szkoła, przygotowanie do szkoły, wyprawka szkolna, rządowy program, men
fot. © Pio Si - Fotolia.com

Przygotowania do szkoły – o czym warto pamiętać?

Kompletujesz wyprawkę szkolną dla dziecka? Sprawdź, jakie akcesoria spakować do plecaka, by dziecko z ochotą uczestniczyło w lekcjach.
Marta Kabulska
szkoła, przygotowanie do szkoły, wyprawka szkolna, rządowy program, men
fot. © Pio Si - Fotolia.com
Pierwszy dzień w szkole jest dla dziecka prawdziwe wyzwaniem. Odpowiednio dobrany plecak i akcesoria pomogą dziecku poczuć się pewniej, by ze spokojem mogło spędzić czas w nowym otoczeniu, oswoić się z nieznaną sytuacją.

Jak wybrać idealny plecak dla dziecka?

Wygodny plecak to podstawa. Powinien on być:
  • odpowiednio wyprofilowany,
  • dopasowany do wzrostu dziecka,
  • wykonany z trwałych materiałów,
  • pojemny, ale nie ciężki,
  • przylegający do pleców dziecka z możliwością regulacji ramion,
  • dodatkowym atutem będzie pasek do zapięcia na biodrach, który pomaga utrzymać ciężar.
Dobrze dobrany plecak zapewni dziecku utrzymanie prawidłowej postawy ciała, bez obciążania kręgosłupa.  Wybierając właściwy fason, dostosujmy jego budowę do potrzeb dziecka. Model z dodatkowymi kieszeniami po bokach, w których zmieści się pojemnik z piciem albo jedzeniem będzie bardzo przydatny. Dzięki dodatkowym kieszeniom zawsze będzie mieć drugie śniadanie z sobą i nie pobrudzi książek czy zeszytów.  Praktycznym rozwiązaniem są też wewnętrzne kieszenie, w których można schować legitymację, portfel i klucze. W ten sposób uporządkujemy zawartość plecaka i przyzwyczaimy dziecko do trzymania w określonym miejscu najważniejszych drobiazgów.

Zobacz też: Tornister czy plecak - czym się kierować w wyborze torby dla ucznia?
Redakcja poleca: Jak wspierać rozwój mowy sześciolatka? - film
Jak wspierać rozwój mowy dziecka, które idzie do szkoły? Jakie kompetencje językowe powinien posiadać uczeń pierwszej klasy?

Zawartość dziecięcego plecaka

Ważna jest również zawartość plecaka, którą powinniśmy przygotować nie ze względu na aktualne trendy, lecz faktyczne potrzeby początkującego ucznia. W szkolnym plecaku koniecznie musi się znaleźć piórnik tak, by maluch trzymał w jednym miejscu wszystkie niezbędne akcesoria piśmiennicze. W zależności od wieku dziecka i profilu klasy, przydadzą się różne przybory, które w ofercie ma między innymi sieć KiK – kredki, flamastry czy plastelina. Możemy wybrać komplet w tej samej stylistyce, dzięki czemu dziecko zawsze dopilnuje, by z
powrotem spakować swoje przybory, nie myląc ich z akcesoriami kolegi z ławki. Przyda się również teczka, w którą dziecko spakuje blok rysunkowy czy papier kolorowy. Może być przezroczysta – maluch z łatwością znajdzie wówczas potrzebne materiały lub zdobiona kolorowymi motywami czy ulubionymi bohaterami. Koniecznie pamiętajmy o skompletowaniu zeszytów - najlepiej w różnych kolorach (dzięki temu dziecko łatwo rozróżni, do czego służy dany zeszyt).

Domowe miejsce pracy ucznia

Oprócz wyposażenia do szkoły, ważne jest przygotowanie dziecku odpowiedniego miejsca do pracy w domu. Miejsce, w którym ustawimy biurko, powinno być nie tylko dobrze doświetlone, ale i przestronnie zaaranżowane. Warto pomyśleć w dodatkowej szafce na pomoce naukowe, które w ten sposób nie będą zajmować powierzchni biurka. Blat powinien służyć wyłącznie pracy, a wszystkim książkom, zeszytom, artykułom biurowym powinniśmy narzucić porządek i ład. Przydatne będą zatem kubki czy pojemniki do przechowywania wszelkich drobnych akcesoriów.

Ubranie dla dziecka na rozpoczęcie roku szkolnego

Wraz z początkiem roku szkolnego często również zmieniamy zawartość szafy dziecka. Zwłaszcza pierwszy dzień szkoły i uroczyste rozpoczęcie roku wymagają odpowiedniego stroju. Powinniśmy przygotować elegancki, galowy zestaw ubrań dla dziecka, np. klasyczną białą koszulę lub sweterek i granatową spódnicę lub spodnie dla chłopca. Możemy "rozweselić" ten modelowy komplet  dodatkami, np. kolorowym krawatem czy dziewczęcą kamizelką.

Strój codzienny do szkoły

Na co dzień powinna liczyć się przede wszystkim wygoda, dlatego ubrania muszą nie tylko ładnie wyglądać, ale przede wszystkim być dobrze skrojone tak, by nie krępowały ruchów. Ponadto ważne jest, by były wykonane z naturalnych tkanin dobrej jakości, które zapewnią komfort przez cały dzień.
W kolekcji sieci KiK znajdziemy bardzo ciekawe ubrania dla chłopców i dziewczynek w modnych fasonach, dobrej jakości i korzystnej cenie, które zachęcą małych i dużych żaków, by powitały w nich szkołę.

Zobacz też: Jak przygotować dziecko do szkoły? - 7 sposobów, które na pewno pomogą
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy