wydarzenia
tamika.pl
Edukacja

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Edukacja przedszkolna malucha to ważny moment dla niego i całej rodziny. Często towarzyszy mu stres, który zwykle wynika z niepewności i nieznajomości tego co go czeka.

Postarajcie się przegonić strach, aby od września przedszkole kojarzyło się waszemu dziecku już tylko z radością i przygodą.

Zabawa to przyjemne spędzanie czasu; gra, rozrywka, wygłupy, ale także nauka. W wieku przedszkolnym, nazywanym przez pedagogów wiekiem zabawy, podstawowym elementem każdego dnia dziecka jest właśnie zabawa. Często nie dostrzegamy jej wyjątkowego znaczenia… A jednak wiek zabawy to bardzo ważny etap w rozwoju każdego malucha. Wszystkie rodzaje zabaw, które są w przedszkolu mają wspływ na jego rozwój i osobowość. Bawiące się dziecko rozwija się wszechstronnie; pobudza się intelektualnie, ale też poprawia kondycję fizyczną. W trakcie zabawy dziecko zdobywa pierwsze wiadomości o świecie wzbogacając swoją wiedzę i mowę, wyraża swoje uczucia i pragnienia, daje upust swojej wyobraźni. Utrwala bądź zmienia nabyte już sposoby myślenia. Wraz z wiekiem i rozwojem dzieci ich zabawy również się rozwijają. Zauważa się większą pomysłowość, dłuższy czas zabawy i potrzebę przynależenia do grupy. Zaznacza się ponadto wzrost wytrwałości w dążeniu do celu. Wszystko to podnosi aktywność dziecka na wyższy poziom i przygotowuje do dalszej nauki…. w przedszkolu.

Przygotowujemy dziecko na pójście do przedszkola

Zanim jednak poślemy dziecko do przedszkola, musimy je nauczyć podstawowych zasad potrzebnych do współżycia w grupie, tzn.: dyscypliny, szacunku do drugiej osoby oraz wyrażania własnych emocji i myśli. W przedszkolu maluch nauczy się tych wszystkich zasad jeśli zadba się o jego pozytywny nastrój. Z tym zwykle bywa problem. Dziecko przyzwyczajone dotąd do ciągłej obecności rodzica jest przerażone wizją rozstania z ukochaną mamą. Żeby zmniejszyć strach dziecka przed przedszkolem, warto je wcześniej przygotować do tak trudnej dla niego sytuacji. Zabawę w przedszkole możemy rozpocząć w domu. Nigdzie indziej wasze dziecko nie będzie się czuło tak komfortowo i swobodnie. Zaaranżujmy kilka sytuacji przypominających te które go czekają w przedszkolu.

Dlaczego dzieci boją się pójścia do przedszkola i jak je na nie przygotować?

Dzieci w tym wieku najbardziej boją się porzucenia, boją się, że mama nie wróci, dlatego warto zaaranżować sytuacje, że mama musi wyjść np. po gazetę albo do toalety i zaraz wróci. Taka sytuacja pomoże zrozumieć dziecku, że mama na pewno wróci. W przedszkolu dziecko będzie spędzać kilka godzin bez niej, więc musi czuć się wtedy bezpiecznie. Powinno wiedzieć, że przedszkole jest bezpiecznym miejscem, by na nią czekać. Świetnym pomysłem jest też uczęszczanie z dzieckiem na tzw. zajęcia adaptacyjne w docelowym przedszkolu lub klubie dla dzieci. Takie zajęcia szczególnie są potrzebne dzieciom, którym wszystkie nowe rzeczy przychodzą z trudem. Takie dzieci potrzebują więcej czasu, żeby oswoić się z otoczeniem, nauczycielami, obecnością innych dzieci oraz hałasem. Podczas zajęć dzieci mają okazję poznać różnorodne formy aktywności, rytm przedszkolny, nowe zadania, obowiązki oraz przyjemności. Dzieci rozwijają się uczestnicząc w takich czynnościach jak malowanie, rysowanie, lepienie, wycinanie, ćwiczenia ruchowe, zabawy rytmiczne, muzyczne czy gimnastyka. Uczą się samodzielne jeść, korzystać z toalety, dbać o higienę osobistą, ubierać. Dzieci w wieku przedszkolnym potrafią już nawiązywać kontakty i wchodzić w interakcje z rówieśnikami. Wchodzenie w interakcje z innymi dziećmi rozwija poczucie odpowiedzialności, zdyscyplinowania, umiejętności współpracy z innymi, negocjowania i kompromisu. Zabawa uczy określonych norm zachowania, dzielenia się z innymi i przyjaźni, bez których dziecko staje się samolubne i dominujące. W zabawie dziecko wyraża siebie, poznaje własne możliwości, uczy się przestrzegania reguł postępowania w różnych sytuacjach.

