Czas wolny

Bajka na dobranoc: Namioty – opowiada Pani Wieczorynka w ramach akcji Lato z Mamo, To Ja [WIDEO]

Bajka na dobranoc o namiotach, które pierwszy raz pojechały na wakacje na Hel i bały się wiatru. Na szczęście stary parawan pokazał im, jak stawiać mu czoła. Odtąd wakacje nad morzem mogły być naprawdę udane.

Bajki na dobranoc publikowane są na naszym Facebooku przez całe lato, w każdy weekend w ramach akcji Lato z Mamo, To Ja. Opowiada je Agata Romaniuk, czyli Pani Wieczorynka, którą dzieci i rodzice poznali już w czasie społecznej izolacji spowodowanej koronawirusem. Wówczas prezentowała na Facebooku bajki dla dzieci, które miały pomóc najmłodszym przetrwać ten dziwny czas w zamknięciu.

Teraz znowu macie możliwość słuchania jej mądrych i niepowtarzalnych bajek. Dziś zachęcamy do posłuchania (wystarczy odtworzyć nasz film) lub przeczytania „Namiotów” (tekst bajki publikujemy niżej). 

„Namioty” – bajka na dobranoc Pani Wieczorynki

Na Helu nad Bałtykiem jest bardzo dużo surferów. W Chałupach, w Juracie, w Jastarni. Przyjeżdżają tam całymi rodzinami, żeby popływać po falach na deskach z żaglem. I w tym roku przyjechała tam rodzina namiotów. To znaczy, przyjechali ludzie, którzy mieszkali w namiotach, ale były to namioty, które są rodziną: dwie małe dwójki w kształcie igloo, jedna trójka taka trójkątna i jeden ogromny namiot czwórka. Dawniej jeździli zawsze ze swoimi ludźmi w Bieszczady, na Mazury, pierwszy raz byli nad morzem.

Usadzili się na plaży w Chałupach, rozbili na piasku, śledzie powbijali, linki. Igloo się zrobiło okrągłe, trójkątny namiocik bardzo równiutko stanął i rozglądali się zadowoleni. Mówił jeden do drugiego:
– Ty, ale tu jest inaczej, tyle piasku, trochę mi drapie tropik w pupę, ale fajnie się stoi – mówiły igloo, które jeszcze nigdy nie były nad morzem.
Trójkącik też im odpowiadał:
– Ho, ho, ho, nieźle. Tutaj nie ma co się bać deszczu, ale za to jak fala na nas chlupnie, to się nie pozbieramy. Ciekawe, czy ci nie przemoknie do środka, kolego, mi na pewno przemoknie.
A ten duży namiot mówił:
O, ho, ho, no tutaj to rzeczywiście, ale będą zabawy, może wniosą do środka ryby, może muszle, ale mi piasku naniosą do brzucha!

Bardzo się namiotom na Helu podobało, ale do pierwszego wiatru. Kiedy przyszedł naprawdę duży wiatr i zaczął wiać od morza „huuuuuuu”, „huuuuuu”, to namioty okropnie się przestraszyły. O, nigdy wcześniej na Mazurach ani w Bieszczadach tak mocno nie wiało. Wiatr wiał tak mocno, że zaczęło je trochę kłaść i przyginać. Zaczęło im rozciągać linki, tropik zaczął falować i namioty okropnie się wystraszyły. Igloo piszczały:
– O nie, o nie, ten wiatr nas zmiecie do morza, o nieee!
Czteroosobowy wielki namiot z grubym tropikiem ryczał basem:
– Latarnia morska, ratuj, ratujcie, bosmanie, ratujcie! Boimy się tego wiatru, wolimy na to nie patrzeć i nawet do środka się zwinąć.

Okropnie się namioty bały! Okropnie. Bały się nawet, jak wiał taki mały wietrzyk, wiecie, taki „fuu”, zefirek, od razu też się przyczajały i kładły i mówiły do ludzi: „chodźcie, wracamy, zwijajcie nas, wrzucajcie do bagażnika, boimy się!”.

Ludzie nie zwracali tak bardzo na to uwagi, bo byli zajęci, szli na lody, gofry, chodzić po promenadzie, pływać na desce surfingowej i na różowym flamingu. Nie przejmowali się tak strasznie, że namioty są tak ogromnie zestrachane. Ale też przyczepy kempingowe i deski surfingowe trochę się z nich śmiały. Najbardziej przyczepy, te, co przyjeżdżają na Hel od zawsze. Stały w pierwszym szeregu, odwracały się do namiotów i mówiły:
– Widzę, że koledzy z prowincji, co? Nad morzem się nigdy nie było to i wiatr dziwota, cha, cha, cha! Lepiej się zapierajcie tymi swoimi śledziami, tak jak my kołami, to nie będzie wam żaden wiatr straszny.

Deski surfingowe też się z nich śmiały. Mizdrzyły się tylko do żagli:
– Nam, to się bardzo podoba, jak wieje wiatr, bo wtedy żagielki nas przesuwają w prawo i w lewo i na falach skaczemy. Głupie namiociki, że się boicie wiatru. Bez wiatru nie ma przygody, nie ma życia. No ale jak jesteście nieprzyzwyczajeni, to, ho, ho, nic was dobrego nad morzem nie czeka.

Namiotom było strasznie przykro, że nie mogą przez to tak bardzo korzystać z morskich uciech i było im też głupio, że nikt oprócz nich się nie boi wiatru, ani ludzie, ani żagle, ani deski surfingowe, ani przyczepy. Obgryzały śledzie i szpilki ze wstydu i myślały, że chyba już nigdy nie będą chciały pojechać nad morze. Ale wtedy z kąta kempingu odezwał się stary parawan, wiecie, taki wiatrochron, kolorowy, w słoneczniki, z drewnianymi palikami, co to już niejedno pokolenie namiotów i przyczep kempingowych widział. Odwrócił się do nich i powiedział:
– Koledzy się nie przejmują! Dawniej też się bałem wiatru, kładłem się od razu na piasek, zapierałem patyczkami, ale przyszedł jeden sezon – przetrwałem, przyszedł drugi, trzeci, czarty, trzydziesty piąty sezon i jakem parawan, całkiem żeśmy się z wiatrem dogadali. Jak tylko widzę, że idzie, to się mocniej słupeczkami okopię i stawiam mu czoła. Nie taki wiatr straszny. Więc ja wam, moje drogie namioty, radzę tak: jak widzicie, że idzie wiatr, to mocniej w piasek. Jeden drugiego pod linkę chwyta i razem dacie radę. A wy – powiedział do przyczep stojących na przodzie kempingu – a wy się z kolegów nie śmiać, tylko ciaśniej proszę podjechać, od wiatru trochę zasłonić, raz-dwa, raz-dwa!

Przyczepy, które były młódki, posłuchały starego parawanu, bo on był najstarszy na kempingu i wszyscy się go słuchali. I rzeczywiście, przyczepy się trochę ścieśniły, namioty złapały się za linki i mocniej okopały i przestał im wiatr być straszny. I tak zaczęły rozmawiać między sobą:
– Co myślisz, może za rok znowu pojedziemy nad morze?
– Może – odpowiedział duży namiot czteroosobowy z grubym brezentem.

No więc za rok, zobaczymy, wypatrujcie ich w Chałupach na Helu.

Bajki na dobranoc Pani Wieczorynki dostępne są na Facebooku Mamo, To Ja. W każdą sobotę o godz. 19.00 publikujemy kolejną, wspaniałą opowieść dla najmłodszych. 


Zobacz także:

Bajki dla dwulatka
Adobe Stock
Gry i zabawy
Bajki dla dwulatka: fajne i wartościowe bajki dla małych dzieci [TOP 7]
Jakie bajki wybrać dla dwulatka, żeby były dla niego zrozumiałe, ale też nie zaburzały jego rozwoju i nie pokazywały złych wzorców? Można wybierać spośród filmów i książek, audiobooków i bajek w telewizji. Ale uwaga, nie wszystkie bajki dla dwulatka i trzylatka to edukacyjne kreskówki. Dobra bajka dla dziecka musi być bezpieczna i wartościowa.

Bajki dla dwulatka trzeba wybierać bardzo rozważnie. Jeśli twoje dziecko uwielbia bajki w telewizji albo na Netflixie, pamiętaj, że maluch w tym wieku nie powinien spędzać przed telewizorem więcej niż 10-15 minut dziennie. Z drugiej strony bajki to nie tylko kreskówki wyświetlane na ekranie, ale też książki i słuchowiska. Podpowiadamy, jakie filmy i książki najbardziej spodobają się małym dzieciom, a jednocześnie będą to wartościowe bajki edukacyjne. Fajne bajki dla dwulatka: Dobre bajki dla dwulatka w telewizji Bajki dla małych dzieci: książki Bajki dla małych dzieci na dobranoc Bajki dla 2-letnich dzieci: słuchowiska Dobre bajki dla dwulatka w telewizji Jeśli twoje dziecko uwielbia bajki w telewizji, staraj się wybierać dla niego takie tytuły, które są przeznaczone dla maluchów w jego wieku. Tak małe dziecko nie może oglądać bajek, w których pojawia się przemoc, złe wzorce zachowań czy postacie budzące przerażenie. Zamiast tego bajki dla małych dzieci powinny uczyć empatii , posiadać dostosowaną do dwu-, trzylatków prostą grafikę i przyjemne dla ucha efekty dźwiękowe. Bezpieczne bajki dla 2-letnich dzieci są przede wszystkim: nieskomplikowane, zabawne krótkie (kilkuminutowe) Najlepiej, jeśli bajki dla 2-letnich dzieci mają walory edukacyjne. Szczególnie polecamy poniższe bajki dostępne w telewizji oraz na platformach typu Netflix: Bing: bajka dla dzieci o przygodach małego królika i jego przyjaciół, uczy rozpoznawania i nazywania emocji. Masza i Niedźwiedź: bajka o przyjaźni między małą dziewczynką a niedźwiedziem, oparta na ludowej opowieści. Ryjówka Florka: bajka dla dwulatków i trzylatków, w której maleńka, sympatyczna ryjówka opowiada o wesołych zdarzeniach ze swojego życia, a następnie spisuje wszystkie w pamiętniku. Świnka Peppa : kultowa bajka dla małych...

bajki na netflixie
Adobe Stock
Gry i zabawy
Bajki na Netflixie – Top 10 najbardziej hitowych bajek dla dzieci
Bajki na Netflixie to pewny i sprawdzony sposób na rozrywkę dla dzieci, i to zarówno tych mniejszych, jak i przedszkolaków. Spośród szerokiej oferty serwisu wybrałyśmy 10 animowanych bajek dla dzieci, które są naszym zdaniem najlepsze. Znajdują się wśród nich takie hity jak: Psi Patrol, Świnka Peppa, Alvin i wiewiórki, Trolle. Sprawdź, jakie jeszcze kreskówki z ulubionymi dziecięcymi postaciami polecamy.

Bajki na Netflixie  zachwycą maluszka i nieco starsze dziecko. W popularnym serwisie jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "spory — znajdziemy".---#---Wybór bajek na Netflixie jest naprawdę spory - znajdziemy na nim kilkadziesiąt propozycji dla najmłodszych, nie licząc filmów fabularnych dla dzieci.---#---spory-znajdziemy#spory — znajdziemy---#---spory - znajdziemy"> znajdziemy  kilkadziesiąt propozycji dla najmłodszych, nie licząc filmów fabularnych. Jeżeli wasze maluchy mają ochotę na chwilę relaksu i obejrzenie bajki , zachęcamy do wybrania kreskówki z bogatej oferty jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "spory — znajdziemy".---#---Wybór bajek na Netflixie jest naprawdę spory - znajdziemy na nim kilkadziesiąt propozycji dla najmłodszych, nie licząc filmów fabularnych dla dzieci.---#---spory-znajdziemy#spory — znajdziemy---#---spory - znajdziemy">popularnej platformy  streamingowej . Wybraliśmy dla was propozycje 10 bajek, które cieszą się ogromną popularnością wśród dzieci. Na pewno spodobają się także waszym maluchom. Bajki na Netflixie : Psi Patrol Masza i niedźwiedź Alvin i wiewiórki Świnka Peppa Barbie Dreamhouse LEGO Friends Trolle Noddy detektyw w krainie zabawek Strażak Sam My Little Pony 1. Psi Patrol Psi Patrol  to absolutny hit wśród dzieci! Sześć szczeniaków – Chase, Marshall, Rocky, Zuma, Rubble i Sky wraz z 10-letnim Ryderem realizują arcytrudne misje ratunkowe i ratują z opresji każdego, kto poprosi o pomoc. Każdy z piesków specjalizuje się w jakiejś dziedzinie – dalmatyńczyk Marshall jest strażakiem i ratownikiem medycznym, labrador Zuma ratownikiem wodnym, a kundelek Rubble ekologiem, który zawsze mówi do swoich przyjaciół „ Nie wyrzucaj – wykorzystaj!...

Bajka o koronawirusie
Youtube/Bajki o profilaktyce
Gry i zabawy
Jak wytłumaczyć dziecku, czym jest koronawirus? Pokaż mu tę bajkę!
Na kanale Bajki o profilaktyce na Youtube pojawiła się bajka o koronawirusie. Ma świetny przekaz i ilustracje jak z uwielbianego przez dzieci "Pucia".

Koronawirus to w ostatnim czasie jeden z głównych tematów rozmów w wielu domach. Rozmawiamy o nim, słuchamy, oglądamy. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że dzieci bacznie się nam przyglądają i atmosfera strachu również im się udziela. Nie rozumieją przy tym do końca, czym jest ów wirus, a co ważniejsze, dlaczego muszą tak często myć ręce i nie mogą spotykać się z ukochanymi dziadkami. Właśnie z myślą o dzieciach powstała bajka na youtubie, która w prosty, ale dobitny sposób edukuje na temat koronawirusa. Czyta Jarosław Boberek . Bajka o koronawirusie – w sam raz dla przedszkolaków Być może jesteście jednymi z tych rodziców, którzy próbowali tłumaczyć dzieciom, czym jest koronawirus i dlaczego przez niego nie można korzystać chwilowo z placów zabaw , spotykać się z dziadkami, chodzić do przedszkola i bawić się z innymi dziećmi. Wiadomo jednak, że takie słowne tłumaczenie nie zawsze dociera do kilkulatków, nie mówiąc już o tym, że nie są w stanie w pełni zrozumieć naszego przekazu i niepotrzebnie wzbudzamy w nich jedynie strach i brak poczucia bezpieczeństwa. Świetnym pomysłem jest puszczenie malcowi bajki, która właśnie powstała. Jej twórcy nakręcili ją zupełnie za darmo, nie w celach zarobkowych, a edukacyjnych. Bajka trwa niecałe 5 minut i w bardzo jasny sposób przekazuje całą istotę tego, co obecnie dzieje się na świecie. Przy tym bardzo przemawia do dziecka  – moja 3,5 latka tak bardzo się przejęła, że już w trakcie oglądania pobiegła do łazienki umyć ręce . I choć już wcześniej wiedziała, że jest koronawirus, myślę, że po obejrzeniu tej bajki stał się dla niej bardziej realny, a co za tym idzie, egzekwowanie różnych zasad z nim związanych jest teraz o wiele łatwiejsze. Jeśli macie w domu kilkulatki (i nie tylko), koniecznie pokażcie im bajkę o koronawirusie. Obejrzyjcie tutaj: Źródło: Youtube...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
Polecamy
Porady
imiona dla dzieci, imiona amerykańskie
Imiona
Imiona amerykańskie – żeńskie i męskie, stare, rzadkie i popularne
Magdalena Drab
Życzenia na Dzień Dziecka
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Dziecka 2022: wierszowane, wzruszające, śmieszne, poważne
Milena Oszczepalińska
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse
Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]
Małgorzata Wódz
Podróż kleszczowy
Poród naturalny
Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka
Ewa Janczak-Cwil
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
co jeść w ciąży
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Lista produktów
Małgorzata Wódz
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek
Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)
Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja
Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?
Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny
Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?
Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu
Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?
Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży
Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!
Joanna Biegaj