Czas wolny

Bajka na dobranoc: Myszka – opowiada Pani Wieczorynka w ramach akcji Lato z Mamo, To Ja [WIDEO]

Bajka na dobranoc o myszce Matyldzie, która prowadziła pensjonat dla zwierząt i miała duży kłopot z krzykliwymi kalarepami, które odstraszały jej gości. Jak to się skończyło? Posłuchajcie!

Bajka na dobranoc publikowana jest co tydzień na naszym Facebooku w ramach akcji Lato z Mamo, To Ja. Opowiada ją Agata Romaniuk, czyli Pani Wieczorynka. Dzieci i rodzice mieli okazję poznać ją już wcześniej, gdy w czasie społecznej izolacji spowodowanej koronawirusem prezentowała na Facebooku bajki dla dzieci, które miały pomóc najmłodszym przetrwać ten dziwny czas w zamknięciu.

Teraz znowu macie możliwość słuchania jej mądrych i niepowtarzalnych bajek. Dziś zachęcamy do posłuchania (wystarczy odtworzyć nasz film) lub przeczytania „Myszki” (tekst bajki publikujemy niżej). 

„Myszka” – bajka na dobranoc Pani Wieczorynki

Myszka Matylda prowadzi małe gospodarstwo turystyczne na Podlasiu. Ma taki drewniany domek i przy nim pokoje dla gości, ogródek, staw, wypielęgnowany trawnik. Myszka cały czas się rusza tam, żeby o wszystko zadbać: żeby przyciąć kwiatki, trawniczek był równy, żeby weranda była pozamiatana. Uuu, myszka ma tyle pracy, jest cały czas zajęta.

Bardzo często dzwonią do niej goście, żeby zarezerwować pokój. Na przykład ostatnio były dwa borsuki z Koszalina. Myszka Matylda odebrała słuchawkę i powiedziała:
– Dzień dobry, tu myszka Matylda, chciałam przyjąć zamówienie.
– Z tej strony borsuki z Koszalina, dzień dobry, kłaniamy się, borsuk Borys i borsuk Bartłomiej. Jest nas dwóch, czy może znaleźlibyśmy u pani nieduży pokoiczek? Lubimy wygrzewać się na słońcu, jeść świeżą marchew.
– Tak, oczywiście, oczywiście rezerwuję na sierpień. Doskonale, świetnie.

Ma pełno gości. Od dawna przyjeżdża do niej wiewiórka Kornelia z całą swoją rodziną – z sześcioma swoimi kuzynkami i z czterema swoimi ciotkami. To jest w sumie jedenaście wiewiórek. To sobie przedstawcie. A jedenaście wiewiórek to jest naprawdę dużo wiewiórek. To jest jedenaście ogonów, to są dwadzieścia dwie tylne łapki i dwadzieścia dwie przednie łapki, pyszczki i tak dalej. A każda wiewiórka z drugą wiewiórką są cały czas w jakimś takim, może nie konflikcie, ale cały czas ze sobą gadają. Powiedzmy Kornelia do jednej swojej kuzynki, a jedna kuzynka do drugiej kuzynki, kuzynka do ciotki: „Aaa, ale fajnie”, „aaa, gdzie są jakieś orzeszki?”, „aaa, Matylda, Matylda, zrobisz nam koktajl?”, „aaa, idziemy nad staw, będziemy się opalać, ale uch, nie opaliłam brzuszka, zasłonię się kitą”.

Powiem wam, że myszka Matylda ma z wiewiórkami dosyć duże urwanie głowy. Ale bardzo lubi swoich gości, swoją pracę, a najbardziej lubi swój ogródek. Chodzi tam i pielęgnuje go. Pazurkami drapie wszystkie chwasty, sadzi marchewki, koper i tak dalej, arbuzy, cukinie – większe niż sama myszka. Ale w tym roku pierwszy raz posadziła kalarepę. Kalarepa, wiadomo, jest zielona, okrągła, zbita. Z kalarepą zazwyczaj nie ma żadnych kłopotów. Ale co innego w tym roku u myszki Matyldy. Okazało się, że kalarepy Matyldy są strasznie krzykliwe. Naprawdę. Przejdzie się tylko koło grządki, a one wrzeszczą: „Aa, zbiera się na deszcz, ooo, uważają, uważaj, weźcie parasol”. Albo widzą inne warzywa i krzyczą od razu: „Ty, brukselka, co taka zielona jesteś? Hihihi, brukselka, kulaj się!”.

A jak tylko widzą gości z daleka, np. te dwa borsuki, co przyjechały, Borysa i Bartłomieja, to krzyczą całym zagonem: „Borsuki, borsuki, warto by było może troszeczkę zrzucić futra, bo jest taka pogoda raczej letnia, a wy, takie grubaski, uuu, hu hu!”.
Krzyczą cały czas. W dzień i w nocy. W nocy krzyczą na nietoperze, w dzień na jaskółki. Czy słońce, czy deszcz, krzykliwe kalarepy okropnie!

Muszę wam powiedzieć, że po trzech pobytu borsuki Bartosz i Borys przyszły do myszki Matyldy i powiedziały:
– Przepraszamy bardzo, ale nie sposób wypoczywać wśród tych krzyków. W nocy zatykamy uszy żołędziami, kładziemy sobie na oczy opaskę, a i tak słychać te krzyki. Przy śniadaniu to samo!

Wiewiórkom też to przeszkadzało. Właściwie wszystkim, nawet żabom, które przyjechały tylko na weekend, żeby zrobić sobie błotne spa, też im przeszkadzały krzyki kalarep. Kalarepy, jak tylko widziały żaby, to od razu: „Żaby, kicać, kicać! No ruchy, ruchy, do stawu!”.

Myszka Matylda pociła się ze zdenerwowania i bolała ją głowa. Zadzwoniła do swojej najlepszej przyjaciółki, myszki Małgorzaty, która prowadzi schronisko w Górach Świętokrzyskich.
– Małgorzata, co mam robić, co mam robić? Mam takie krzykliwe kalarepy, zgroza!
Myszka Małgorzata, która była bardzo doświadczona, bo prowadziła wcześniej gospodarstwo rolne na Żuławach, powiedziała do niej:
– Matylda, sama tego nie opanujesz. Musisz mieć jakichś strażników, którzy będą tę kalarepę trzymali za pędy i nie będą jej pozwalali krzyczeć bez powodu.
– No tak, tak, tak, tak – powiedziała Matylda – ale, to kto najlepiej?
– Myślę, że najlepsze będą pasikoniki!
– Pasikoniki? A, ok, dobra.

I myszka Matylda zatrudniła pasikoniki, dokładnie cztery. Przyjechały, usiadły na zagonie i trzymały kalarepę za pędy bardzo krótko i mocno, i nie pozwalały. Jak tylko chciały krzyczeć, ściągały lejce i mówiły: „Kalarepa! Mów spokojnie i cicho”. I kalarepy jakoś się utemperowały.

Odtąd goście myszki Matyldy wypoczywali w spokoju, a ona sama przestała się tak denerwować.

Bajki na dobranoc Pani Wieczorynki dostępne są na Facebooku Mamo, To Ja. W każdą sobotę o godz. 19.00 publikujemy kolejną, wspaniałą opowieść dla najmłodszych. Nie przegapcie!


Zobacz także:

Bajki dla dwulatka
Adobe Stock
Gry i zabawy
Bajki dla dwulatka: fajne i wartościowe bajki dla małych dzieci [TOP 7]
Jakie bajki wybrać dla dwulatka, żeby były dla niego zrozumiałe, ale też nie zaburzały jego rozwoju i nie pokazywały złych wzorców? Można wybierać spośród filmów i książek, audiobooków i bajek w telewizji. Ale uwaga, nie wszystkie bajki dla dwulatka i trzylatka to edukacyjne kreskówki. Dobra bajka dla dziecka musi być bezpieczna i wartościowa.

Bajki dla dwulatka trzeba wybierać bardzo rozważnie. Jeśli twoje dziecko uwielbia bajki w telewizji albo na Netflixie, pamiętaj, że maluch w tym wieku nie powinien spędzać przed telewizorem więcej niż 10-15 minut dziennie. Z drugiej strony bajki to nie tylko kreskówki wyświetlane na ekranie, ale też książki i słuchowiska. Podpowiadamy, jakie filmy i książki najbardziej spodobają się małym dzieciom, a jednocześnie będą to wartościowe bajki edukacyjne. Fajne bajki dla dwulatka: Dobre bajki dla dwulatka w telewizji Bajki dla małych dzieci: książki Bajki dla małych dzieci na dobranoc Bajki dla 2-letnich dzieci: słuchowiska Dobre bajki dla dwulatka w telewizji Jeśli twoje dziecko uwielbia bajki w telewizji, staraj się wybierać dla niego takie tytuły, które są przeznaczone dla maluchów w jego wieku. Tak małe dziecko nie może oglądać bajek, w których pojawia się przemoc, złe wzorce zachowań czy postacie budzące przerażenie. Zamiast tego bajki dla małych dzieci powinny uczyć empatii , posiadać dostosowaną do dwu-, trzylatków prostą grafikę i przyjemne dla ucha efekty dźwiękowe. Bezpieczne bajki dla 2-letnich dzieci są przede wszystkim: nieskomplikowane, zabawne krótkie (kilkuminutowe) Najlepiej, jeśli bajki dla 2-letnich dzieci mają walory edukacyjne. Szczególnie polecamy poniższe bajki dostępne w telewizji oraz na platformach typu Netflix: Bing: bajka dla dzieci o przygodach małego królika i jego przyjaciół, uczy rozpoznawania i nazywania emocji. Masza i Niedźwiedź: bajka o przyjaźni między małą dziewczynką a niedźwiedziem, oparta na ludowej opowieści. Ryjówka Florka: bajka dla dwulatków i trzylatków, w której maleńka, sympatyczna ryjówka opowiada o wesołych zdarzeniach ze swojego życia, a następnie spisuje wszystkie w pamiętniku. Świnka Peppa : kultowa bajka dla małych...

bajki na netflixie
Adobe Stock
Gry i zabawy
Bajki na Netflixie – Top 10 najbardziej hitowych bajek dla dzieci
Bajki na Netflixie to pewny i sprawdzony sposób na rozrywkę dla dzieci, i to zarówno tych mniejszych, jak i przedszkolaków. Spośród szerokiej oferty serwisu wybrałyśmy 10 animowanych bajek dla dzieci, które są naszym zdaniem najlepsze. Znajdują się wśród nich takie hity jak: Psi Patrol, Świnka Peppa, Alvin i wiewiórki, Trolle. Sprawdź, jakie jeszcze kreskówki z ulubionymi dziecięcymi postaciami polecamy.

Bajki na Netflixie  zachwycą maluszka i nieco starsze dziecko. W popularnym serwisie jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "spory — znajdziemy".---#---Wybór bajek na Netflixie jest naprawdę spory - znajdziemy na nim kilkadziesiąt propozycji dla najmłodszych, nie licząc filmów fabularnych dla dzieci.---#---spory-znajdziemy#spory — znajdziemy---#---spory - znajdziemy"> znajdziemy  kilkadziesiąt propozycji dla najmłodszych, nie licząc filmów fabularnych. Jeżeli wasze maluchy mają ochotę na chwilę relaksu i obejrzenie bajki , zachęcamy do wybrania kreskówki z bogatej oferty jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "spory — znajdziemy".---#---Wybór bajek na Netflixie jest naprawdę spory - znajdziemy na nim kilkadziesiąt propozycji dla najmłodszych, nie licząc filmów fabularnych dla dzieci.---#---spory-znajdziemy#spory — znajdziemy---#---spory - znajdziemy">popularnej platformy  streamingowej . Wybraliśmy dla was propozycje 10 bajek, które cieszą się ogromną popularnością wśród dzieci. Na pewno spodobają się także waszym maluchom. Bajki na Netflixie : Psi Patrol Masza i niedźwiedź Alvin i wiewiórki Świnka Peppa Barbie Dreamhouse LEGO Friends Trolle Noddy detektyw w krainie zabawek Strażak Sam My Little Pony 1. Psi Patrol Psi Patrol  to absolutny hit wśród dzieci! Sześć szczeniaków – Chase, Marshall, Rocky, Zuma, Rubble i Sky wraz z 10-letnim Ryderem realizują arcytrudne misje ratunkowe i ratują z opresji każdego, kto poprosi o pomoc. Każdy z piesków specjalizuje się w jakiejś dziedzinie – dalmatyńczyk Marshall jest strażakiem i ratownikiem medycznym, labrador Zuma ratownikiem wodnym, a kundelek Rubble ekologiem, który zawsze mówi do swoich przyjaciół „ Nie wyrzucaj – wykorzystaj!...

Bajka o koronawirusie
Youtube/Bajki o profilaktyce
Gry i zabawy
Jak wytłumaczyć dziecku, czym jest koronawirus? Pokaż mu tę bajkę!
Na kanale Bajki o profilaktyce na Youtube pojawiła się bajka o koronawirusie. Ma świetny przekaz i ilustracje jak z uwielbianego przez dzieci "Pucia".

Koronawirus to w ostatnim czasie jeden z głównych tematów rozmów w wielu domach. Rozmawiamy o nim, słuchamy, oglądamy. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że dzieci bacznie się nam przyglądają i atmosfera strachu również im się udziela. Nie rozumieją przy tym do końca, czym jest ów wirus, a co ważniejsze, dlaczego muszą tak często myć ręce i nie mogą spotykać się z ukochanymi dziadkami. Właśnie z myślą o dzieciach powstała bajka na youtubie, która w prosty, ale dobitny sposób edukuje na temat koronawirusa. Czyta Jarosław Boberek . Bajka o koronawirusie – w sam raz dla przedszkolaków Być może jesteście jednymi z tych rodziców, którzy próbowali tłumaczyć dzieciom, czym jest koronawirus i dlaczego przez niego nie można korzystać chwilowo z placów zabaw , spotykać się z dziadkami, chodzić do przedszkola i bawić się z innymi dziećmi. Wiadomo jednak, że takie słowne tłumaczenie nie zawsze dociera do kilkulatków, nie mówiąc już o tym, że nie są w stanie w pełni zrozumieć naszego przekazu i niepotrzebnie wzbudzamy w nich jedynie strach i brak poczucia bezpieczeństwa. Świetnym pomysłem jest puszczenie malcowi bajki, która właśnie powstała. Jej twórcy nakręcili ją zupełnie za darmo, nie w celach zarobkowych, a edukacyjnych. Bajka trwa niecałe 5 minut i w bardzo jasny sposób przekazuje całą istotę tego, co obecnie dzieje się na świecie. Przy tym bardzo przemawia do dziecka  – moja 3,5 latka tak bardzo się przejęła, że już w trakcie oglądania pobiegła do łazienki umyć ręce . I choć już wcześniej wiedziała, że jest koronawirus, myślę, że po obejrzeniu tej bajki stał się dla niej bardziej realny, a co za tym idzie, egzekwowanie różnych zasad z nim związanych jest teraz o wiele łatwiejsze. Jeśli macie w domu kilkulatki (i nie tylko), koniecznie pokażcie im bajkę o koronawirusie. Obejrzyjcie tutaj: Źródło: Youtube...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
Polecamy
Porady
imiona dla dzieci, imiona amerykańskie
Imiona
Imiona amerykańskie – żeńskie i męskie, stare, rzadkie i popularne
Magdalena Drab
Życzenia na Dzień Dziecka
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Dziecka 2022: wierszowane, wzruszające, śmieszne, poważne
Milena Oszczepalińska
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse
Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]
Małgorzata Wódz
Podróż kleszczowy
Poród naturalny
Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka
Ewa Janczak-Cwil
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
co jeść w ciąży
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Lista produktów
Małgorzata Wódz
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek
Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)
Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja
Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?
Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny
Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?
Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu
Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?
Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży
Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!
Joanna Biegaj