Sprawdź, jak przygotować dziecko do przedszkola - 5 praktycznych sposobów.

Zabawa najważniejsza dla dziecka w wieku przedszkolnym

Należy pamiętać o tym, że dla dziecka w wieku przedszkolnym zabawa jest najważniejszą czynnością, wpływającą na jego rozwój i niczym nie da się jej zastąpić. Zabawa to główny punkt program w wychowaniu przedszkolnym. Jest ona tak silną i trwałą potrzebą dziecka jak potrzeba pokarmu, ruchu, towarzystwa innych dzieci czy rodziców. Bez zabawy oraz swobody ekspresji i spontaniczności nie da się wychowywać człowieka aktywnego, samodzielnego, zdolnego do inicjatywy. Może warto więc pobawić się w przedszkole i zagwarantować dziecku spokojne przejście do kolejnego etapu swojego młodego, słodkiego życia.

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

dziecko nie chce chodzić do przedszkola
Adobe Stock
Wychowanie
Dziecko nie chce chodzić do przedszkola – skąd ta niechęć?
Niemal każde dziecko nie chce chodzić do przedszkola na początku swojej przygody z tą instytucją. To normalna reakcja, w końcu pójście do przedszkola to ogromna zmiana w życiu kilkulatka, który ma prawo czuć się niepewnie i protestować. Zwykle dramatycznie okazywana niechęć mija po okresie adaptacyjnym. Co w tym pomaga?

Do przedszkola zwykle przyjmuje się dzieci, które skończyły trzy lata. Jednak nie każdy trzylatek jest gotowy do rozstania z mamą. To, że tak małe dziecko nie chce chodzić do przedszkola, jest normalną, a wręcz prawidłową reakcją. W przedszkolu wszystko jest nowe: są opiekunki zamiast mamy, babci czy niani, jest inne otoczenie i grupa dzieci, z którymi trzeba dzielić się uwagą opiekunek. To naprawdę trudne dla malucha, który do tej pory miał dla siebie całą uwagę najbliższych.  Wyjaśnimy przyczyny niechęci do przedszkola i podajemy sposoby, jak sobie z nią radzić. Spis treści: Dlaczego dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Porady, gdy dziecko nie chce chodzić do przedszkola Co zrobić, żeby uniknąć niechęci dziecka do przedszkola Dlaczego dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Pierwsze dni w przedszkolu  na ogół bywają trudne.   Niektóre dzieci demonstrują swoją niechęć do przedszkola już od pierwszego dnia. Inne dopiero po kilku pozornie udanych dniach. Tak zwykle zachowują się dzieci, których wyobrażenia o przedszkolu nie zgadzają się z rzeczywistością. Rodzice często upatrują przyczyny niechęci w niemiłej pani albo niesmacznych obiadach. Tymczasem powód jest inny. Trzyletni malec silnie przeżywa rozłąkę z mamą lub inną osobą, która dotychczas się nim opiekowała. Jeśli przez wiele dni przy rozstaniu z rodzicami dziecko płacze, trzeba mu pomóc. Warto np. przez jakiś czas odbierać je tuż po obiedzie. Bywa, że maluchowi pomaga zabrana z domu ulubiona przytulanka. Ważne, aby pomimo trudności zawsze wyrażać się o przedszkolu pozytywnie i wspominać własne pozytywne doświadczenia. Zazwyczaj po miesiącu lub dwóch problem znika. Protesty dziecka w domu czy w drzwiach przedszkola, które  trwają maksimum do 3 miesięcy , są normą. Tyle czasu potrzebują niektóre...

uczeń, szkoła, pisanie, dziewczynka, ołówek
Edukacja
Jak przygotować dziecko do szkoły? - 7 sposobów, które na pewno pomogą
Dzieci są coraz mądrzejsze, szybciej się uczą, wcześniej są w stanie zdobywać pewne umiejętności. Poznaj wskazówki, jak pomóc im przygotować się do szkolnych wyzwań.

Nasze dzieci są coraz mądrzejsze, szybciej się uczą, wcześniej są w stanie zdobywać pewne umiejętności. Między innymi dlatego Ministerstwo Edukacji wprowadziło reformę umożliwiającą sześciolatkom rozpoczęcie nauki w pierwszej klasie. Jest się nad czym zastanawiać i do czego szykować... Oto wskazówki, jak pomóc malcowi przygotować się do szkolnych wyzwań . Zgłoszenie dziecka do szkole Powinnaś zgłosić w wybranej szkole zamiar posłania do niej dziecka. Ale warunkiem przyjęcia dziecka będzie uczęszczanie przez niego wcześniej do przedszkola lub zerówki przynajmniej przez rok (takim dzieciom łatwiej się odnaleźć w szkolnych realiach) lub uzyskanie pozytywnej opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej na teście gotowości szkolnej . Ministerstwo Edukacji zachęca, aby dobrze przygotowane sześciolatki poszły do szkół, argumentując, że dzieci rozwijają się teraz szybko, że w większości krajów europejskich maluchy trafiają do szkół szybciej niż w Polsce (np. w Irlandii edukować mogą się nawet czterolatki). Masz możliwość, żeby trochę pomóc dziecku w przygotowaniu do szkoły. Diagnoza w przedszkolu Wszystkie przedszkolaki, które za rok mogą pójść do szkoły, będą oceniane pod kątem tzw. gotowości szkolnej przez nauczyciela, który prowadzi z nimi zajęcia. Wcześniej przedszkola też przygotowywały takie diagnozy, ale dotyczyły one głównie dzieci sześcioletnich, które miały zacząć naukę w pierwszej klasie. Teraz uwaga skupia się także na pięciolatkach . Nauczyciel przygotowujący test gotowości szkolnej nie tylko musi ocenić możliwości dziecka, ale starać się mu pomóc we wzmocnieniu słabszych stron – na tyle, by mogło bez kłopotu zaistnieć w szkole. Warto więc już od początku roku przedszkolnego dowiadywać się o wyniki takich obserwacji i sposób, w jaki rodzice dodatkowo mogą malcowi pomóc w domu. Pytaj przy każdej okazji...

Przedszkole: najważniejsze informacje dla rodziców
AdobeStock
Edukacja
6 ważnych pytań na temat przedszkola
Dowiedz się, zanim poślesz dziecko do placówki, dlaczego warto zapisać malucha do przedszkola, co powinno znaleźć się w wyprawce i po czym poznać, czy dziecko jest już gotowe na ten etap. Sprawdź!

Początek września to szczególny czas nie tylko dla uczniów, lecz także dla przedszkolaków. Zwykle właśnie po wakacjach w placówkach pojawia się ich najwięcej. Jak pomóc maluchom oswoić się z nową, często niełatwą sytuacją ? Odpowiadamy na 6 ważnych pytań związanych z decyzją o zapisaniu dziecka do przedszkola! Spis treści: 1. Dlaczego warto wysłać dziecko do przedszkola? 2. Jakie wybrać: publiczne czy prywatne? 3. Kiedy jest rekrutacja? 4. Jak przygotować dziecko do pójścia do placówki? 5. Co powinno znaleźć się w wyprawce? 6. Czy dziecko jest już gotowe na przedszkole? 1. Dlaczego warto wysłać dziecko do przedszkola? Choć jako mamie może być ci trudno rozstać się z dzieckiem, nie powinnaś starać się za wszelką cenę unikać przedszkola. Może mieć ono bardzo dobry wpływ na twoje dziecko . Zapisanie malucha do przedszkola ma wiele zalet, m.in.: dziecko w grupie rozwija się lepiej; czas spędzony w przedszkolu jest dobrze rozplanowany i dziecko uczy się, że na wszystko jest pora; przedszkola oferują bogaty i atrakcyjny pakiet zajęć, za które musiałabyś dużo płacić, gdybyś chciała zapisać na nie dziecko; dziecko zdobywa kompetencje społeczne; dziecko nie nudzi się w domu, tylko dobrze bawi z rówieśnikami; dziecko uczy się samodzielności i radzenia sobie z różnymi emocjami, dziecko zdobywa szereg cennych umiejętności, np. ubieranie się i rozbieranie, mycie zębów, dziecko poznaje literki, piosenki, wierszyki. 2. Przedszkole publiczne czy niepubliczne? Na to pytanie każdy rodzic musi sobie sam odpowiedzieć. Przedszkola publiczne są oczywiście tańsze od prywatnych, ale też często o wiele trudniej jest się tam dostać. Poza tym zwykle oferta zajęć dodatkowych nie jest aż tak bogata, jak w placówkach niepublicznych. Z kolei przedszkola prywatne mają wiele profili, np. językowe, plastyczne, muzyczne, więcej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj