąski dla dzieci

Zabawka zabawce nierówna

Dzieci kochają zabawki! Ale zabawka zabawce nierówna! Troskliwi rodzice powinni wybierać je z dużą uwagą, ponieważ mogą być wykonane ze szkodliwych sztucznych materiałów czy pomalowane toksycznymi farbami. Decydując się na zakup zabawki, warto sprawdzić, czy posiada ona odpowiednie atesty, które informują o tym, czy zabawka jest odpowiednia (nie jest szkodliwa) dla naszego dziecka.

Segreguj śmieci!

Kilkulatek może być za mały na wyrzucanie śmieci, co nie znaczy, że nie może segregować śmieci. Od najmłodszych lat trzeba go uczyć, że starego rysunku nie powinno się wyrzucać razem z plastikowym opakowaniem – tylko do dedykowanych pojemników. Przyzwyczajone do segregowania surowców wtórnych dziecko, gdy podrośnie będzie to robiło automatycznie.

Nie wyrzucaj baterii do śmieci!

Zużyte baterie należy wyrzucać do specjalnie oznakowanych pojemników. Dlaczego? Bo tak jak wszystkie śmieci ulegają rozkładowi i mogą przedostać się na przykład do gleby, powodując jej zanieczyszczenie. Pojemniki na zużyte baterie powinniście znaleźć między innymi w sklepach z artykułami RTV.

Oszczędzaj media!

Skąd się bierze woda? Z kranu! A prąd? Ze ściany! Dla malca to oczywiste, ale to, że w zależności od zużycia rodzice płacą mniejsze lub większe rachunki, już nie. Dlatego ważne jest, by dziecko od najmłodszych lat uczone było, jak optymalnie wykorzystywać media: wodę, prąd czy gaz. Odkręcona woda podczas mycia zębów? Włączone światła w całym mieszkaniu, podczas gdy cała rodzina przebywa w jednym pokoju? Nie ma mowy! Trzeba zwracać uwagę na takie "drobiazgi", które jak przyjdzie rachunek na koniec miesiąca, mogą się okazać kosztowne.

Ruch to zdrowie!

Komu w drogę, temu... rower! Albo rolki, albo po prostu spacer. Nie ma nic gorszego, niż podjeżdżanie 500 metrów samochodem, by wyskoczyć po gazetę. A niestety my, dorośli, jesteśmy leniwi i tak właśnie często robimy. Jeśli w takich "wypadach" będzie towarzyszyć dziecko, gdy podrośnie, przez myśl mu nie przyjdzie, że można gdzieś... iść. Dlatego samochód samochodem, ale jak najczęściej trzeba ruszać się pieszo czy rowerem. To i ekologiczne – w końcu nie powiększamy emisji CO2, oszczędzamy pieniądze i pozytywnie wpływamy na nasz organizm – aktywność fizyczna to jest to! Zacznij od swojej rodziny!

Polecamy: Dlaczego warto być eko?

Martyna Wojciechowska nie chce być tylko kucharką i odźwiernym dla swojej córki

Curver-kosz-Tygrysek.jpg
Aktualności
Gdy baterie przestają działać, pozbądź się ich w stylu eko!
Pilot – na baterie. Latarka – na baterie. Dziecięcy samochodzik – na baterie. Wyobrażasz sobie życie bez tych małych "pomocników"? My też nie! Wiesz, że są niezbędne, ale czy wiesz, jak i gdzie je wyrzucić, jak się zużyją?

Kiedy patrzysz na baterię – ten mały przedmiot – wydaje Ci się zupełnie niegroźny, prawda? W końcu nic z niego nie wycieka, nie da się go rozłożyć na części, sprawny czy nie – wygląda identycznie. Tymczasem baterii nie można wyrzucać do zwykłych śmieci... Bateria, czyli co? Budowa baterii nie jest skomplikowana – w stalowym "opakowaniu" znajduje się katoda (ładunek dodatni) i anoda (ładunek ujemny). Oddzielone są od siebie separatorem. Gdy włożysz baterię do urządzenia, np. do pilota od telewizora, w jej środku nastąpi reakcja chemiczna: mieszanina dwutlenku manganu i węgla w katodzie zareaguje z utlenionym cynkiem, wytwarzając prąd elektryczny. Taka bateria będzie działała aż do wyczerpania, ale co wtedy? Wyrzucić, ale gdzie? Mimo że baterie są całkowicie bezpieczne dla użytkownika, to, biorąc pod uwagę ich skład, wymagają specjalnej utylizacji, czyli wyrzucania nie do śmieci, tylko do specjalnie oznakowanych pojemniczków. W bateriach, tak jak np. w termometrach, znajduje się bowiem m.in. rtęć. Dlatego tak ważne jest, by nie trafiały do kosza z innymi odpadami. W końcu w grę wchodzi troska o środowisko, w którym żyjesz Ty i Twoja rodzina. Sprawdź, czy w miejscu, gdzie wyrzucasz śmieci nie ma specjalnego pojemnika na zużyte baterie. Jeśli nie, nie martw się, bo zużyte baterie możesz po prostu zostawić w sklepie, który taki towar oferuje i to nawet jeśli nie kupisz nowych. Sprzedawca nie może odmówić ich przyjęcia ani obarczyć Cię żadnymi kosztami. Musi je przyjąć i sam dostarczyć do punktu zbierania zużytych baterii. Ponadto, obowiązek posiadania pojemników na zużyte baterie ma nie tylko sprzedawca w sklepie, ale i sprzedawca w hurtowni, punkt zajmujący się wymianą baterii, szkoła, urząd oraz firma zajmująca się zbieraniem odpadów komunalnych. Jak zatem widzisz, ekologiczne i bezpieczne pozbycie...

rodzina, spacer
Panthermedia
Czas wolny
Ekorodzina to My!
Radio, telewizja, prasa – w mediach nieustannie przewijają się informacje o ekologii. I nic w tym dziwnego – ekologiczny styl życia jest zdrowy i... modny! Chcecie zostać ekorodziną? Od sukcesu dzieli Was zaledwie 6 kroków!

Krok 1 Ekorodzina stawia na naturę! Zapomnijcie o przetworzonej żywności, naszpikowanej konserwantami, barwnikami, hormonami czy nawozami sztucznymi. Najzdrowsze i najsmaczniejsze są produkty z upraw czy hodowli z certyfikatem. Używajcie papierowych lub płóciennych toreb albo reklamówek biodegradowalnych – rozkładającej się setki lat torbie plastikowej mówimy głośne nie! Nie kupujcie też na zapas – czasy pustych półek (na szczęście) minęły, a nie ma chyba nic mniej eko, niż konieczność wyrzucenia przeterminowanej żywności czy innych produktów, np. kosmetyków. A po zakupy, jak jest możliwość, wybierajcie się rowerem – w kosz zmieści się sporo rzeczy, a Wy zaoszczędzicie na paliwie i zadbacie o środowisko (niwelując poziom CO2). Krok 2 Ekorodzina segreguje odpady! To nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne! Dlatego stawiajcie na recykling i segregujcie śmieci, osobno wyrzucając papier, osobno plastik i osobno szkło. Dobrze, by dodatkowo oddzielać puszki i odpadki organiczne. Uwaga na przeterminowane leki – je najlepiej odnieść do apteki, gdzie powinny znajdować się specjalnie dedykowane pojemniki do utylizacji lekarstw. Podobnie sprawa ma się ze starymi urządzeniami elektrycznymi – odnoście je do punktów skupu (adresy są dostępne w urzędzie gminy). Krok 3 Ekorodzina wie, że baterii nie wyrzucamy do kosza! Zużyte baterie należy wyrzucać do specjalnie oznakowanych pojemników. Dlaczego? Bo tak jak wszystkie śmieci ulegają rozkładowi i mogą przedostać się na przykład do gleby powodując jej zanieczyszczenie. Pojemniki na zużyte baterie powinniście znaleźć między innymi w sklepach z artykułami RTV. Krok 4 Ekorodzina oszczędza energię i wodę! A naprawdę jest na czym zaoszczędzić! Jak? Na przykład, kupując energooszczędne żarówki, wyłączając nieużywanie sprzęty (TV, komputer). Nie...

Akcja zbieraj z klasą
mat. prasowe
Patronaty
VI edycja Zbieraj z klasą
„Zbieraj z klasą” to największa kampania recyklingowa w Polsce, skierowana do dzieci i młodzieży, zorganizowana przez Europejską Platformę Recyklingu. Z każdym rokiem przybywa szkół i innych placówek edukacyjnych zainteresowanych akcją.

„ZBIERAJ Z KLASĄ” to akcja pro-ekologiczna, której celem jest edukacja dzieci w zakresie ekologii. Chcemy nie tylko edukować, ale także zmotywować najmłodszych do ochrony naszej planety poprzez działania pro–ekologiczne np. segregowanie śmieci, zbieranie zużytych baterii czy elektrośmieci. Jak pokazuje doświadczenie lat ubiegłych, akcja ma głęboki sens i wspaniały odzew. Dotychczas dzieci zebrały  ponad 245 ton baterii oraz 288 ton elektrośmieci ( lata 2014-2017/18). Jesteśmy przekonani, że poza budowaniem świadomości wśród dzieci i młodzieży, nic tak ich nie zmotywuje do zachowań pro-ekologicznych jak szansa zdobycia wspaniałych nagród. VI edycja ogólnopolskiej akcji rusza 17.09.2017r.  W mediach można zobaczyć teledysk promujący kampanię, gdyż akcję wspiera także płyta, która przybliża dzieciom zagadnienia związane z ekologią, w formie przebojowych piosenek . Teledysk „ZBIERAJ Z KLASĄ” promuje zarówno całą akcję, jak i wspomnianą płytę. Akcja „ZBIERAJ Z KLASĄ” to także cykl nieodpłatnych muzycznych spektakli , które poprowadzi wokalista Mariusz Totoszko oraz założycielka portalu „Najlepsze dla dzieci” Justyna Tomańska, a także  maskotka akcji Paluszek. Podczas spektakli uczestnicy mają okazję zgłębić́ wiedzę z zakresu ekologii. Poprzez zabawę uczą się dlaczego warto dbać́ o Ziemieę i zbierać́ zużyte baterie oraz elektrośmieci. W trakcie zajęć dzieci uczestniczą w konkursach i wygrywają nagrody w postaci płyt, książek lub map dla swojej klasy. Ambasadorzy akcji od dnia 07.09.2018 r. prowadzą też autorskie audycje „ZBIERAJ Z KLASĄ” w Polskim Radio Dzieciom. Robimy to wszystko po to, aby przekazać podopiecznym, jak ważne jest dbanie o środowisko. Trasa spektakli VI-edycji akcji „ZBIERAJ Z KLASĄ” obejmie 20 lokalizacji w Polsce m.in. : Mińsk Mazowiecki, Sierpc, Redę,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak